Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości BlackBerry Z10: To mógł być prawdziwy hit. Rok temu

BlackBerry Z10: To mógł być prawdziwy hit. Rok temu

LuiN 18 Stycznia 2013 10:03

4 1

Blackberry Z10 Do sieci wyciekła pełna specyfikacja BlackBerry Z10, pierwszego przedstawiciela serii L. Nowy smartfon bazuje na BlackBerry OS 10 i platformie sprzętowej, która wrażenie robić mogła w zeszłym roku. Pierwsze wrażenia są jednak bardzo pozytywne.

Telefon będzie dostępny w kilku wersjach. Wariant London będzie jedynym pozbawionym LTE, ale nie zabraknie w nim HSPA+ o prędkości pobierania danych do 21 Mb/s, wszystkie wersje mają też NFC. Pozostałe warianty (Laguna, Lisbon i Liverpool) wspierają różne standardy LTE w zależności od rynku docelowego, póki co nie wiemy czy do Polski trafi urządzenie w wersji wspierającej LTE dostępne w sieci Plus.

Sercem urządzenia jest układ SoC OMAP4470 wyposażony w dwa rdzenie Cortex-A9 taktowane zegarem 1,5 GHz i dwa pomocnicze niskonapięciowe rdzenie Cortex-M3. Za renderowanie grafiki odpowiada chip PowerVR SGX544. Mamy więc do czynienia z tym samym procesorem, który trafił w 2012 roku do tabletów Kindle Fire HD 8.9".

W przeciwieństwie jednak do tabletów Amazonu, tym razem dostajemy nie 1 GB, lecz 2 GB pamięci RAM. Zamiast popularnej w tym sezonie rozdzielczości FullHD (1080 x 1920 pikseli), kanadyjski RIM proponuje 4,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Z 16 GB pamięci wewnętrznej system rezerwuje dla siebie zaledwie 0,6 GB, co jest świetnym wynikiem na tle innych systemów. Pamięć rozszerzyć można dodatkowo za pomocą kart pamięci microSD.

Główny aparat fotograficzny ma matrycę 8 Mpix (wideo FullHD), a przedni 2 Mpix (wideo HD). Producent postawił na baterię o pojemności 1800 mAh, która w przypadku prototypowego urządzenia pozwala na dobę intensywnego korzystania z telefonu. Finalna wersja urządzenia prawdopodobnie pozwoli na dłuższą pracę. Urządzenie ma bardzo kompaktowe wymiary: 129 x 65 x 8 mm i waży 125 gramów.




To jednak, co jest przełomowe w BalckBerry Z10, to zupełnie nowy interfejs oparty na gestach. Pod względem wygody bardzo zbliżony do chwalonego, choć ostatecznie porzuconego przez Nokię MeeGo, zastosowanego w Nokii N9.

Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony


Według przecieków BlackBerry Z10 ma być dostępny w Kanadzie już w lutym, w cenie 799 dolarów kanadyjskich (2490 zł). Oficjalna premiera telefonu odbędzie się 30. stycznia.

Źródło tekstu: telekom-presse, techradar, wł     

Dodaj do:

Tagi: blackberry | rim

w sumie: 30
  • 0

    11.  2013-01-18 13:02:31

    Telefon jest bardzo fajny. Przypomina wygladem iPhona, jest lekki i dziala bardzo szybko. Ale to co naprawde robi wrazenie to BB10. Wszystko oparte o gesty. Jednym palcem mozna wyciagnac mase roznych funkcji. Trzeba sie troche nauczyc go chyba ze ktos korzystal z Playbooka. Codzinnie odkrywam w nim jakies fajne rozwiazanie co czyni uzywanie go naprawde przyjemnym. Klawiatura owszem, wirtualna ale calkiem sprawnie dziala. No i slynny BBm tym razem z voipemZreszta kolejny model w tym roku bedzie mial klawiature wiec kto naprawde potrzebuje fizycznych przyciskow bedzie mial alternatywe do Z10. Zgadzam sie jednak, cena czyni ten telefon mniej atrakcyjnym ale wcale nie sadze ze jest przegrany....

  • 0

    12.  2013-01-18 13:06:04

    Jeszcze jedno - porting applikacji z Androida nie dziala tak super jak to opisuje RIM. Czesc bibliotek Androidowych nie jest otwarta wiec appsy nie zawsze sie da z automatu przeniesc.

  • 0

    13.  2013-01-18 13:13:24

    Dobry tytuł :) Blackberry to był kiedyś świetny telefon. Teraz poza dobrą jakością słuchawek został sprzęt nie wiadomo do czego.

  • 0

    14. ~KriX  2013-01-18 13:39:33  host: arv225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Obecnie nie zachwyca, przy iOS, Androidzie i WP, marne szanse na suckes...

  • 0

    15. ~Zbyszek  2013-01-18 13:49:24  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    @14: skąd wiesz że nie zachwyca? przecież jeszcze nie miał premiery?

  • -1

    16. ~fokstrot  2013-01-18 14:22:35  host: agjo48.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hoho telepolis potrafi juz przewidywac przyszlosc. wie jak zachowuje sie nowy BB 10 na ww, nieoficjalnej specyfikacji, wie jaka bedzie sprzedaz nowych terminali BB. w takim razie poprosze liczby jakie padna w totka. rownacie poziomem do onetu

  • 0

    17. ~stz  2013-01-18 16:26:16  host: 77-252-251-20.ip.netia.com.pl

    Robi wrażenie. Chyba sobie go kupię, tylko ciekawe kiedy będzie w Polsce

  • 0

    18. ~AAA  2013-01-18 18:36:49  host: 213.156.119.153

    Poczekamy, zobaczymy co z tego wyjdzie. Tylko proszę bez tych emocjonalnych wypowiedzi, że BB to sprzęt dla bYznesu, elYtarny i jest synonimem jakości. Ile to lat RIM olewał użytkowników wypuszczając sprzęt bez głupiego 3G, gdy konkurencja miała je już w klasie średniej, pakował przeglądarkę o żenującej wydajności, procesory sprzed 2 lat, czy z uporem maniaka trzymał się z dala od dużych dotykowych ekranów, gdy już wszyscy je mieli? Odejście klientów od BB nie wynikało tylko z lepszej postawy konkurencji, ale z samego przekonania o własnej wyjątkowości RIMu. Dziwi też mnie ta obrona producenta, jeśli chodzi o poziom sprzętowy. Już kiedyś jeden twierdził coś o 640 KB. Czy sprzęt uciągnie odtwarzanie filmu HD, zminimalizowaną grę 3D i 20 kart otwartych w przeglądarce w tle (to tylko przykład)? Tego bym od niego oczekiwał, nie wierzę że optymalizacją programową da się załatwić wszystko. Co innego płynna obsługa samego systemu operacyjnego, a co innego jednoczesna obsługa wielu procesów mocno obciążających sprzęt.

  • 0

    19. ~elo  2013-01-18 20:18:14  host: staticline-31-183-84-74.toya.net.pl

    Jest pod wrażeniem. Kiedyś byłem fanem tej firmy przez kilka dobrych lat. Przesiadłem się na jabłuszko, ale coś mi się wydaje ze niebawem powrócę do jeżynki... Wygląd super, ale poza tym nie wiemy nic, więc nie ma co gdybać co będzie i jak będzie...

  • 0

    20. ~Wlodek  2013-01-18 21:05:03  host: d5152FC9E.static.telenet.be

    Nie wiem co złego jest w tym, że telefon nie ma 2GHz procesora 4-rdzeniowego z HT , ekranem 5" FullHD, HSPA, LTE, NFC i plecakiem z baterią by nie padł po dwóch godzinach. Do czego mam wykorzystać taką moc? Do grania? Wolę wydać dodatkową kasę na PS3. Do nawigacji taka moc nie jest potrzebna. Ten fetyszyzm prędkości w smartfonach jest jak epidemia - ciągle się rozprzestrzenienia. Mój Nexus 7 jest teoretycznie wydajniejszy od mojego 3-letniego laptopa z SU7300, tylko po co mi ta wydajność w codziennym użytkowaniu?

  • 0

    21. ~tutmozisa  2013-01-18 22:23:01  host: 77-254-42-235.adsl.inetia.pl

    dla mnie super ale fakt nie ten rok i nie ta cena :( masakra

  • 0

    22. ~AAA  2013-01-18 23:42:29  host: 213.156.119.153

    @~Wlodek Teoretycznie wydajniejszy? SU7300 to ARM?

  • 0

    23. ~Wlodek  2013-01-19 08:48:28  host: d5152FC9E.static.telenet.be

    @AAA: SU7300 to nie ARM, tylko ma swoje lata, więc w porównaniu do Tegry3 z 4 rdzeniami i 1,5 GHz to tak słabo wygląda przy 2-rdzeniowym Intelu z 1,3 GHz. Poza tym, to mnie też przekonuje: http://www.brightsideofnews.com/news/2011/2/21/why-nvidiae28099s -tegra-3-is-faster-than-a-core-2-duo-t7200.aspx

  • 2

    24. ~miro  2013-01-19 09:26:56  host: 178235248218.warszawa.vectranet.pl

    Tak teraz to telefon musi mieć tysiąc pięćset sto dziewięćset rdzeni, żeby byc hitem, bezedura, rynek to i tak zweryfikuje.

  • 0

    25.  2013-01-20 13:38:26

    fajnie to wygląda ! PS. niemiecki filmik mnie zniszczył ;)

  • 0

    26. ~stz  2013-01-20 21:56:46  host: user-164-127-176-194.play-internet.pl

    Porównanie z IPhonem http://www.youtube.com/watch?v=UK0hWJEr874&sns=em

  • 0

    27. ~majkel  2013-01-20 22:14:17  host: 91-193-208-105.eimperium.pl

    Ładny system, tu liczy się funkcjonalność i pewność. Przesiadam się wkrótce na BB ze względu na jego stabilność i prostotę. Znam paru posiadaczy iphone - jakieś jailbreaki robią, cuda, kiszą się w tym jabłkowym sosie.

  • 0

    28. ~kacha  2013-01-21 07:48:43  host: 93-186-23-83.rdns.blackberry.net

    Jezynka na filmie niszczy jabłko.

  • 0

    29.  2013-01-21 10:08:14

    to będzie hit tego roku nowe rozdanie BB ja już założyłem w budżecie 2500-2900 na luty i na ten telefon :-)

  • 0

    30. ~stz  2013-01-21 16:25:30  host: 77-252-251-20.ip.netia.com.pl

    Ja też już dawno odłożyłem kasę.

Dodaj swoją opinię