Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Billingi tylko 2 lata - poprawka PT nie przeszła

Billingi tylko 2 lata - poprawka PT nie przeszła

WitekT 8 Września 2006 21:24

0 0

Billingi będą przechowywane przez operatów tak, jak dotychczas, czyli przez 2 lata. Sejm nie zdołał znowelizować Prawa Telekomunikacyjnego. Za głosowało 191 posłów, 221 było przeciwnych, a 3 wstrzymalo się od głosu. Wsparcia projektowi odmówiła Samoobrona.

Zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym przygotował PiS. Klub ten chciał, aby billingi przechowywano przez 5 lat. Posłowie tej partii argumentowali, że chodzi o skuteczniejszą walkę z przestępczością. Podkreślali, że dzięki billingom udało się wykryć sprawców największych afer, między innymi afery Rywina, łowców skór, czy też rozbić łódzką ośmiornicę i mafię paliwową. Stanowiska w tej sprawie bronili podczas głosowania ministrowie Dorn, Wassermann i Ziobro.

Przeciwna zmianom była też cała opozycja. Przeciwko nowelizacji protestowali głównie posłowie PSL. Jak stwierdzili w trakcie dyskusji, zmiana nie spowoduje poprawy wykrywalności przestępstw, a dane przechowywane w prywatnych firmach mogą trafiać w ręce osób niepowołanych.




Negatywne opinię o zmianach wyraziły też wcześniej izby branżowe, a także operatorzy, którzy obawiali się wzrostu kosztów. Według rzecznika Grupy TP Jacka Kalinowskiego nowelizacja przyczyniłaby się do powstania znacznych kosztów u operatorów telekomunikacyjnych. Jeśli chcemy chronić bezpieczeństwo Polaków i walczyć z terroryzmem i skutkami katastrof, to oczywiście operatorzy są jak najbardziej za tym; jednak - jak podkreślił - w kosztach wynikających z wydłużenia okresu przechowywania danych powinny partycypować wszystkie służby, czyli MSWiA, policja, sądy i odpowiednie agendy państwowe.

Według współtwórcy inicjatywy Internet Obywatelski Tomasza Kulisiewicza, nowelizacja mogłaby spowodować problemy finansowe mniejszych operatorów telekomunikacyjnych. Jak powiedział Kulisiewicz w ostatecznym rachunku koszty nowelizacji zapłaciliby klienci firm telekomunikacyjnych.

Źródło tekstu: IAR, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2006-09-08 22:50:05

    ***issa*** trafia z powrotem do Sejmu i potem po 3 czytaniu na stół prezydencki

  • 0

    6. ~kefas  2006-09-08 22:51:01  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

    prawie każde pieniądze warte jest bezpieczeństwo Państwa, ochrona przed szpiegami, bandytami i innymi zboczeńcami, czy nie można byłoby dłużej patrzeć na ręce (historię połączeń i wiadomosci)? Może, ci co nie chcieli znowelizować prawa telekomunikacyjnego boją się???!

  • 0

    7.  2006-09-08 23:59:55

    kefas a co gówno obchodzi Dorna jak bardzo soczyste SMSy piszę do dziewczyny??? albo o czym piszę do znajomych w Londynie ??? nic im do tego - to nie państwo policyjne:P

  • 0

    8.  2006-09-09 09:27:17

    "Za głosowało 191 posłów, 221 było przeciwnych, a 3 wstrzymalo się od głosu". No to dobre jest, w naszym sejmie było by to możliwe, ale tu chyba jakiś błąd się wkradł.

  • 0

    9. ~issa  2006-09-09 10:10:26  host: abpl79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hmmm , to ja już nie wiem jak to jest , z tymi poprawkami , bo wiem , że są też poprawki senackie. Na gazeta.pl , przeczytałem dziś coś takiego - " PiS po nocnej naradzie stawia ultimatum Samoobronie: albo przyjęcie budżetu i przegłosowanie zmian w ustawie telekomunikacyjnej, albo wniosek o samorozwiązanie Sejmu i szybkie wybory.". Więc chyba sprawa nie jest jednak jeszcze zamknięta.

  • 0

    10. ~Th0mas  2006-09-09 10:18:49  host: host-217-172-253-168.lodz.mm.pl

    To prawo i tak nie miało by sensu. Większość kryminalistów używa telefonów na kartę. Jak dla mnie punkt dla Samoobrony, ale i tak będę głosować na PO :D

  • 0

    11. ~wlo  2006-09-09 12:37:21  host: aoj182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kefas - czyje pieniądze? Jak z podatków - to OK - tylko wtedy narzekaj na wysokość podatków a nie na wysokość cen usług telekomunikacyjnych. Jeśli tak będzie, ja na pewno powiem, że się z Tobą zgadzam. Pytanie o strach operatrów... Bez sensu jest - oni gwałcą, robią przekręty z paliwem czy innymi rzeczami? Przestań ;-) issa - co innego jakieś uzgodnienia partjne a c innego parlament - tam nie zawsze jest tak jak uzgodnli szefowie partii. Tak było za czasów komuny tylko (chociaż trudno powiedzieć jak jest teraz ;-)). Poprawki senacke dotyczą "przebywania" w Senacie ustawy - oni głosują nad swoimi poprawkami a następnie Sejm w ostatnim czytaniu akceptuje ustawę w formie jaka jest w uchwale Senatu albo nie - głosując albo całość albo kolejne zmiany wniesione w Senacie - to zależy od opinii konmisji sejmowej prowadzącej ustawę i jej rekomendacji, która oczywiście także podlega głosowaniu.
    Ja akurat nie wiem na jakim etapie była ta ustawa w parlamecie, więc nie ma co mówić na ten temat. W każdym razie nie uchwalona w Sejmie ustawa na pewno nie trafi do Senatu.

  • 0

    12. ~getITright  2006-09-09 13:53:13  host: phantom.teldom.pl

    i baaardzo dobrze !!! niewiem czemu tak wszystkim wam śpieszno do większej inwigilacji, cały czas zbliżamy się do świata z książki Orwela, a tak właściwie to już w nim jesteśmy, że wspomnę tylko o odciskach palca i obrazie siatkówki, narazie tylko w paszporcie, ale niebawem w każdym dokumencie, niedługo możliwości techniczne pozwolą na przechowywanie wszystkich rozmów i sms-ów przez 100 lat, więc jak coś przeskrobałeś 20 lat temu, to lepiej uważaj, kto widział "raport mniejszości" powinien się zastanowić czy TEGO WŁAŚNIE CHCE. Dajecie się manipulować jak dzieci, jak wam ktoś powie że coś robi dla waszego dobra, dla waszego bezpieczeństwa to wy mu wierzycie (!) jesteśmy cywilizacją strachu, wszystko nam zagraża, morderstwa, kataklizmy, terroryzm, szaleniec z bronią biologiczną, państwa zbujeckie, które tylko czekają na to żeby móc skonstruować broń nuklearną i nas zniszczyć... tylko ilu z was widziało morderstwo na żywo, albo terrorystę, to wszystko dzieje się w TV, a gdzie podziała się wolność ? gdzie podziałą się prywatność ?!? w USA (NY) już dzisiaj chodzą zakapiory uzbrojone po zęby w broń maszynową i przeszukują wybranym przechodniom plecaki, kieszenie, jak byś próbował uciekać, mogą cię zabić na miejscu ! fajnie nie ? ZACZNIJCIE SIĘ PRZYZWYCZAJAĆ, bo jak widzę stado owieczek (społeczeństwo) tego właśnie chce... @kefas - ja nie che żeby MOJE pieniądze były wydawane na INWIGILACJĘ społeczeństwa, a też jestem obywatelem i płacę podatki i mam prawo o nich decydować, tak samo jak ty i ja jestem KATEGORYCZNIE przeciwny jakiemukolwiek podsłuchiwaniu rozmów, może jeszcze pre-paidy zaczniemy rejestrować, co ? albo jeszcze lepiej - proponuję wprowadzić rejestrację przy zakupie karty do budki telefonicznej ;D

  • 0

    13. ~getITright  2006-09-09 13:59:02  host: phantom.teldom.pl

    a co do terroryzmu, to przestańmy atakować arabów, przestańmy prowadzić wojny w afganistanie, czy też iraku, przestańmy się do nich wtrącać i problem z głowy, czy my byśmy się nie bronili WSZELKIMI ŚRODKAMI, gdyby sytuacja była odwrotna, gdyby to arabowie chcieli nam SIŁĄ NARZUCIĆ ISLAM ?!? niech ruski zaprzestaną eksterminacji narodu czeczeńskiego, a nie będzie biesłanów i dubrowek !!! no a teraz stworzyliśmy sobie wroga, więc musimy się rzekomo p[rzed nim bronić, pod terroryzm można podpiąć każde działanie, podsłuchiwanie, inwigilację, tortury, więzienie niewinnych ludzi bez postawienia zarzutów - w tym przoduje

  • 0

    14. ~getITright  2006-09-09 14:01:19  host: phantom.teldom.pl

    (ups enter mi się wcisnął za wcześnie :) )...policjant świata - USA, np. w Guantanamo, ja jako obywatel i płatnik podatków się na to nie godzę !!!

  • 0

    15. ~  2006-09-09 16:35:51  host: dvw65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tyle, że okupacja Iraku zaczęła się (oficjalnie) z powodu terroryzmu: WTC, ataki w Anglii, Hiszpanii.

  • 0

    16. ~  2006-09-09 17:28:55  host: p09-09.opera-mini.net

    ***get - a dlaczego 5 letni okres zbierania billingow rowna sie w Twojej ocenie wiekszej "inwigilacji". Co to ma wogole wspolnego? Co do terroru , napedza go i "usprawiedliwia" chora , falszywa i klamliwa ideologia. Nie wydaje mi sie , zeby to amerykanie i reszta ekipy , nakrecala w Iraku spirale terroru szyicko-sunnickiego. To nie im zalezy na destabilizacji tego kraju i zrobienia z niego...

  • 0

    17. ~  2006-09-09 17:32:11  host: p09-09.opera-mini.net

    ... wylegarni terrorystow. Badzmy powazni.

  • 0

    18. ~getITright  2006-09-09 19:41:51  host: phantom.teldom.pl

    @15 - oficjalnie, oficjalnie... chyba nikt nie wierzy w oficjalne wersje "dla ludu" bo w końcu jakoś masom trzeba wytłumaczyć dlaczego coś się robi, a prawdy powiedzić nie można, bo masy by się na te działania nie zgodziły. Otóż powody okupacji iraku są trzy: ROPA, RAPA i ROPA !!! (nie będę się tu rozdrabniał, ale np. największy na świecie koncern paliwowy Halliburton dostał bez przetargów WSZYSTKO w iraku, kontrakty na miliardy $, a powiem tylko tyle że długoletnim prezesem tej firmy był Dick Cheney, a w radzie zasiadała Condolizza Rice, a tego państwa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać) Są też powody poboczne jak ugruntowanie przez USA pozycji lidera w kolejnej części globu, mianowicie na bliskim wschodzie. @16 - przecież to jest nakręcająca się spirala, teraz 5 lat, potem 10, a potem więcej i to nie tylko wykazy połączeń, ale nagrane rozmowy, bo przecież prokuratorowi się przyda, przestępczość pewnie spadnie i tak coraz dalej i coraz głębiej, to wszystko składa się na jeden obraz, jak tego nie widzisz, to niestety, ale należysz to ciemnej masy (czyli do większości) która jest jak to stado owiec, albo raczej BARANÓW i da sobie wcisnąć wszystko, a wyjaśnień się nie domaga, wierzy "na słowo". A ja mam pomysł, po urodzeniu wszczepiać każdemu chip z kamerą i stworzyć wielkie centra kontrolne, w których by przeglądano te wszystkie nagrania, takie dzisiejsze stazi, wtedy przestępczość spadnie do ZERA, terroryzm PRZESTANIE ISTNIEĆ, to nic że nie będzie czegoś takiego jak prywatność, przecież PRZESTĘPCZOŚĆ SPADNIE ! a szyici i sunnici mają prawo się ze sobą spierać i walczyć, tylko że "dzięki" amerykanom ta ich walka przenosi się na nas, już nie walczą MIĘDZY SOBĄ, tylko z "niewiernymi", czyli również nami, więc właśnie BĄDŹMY POWAŻNI !

  • 0

    19.  2006-09-09 20:06:56

    Ja osobiscie jestem przeciw. I powiem, ze w 100% zgadzam sie z getITright

  • 0

    20. ~issa  2006-09-09 21:13:41  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

    ***Get - to ja pisałem te komentarze powyżej. I zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Czytając co napisałeś , wydaje mi się , że popadasz w jakąś skrajność. Piszesz o billingach , przy okazji piszesz o "nagranych rozmowach" dla prokuratora , o skanie siatkówki i wszczepionych chipach , zręcznie wywołując niemal histerię... Uważam , że 5 lat to rozsądny czas. Pierwsze sygnały wpływające do Policji , rozpracowanie operacyjne , złapanie przestpców. To wszysto zajmuje niekiedy kilka miesięcy. A taka grupa przestepcza może działać już znacznie dłużej niż przez ostatnie 2 lata... Powiem krótko , motywacja ministra Ziobro mnie przekonuje i wydaje się bardzo rozsądna.

  • 0

    21. ~issa  2006-09-09 21:21:05  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

    Zadziwia mnie też Twoja niekonsekwencja. 5 lat na billingach to już dla Ciebie za dużo i jestem "manipulowany" , natomiast niedawno tutaj rzucałeś gromy przy okazji innej dyskusji kiedy mówiłem Ci , że jesteś manipulowany przez polityków , którzy do tej pory bezczelnie żerują moim zdaniem na tragedii Katyńskiej. Owszem , było - ale minęło. Dla mnie tak , ale dla Ciebie co ciekawe nie. A ja Ci powiem , że nic tak nie przysłuża się w negatywny sposób zgodzie jak roztrząsanie i jazda na tak odległej historii. Naprawdę mnie Rosjanie za Katyń , Niemcy za II wojnę światową, Turcy za Warnę , Żydzi za to że są (a i tacy są) i ktokolwiek inny , nie mają już za co przepraszać , ja nie uważam , bym miał za cokolwiek przepraszać Rosjan , Żydów , Niemców. Bo dzieci nie odpowiadają za to co zrobili ich rodzice. I Ty mi mówisz o manipulacji i byciu "baranem". No sorry...

  • 0

    22. ~wlo  2006-09-10 19:02:57  host: anq2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    issa - ja uważam że 2 lata to wystarczający czas... Jeśłi "akcja" trwa i przewidują, że będzie trwać np. 5 czy więcej lat żeby namierzyć "sitkę" - mają narzędzia do tego żeby w indywidualnych sprawach te dane gromadzić - to inna ustawa. Ale wszystkich? Bez sensu. Ja uważam, że dożywotnio powinno się prawo jazy odbierać pijanym kierowcom, wszystkim - nie tylko tym, którzy spowodują wypadek, śmiertelny w szczególności. Wszystkim złapanym. Większy pożytek nbędzie z tego niż głupie dyskusje na temat ochrony przed terroryzmem i narzędzia walki z nim w postacji milionó billingów gromadzonych przez 60 miesięcy. Niech wprowadzą... Przybędzie pre-paidówpo prostu ;-)

  • 0

    23. ~getITright  2006-09-14 12:14:05  host: phantom.teldom.pl

    @issa - może i przesadzam, ale po to zeby UWYPUKLIĆ co poniektórym do czego to prowadzi, a jest to ZMIEJSZENIE wolności, poto żeby (rzekomo) zwiększyć bezpieczeństwo, jak słyszę określenie "wojna z terrorem" to pukam się w czoło ??? A co do Iraku jeszcze, to gdzie ta broń masowego rażenia, powiem krótko ZOSTALIŚCIE OSZUKANI (ja nie, bo ja to już wiem od lat) i teraz znowu ktoś was oszukuje, wmawiając że potrzeba przez 5 lat trzymać billingi, a 2 lata nie wystarczą, ja uważam że powinno to być 0 lat !!! Co do manipulacji, to zaraz zaraz... ja jestem manipulowany ? Politycy żerują na Katyniu ? To je..ne ruski się do swojego masowego mordu się nie przyznają i MAM NADZIJE że Polacy nie odpuszczą tego, zobacz jakie kokosy mają żydzi od czasów zakończenia wojny (!!!) szczególnie w USA, gdzie rządzą i mają WSZYSTKIE media, a my co, straty ponieśliśmy podczas wojny większe niż żydzi, a szacunku zero, wręcz przeciwnie, a co powiesz o powiernictwie prusklim ?!? oni chcą odszkodowania od Polaki za przesiedlenia niemców (które nie my robiliśmy, tylko komuchy) to ja im odpowiadam, NIE MA SPRAWY dostaniecie kaskę, tylko najpierw zapłaćcie za szkody wyrządzone Polsce podczas II WŚ, liczone w BILIONACH $ Żyjemy w określonych warunkach i musimy WALCZYĆ o to żeby świat wiedział gdzie jest nasze miejsce w historii i żeby nie zdarzały się określenia typu "polskie obozy koncentracyjne"... uważam że takie wyp[owiedzi jak Twoja, odpuśmy sobie historię itp. są bulwersujące, skandaliczne i wbrew interesowi Polski ! "I Ty mi mówisz o manipulacji i byciu "baranem". No sorry..." nie ma za co, na drugi raz pomyśl dwa razy, zanim dasz się OSZUKAĆ przez jakiegoś polityka

  • 0

    24. ~  2006-09-14 12:15:12  host: phantom.teldom.pl

    po "to pukam się w czoło" oczywiście miały być wykrzykniki a nie znaki zapytania :)

Dodaj swoją opinię