Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Belgijski Proximus ukarany za zbyt niskie ceny

Belgijski Proximus ukarany za zbyt niskie ceny

Q! 29 Maja 2009 08:38

0 0

Największy belgijski operator komórkowy, Proximus, został ukarany przez tamtejszy urząd antymonopolowy karą w wysokości 66,3 mln euro. Przyczyną tego było wykorzystywanie przez niego swojej dominującej pozycji na tamtejszym rynku komórkowym, co miało prowadzić do ograniczenia konkurencji.

Sprawa dotyczy przełomu 2005 i 2006 roku, kiedy to Proximus proponował różne stawki za zakańczanie połączenia do własnej sieci. Swoim klientom biznesowym oferował on tak niskie ceny połączeń wewnątrzsieciowych, że utrudniało to konkurencję pozostałym graczom na rynku. Zbyt wysoki poziom stawek MTR powodował, że konkurenci nie byli w stanie zaproponować swoim użytkownikom dzwoniącym do sieci Proximus cen nawet na zbliżonym poziomie, gdyż oznaczałoby to dla nich świadczenie usług poniżej kosztów.




Takie działanie spotkało się z ich sprzeciwem, czego efektem było wniesienie sprawy do urzędu przeciwdziałającego nielegalnej konkurencji. Sprawę wniósł w 2005 roku Base. Urząd podzielił opinię operatora, czego efektem jest nałożenie kary w wysokości ponad 66 mln euro.

Sieć Proximus zapowiedziała odwołanie się od wyroku. Jako argument podała ona, że nie może być oskarżona o świadczenie usług poniżej kosztów w momencie, kiedy toczy się przeciwko niej drugie postępowanie za oferowanie zbyt wysokich cen na inne ze swoich usług.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2009-05-29 10:18:14

    9. - ja bym zapytał, który urząd sprawdza poziomy promieniowania od poszczególnych stacji? Operatorzy skłądają papiery na swoje "anteny" nie uwzględniając zastanego stanu... Czy to na wspólnym maszcie, czy na odległum o 30 metrów. Są miejsca, gdzie na jednej działce jakiegoś gieesu na wsi stoją 3 maszty! Kazdy osobno norm dotrzymuje, ale co z łącznym oddziaływaniem? Kto by się tym przejmował za te pieniądze które płacą w administracji...

  • 0

    13. ~:))  2009-05-29 10:19:32  host: chello084010144023.chello.pl

    z tego co wiem od znajomej mieszkającej w Belgii - komórki są drogie - to samo w Niemczech. Gdyby sytuacja dotyczyła TPSA (zwłaszcza parę lat temu), to gdyby za połączenia trzeba było płacić (rozliczać się), tak jak w komórkach, to zaoferowanie połączeń za darmo w sieci TPSA byłoby czy nie działaniem antykonkurencyjnym i wykorzystującym przeważającą/monopolistyczną pozycję TPSA? Byłoby.

  • 0

    14. ~Heldbaum  2009-05-29 10:22:35  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

    W Belgii mieszkałem kilka lat temu, wtedy komórka była tam pierońsko droga (porównuję do UK czy nawet sąsiedniej Francji). Najtańszy był Proximus, który i tak był drogi. Belgia to jest w ogóle kiepski kraj, a najgorzej jest we Flandrii.

  • 0

    15.  2009-05-29 10:27:04

    @WitekT - kiedy porównuję tego newsa z tym, co piszą belgijskie gazety, to występują dwie nieścisłości. Chodzi o stosowanie bardzo niskich cen na rynku dużych klientów biznesowych. Nie chodzi tutaj o cały rynek. Po drugie tylko Base złożył skargę w 2005 na Proximusa do urzędu antymonopolowego. W oryginale można sobie przeczytać newsa na http://www.demorgen.be/dm/nl/997/Ombudsman /article/detail/866142/2009 /05/26/Recordboete-voor-Proximus -vanwege-machtsmisbruik.dhtml (3 spacje)

  • 0

    16.  2009-05-29 10:41:19

    *** Tomek_19 - problem jest taki, że my pisząc jakąś wiadomość opieramy się o źródła z reguły anglojęzyczne i z reguły nie tylko o jedno. I, jak widać, czasem i tam mogą być drobne przekłamania. Dzięki za zwrócenie uwagi - zaraz postaramy się coś z tym zrobić. :-)

  • 0

    17. ~kikulo  2009-05-29 10:45:24  host: chello089078076129.chello.pl

    12.wlo, owszem opracowania dotyczą często tylko jednego operatora, ale już pomiary po wybudowaniu nie są selektywne.

  • 0

    18.  2009-05-29 10:57:36

    15, Tomek_19 - rzeczywiście namieszało trochę nasze angielskojęzyczne źródełko. Sprawa dotyczy rynku biznesowego, a pozew wniósł jeden operator a nie dwóch. Naniosłem stosowne poprawki - ślicznie dziękujemy za zwrócenie uwagi!

  • 0

    19.  2009-05-29 11:05:17

    Q! - blog rzecznika Marcina?? ;-)

  • 0

    20.  2009-05-29 11:08:23

    ~kikulo - jeśli są robione.

  • 0

    21. ~  2009-05-29 11:15:39  host: f96-052.opera-mini.net

    Witek T. Przyznaj, że nadmierna regulacja na rynku telkom sprawia, że np w Polsce mamy już 7 a ze Sferią 8 ogólnopolskich infrastrukturalnych operatorów telefonii mobilnej i każdy nowy dostaje asymetryczny MTR. Czy to nie psuje rynku? Czy to już nie przesada na 38mln kraj 8 operatorów. Rynek tego faktu nie zweryfikuje bo asymetria będzie pozwalała im funkcjonować nawet przy marnej klienteli a nawet podkradać innym. Nigdy nie zdobędą raczej dużego kawałka tortu ale przy już dość niskich i mających jeszcze tanieć cenach usług jest jakaś granica minimum klientów poniżej, której firma nie będzie w stanie utrzymać się na rynku. Wiem, że to nie mój czy nasz problem ale czy nie byłoby lepiej dla wszystkich gdyby operatorów było 4 a częstotliwości sprzedać już istniejącym dla poprawy przepustowości ich sieci i polepszenia poziomu usług?

  • 0

    22.  2009-05-29 11:19:25

    *** wlo - absolutnie! Mamy też swoje źródła i też monitorujemy te czy tamte serwisy. ;-)

  • 0

    23.  2009-05-29 11:27:40

    @LuiN - czytałem o tym w różnych belgijskich źródłach i być może zamieszanie powstało dlatego że Proximus był oskarżony w pięciu różnych sprawach o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku. Urząd Antymonopolowy odrzucił jakieś 4 zarzuty (nie jest sprecyzowane jakie) wobec Proximusa i przyznał rację tylko jeśli chodzi o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku dużych klientów biznesowych. Tak wynika ze słów jakiegoś przedstawiciela Proximusa, który tak czy siak będzie się odwoływał od wyroku, chociaż kasę na razie będzie musiał zapłacić. Sprawę na pewno wywołało Base, które w 2005 roku złożyło skargę na Proximusa. Mobistar też potem do tego dołączył według jednej z gazet. Proximus tłumaczy się, że w abonamentach sprzedają różnej maści usługi i że taryfy on-netowe stanowią integralną część usług oferowanych klientom i że istnieją też w innych krajach. Ogólnie jest chyba pomieszanie z poplątaniem, bo Proximus upiera się, że może stosować taryfy on-netowe jakie im się chce, a Base i Mobistar się skarżą, że Proximus chce od nich zbyt wiele pieniędzy za kierowanie ruchu do jego sieci. Ogólnie jednak chodzi o to, że Proximusowi dostało się za stosowanie cen poniżej kosztów i nieuczciwą konkurencję. Pewnie dawali bardzo dużo minut do swojej sieci i oprócz tego jeszcze taniej od konkurencji minuty pozasieciowe, bo odbijali sobie to na interkonekcie. Ogólnie rynek belgijski jest bardzo dziwny. Po pierwsze bardzo drogo, a po drugie oferty są tak zbliżone do siebie, że ma się wrażenie jakby tam w ogóle żadnej konkurencji nie było.

  • 0

    24.  2009-05-29 11:30:38

    21. - ale ważna jest KONKURENCJA, Nie ma znaczenia, ze nie przyniesie zmian (jak w przypadku stacjonarnych), ważne że można usprawiedliwić przepływ kasy, która w zadnym wypadku nie jest powiązana z cenami detalicznymi ;-)

  • 0

    25. ~nikt  2009-05-29 11:35:01  host: k4-ip34.antsatgor.pl

    Wielkie kary, mln euro....propaganda i jeszcze raz propaganda. TPSA też niby co jakiś czas dostaje ogromne kary, a czy kiedykolwiek dosłownie zapłaciła karę - zrobiła przelew??:)...Przecież te firmy się odwołują, sprawy trwają latami w sądach, a później i tak umożenie. Dla tych firm, od kary, do wpłaty to jak stąd do Marsa:), ale lepiej mówić, że dostali karę, bo to takie medialne

  • 0

    26.  2009-05-29 11:37:06

    21: po pierwsze - wskaż mi, proszę, decyzje UKE dotyczące asymetrycznych MTR-ów dla operatorów innych niż CP i P4. Po drugie - mówisz, żeby rozdać 4... A czemu nie 3? Albo 5? Im więcej podmiotów na rynku, tym lepiej dla konkurencji - nowi wywalili po kilkaset mln zł za licencje i jak ich nie wykorzystają, to stracą...

  • 0

    27. ~  2009-05-29 12:19:20  host: f142-054.opera-mini.net

    Witek T. No na razie tylko Play i CP. Ale każdy następny przy starcie pewnie też decyzją administracyjną dostanie asymetryczny MTR bo inaczej to dopiero by się działo. A dlatego właśnie np 4 operatorów czy niech już będzie 5 bo rynek telkom w Polsce i Europie jak się okazuje to nie jest wolny rynek, tylko regulowany i to mocno regulowany.

  • 0

    28.  2009-05-29 12:26:08

    27: nawet w Stanach ten rynek jest dość mocno regulowany - szczególnie komórkowy, posługujący się dobrami rzadkimi takimi, jak częstotliwości. Po prostu jest to ważny rynek wpływający bardzo poważnie na rozwój społeczeństwa.

  • 0

    29. ~ciapus  2009-05-29 12:57:49  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    to ich UKE to do wywalenia na pysk - delikatnie mówiąc!!! NIE zawyżali cen a oferowali tanie usługi i na masie zarabiali... powinni dostać tylko upomnienie.

  • 0

    30. ~  2009-05-29 13:08:26  host: f142-054.opera-mini.net

    Witek T. I jeszcze sprostowanie ja nigdzie nie pisałem, że rozdać tylko sprzedać i to za napewno większą kasę. Jestem przekonany, że byłby większy zysk dla budżetu i dla użytkowników.

  • 0

    31.  2009-05-29 21:56:39

    Caly problem polega na tym ze Proximus nalezacy w 100% do Belgacom (53% Belgacom nalezy do panstwa). Proximus mial w tamtych latach ponad 60% belgijskiego rynku GSM, Mobistar +/- 25% a Base ok 10%. Tak wiec mogl dawac za "darmo" komunikacje po swojej sieci. A zyski czerpal z klientow indywidualnych. W belgji ostatnie ciecia w MTR to lipiec 2008. Stawki w eurocentach: 11,43: Base; 9,02 Mobistar ; 7,20: Proximus. Podalem je wam dla porownania z polskimi. Belgijskiemu regulatorowi telecom (IBPT www.ibpt.be)nie spieszy sie z obnizaniem MTR skoro 53% Belgacom nalezy do panstwa! Wiecej kasy plynie do budzetu... Konkurencji jest dosc ciezko w tym wypadku.

Dodaj swoją opinię