Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będzie opóźnienie w obniżkach MTR-ów

Będzie opóźnienie w obniżkach MTR-ów

WitekT 8 Listopada 2012 21:01

0 0

Do 28. lutego UKE przedłużył postępowanie w sprawie wyznaczenia nowych stawek MTR - wynika z informacji TELEPOLIS.PL. Oznacza to, że praktycznie niemożliwe będzie spełnienie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących stawek MTR do końca bieżącego roku.

Przypomnijmy, że od 1. stycznia sieci komórkowe działające w krajach Unii Europejskiej powinny stosować stawki MTR wyznaczone przez lokalnych regulatorów na podstawie modelu tzw. efektywnego operatora (bottom-up LRIC). W lipcu pojawiły się pierwsze sygnały ze strony Prezes UKEMagdaleny Gaj, że stawka oparta o koszty będzie wprowadzona dopiero od 1. lipca 2013 roku (4,29 groszy), a przez I półrocze 2013 roku będzie obowiązywać stawka przejściowa. W sierpniu padła konkretna propozycja ze strony regulatora - 8,26 groszy.

(…) Celem zapewnienia operatorom możliwości dostosowania swoich bieżącej działalności oraz planów do kształtu przyszłej regulacji, zamierzam wprowadzić jednolitą dla wszystkich operatorów stawkę przejściową od 1 stycznia 2013 r. Projekt regulacji w takim kształcie we wrześniu zostanie przekazany Komisji Europejskiej, BEREC oraz krajowym organom regulacyjnym w ramach procedury postępowania konsolidacyjnego. (…) Wyrażam nadzieję, że opisane rozwiązanie pozostanie zbieżne z celami Komisji Europejskiej oraz BEREC - napisano we wrześniu na stronach UKE.




31. października UKE otrzymał od Komisji Europejskiej uwagi dotyczące decyzji. W związku z tym Urząd postanowił o przedłużeniu postępowania do 28. lutego, argumentując to złożonością charakteru decyzji oraz potrzebą zasięgnięcia opinii UOKiK.

Choć UKE nie musi wykorzystać w całości tego czasu, to z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że praktycznie niemożliwe będzie wydanie decyzji i wejście jej w życie od 1. stycznia. Oznacza to, że po 1. stycznia 2013 roku dalej będą obowiązywały aktualne stawki, czyli 12,23 groszy.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 61
  • 2

    51. ~  2012-11-09 10:46:19  host: acuu201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dlaczego mnie to nie dziwi? I do Play dalej będzie 80 groszy? Ciekawe kiedy tym się wreszcie ktoś zajmie.

  • 3

    53. ~ADAM  2012-11-09 10:59:26  host: www2.euron.pl

    Co by nie mówić to postać pani Gaj jest tragedia dla rozwoju i funkcjonowania polskiej telekomunikacji. Ale Tusk musiał zrobić taki ruch kadrowy bo trząsł się przed lobby telekomów do którego z reszta powsadzał mnóstwo swoich ludzi.

  • 2

    54. ~bool3k  2012-11-09 11:38:51  host: 178235076049.ostrowiec-sw.vectranet.pl

    No nie, czy Polskę naprawdę stać na następne kary od Komisji Europejskiej ? Przecież pan Tusk powinien coś z tym zrobić, no chyba że ma w tym swój interes.

  • 1

    55. ~  2012-11-09 11:52:37  host: z30-03.opera-mini.net

    przeciez od poczatku bylo wiadomo ze celem wymiany poprzedniej prezes na usluzna karierowiczke gaj, kumpele grabarczyka i tuska, jest zrobienie dobrze najwiekszym opom. Stad widomosci w stylu opoznienie obnizki mtr (mniejszej z reszta niz miala byc) nie powinny nikogo dziwic. Gaj tylko usluznie wykonuje swoje zadania, zeby pozniej zameldowac swoim wykonawcom ich wykonanie.

  • 2

    57. ~Mac  2012-11-09 12:31:45  host: V32-04.opera-mini.net

    @56 - Rynek telekomunikacyjny nie jest rynkiem wolnym i w pełni konkurencyjnym ze względu na konieczność posiadania rzadkiego dobra takiego jak pasma radiowe (które nie jest niewyczerpalne, nie jest z gumy i jest przydzielane w ramach koncesji). Więc Twoje porównanie do firm farmaceutycznych jest nie na miejscu.

  • 2

    58. ~  2012-11-09 12:33:09  host: host-89-228-60-180.elk.mm.pl

    @56 Operator komórkowy to nie jest firma farmaceutyczna. Wiesz jak wygląda proces w ogóle wprowadzania leku na listę leków refundowanych? Trzeba przedstawić, że lek działa (badania), trzeba przedstawić CENĘ, tamci muszą sprawdzić czy są inne leki podobne i z jaką ceną. Przecież NFZ nie jest studnią pieniędzy bez dna. Jak NFZ może promować lek czy dopłacać do nowego leku, bo nie przetrwa on konkurencji? Z czego on ma promować? Ma promować za własną kasę i dopłacać więcej zamiast wziąć tańszy? O firmy farmaceutyczne, ty się nie bój.

  • 1

    60. ~  2012-11-09 12:51:54  host: user-46-113-31-87.play-internet.pl

    Asymetria MTR dla Play pierwotnie miala byc do konca 2013 jest do końca 2012 r.

  • 1

    61.  2012-11-09 12:55:25

    No więc asymetria dla P4 - w związku z tym przedłużeniem postępowania - będzie "niechcący" dłuższa. Dziś powinien być o tym oddzielny news, jak uda mi się parę rzeczy popotwierdzać. Nie sam fakt (bo to już praktycznie pewne), ale rozpisać i wyjaśnić cały mechanizm.

  • 1

    62. ~kaz  2012-11-09 13:05:16  host: host-62-141-222-140.swidnica.mm.pl

    Kolejne polske dziadostwo.

  • 1

    63. ~  2012-11-09 13:06:33  host: host-89-228-60-180.elk.mm.pl

    Ja pamiętam jak kiedyś ta była pani prezes Prezes PTK Centertel mówiła, że asymetria jest potrzebna. Ciekawe jakie by miała teraz zdanie :)

  • 0

    64.  2012-11-09 14:14:52

    Będzie opóźnienie ? i baardzo dobrze... :P

  • 2

    66. ~  2012-11-09 16:03:16  host: v21-13.opera-mini.net

    @65 29 gr. cos Ci sie pomyliło, orżnąć za nic by sie nie pozbawiła tak łatwego zarobku.

  • 3

    68.  2012-11-09 17:28:33

    67 ale tylko wliczone w abonament i to od niedawna. Ale cena poza abo już nie jest taka sama, jest sporo wyższa, więc nie wprowadzajcie ciągle ludzi w błąd.

  • 1

    69.  2012-11-09 17:30:04

    65, 67, w ABONAMENCIE, więc nie we wszystkich ofertach tej sieci, nie oszukuj. Popatrz ty, wreszcie o wielki łaskawca - Orange, po tylu latach rżnięcia, zdecydował się podarować swoim abonentom 18 gr w pakiecie, także do Play. Nic tylko bić pokłony.

  • 1

    70.  2012-11-09 18:17:40

    Majaz, w przeciwienstwie do Ciebie, ja zabiegam o "racje swoje ". Jestem świadomy tego, że jesli play będzie wydawał na MTR-y dla W3 to nie obniży stawek które ja mu płacę. Jeśli tego nie zrobi to nie zmusi do adekwatnego działania W3. W świetle tego - którego operatora z W3 interesów bronisz ? No i jeśli tak mocno cierpisz z powodu asymetrii między playem a W3 to może tym bardziej będziesz walczył o zniesienie nierównowagi między MTR a FTR ? To dopiero jest wyzysk. A linii stacjonarnych jest juz tylko 5 mln w stosunku do 50 mln GSM. Właśnie, Witku , a co z FTRami ? Dlaczego tego nikt nie ma ochoty ruszyć ?

  • 0

    71.  2012-11-10 23:16:19

    59 - wlo, w ówczesnej Erze odkąd pamiętam, była dostępna usługa "Bonus", która istnieje do dziś. Dla abonamentowców była dostępna Era Premia. A Program Profit w Idei/ Orange pamiętasz? Dlaczego zatem tylko Playowi wypominasz coś, co W3 stosuje od dawna? Czyżby hipokryzja, którą chętnie innym zarzucasz, była Twoim udziałem? Liczysz na naszą krótką pamięć? Źle trafiłeś.

  • 0

    72.  2012-11-11 19:25:36

    71. toms - niestey nie wiem co pisałem w 59, bo już nie ma... Nie wiem czemu, bo na pewno nie pyskowałem z użyciem brzydkich słów, obraźliwych czy temu podobnych. Niestey nie wiem (nie pamiętam) co to była Era Premia czy Orange Profit. Bonus znam, jednak czy był od dawna albo od początku - zabij, nie pamiętam a nawet nie wiem. Playowui nie wypominam Zbieraj Minuty, bo czemu nivby? Mówię tylko, że znaleźli sposób na wykrzystanie preferencyjnych zasad rozliczania MTR - cokolwiek Witek o tym sądzi - bo nie raz mi "tłumaczył", ja jednak wiem swoje ;-) Nota bene - ja doskonale znam zasady, ale Witek - to, ze inne są konta, nie znaczy, zę i tak nie nzjdą sposobu na wymieszanie tego wszystkiego i pokazanie "ładnych" sprawozdań, których zresztą nie muszą za bardzo pokazywać ani się z tego rozliczać przez UKE?

  • 0

    73.  2012-11-11 19:41:48

    Poza tym zauważ, że jednak Era (nie wiem jak Orange, bo naprawdę nie pamiętam) daje miuty w sieci tylko. Wiadomo, ze ich koszt jest znacznie niższy niż poza sieć. W Plusie nie pamiętam takiej albo podobnej oferty. Tak więc nie mów o W3 - bo i inną rzecz proponowali i nie wszyscy.

  • 0

    74. ~żałosne W3  2012-11-11 20:50:42  host: s07-08.opera-mini.net

    Jak Play będzie miał ochotę dawać minuty to niezależnie od asymetrii MTR będzie je dawał i tyle. A że gul skacze użytkownikom W3? To ich problem. Ja jestem od kilku lat w Play (konkretnie w ich prepaidzie) i nie zamienię tego na żadne stęchłe W3.

  • 0

    75.  2012-11-11 20:58:20

    74. ~żałosne W3: W3 - nie jest stęchłe, w niektórych wypadkach ma po prostu droższą ofertę - nie we wszystkich. A że się z Playem nie lubią - mają powód, play ich grabi z klientów - tnąc stawki za połaczenia, zmusza ich dodatkowo do tego samego :) i dobrze :)

Dodaj swoją opinię