Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bilans tygodnia - 14. września

Bilans tygodnia - 14. września

sirmark 14 Września 2008 13:39

0 0

Przedstawiamy przegląd wiadomości z ostatniego tygodnia.

Po zeszłotygodniowym wysypie nowych taryf, w mijającym dogodniu także prezentowaliśmy nowe oferty iPlusa oraz oferty dla klientów biznesowych.

Solorz i Krauze rozmawiają o inwestycjach w telekomunikacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o Sferię. Exatel za to podpisał umowę ramową z Telekomunikacją Kolejową (TK Telekom), która umożliwi podejmowanie wspólnych działań w zakresie realizacji kontraktów telekomunikacyjnych dla administracji publicznej. Exatel zrezygnował jednak z planów rozpoczęcia działalności jako wirtualny operator komórkowy.

UKE podejmie decyzję o ewentualnym podziale Telekomunikacji Polskiej pod koniec listopada. Urząd przy okazji nie zamierza się zgodzić na podwyżki cen hurtowego dostępu do abonamentu i szerokopasmowego dostępu do Internetu, zaproponowane przez Telekomunikację Polską. UKE rozważa także wprowadzenie zerowej stawki MTR od 1. stycznia 2010 roku. Będąc w temacie UKE warto zapoznać się z analizą preferencji konsumentów korzystających z usług dostępnych na rynku telefonii ruchomej w Polsce.

W brytyjskim Orange uruchomiony został nowy wirtualny operator (MVNO) - Globalcell, który będzie świadczył usługi dla klientów ze wschodniej Europy mieszkających w Wielkiej Brytanii. AmRest uruchomił sieć bezprzewodową w 290 lokalach należących do takich sieci jak KFC, Pizza Hut czy Burger King. Natomiast Netia uruchomiła 10 kolejnych stacji bazowych bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii WiMAX.

PTC dla abonentów Ery oraz użytkowników Tak Tak i oferty Tak Tak Fon uruchomiła multimedialną pocztę głosową - Poczta Komfort. Play 13. i 14. września zaproponował swoim klientom weekend darmowych rozmów wideo.
Cliff Kushler, jeden z twórców popularmego słownika T9, opracował nowe rozwiązanie przygotowane z myślą o użytkownikach telefonów z dotykowym ekranem. Pismo wprowadzane jest przez klawiaturę QWERTY bez odrywania rysika/palca od ekranu.

Jak wynika z raportu Gartnera, światowa sprzedaż telefonów typu smartphone wyniosła w drugim kwartale 2008 roku 32,3 mln sztuk. To wzrost o 15,7% w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

W temacie sprzętowym pojawiło się parę nowości. Sony Ericsson pokazał dwa modele G705 i G705u. Asus zapowiedział nowy model telefonu z Windows Mobile 6.1 Prof. - Asus P552w, który wyposażony zostanie w dotykowy interfejs Asus Glide. RIM zapowiedział swój pierwszy telefon z klapką - smartfon BlackBerry Pearl Flip 8220.

Do sieci trafił film prezentujący telefon BlackBerry Storm, pierwsze urządzenie kanadyjskiego producenta, w którym sprzętową klawiaturę QWERTY zastąpi dotykowy ekran. Sony Ericsson ogłosił datę 30. września, jako datę oficjalnego wprowadzenia na rynek długo oczekiwanego telefonu Xperia X1. Ukazały się także pierwsze informacje o nowym telefonie HTC oferującym panoramiczny dotykowy ekran o rozdzielczości WVGA (480 x 800 pikseli).

Nokia poinformowała o poszerzeniu asortymentu produktów obsługujących protokół Microsoft Exchange ActiveSync na całą ofertę urządzeń z oprogramowaniem Nokia S60 3rd Edition. W styczniu przyszłego roku na rynku ukazać ma się także aplikacja pozwalająca na odtwarzanie multimediów dostępnych w sklepie internetowym iTunes w wersji dla telefonów Nokii z systemem Symbian S60. Także dla wybranych modeli Nokii, pojawi sie specjalna karta microSD, która zapewnić ma wyższy standard szyfrowania rozmów.

Zeprezentowalismy także dwa testy: Nokii E71 oraz Samsunga SGH-U900 Soul.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~  2008-09-14 15:40:20  host: 88-199-58-2.tktelekom.pl

  o ja cie:D

 • 0

  2. ~ukenamuniu  2008-09-14 16:49:27  host: 86-59-n1.aster.pl

  Wszystko pięknie, sprawy sądowe w których TP "przegrała" opisano w Telepolis. Jednak najważniejszego rozstrzygnięcia, tj. uchylenia decyzji na BSA dla Exatel nie zamieszczono. Według Sądu Prezes UKE nie mógł zastosować metody ustalania opłat określonej w decyzji (retail-minus), gdyż nie przewiduje jej ustawa Prawo telekomunikacyjne. To jedna chyba z 13-tu decyzji dotyczących BSA. Telepolis stronnicze?

 • 0

  3. ~tomiq  2008-09-14 18:40:03  host: apn-77-112-201-197.gprs.plus.pl

  dzieki za dwa swietne testy telefonow E71 i U900 soul

 • 0

  4.  2008-09-14 20:28:27

  Bardzo ciekawy tydzień. Czekam tylko kiedy w podsumowaniu tygodnia będzie: Nowe taryfy w ofercie pre-paid ERA. Nowy TAK-TAK. Ale chyba się nie doczekam.....

 • 0

  5. ~  2008-09-14 21:16:35  host: f143-058.opera-mini.net

  zmien siec - era siec frajera

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-2-123.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet