Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będzie wspólna sieć LTE Centertela i T-Mobile

Będzie wspólna sieć LTE Centertela i T-Mobile

WitekT 30 Sierpnia 2013 11:54

29 8

Centertel zawarła porozumienie z T-Mobile Polska o współkorzystanie z częstotliwości radiowej 1800 MHz - wynika z informacji rpkom.pl.

Według informacji rpkom.pl, Centertel płaci T-Mobile za prawo korzystania z częstotliwości, na których działają jego własne nadajniki LTE w budowanej obecnie z T-Mobile wspólnej sieci radiowej. Gotowych do działania i testowanych nadajników sieci LTE jest obecnie ponad 200. Nie wiadomo jeszcze, kiedy obaj operatorzy oficjalnie uruchomią tę sieć i rozpoczną sprzedaż usług w nich, ale prawdopodobnie następi to jeszcze w tym roku.




Centertel buduje także z wspólną sieć radiową w modelu MOCN (ang. Multi Operator Core Network). Tam też T-Mobile daje więcej częstotliwości niż operator sieci Orange.

Zobacz: NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: 1800 mhz | centertel | lte | t-mobile

w sumie: 69
  • -1

    53. ~  2013-08-31 00:46:18  host: v27-15.opera-mini.net

    nie podniecajcie się tak tym LTE,to zaczyna raczkować,może będzie to na masową skale ale za jakieś 5 lat najwcześniej,muszą dostosować nadajniki,postawić nowe,przekonać d do tego ludzi, obniżyć ceny modemów bo teraz modemy LTE są tanie ale w abonamentach od 50 zł i więcej,a kto ma modem z netu mobilnego który obsługuje 2G i 3G i może skorzystać z oferty tylko sim jak w Orange z bonusem albo upustem albo skorzysta z oferty dla stałych abonentów tylko sim to zawsze ma korzystniejsze warunki i takich ludzi będzie trudno namówić na umowę w wyższych abonamentach żeby mieli niższe ceny modemu i tu potrzebna jest obniżka cen modemów LTE,nikt rozsądny kto wie że za pół roku modem straci na wartości i warunki z umowy mogą być już takie sobie się na to jie zdecyduje,jedyna opcja tańsze modemy usb na wolnym rynku,większe pokrycie zasięgiem,bez tego to LTE będzie reklamą i netem dla tych którzy mają zasięg LTE albo może nie wiedzą że 3G dobrze działa,to wszystko co napisałem tyczy się ludzi normalnie korzystających z netu,a nie pobierających dane z netu film,muzykę 24h na dobę

  • 1

    56. ~  2013-08-31 05:17:55  host: s17-09-02.opera-mini.net

    play zaczyna zostawac w tyle, kasy nie maja za duzo tylko wspolpraca moze ich uratować inaczej sie zaleja w wlasnym dlugu i konsekwensjach braku inwstycji w dobry szkielet.

  • 0

    57. ~z  2013-08-31 07:04:07  host: route-bonin.komster.pl

    nie ma co się podniecać lte, niech 3g na 900 będzie hulać w całym kraju a lte można budować tylko w miejscu o dużym nasileniu ruchu .

  • 0

    58. ~tata  2013-08-31 07:09:29  host: apn-95-40-89-176.dynamic.gprs.plus.pl

    Juz widze jak dziala lte w mojej wiosce gdzie 2G jest standartem dopiero od 2 lat.

  • 0

    60. ~  2013-08-31 11:00:06  host: public-gprs48565.centertel.pl

    A ja powiem tak - chyba do firmy takie LTE sie nie sprawdzi. Nie ważne u jakiego opa. Czy stabilnie będzie działać na tym Voip? Czy ping jest na tyle niski? Ktoś korzysta, ktoś wie czy lte jest tak stabilne jak neo czy internet z Netii?

  • 0

    62.  2013-08-31 11:35:09

    "Z"(61) mozesz doprecyzować co ci chodzi z tym wshodem i zachodem?

  • 0

    63. ~  2013-08-31 11:41:58  host: z24-09.opera-mini.net

    60, właśnie zaletą lte jest niski ping, rzędu 15-30ms. Nie stawialem voipa na tym ale myślę, że powinno hulać.

  • 0

    64. ~Pluszak  2013-08-31 12:05:33  host: 46.77.124.129

    ja voipa postawiłem nawet na starterze Orange na rok i śmiga elegancko

  • 3

    65. ~Piotr  2013-08-31 12:09:57  host: 87-206-126-77.dynamic.chello.pl

    Wszyscy którzy wypowiadają się w tym wątku (jak i innych) i mówią o jakiś roamingach krajowych, jak działają obie sieci itp może niech najpierw zaczerpną trochę wiedzy o sieci Core Network, RAN, modelach dzielenia się sieciami MOCN i MORAN w jakich działa TM, O i NetWorkS które jest przeznaczone do budowy wspólnej sieci RADIOWEJ. Prezentacja firmy NSN jest na 1 miejscu w google: http://academy.itu.int/moodle/pluginfile.php/51366/mod_resource/ content/1/NSN_NW%20Sharing%20MORAN%20and%20MOCN%20for%203G_revis ed.pdf Po co pisać własne przemyślenia o których nie ma się pojęcia a które później niektórzy użytkownicy przyswajają? @60 Sieci "LTE" opierają się na innej architekturze sieciowej która ulega spłaszczeniu i mniejszej liczbie elementów. Wprowadzono też tam wiele mechanizmów szczególnie w dostępie radiowym które mają optymalizować opóźnienia W głównych założeniach LTE które opiera się nowej architekturze opóźnienia powinny wyglądać tak: Control plane latency (Transition time toactive state) < 100ms (for idle to active) User plane latency < 5ms http://en.wikipedia.org/wiki/System_Architecture_Evolution http://pl.scribd.com/doc/129324781/6834-MotDoc

  • -1

    68. ~2323  2013-08-31 23:03:45  host: public-gprs516475.centertel.pl

    Orange ma co raz gorszy zasięg. T-Mobile ma praktycznie wszędzie dobry zasięg, ale za to sobie każą płacić bo cennik mają drogi.

  • -2

    69. ~  2013-09-01 01:06:47  host: public-gprs429512.centertel.pl

    Jesli to ich LTE bedzie tak dzialac jak HSPA to ja dziekuje. Dopiero co odpalili u mnie HSPA. T mobile dumnie przyslal mi sms ze w mojej okolicy uruchomili super szybki internet. Na speedtescie nie ma szans wydusic z tego wiecej niz 6 Mb/s i to jeszcze w godzinach najmniejszego ruchu. Wieczorami jest to niecale 3 Mb/s. Zasieg koszmarny. Sprawdzalem to bedac zaraz obok nadajnika. Sygnal max to -78dBm. Przeciez to kpina. Zaraz obok nadajnika powinno być -53dBm czyli 100% zasiegu. Nie wiem czy wszedzie to HSPA na 2100 MHz dziala tak niestabilnie ale jesli chodzi o Plusa to w przypadku HSPA 900 MHz mimo, że nadajnik oddalony jest ode mnie o jakies 10km w linii prostej i to jeszcze w gorzystym terenie to sygnal mam na poziomie -59dBm i predkosc dochodzaca nawet do 14Mb/s. W porownaniu z T mobile sa to dwa swiaty.

  • 0

    70. ~.Octopus  2013-09-01 01:32:07  host: 92.60.130.206

    69@ czym mierzysz siłę sygnału bo chyba nie słuchawką.. ad@60 LTE na razie nie jest stabilne. To znaczy mi się nie udało utrzymać pełnego przepustu pow 40Mb/s . Może ktoś inny miał więcej szczęścia. Mobilnie trzyma się w zakresie 8 do35 . Stacjonarnie max 80Mb/s ale to tylko chwile, średnio ok 45- 70Mb/s. Wiele zależy od anteny ,pory dnia, pogody ect.. Na słuchawce nie ma co oczekiwać rekordowych transmisji .

  • 0

    71. ~mirekb  2013-09-01 10:00:29  host: apn-5-60-145-166.dynamic.gprs.plus.pl

    czasami jest tak http://www.speedtest.pl/test/66832802 po godz 22 najczesciej12-25 Mbs..przy ftp te 50 GB w nocy to kwestia nawet godzin..w orange,tm i play bez limitu to duza przewaga,niewykorzystana w reklamach a szkoda

  • 0

    72. ~asdf  2013-09-03 14:01:02  host: public139973.xdsl.centertel.pl

    T-mobile to i moze zasiąg nawet w środku puszczy białowieskiej i ma..... tylko przez to jest cholernie drogi.... a ja w środku puszczy jestem raz na rok i nie potrzebuje tam połaczenia robić.... Play i Plus to żenada jeśli chodzi o jakość połączenia... ale w dużym mieście jest wystarczająco..... w małym już są kłopoty...

  • 0

    73.  2013-09-03 15:09:56

    a co na to UOKiK?

  • 0

    75.  2013-09-04 21:58:16

    wreszcie u mojego operatora będzie szybki internet, mam nadzieje że tym razem się nie zawiodę :)

  • 0

    76. ~apsik  2013-09-06 08:59:53  host: public15845.xdsl.centertel.pl

    Lepiej teraz korzystać już z takiego "niestabilnego" LTE Plusa niż korzystać "teraz" z LEPSZEGO LTE w Orange czy T_Mobile , ;-) .... ! ) , za jaki czas będzie ten LEPSZY LTE ? A co oferowane jest teraz przez Orange , po wyjeździe z Warszawy często mam do dyspozycji ,,, EDGE ;-) ! więc wybór jest PROSTY ! No, chyba że ktoś jest fanem EDGE ! ;-)

  • 0

    78. ~serekolek  2013-09-18 15:58:36  host: cxg34.internetdsl.tpnet.pl

    kiedy to lte

  • 0

    79. ~Edi  2013-09-21 07:24:43  host: ip-78-30-108-110.free.aero2.net.pl

    60% powinno chodzić ,problem z telefonem

  • 0

    80. ~Laik  2013-11-09 22:44:29  host: n11-05-01.opera-mini.net

    Co chłopcy możecie wiedzieć o zasięgu Play'a ,w tej chwili wybieram sobie najsilniejszy sygnał spośród 4 operatorów,ciągle podróżuje po Europie i nie wciskajcie kitu,że nie da się w Pleju gadać.Te wasze testy wsadzcie sobie w buty,kogo to obchodzi,90% użytkowników nie rozróżnia sieci 2G/3G/4G.Według nowych prognoz w 1Q/2016,czy Wam się podoba czy nie Play będzie największą siecią w Polsce.

Dodaj swoją opinię