Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bez porozumienia nie będzie giełdy

Bez porozumienia nie będzie giełdy

WitekT 2 Września 2005 08:51

0 0

Z relacji analityków obecnych na środowym spotkaniu z zarządem KGHM wynika, że szefowie spółki miedziowej bardzo oszczędnie informowali o postępach przygotowań do sprzedaży Polkomtela.

Na razie polscy akcjonariusze planują upublicznić część akcji poprzez giełdę, aby w ten sposób wycenić posiadane akcje. Decyzja ma zapaść w ciągu miesiąca, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Jedno wydaje się pewne: bez twardego porozumienia z Vodafone i TDC — a de facto bez umowy o sprzedaży im kontroli nad Plusem — o giełdzie nie może być mowy. Taki warunek zagraniczni udziałowcy postawili na wstępie i, biorąc pod uwagę przysługujące im prawo pierwokupu akcji operatora, trudno przypuszczać, by kiedykolwiek zmienili zdanie w tej sprawie.
Nieoficjalne źródła podają, że mimo trwającej korespondencji od czasu lipcowej wymiany propozycji cenowych niewiele się zdarzyło. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Być może szkopuł tkwi w tym, że propozycja dotycząca premii była obwarowana warunkiem bardzo szybkiej sprzedaży pozostałych akcji Plusa na giełdzie. W grę miał wchodzić termin 3-6 miesięcy, co — przynajmniej dla KGHM — mogło być nie do przyjęcia. A to de facto oznaczałoby, że z punktu widzenia polskich udziałowców wartość zagranicznej oferty przeliczonej na 100% akcji Polkomtela nie przekraczała wyjściowych 15 mld zł.

Jakie są oczekiwania sprzedających? Według niepotwierdzonych informacji po ofercie Vodafone i TDC padła polska kontrpropozycja opiewająca na 25 mld zł, która później została odchudzona do 21 mld zł. Być może zainteresowani spotkają się w połowie drogi, pod warunkiem że zagraniczni udziałowcy nie będą żądać szybkiej sprzedaży wszystkich akcji i pójdą na ustępstwa w sprawie obsady władz spółki, pozostawiając część miejsc przedstawicielom polskich akcjonariuszy, którzy zachowają mniejszościowe pakiety walorów operatora.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1.  2005-09-02 12:25:23

    Problem tkwi w tym, że w zarządach Orlenu, KGHM i innych polskich udziałowców Plusa siedzą ludzie z nadania partyjnego. I tak sobie myślą, że jak sprzedadzą udziały to nie będzie, co roku, wpływów z dewidendy w kwotach milionowych. Do tego nie będzie można zasiadać w radzie nadzorczej, załatwiać dobrze płatnej pracy rodzinie itp. Pomyślcie ile osób w Polkomtelu trzęsie gaciami, że przyjdzie miotła w Vodafone i wymiecie nieudaczników?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet