Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będzie taniej?

Będzie taniej?

WitekT 20 Lutego 2006 09:52

0 0

Jest szansa na tańsze połączenia telefoniczne. Urząd Komunikacji Elektronicznej zakwestionował ceny operatora narodowego.

Nie możemy uznać kosztów przedstawionych przez Telekomunikację Polską za wiarygodne – stwierdził UKE w komunikacie. Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni decyzją urzędu – odpowiada TP.

Sprawa dotyczy sprawozdań z rachunkowości regulacyjnej i wyników kalkulacji kosztów narodowego operatora. Na podstawie tych danych TP określa ceny dla firm, które chcą skorzystać z jej infrastruktury, aby samemu świadczyć usługi telekomunikacyjne. Stawki żądane przez TP są jednak tak wysokie, że operatorom alternatywnym nie opłaca się wchodzić do interesu.

W zeszłym roku UKE (wtedy jeszcze jako URTiP) zlecił firmie audytorskiej Ernst&Young sprawdzenie prawidłowości wyliczeń TP. Po zapoznaniu się z wynikami badania, UKE nie zostawił na operatorze suchej nitki. Wypomniał, że TP nie przedstawiła dokumentów, uzasadniających swoją kalkulację. Uznał również, że ustalając koszty, operator nie stosował wytycznych UKE.
TP czuje się skrzywdzona. W swoim oświadczeniu odpiera część zarzutów i zapewnia, że uwzględniła wszelkie uwagi audytora dotyczące metody kalkulacji kosztów. Firma ma o co walczyć, bo UKE chce sam opracować stawki. Posłuży się przy tym cenami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. A te są dużo niższe.

Najlepiej widać różnice na przykładzie cen za uwolnienie pętli lokalnej. Teraz, żeby skorzystać z oferty innego operatora, muszą jednocześnie płacić Telekomunikacji). Firma, która chciałaby bezpośrednio świadczyć usługę połączeń stacjonarnych, musi zapłacić polskiemu monopoliście dwa razy więcej niż wynosi unijna średnia.

Konsultacje nad kilkoma projektami, które zostaną przdstawione w przyszłym tygodniu, potrwają około 2 tygodni. Potem UKE wyda decyzję określającą cennik narodowego operatora. Wówczas do boju, teoretycznie w kwietniu, może ruszyć konkurencja. Podchodzi ona jednak sceptycznie do pomyślnego dla niej rozwiązania problemu z TP. Tak samo sądzą niezależni analitycy.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2006-02-20 10:59:11  host: aig66.internetdsl.tpnet.pl

  "TP czuje się skrzywdzona." biedna TP ... aż ich żal jak się czyta to zdanie ;D przecież TP tak się stara, a oni jeszcze mają jakieś pretensje ;D

 • 0

  2. ~DASTI  2006-02-20 11:18:51  host: dk58.internetdsl.tpnet.pl

  Pani na 9393 powiedziała mi ,że nie mogą obnizyc cen bo urząd reulacyjny nie pozwala im na to.

 • 0

  3. ~jarekt  2006-02-20 11:19:42  host: ecw169.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Smieszne jest to ze oni zeczywiscie mogo miec 2 razy wyzsze koszty niz reszta swiata :) Choc FT raczej nie nalezy do firm ktora przeplaca albo zatrudnia wiecej pracownikow niz jest taka potrzeba (a wrecz przeciwnie) wiec nie ma przeslanek zeby bylo 2 razy drozej niz np. we Francji.

 • 0

  4. ~arnie  2006-02-20 16:28:37  host: dkq223.neoplus.adsl.tpnet.pl

  U nas jest 2 razy drożej, bo TPSA ma ZłOTE przewody, a nie miedziane, jak ta zacofana tania Europa... :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet