Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bezprzewodowy Internet w NASK raczej dla firm

Bezprzewodowy Internet w NASK raczej dla firm

WitekT 11 Października 2005 22:57

0 0

NASK chce zbudować ogólnopolską sieć radiowego dostępu do Internetu w oparciu o częstotliwości 3,6-3,8 Ghz.

We wrześniu NASK uruchomił pierwszą stację bazową w Warszawie. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Stacja jest zlokalizowana na wieżowcu Warsaw Trade Tower na wysokości 209 metrów, co pozwala na łączność bezprzewodową na obszarze o średnicy 30 km. Będzie ona służyła do transmisji danych, dźwięku (telefonia) i obrazu (wideokonferencje) w systemie VectaStar.

Do końca roku NASK chce uruchomić stacje w kolejnych 3 miastach (Gdańsk, Gdynia i Katowice), a w 2006 roku w następnych 8. Chcemy utrzymać tempo uruchamiania stacji w dwóch dużych miastach kwartalnie - powiedział Tomasz Chlebowski, dyrektor handlowy w NASK.

Inwestycja będzie realizowana ze środków własnych NASK. Jeżeli projekt okaże się bardzo dochodowy, to istnieje możliwość przyspieszenia inwestycji, lecz wymagałoby to sięgnięcia do finansowania zewnętrznego.
Jeśli jedna stacja nie będzie wystarczająca na jedno miasto, NASK zdecyduje się na zbudowanie kolejnych anten. Spółka w zapasie ma częstotliwości 28 Ghz, pozwalające jej postawić w centrach miast sieć radiowej transmisji danych opartą na technologii LMDS (w przeciwieństwie do technologii używanej przy częstotliwościach 3,6-3,8 GHz wymaga ona "widoczności" pomiędzy poszczególnymi nadajnikami).

NASK chce świadczyć swoje usługi klientom biznesowym: średnim i dużym przedsiębiorstwom, administracji publicznej, a także lokalnym operatorom i dostawcom usług. Zdaniem Chlebowskiego, klienci indywidualni raczej nie będą samodzielnymi odbiorcami usług radiowych NASK, lecz poprzez np. wspólnoty mieszkaniowe, sieci osiedlowe czy też lokalne telewizje kablowe.

NASK nie będzie ograniczał się tylko do dużych miast. Chce także budować sieć dostępową, obejmującą swoim zasięgiem obszary mniej zurbanizowane. Pierwsza taka sieć zostanie zbudowana w ramach projektu e-świętokrzyskie w woj. świętokrzyskim. (pisaliśmy o tym w tej wiadomości).

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet