Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Białoruś: Internet pod ścisłą kontrolą

Białoruś: Internet pod ścisłą kontrolą

LuiN 2 Lipca 2010 09:03

0 0

Od 1. lipca osoby, które chcą skorzystać z WiFi lub kafejki internetowej na Białorusi, muszą się wylegitymować, a ich dane muszą zostać spisane przez właściciela sieci lub lokalu, podobnie jak historia odwiedzanych witryn - podaje Gazeta Wyborcza.

Te dość radykalne obowiązki dostawców Internetu to efekt rozporządzenia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Firmy i organizacje dostarczające Białorusinom Internet mają przez rok przechowywać dane użytkowników sieci oraz informacje o stronach, które odwiedzali.




Dostęp do tych danych ma KGB, MSW oraz operacyjno-analityczne centrum przy prezydencie, które ma kontrolować Internet. To kolejna po tradycyjnej prasie, radiu i telewizji forma kontroli społeczeństwa przez Łukaszenkę, który jest prezydentem Białorusi od 16 lat.

W przyszłym roku Łukaszenka ponownie chce starać się o fotel prezydencki. Z Internetem w garści będzie mu łatwiej. Niekorzystne dla prezydenta witryny zostaną po prostu zablokowane.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 3

    1.  2010-07-02 09:09:56

    Niekorzystne witryny zostaną zablokowane, ale ludzie może się w końcu obudzą...? Imię, nazwisko, historia stron... I mają ludzi w garści. Przerażające

  • -2

    2. ~znawca  2010-07-02 09:13:15  host: 167.202.201.4

    Powinno też być tak u nas. Teraz każdy może pójść do kawiarenki internetowej i dokonać oszczerczych, kłamliwych wpisów na inną osobę (sąsiada, szefa, ''kolegę'', etc.) i nie ponieść za to żadnych konsekwencji! Tak samo fora zboczeńców internetowych nie są kontrolowane...

  • 2

    3.  2010-07-02 09:28:38

    @znawca co innego obraźliwy wpis łamiący prawo, a co innego cenzura polityczna i zbieranie informacji w celu późniejszego wykorzystania. Ja tam Łukaszence nie uwierzyłabym, że tego nie zrobi i zbiera te dane tylko dla dobra społecznego.

  • -2

    4.  2010-07-02 09:36:44

    chiny, białoruś a następna w kolejce polska. smutne ale prawdziwe.

  • 2

    5. ~ryzio  2010-07-02 09:43:20  host: chello089075003158.chello.pl

    Zaczyna się coś gorszego niż (kurcze nie wiem jak to nazwać), może zabrońmy oddychania to też oszczędzi wielu kłopotów. Po porstu żal, jak tak będzie w Polsce sam pierwszy polecę na wiejska 1 i zrobię burdel.

  • 2

    6. ~  2010-07-02 09:50:23  host: chello084010219022.chello.pl

    @2-znawca-twoja "znawczosc" jest porazajaca,no ale skoro az tak Ci zalezy to wyjedz na bialorus-bedziesz mial co chcesz i o wiele wiecej... @4 ukefake-a skad wiesz ze nastepna Polska??

  • 2

    8.  2010-07-02 10:11:59

    @znawca #2 Tak samo moze wejsc do budki telefonicznej i wykonac kilka "szkodliwych" telefonow. Czy mamy wiec rejestrowac wchodzacych do budek? W kiosku mozna kupic starter dowolnej sieci i wlozyc go do komorki (czystej lub zmieniajac wczesniej jej IMEI) by moc anonimowo wejsc w Internet lub zadzwonic. Rejestrowac kupujacych startery? Mozemy pojsc dalej i notowac kupujacych noze kuchenne, bo one tez stanowia potencjalne zagrozenie. Walczyc z przestepczoscia w Sieci nalezy, ale chyba nie tedy droga. Lukaszenko nie chce jednak walki z przestepczoscia, a raczej z opozycja.

  • 0

    9. ~  2010-07-02 10:13:22  host: nysar001-pokoj.dsl.opol.bdi.inetia.pl

    I się od razu wycofali, gdyż od razu zorientowali się, że to byłby strzał w kolano. Według mnie, w żadnym kraju demokratycznym bez reżimu nie uda się wprowadzić cenzury na internet.

  • 0

    10. ~  2010-07-02 10:22:38  host: 178-36-143-105.adsl.inetia.pl

    Takie praktyki z takimi kontrolami istnieją na Białorusi od dawna, tylko możliwe, że nie obowiązywały na terenie całego kraju, więc nic nowego dla Białorusinów to nie jest.

  • 0

    11.  2010-07-02 10:39:15

    @6: poszukaj na telepolis o losie tej ustawy. po "burzy" w internecie rejestr stron zakazanych został chwilowo wycofany ale w następnym projekcie pojawił się znowu tyle że pod inną nazwą. dodatkowo warto pamiętać, że ostatnia nowelizacja ustawy o cba pozwala zbierać praktycznie nieograniczone informacje o obywatelach. wystarczy poszukac i poczytać.

  • 0

    12. ~b  2010-07-02 12:11:11  host: 212122220243.zachem.com.pl

    zobaczycie że kiedyś będziemy opowiadać wnukom jak to wolny był internet i jak bezproblemowo można było znaleźć pewne informacje. Nie sądzę żeby wprowadzili coś podobnego jak w Chinach ale z czasem pewnie ograniczą wolność słowa w internecie i w Polsce.. :/

  • 0

    13. ~Fism  2010-07-02 13:48:28  host: user-46-113-13-231.play-internet.pl

    A co jeat zlego w rejestracji starterow? W zaden sposob nie ogranicza to przeciez niczyjej wolnosci...

  • 0

    14.  2010-07-03 14:17:40

    #13: Przynajmniej skończyło by się rozdawnictwo starterów i podbijanie statystyk sieci kto ma więcej ludków

  • 0

    15. ~  2010-07-04 11:58:18  host: v02-16.opera-mini.net

    "Z Internetem w garści będzie mu łatwiej. Niekorzystne dla prezydenta witryny zostaną po prostu zablokowane." - dziękuję za wskazanie "jedynie słusznego" sposobu myślenia. Po kiego grzyba zajmujecie się polityką i siejecie tutaj taką propagandę? Może trzeba było lepiej jechać na Białoruś i zobaczyć jaki tam jest porządek na ulicach? A czy Szanowny Pan Redaktor wie, że aż do Brześcia jest autostrada? A u nas? Co zbudowaliście na bazie kapitalizmu od 89 roku? Gdyby nie Gierek to do Katowic dalej jeździlibyście jakąś wąską wyboistą dróżką.

Dodaj swoją opinię