Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będzie telewizja, nie będzie widzów?

Będzie telewizja, nie będzie widzów?

WitekT 24 Września 2009 15:38

0 0

Telewizja w standardzie DVB-H powinna ruszyć do końca roku, ale na razie nie zapowiada się, aby z oferty operatora multipleksu, firmy Info-TV-FM, skorzystał któryś z operatorów - wynika z informacji, do jakich dotarło TELEPOLIS.PL.

Info-TV-FM wygrało konkurs na częstotliwości do świadczenia DVB-H na początku marca, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Spółka zapłaciła za to 15 mln zł, o 14 mln zł więcej niż należąca do czterech operatorów Mobile TV.

W podstawowej ofercie kanałów mają znaleźć się m.in. główne kanały TVP, TVN i Polsatu oraz TV Puls, a także stacje radiowe grupy RMF i Zetki. W bardziej rozbudowanym - kanały tematyczne takie, jak TVN24, Polsat Cafe czy programy z kreskówkami dla dzieci. Trzeci, najbogatszy pakiet, ma zawierać dodatkowo dedykowane kanały m.in. z erotyką i sportem, choć jeszcze nie ustalono jakie. Docelowo pełna oferta ma składać się z 12-14 kanałów telewizyjnych i 8-10 radiowych.

Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że brak zainteresowania wyraziły już Polkomtel i PTC, głównie ze względów ekonomicznych. Z oceny osób zbliżonych do sprawy wynika, że P4 może nie mieć wystarczających środków finansowych do wprowadzenia oferty. Centertel z kolei może nie być skłonny przystać na warunki finansowe mimo, że może mu zależeć na wprowadzeniu dwóch swoich kanałów sportowych do oferty - Orange Sport i Orange Sport Info.

Z analizy firmy PriceWaterhouseCoopers, do której dotarło TELEPOLIS.PL wynika, że w 2011 roku mobilna telewizja będzie miała w Polsce około 200 tys. abonentów, potem, co około 12-14 miesięcy, liczba powinna rosnąć o kolejne 200 tys., aby w 2018 roku uzyskać niecałe 1,3 mln. To wszystko przy założeniu, że usługa będzie sprzedawana w rozsądnych cenach. W raporcie wspomina się o przedziale 12-25 zł.




Do końca tego roku Info-TV-FM chce postawić swoje nadajniki DVB-H głównie w mniejszych aglomeracjach takich, jak Elbląg, Słupsk, Legnica, Wałbrzych, Lublin, Koszalin czy Zielona Góra. Razem z Warszawą ma to być 10 miast. Do końca I kwartału przyszłego roku w zasięgu outdoorowym ma znaleźć się trochę ponad 7 mln osób, pół roku później ma to być już ponad 10 mln. Aktualne plany budowy sieci powinny skutkować zasięgiem populacji na poziomie ponad 12 mln na koniec 2011 roku.

Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że firma ma na razie tylko dwa działające nadajniki w Warszawie. Sieć budowana jest w oparciu o sprzęt Motoroli, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

29. września Info-TV-FM organizuje konferencję, na której ma zaprezentować szczegóły swojej oferty. Nasza redakcja będzie tam obecna.

Czy któryś operator skorzysta z oferty Info-TV-FM w ciągu najbliższego roku?

Zdecydowanie tak
12.22%
Raczej tak
23.52%
Nie mam zdania
10.37%
Raczej nie
32.78%
Zdecydowanie nie
21.11%

Wszystkich głosujących: 540



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 60
  • 0

    41.  2009-09-25 13:01:44

    spiro: tak, będzie potrzebne załadowanie nowego softu z odpowiednimi uprawnieniami.

  • 0

    42.  2009-09-25 13:02:01

    sam: a kto pisał o telewizji przez Internet?

  • 0

    43. ~sam  2009-09-25 13:26:56  host: byz162.internetdsl.tpnet.pl

    Witek - Internet to jest tylko przyklad ze osiagniecie strumienia 128kb/s w ruchu dla opow jest duzym problemem poza miastem. Jesli w Internecie nie daje sie tyle wyciagnac (a z niego jest ciagla kasa) to nie widze szans na to by zrobiono to dla telewizji z ktorej na poczatku kasy wielkiej nie bedzie.

  • 0

    44.  2009-09-25 13:41:13

    sam: to się realizuje dosyłem satelitarnym (czyli bez obciążania szkieletu) - a szkielet jest właśnie najczęściej wąskim gardłem i przyczyną niskich transferów.

  • 0

    45. ~sam  2009-09-25 14:51:10  host: byz162.internetdsl.tpnet.pl

    To niech opy najpierw zrobia dosyl satelitarny Internetu...Nie sadze poza tym ze to wina szkieletu, to wina problemu z zasiegiem poszczegolnych btsow...

  • 0

    46.  2009-09-25 14:57:22

    sam: jaki dosył Internetu??? Czemu Ty ciągle o Internecie i czemu ciągle mówisz o zasięgu, a nie technologii???

  • 0

    47. ~czesio  2009-09-25 16:00:20  host: dsx66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT- mając np. SE k800i będzie można korzystać z mobilnej telewizji ? jeśli nie, to powinieneś dodać w tym niusie, że potrzebne są specjalne telefony, których na rynku BRAK !!!

  • 0

    48.  2009-09-25 16:44:45

    czesio: to już jest napisane w komentarzach i jest to pewna elementarna widza naszych czytelników.

  • 0

    49.  2009-09-25 17:09:05

    czesio - i dodatkowo że telefon ma mieć kolorowy wyświetlacz, no nie?:)

  • 0

    50.  2009-09-25 21:44:45

    WitekT (35): Play subsydiował będąc MVNO, a obecnie: Netia, Aster i może niedługo CenterNet.

  • 0

    51.  2009-09-25 21:47:49

    tajniak: Play nigdy nie był MVNO, więc niezbyt rozumiem o co Ci chodzi. Netia ani Aster specjalnie nie subsydiują telefonów - poza tym u nich te oferty są upsellowane, a nie sprzedawane jako oddzielny produkt... CenterNet też nie jest MVNO.

  • 0

    52.  2009-09-25 23:10:17

    WitekT: a czy orientujesz sie czy ten nowy soft mozna wgrac w autoryzowanych serwisach? czy jest jakies inne rozwiazanie?

  • 0

    53.  2009-09-25 23:17:03

    spiro: za to raczej nie odpowiadałby oryginalny serwis, a operator (odpowiednie klucze, itp).

  • 0

    54. ~mac  2009-09-26 10:05:54  host: 77-255-131-187.adsl.inetia.pl

    Witek - zadna technologia komorkowa nie pozwoli na obsluge 100tys ludzi na stadionie jednoczesnie z jednego bts. Do tego potrzeba jest technologia rozsiewcza i po to wymyslono dvb-h.

  • 0

    55.  2009-09-26 12:35:29

    mac: to tylko DVB-H działa jako broadcast i żadna inna technologia? ;-) A czytałeś coś o IMB czy nie? :-)

  • 0

    56. ~sam  2009-09-26 15:05:55  host: 77-255-132-38.adsl.inetia.pl

    Witek - jeśli opy chcą inwestować w rozwiązania IMB bazujące na czestotliwosciach UMTS to ich sprawa - efekt bedzie taki ze zasieg bedzie slabiutki bo na pasmach umts nie da sie tanim kosztem zbudowac duzych zasiegow. Po to wlasnie dvb-h ma niskie czestotliwosci zeby byl duzy zasieg tanim kosztem. A w pasmie 900 nie ma szans na IMB. Poza tym DVB-H jest już w telefonach i działa a na IMB przyjdzie jeszcze sporo poczekać.

  • 0

    57.  2009-09-26 15:09:58

    sam: "sporo" to jakieś 2 lata do komercyjnej oferty, w UK Orange i T-Mobile już ją testowały. Co do zasięgu - to nie będzie, jak w WCDMA i podziale częstotliwościowym, więc zasięg wcale nie będzie taki mały, będzie też można "podziałać" mocą nadawania. No i pojemność multipleksu znacznie większa. Co do "taniości", to oferta Info-TV-FM do nich nich nie należy, więc tanim kosztem to owszem, zbudują, ale tanio nie sprzedają...

  • 0

    58.  2009-09-26 16:17:19

    WitekT (57): A Play na początku miał nadajniki? Chyba nie, więc musiał działać na cudzej infrastrukturze jako MVNO. Tak samo CenterNet.

  • 0

    59.  2009-09-26 18:02:53

    tajniak: mylisz pojęcia roamingu krajowego z MVNO. MVNO nie posiada swojej infrastruktury radiowej i dzierżawi ją od operatorów infrastrukturalnych. Operatorzy infrastrukturalni mogą korzystać ze swoich sieci w ramach umowy o roaming krajowy. Nie sposób nazwać P4 MVNO, bo ma swoją sieć radiową (i miał w momencie startu, choć obejmującą pojedyncze stacje), miał zupełnie inny biznesplan niż typowi MVNO i zakładał zupełnie inną skalę działania w związku z planowanymi inwestycjami. Więc powtarzam - zarówno pod względem prawnym, technicznym, jak i skali działania ani P4, ani CenterNet, nie są MVNO.

  • 0

    60. ~opinia o DVB-H  2009-12-04 11:13:02  host: fw.etel.pl

    oglądam telewizję w Warszawie i jestem mile zaskoczony, że nie przerywa. jeszcze miesiąc temu sygnał był słaby ale teraz w domu mogę odbierać. Fajna usługa tylko telefony troche drogie. Wszystko zależy teraz od naszych operatorów :-)

Dodaj swoją opinię