Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bezpłatnych billingów ciąg dalszy

Bezpłatnych billingów ciąg dalszy

WitekT 25 Października 2004 13:10

0 0

Niewykluczone, że wkrótce Polska będzie musiała zmienić swoje Prawo telekomunikacyjne w zakresie opłat pobieranych przez operatorów telefonicznych za szczegółowe wykazy wykonanych połączeń.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z września stanowi, że szczegółowe billingi powinny być bezpłatnie przekazywane abonentom wraz z rachunkiem telefonicznym, podczas gdy polskie prawo wprost pozwala operatorom pobierać za tę usługę opłatę.

Na pytanie dotyczące tej kwestii, biuro prasowe Komisji Europejskiej odpowiedziało: Rozumiemy, że Polska w ostatnim okresie wprowadziła prawo, w myśl którego szczegółowe billingi są dostarczane bezpłatnie.

Tymczasem artykuł 80. Prawa telekomunikacyjnego, uchwalonego w lipcu tego roku, stanowi, że operator dostarcza na żądanie abonenta szczegółowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, za który może być pobierana opłata w wysokości określonej w cenniku.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że operatorzy telefoniczni nie powinni pobierać dodatkowych opłat za szczegółowe billingi telefoniczne, dostarczane wraz z rachunkiem. Sprawę przeciwko Austrii wniosła Komisja Europejska, argumentując, że prawa konsumenta nie są w tym przypadku należycie chronione.

To orzeczenie stanowi ważny precedens w telefonii głosowej - oznacza, że mamy prawo wiedzieć dokładnie, za jakie telefoniczne połączenia płacimy, i nie musimy za tę usługę dodatkowo ponosić jakichkolwiek kosztów - skomentował orzeczenie unijny komisarz ds. przedsiębiorstw i społeczeństwa informacyjnego Olli Rehn.

Orzeczenie stanowi, że system billingów, który zawiera jedynie liczbę wykonanych połączeń, ogólną liczbę jednostek taryfowych i odpowiednią cenę, nie pozwala na weryfikację i kontrolowanie poniesionych kosztów.

Źródło tekstu: Wirtualne Media     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet