Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Billingi znów na tapecie

Billingi znów na tapecie

WitekT 18 Maja 2006 14:47

0 0

Wydłużenie okresu przechowywania billingów telefonicznych z 2 do 5 lat przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, który PiS złoży w czwartek w Sejmie.

Obecna regulacja z grudnia 2005 roku określa, że dane o połączeniach telefonicznych abonentów mają być przechowywane przez 2 lata. PiS uważa, że ten dwuletni okres przechowywania billingów jest za krótki. często aby ustalić sprawców przestępstwa policja i prokuratura muszą mieć możliwość monitorowania ich kontaktów w dłuższym czasie.

Zdaniem Przemysława Gosiewskiego, przewodniczącego kluby PiS, wydłużony okres przechowywania billingów nie wpłynie znacząco na koszty operatorów sieci telefonicznych. Jak powiedział, operatorzy jedynie musieliby dodatkowo zakupić nośniki magnetyczne do archiwizowania takich danych.
Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Maciej Rogalski powiedział, że propozycja PiS jest niezgodna z prawem unijnym. Chodzi o dyrektywę o retencji danych, która przewiduje 2-letni, maksymalny okres przechowywania danych o połączeniach telefonicznych, a w sytuacjach wyjątkowych pozwala przedłużyć ten okres o jeden rok. Problem tkwi nie w okresie przechowywania danych, ale w sprawności wymiaru sprawiedliwości. W Polsce 2 lata powinny w zupełności wystarczyć, aby odpowiednie służby, policja i prokuratora mogły je wykorzystać w walce z przestępczością. Można zadać sobie pytanie: gdyby polski wymiar sprawiedliwości był w jeszcze gorszym stanie niż obecnie, czy to oznaczałoby konieczność wprowadzenia obowiązku przechowywania danych przez okres na przykład 20 lat - powiedział Rogalski.

Podczas ubiegłorocznych prac nad nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego, gdy PiS także dążył do wydłużenia okresu przechowywania danych, operatorzy telekomunikacyjni szacowali koszt takiej operacji na od kilku do dziesiątek milionów euro w zależności od wielkości operatora.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~  2006-05-18 20:22:16  host: dpe251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po raz pierwszy zgadzam sie z mecenasem Rogalskim. Tym razem nie sciemnia. Dyrektywa rzeczywiscie mowi o max. 2 lata plus ewentulanie i po wczesniejszym zgloszeniu - czego NIE ZROBILISMY - przedluzenie retencji o kolejny rok. No ale Prawo i Sprawiedliwosc nie zna prawa unijnego, ktore jest nadrzedne nad krajowym.

  • 0

    2. ~Niezasymilowany z IVRP  2006-05-18 22:54:34  host: 142-be2-4.acn.waw.pl

    Najważniejszym jest, aby moment uprawniający do skasowania danych billingowych wypadł w momencie, kiedy rządziły partie opozycyjne. 5 lat to dłużej, aniżeli kadencja PiSu przy korycie, więc trzeba sobie zapewnić na całą własną kadencję prawo do grzebania w billingach opotentów politycznych, bez względu na to, czy faktycznie dopuszczają się czynów karalnych.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet