Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bezprzewodowe Bemowo

Bezprzewodowe Bemowo

WitekT 2 Sierpnia 2007 11:33

0 0

Na dzisiejszej konferencji prasowej na dachu Urzędu Dzielnicy warszawskiego Bemowa, burmistrz dzielnicy Jarosław Dąbrowski uroczyście zainaugurował działalność bezpłatnej, bezprzewodowej sieci internetowej, dostępnej za darmo dla mieszkańców.

W tej chwili pracuje 6 nadajników - 4 na Urzędzie oraz po jednym na Gimnazjum nr 82 i Centrum Kultury Bemowo. Gwarantuje to pokrycie zasięgiem, już w tym momencie, kilku tysięcy osób. Docelowo, w przyszłym roku, zasięg ma być rozszerzony na całą dzielnicę, co ma kosztować kilka milionów złotych.

W tej chwili Urząd ma zapewnione łącza o sumarycznej przepustowości 55 Mb/s od Netii, Crowleya oraz Spraya, wymienia się także ruchem w węźle AC-X. Ma to już w tej chwili zapewnić dostęp do sieci o prędkości nie mniejszej niż 512 kb/s dla każdego użytkownika. Sieć pracuje w standardzie WiFi.




Sieć jest przeznaczona tylko dla mieszkańców dzielnicy, którzy używają jej do celów prywatnych. Dostęp możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie i przydzieleniu nazwy użytkownika i hasła. Zarejestrowani użytkownicy mogą przeglądać strony, wysyłać pocztę oraz korzystać z komunikatorów. Zablokowano możliwość korzystania z sieci p2p. Bez rejestracji można przeglądać tylko strony Urzędu.

Podczas prac nad koncepcją sieci konsultowano się z władzami Rzeszowa, które taki projekt uruchomiły ponad rok temu, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~PPSH  2007-08-02 13:30:13  host: acof225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zablokowali P2P i więcej nie trzeba do roboty.

  • 0

    16. ~PLANET  2007-08-02 13:40:48  host: public-gprs69341.centertel.pl

    Oj, zdublowalem komentarz. Jakby cos, to prosze o usuniecie jednego z nich :P

  • 0

    17. ~Templariusz  2007-08-02 15:05:17  host: staticline23090.toya.net.pl

    Widzę, że planetka znów wam marudzi :P

  • 0

    18. ~stefanB  2007-08-02 15:14:30  host: epd74.internetdsl.tpnet.pl

    Mieszkam 50m za granicą Bemowa na Bielanach to pewnie sygnał do mnie nie dojdzie a zasięg hot spot Auto Żoliborz kończy mi sie 20m metrów przed blokiem

  • 0

    19. ~  2007-08-02 15:36:28  host: p10-15.opera-mini.net

    Popieramy takie inicjatywy

  • 0

    20. ~V  2007-08-02 16:32:23  host: hyp-net-74-242.lodz.msk.pl

    @zibi oczywiście ze płacą wszyscy, ale lepiej za to niż za kolejne pomniki, np. gołębi :) Internet to przyszłość i już teraz ciężko się bez niego obejść. Takie inicjatywy są jak najbardziej potrzebne i to w całej Polsce.

  • 0

    21. ~empireus  2007-08-02 16:56:01  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

    to ja poprosze o darmowe laptopy, o darmowe jedzenie,darmowe ciuchy... ooooo i przydalo by mi sie darmowe NG na satce, bo tylko to ogladam ;] wszyscy sikacie po majtach, ze bedziecie miec darmo, ale nikt sie nie zastanowil, ze dzieki tego tupu inicjatywom padaja male firmy, ktore czasami mialy znacznie lepsza jakosc, niz te wielkie tuzy. Dlaczego nie mozna bylo tego zrobic w inny sposob? Tak by to uzytkownicy mieli wybor i wybierali swojego dostawce, a ten, jesli spelnialby wymagania danego urzedu, mialby wowczas zwrot kosztow przez takowy urzad. A tak, to wiadome, ze przetargi wygrywaja siostrzency wojta/burmistrza i pozniej te darmowe hot spoty sa tak dziurawe i beznadziejne ze strach sie do nich logowac, nie wspominajac juz o tym, ze w taki projekt gmina wyrzuca za duzo pieniedzy, bo za te kwoty mozna by pokryc nie miasto, ale czasami cala gmine.... Takaoto polska rzeczywistosc smutna, ze nie ma gospodarnosci...

  • 0

    22. ~n  2007-08-02 18:14:42  host: egq145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    q... kiedy u mnie będzie darmowe wi-fi bo laptopa z kartą wi-fi już mam.

  • 0

    23. ~zibi  2007-08-02 18:49:44  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

    V: Chyba za dużo oglądasz telewizji, gdzie tzw. dziennikarze powtarzają komunały zasłyszane od innych niby-dziennikarzy. Za pomocą wi-fi z przepustowością 512 kb/s w porywach nie buduje się e-gospodarki. Taka sieć mogła być przydatna 10 lat temu. Teraz to są tylko fanaberie. Ale za to władze gminy Bemowo mają efekt propagandowy. A wydano publiczne czyli nasze pieniądze.

  • 0

    24. ~  2007-08-02 19:01:56  host: 216.163.40.100

    taa... p2p zablokowali... a jak tam z binarkami, rapidshare... hehe :-E

  • 0

    25. ~  2007-08-02 19:29:19  host: coi228.neoplus.adsl.tpnet.pl

    rapidshare nie jest zablokowany. JA nie sciagam z p2p wole serwery typu rapid. A co do Wifi za free na bemowie wiedzialem juz wczesniej:) W tym roku ma tez dojsc Zoliborz i Praga PŁN, w nastepnym roku tez jakies dzielnice dojda. Docelowo do 2010 cała warszawa ma byc pokryta bezplatnym netem. Szkoda ze transfer 512 a nie np 1-2 mega. tepsa ladnie po dupie dostanie jak bedzie cala wawa. P.S na Przadze PŁN juz są testy wiem bo mieszkam i mam kumpla co pracuje w urzedzie. Wedlug mnie powinni dac w calej polsce taki net za free 1 mega a kto chce wiecej niech wtedy placi tepsie. Pozdro

  • 0

    26. ~  2007-08-02 21:26:28  host: piper.aster.net.pl

    Niestety sieć Bemowa ma nie najlepszy regulamin (choć jak na "coś" stworzonego przez ciało polityczne nie jest zły). Gdyby poprawić regulamin i rozszerzyć nieco dostępne usługi bez rejestracji to byłaby to bardzo ciekawa inicjatywa. W tej chwili jest to bardziej ciekawostka i usprawnienie pracy urzędu (dostęp do informacji na stronie), ale i za to należy się pochwała.

  • 0

    27. ~V  2007-08-02 23:46:07  host: hyp-net-74-242.lodz.msk.pl

    @zibi nie chodzi o to. Myślę że internet za kilkanaście lat będzie nieodłączną częścią życia ludzkości na tej planecie. Świat się zmienia i zmierza właśnie ku temu. Normalne funkcjonowanie bez sieci będzie po prostu niemożliwe. Nie będzie to już usługa dla klientów tylko wymus dnia codziennego - wybory w których głosy oddaje się jedynie drogą elektroniczną, urzędy do których nie trzeba... do których nie będzie można zanosić stosów papierków, banki bez okienek (pierwsza jaskółka funkcjonuje już od jakiegoś czasu - mBank), ba, zanik papierowej i miedzianej waluty itd. Taka jest w sumie już nieodległa przyszłość :)

  • 0

    28. ~zibi  2007-08-03 00:16:37  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

    @V: Mmieszasz ideologię z ekonomią. A to zawsze prowadzi do katastrofy. Jeśli Warszawa chce dać mieszkańcom bezprzewodowy internet to niech ogłosi jawny przetarg na budowę i eksploatację takiej sieci. Wybierze się wtedy np. 10 najlepszych ofert. Wybrane firmy dostaną kontrakt na budowę. Inne na obsługę sieci przez powiedzmy 5 lat. Jeśli dostawcy się nie wywiążą z umów to stracą kontrakty. A dzisiaj mamy sytuację, w której ktoś, być może związany z władzą, dostaje kontrakty na rodzaj usługi komunalnej. Zero konkurencji. Czy to nie przypomina znanych już praktyk?

  • 0

    29. ~  2007-08-03 00:17:56  host: cid27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja niestety nie mam tego szczescia i netu za darmo. Za to chce zdarzyc przed 10tym i zalozyc wreszcie w NEtii. Umowa na 24 miechya a 6 gratis. Potem ~30 PLN.

  • 0

    30. ~V  2007-08-03 00:28:17  host: hyp-net-74-242.lodz.msk.pl

    @zibi jaka ideologia? spójrz w przyszłość :) Patrzysz tylko na chodnik pod stopami a ja próbuję odgadnąć co nas czeka za zakrętem drogi którą zmierzamy. Co do Warszawy i tego akurat projektu to ani mnie to ziębi ani parzy - przekręty w PL to normalka i podnoszenie sobie ciśnienia takimi sprawami nie ma dla mnie sensu :)

  • 0

    31. ~zibi  2007-08-03 01:09:42  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

    @V: Ja właśnie patrzę w przyszłość. Tylko jasne reguły gry i wolna konkurencja motywuje ludzi do tworzenia nowatorskich rozwiązań. A dzisiaj z powodu 2 czy 3 hotspotów ludzie cieszą jak dziecko, które znalazło cukierka.

  • 0

    32. ~  2007-08-03 09:37:39  host: cin9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ciekawe czy Netia w ramach umowy z dzielnicą bemowo dała im "rok za darmo" :D

  • 0

    33.  2007-08-04 08:45:41

    25: nie wiem jak to tam jest zrobione, ale pewnie i z rapidshrare tez nie da sie praktycznie sciagac. Jak ci sie uda to sciagniesz jeden plik, czekasz mase czasu zeby sciagnac nastaepny, a tu pech bo inny uzytkownik sekunde wczesniej zaczal sciaganie. Jak znam takie sieci to mozliwe jest ze pod jednym zewnetrznym ip jest sporo osob. Ale Moorhunt bedzie musial dzialac :)

  • 0

    34.  2007-08-04 21:13:48

    A po co komu p2p skoro na rapidshare.com lub poprzez program Moorhunt (p2mforum.info) mozna wyciagnac predkosci rowne max posiadanego lacza?

Dodaj swoją opinię