Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości BEREC: Polacy przesyłają najmniej danych podczas korzystania z roamingu

BEREC: Polacy przesyłają najmniej danych podczas korzystania z roamingu

msnet 8 Czerwca 2017 18:30

3 1

berec logo

BEREC opublikował raportna temat wykorzystania i cen usług roamingowych na terenie Unii Europejskiej w III kwartale 2016 roku.

Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC (ang. Body of European Regulators for Electronic Communications) swój raport opracował na podstawie danych otrzymanych od około 180 operatorów z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Polskie dane dostarczyli Orange, P4, Polkomtel i T-mobile. Dane dotyczą zarówno usług abonamentowych, jak i usług przedpłaconych (łącznie).

Zacznijmy od rynku wewnętrznego. Według raportu Polak przeciętnie wydawał na krajowe usługi telekomunikacyjne 3,933 euro na miesiąc. Średnia europejska to 8,697 euro miesięcznie, natomiast rekordzistami byli mieszkańcy Liechtensteinu, którzy płacili średnio 32,204 euro. Z raportu jasno więc wynika, że ceny usług w Polsce były bardzo niskie, w porównaniu z resztą Europy.

Średnie miesięczne wykorzystanie poszczególnych usług telekomunikacyjnych wewnątrz własnego kraju w III kwartale 2016 roku w przeliczeniu na użytkownika przedstawia poniższa tabela:




Usługa Polska Średnio Najwięcej Najmniej
Liczba minut połączeń wychodzących 155,621 130,156 Litwa
204,907
Estonia
45,828
Liczba SMS-ów 78,461 48,235 Belgia
162,083
Liechtenstein
2,513
Liczba GB danych 1,795 1,153 Finlandia
8,809
Grecja
0,250


BEREC podał średnie ceny hurtowe usług telekomunikacyjnych w roamingu UE w III kwartale 2016 roku. Minuta połączenia wychodzącego kosztowała 2,905 eurocenta (1,700 eurocenta w Polsce), wysłanie wiadomości SMS to koszt 0,866 eurocenta (0,607 eurocenta w Polsce), natomiast za przesłanie 1 MB danych w roamingu przeciętny Europejczyk zapłacił 0,954 eurocenta (1,227 eurocenta w Polsce).

Średnie miesięczne wykorzystanie poszczególnych usług w ramach roamingu w przeliczeniu na użytkownika usług abonamentowych i przedpłaconych przedstawia tabelka:

Usługa Polska Średnio Najwięcej Najmniej
Liczba minut połączeń wychodzących 12,543 8,763 Luksemburg
27,425
Szwajcaria
1,982
Liczba minut połączeń przychodzących 27,759 9,520 Rumunia
39,987
Norwegia
2,682
Liczba SMS-ów 8,744 5,263 Cypr
18,568
Hiszpania
0,403
Liczba MB danych 11,338 62,413 Dania
342,380
Polska
11,338


Zobacz: pełna treść raportu

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: roaming | berec

w sumie: 25
  • 0

    6. ~MAŁO~MÓWNY  2017-06-08 19:48:17  host: metroeth-nat76.217.146.194.generacja.pl

    No jak takiej sprawy nie umiesz załatwić, to lepiej nigdzie nie wyjeżdżaj...

  • 0

    7.  2017-06-08 19:48:45

    nie korzystaja tak duzo, bo jest to drogie. jak teraz wprowadza te zmiany w roamingu to pewnie wiecej osob zacznie uzywac

  • 0

    8.  2017-06-08 20:29:36

    @wlo no sorry bardzo ale 158 zł za 1 GB internetu w roamingu na 14 dni to jest przegięcie

  • 1

    9.  2017-06-08 20:31:42

    @6 nie wszyscy potrafią mówić płynnie po angielsku a takie rady zachowaj dla siebie

  • 0

    10.  2017-06-08 20:34:27

    Patrax - no sorry, ale oprócz słabej znajomości angielskiego, z matematyką to u Ciebie chyba jeszcze gorzej? 7,70 euro... Jakie 158 zł?

  • 0

    11. ~pabloki  2017-06-08 20:36:20  host: apn-37-249-116-193.dynamic.gprs.plus.pl

    statystyki znacząco sie zmienią po 15 czerwca br. nie znamy jeszcze fup. tylko zasady są jasne .pozostaje kwestia interpretacji.
    nie wiem o co tyle szumu operatorzy robią . spodziewają sie dużego zużycia? po to dostali fup.
    w świetle tych danych tragedii nie ma . wiem że dmuchają na zimne ale czy az tak trzeba?
    trochę nieskładny mój post ale co mam sądzić jak każdy interpretuje prawo na swój sposób a wlo jeszce mówi że prawo nie obowiązuje bo nie opublikowano.

  • 0

    12.  2017-06-08 20:36:23

    @wlo u jakiego polskiego operatora masz 7,70 euro za Internet w roamingu?

  • 0

    13.  2017-06-08 20:38:06

    W prepaidzie Plusa chociażby ;-) I nie mówię o nowych przepisach, co je mają jutro opublikować ;-)

  • 0

    14.  2017-06-08 20:39:23

    11 - myślę, ze w Polsce tak trzeba właśnie ;-)

  • 0

    15.  2017-06-08 20:41:19

    @wlo to muszą być ich jakieś nowe pakiety bo wcześniej o nich nie słyszałem

  • 0

    16.  2017-06-08 20:42:01

    Patrax - no jeśli prawie rok to nowe...

  • 0

    17.  2017-06-08 20:44:22

    @9 nie trzeba mówić płynnie po angielsku, sam mówię komunikatywnie, w DE bez problemu złapałem młodą laskę ( jak na niemre, ładna ) i bez problemu kupiłem kartę, a zarejestrowałem przez internet, darmowe wi-fi gdzieś złapałem.
    Ale wiem, nie każdy to ogarnie, nie jest takie proste dla kogoś, ktoś nie czyta trochę internetu.

  • 0

    18.  2017-06-08 20:45:20

    @wlo Plus jakieś tam pakiety ma ale play, oranage, tmobile i cała reszta to drożyzna

  • 0

    19.  2017-06-08 20:46:33

    Patrax... Jakiś problem wziąć kartę Plusa, jeśli ktoś potrzebuje internetu za granicą?

  • 0

    20. ~Calm7  2017-06-08 20:47:19  host: dou99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Polacy???... Większość to Cebulacy:-D

  • 0

    21.  2017-06-08 20:48:35

    Ważne, że za tydzień wszyscy (którzy mają taryfy nielimitowane) będą jakiś tam pakiet "darmowy" mieć ;-)

  • 0

    22.  2017-06-08 21:05:43

    na pewno sie te pakiety za granica mniejsze czy wieksze przydadza. niby gdzies zawsze mozna wifi zlapać, ale jak nagle trzeba właczyc mape czy cos innego to nie zawsze wifi pod reka

  • 0

    23.  2017-06-09 07:36:00

    panizo - a jak teraz sobie dajesz z tym radę?

  • 0

    24. ~  2017-06-09 09:41:28  host: 185.137.19.57

    dla przypomnienia PIS i streżyńska dra mordę, ze UNIA chce narzucać biednym Polakom jakieś odgórne nakazy, i ze streżynska pracująca za biurlkiem (jej słowa) nie chce finansowac kogoś kto jedzie do berlina

    zapamietajcie to dobrze - PIS ma was w 4 literach, chce żebyście płacili nadal horrendalne ceny za uzywanie telefonu poza Polską

  • 0

    25. ~T-Mobile tylko 25 zł  2017-06-09 10:38:13  host: 188.146.77.149.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    1 GB w roamingu a nawet 1,25 GB w roamingu (i wszystkie rozmowy i smsy) kosztuje 25 zł, bo tyle kosztuje oferta na kartę w T-Mobile (10 GB internetu w polsce, w tym 1,25 GB co miesiąc w roamingu i rozmowy i sms bez opłat w roamingu)

Dodaj swoją opinię