Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bilans tygodnia - 14. grudnia

Bilans tygodnia - 14. grudnia

sirmark 14 Grudnia 2008 14:41

0 0

Przedstawiamy przegląd wiadomości z ostatniego tygodnia.

W mijającym tygodniu szczególną uwagę zwracają trzy wiadomości. Rzeczpospolita poinformowała, że w przyszłym roku marka Era zostanie zastąpiona marką T-Mobile. Deutsche Telekom liczy, że to poprawi jego pozycję na polskim rynku. P4 rusza z budową sieci w paśmie GSM900. Rezerwację bloku 25 kanałów otrzyma jeszcze w grudniu. Świeżo upieczony fundusz telekomunikacyjny NFI Magna Polonia ma plan za co najmniej 276 mln zł. Tropy prowadzą do funduszy arabskich i Netii.

UOKiK wyraził zgodę na tzw. koncentrację rynku, dzięki czemu 10. grudnia czterej operatorzy komórkowi - Centertel, P4, Polkomtel i PTC - powołali spółke, która wystartuje w konkursie o częstotliwości do świadczenia mobilnej telewizji komórkowej. UKE rozważa zniesienie hurtowych opłat na rynku komórkowym. Zniesienie opłat oznaczać będzie, że polskie sieci komórkowe będą musiały za darmo udostępniać własną infrastrukturę dla połączeń wykonywanych przez klientów sieci zagranicznych.

UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 150 tys. zł za nieprzekazanie treści umów o dostępie telekomunikacyjnym. UOKiK poinformował, że operatorzy telekomunikacyjni: UPC, Dialog, Toya, Aster, Tele2, Netia, Vectra, Multimedia oraz GTS Energis stosowali w umowach niekorzystne zapisy dla klientów.

Polkomtel na koniec 2008 roku chce zwiększyć liczbę klientów do 14,8-14,9 mln. mPay obsługuje 50 tys. kont służących do mobilnych płatności, z których 30 tys. zostało przynajmniej raz doładowane. Play podtrzymuje plan zwiększenia liczby abonentów do 2 mln do końca 2008 roku i pozyskania kolejnego miliona w 2009 roku. Ma on także już ponad 50 tys. klientów usługi Play Online. MobilKing po 3 miesiącach od rozpoczęcia działalności ma już prawie 150 tysięcy klientów.

Właśnie zakończył się konkurs Nokia Mobile Movie Competition. Polka zdobyła nagrodę publiczności. Era wyłączyła możliwość doładowania TakTaka i Heyah z telefonu abonamentowego w praktycznie wszystkich starszych taryfach biznesowych. Z okazji urodzin mBank mobile przygotował specjalną promocja dla klientów, którzy zakupią zestaw w ofercie MIXer. Otrzymać można dodatkowe 900 minut na połączenia do wszystkich sieci oraz bonus do każdego doładowania obniżający efektywny koszt minuty do 37 groszy.
Play przygotował ofertę Play Online dla klientów ING Banku Śląskiego. Jest to oferta prepaid, gdzie na starcie jest aż 60 GB do wykorzystania. Skandynawski operator TeliaSonera wprowadzi do oferty nową usługę All-you-can-eat-music, umożliwiającą nielimitowany dostęp do milionów utworów w ramach zryczałtowanej opłaty

Huawei Technologies zaprezentował system HSPA+, który jest następcą systemu HSPA, umożliwiającego szybką transmisję danych w sieciach komórkowych. LG przedstawiło pierwszy chip obsługujący transmisję w standardzie LTE, przeznaczony do telefonów komórkowych i kart do transmisji danych. Teoretyczny przesył danych wynosi 100 Mb/s w dół oraz 50 Mb/s w górę. Broadcom zapowiedział wprowadzenie na rynek chipu BCM4329, który będzie odpowiedzialny za obsługę sieci WLAN w standardzie "n" w telefonach.

14 nowych firm, wśród których znalazł się m.in. Sony Ericsson, przystąpiło do Open Handset Alliance. Grupa ta jest odpowiedzialna za prace nad rozwojem systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych, Android, stworzonego przez Google. W chwili obecnej do grupy należy już 47 firm.

HP wraz z Uniwersytetem w Arizonie poinformował, że udało im się stworzyć elastyczny ekran. Został on wykonany w większości z plastiku, a jego właściwości fizyczne są zbliżone do kartki papieru. Nokia zaprezentowała kolejny telefon z ekskluzywnej linii Vertu. Boucheron 150 zaprojektowany został by uczcić 150-lecie francuskiego domu jubilerskiego Boucheron. Obudowa telefonu wykonana jest z pojedynczej bryły złota.

Sony Ericsson wprowadził na rynek japoński nowy telefon klasy Walkman - Xmini. Tym razem zarówno pod względem gabarytów, jak i formy trudniej dostrzec jest w urządzeniu telefon niż odtwarzacz muzyczny. JingPeng E1181 na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od pozostałych chińskich telefonów z dotykowymi ekranami. Ma jednak jedną wyjątkową cechę - aparat fotograficzny można odczepić od obudowy i korzystać z niego bezprzewodowo w odległości do 10 metrów. Samsung D980 to trzeci dualny model marki Samsung, który został wprowadzony na polski rynek. Tym razem model wyposażono w dotykowy wyświetlacz.

Telekomunikacja Polska zaproponowała UKE plan dobrowolnych działań mających wprowadzić "równoważność dostępu", zapewniających takie same warunki świadczenia usług i cen zarówno dla operatorów alternatywnych, jak i dla swojej części detalicznej, co ma kosztować mniej niż podział. Tylko czy patrząc na dotychczasowe działania operatora, można wierzyć w jego dobre intencje. O tym w felietonie.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2008-12-14 16:38:49  host: 89.187.250.138.ip.airbites.pl

  W poniedziałek UKE najprawdopodobnie zrobi prezent świateczny TP

 • 0

  2. ~  2008-12-14 18:22:54  host: aauc45.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czyżby decyzja o podziale?

 • 0

  3. ~Marek.  2008-12-14 20:28:37  host: apn-77-113-209-80.gprs.plus.pl

  W Simplusie będzie nowy pakiet, działający tylko na stacjonarne, jego nazwa to tanio, koszt 6 zł do wykorzystania 60 minut, ważność jeden miesiąc.

 • 0

  4.  2008-12-14 21:22:32

  #3: i to jest ten hicior simplusa?

 • 0

  5. ~  2008-12-14 22:51:50  host: 94.254.149.168

  Wszystkiego najlepszego TP. Podzielmy sie z najblizszymi w te Swieta;)

 • 0

  6. ~  2008-12-15 07:30:33  host: f142-056.opera-mini.net

  Pierdoly piszecie ze skosno oki dostawca sprzętu (często kopiowanego od innych) ma 21 mega. Inni dostawcy sprzętu juz to zrobili duzo wczesniej. Wiec chyba nie ma co o tym wspominać.

 • 0

  7. ~homo_googleticus  2008-12-15 10:03:30  host: 89.108.200.5

  Radosna nowina: dzielą monopolistę! http://tnij.org/cixo

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet