Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będzie o jedną piątą taniej ze stacjonarnych na komórki

Będzie o jedną piątą taniej ze stacjonarnych na komórki

WitekT 3 Maja 2007 12:04

0 0

Anna Streżyńska, prezes UKE, powiedziała 2. maja na antenie radia TOK FM, że mimo, iż stawki hurtowe za terminowanie ruchu w trzech sieciach komórkowych spadły od 1. maja w szczycie o 10%, to od Telekomunikacji Polskiej będzie wymagała większego spadku ceny detalicznej za takie połączenia.

UKE zamierza skorzystać z prawa kontroli ceny detalicznej i okreslić jej maksymalną wysokość. Urząd liczy, że dzięki temu krokowi swoje ceny dostosują do TP także stacjonarni operatorzy alternatywni. Dzięki temu ma być taniej o około 20%. Szerzej o zmianach stawek hurtowych pisaliśmy w tej wiadomości.




Przypomnijmy, że ostatnia obniżka stawek interkonektowych miała miejsce w listopadzie zeszłego roku. TP obniżyła wtedy ceny połączeń, podwyższając jednocześnie swoją marżę na minucie takiego połączenia - z 19,4 grosza do 21,4 grosza.

Zdaniem Streżyńskiej, dzięki planowi stopniowego obniżania stawek interkonektowych, w 2010 roku ze stawką około 21,5 grosza będziemy liderami europejskiego rynku.

Źródło tekstu: TOK FM, wł     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~ukenamuniu  2007-05-03 14:27:59  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: te 25 gr = koszty w sieci/obsłudze tp + marża. Przy zminiejszaniu MTR "marża" wyrażona w % ceny połączenia F2M rzeczywiście rośnie, ale wyrażona w groszach pozostaje bez zmiany.

  • 0

    9.  2007-05-03 14:29:21

    ukenamuniu: polecam ciekawe wyliczenia stąd: http://telekomunikacyjny.blox.pl/2006/08/Ile-kosztuje-minuta-cze sc-II.html

  • 0

    10.  2007-05-03 16:17:10

    zajmijmy sie dołowaniem go :)

  • 0

    11. ~poznaniak  2007-05-03 17:22:28  host: 213-238-105-227.adsl.inetia.pl

    Warto też pamiętać, że nim obniżki wejdą w życie miną prawie ze dwa miesiące. TPSA i inni gangsterzy będą mieli możliwość łupienia klientów z marżą na poziomie 29,4 gr za minutę (21,4 + 8 pochodzące z pierwszomajowej obniżki). UKE musi działać więc szybko!

  • 0

    12. ~  2007-05-03 17:33:31  host: acoe3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do posłuchania rozmowa z Panią Prezes - http://serwisy.gazeta.pl/tokfm/4,67505,,,,4103673.html

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2007-05-03 19:23:12  host: nat-go2.aster.pl

    Witek9: mój wpis w #8 dotyczył danych liczbowych z #6. W związku z Twoim pytaniem #7 chciałem tylko pokazać, że jak się od ceny połączenia odejmuje MTR i zostaje 25 gr to to nie jest marża, tylko koszt W sieci tp i marża (przy tych danych liczbowych - nie ja w #6 te grosze podałem).

  • 0

    14.  2007-05-03 19:43:59

    ukenamuniu: a, ok - zakręciłem się, sorry. ;)

  • 0

    15. ~  2007-05-03 20:57:23  host: abic209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT #7: tak odróżniam doskonalę marżę od kosztów. Może przeczytasz jeszcze raz ze zrozumieniem #6, napisałem tam "jeśli - w ogromnym uproszczeniu - za marżę uznamy całą część ceny jaka pozostaje po odjęciu stawki MTR" to zarówno przed obniżką w listopadzie jak i obecnie różnica ta wynosi 25gr. Oczywiście w tych 25gr mieści się rzeczywista marża tp oraz pozostałe (oprócz MTR) koszty, więc nie wiem skąd Twoje sugestie odnośnie nieodróżniania czegoś...

  • 0

    16. ~  2007-05-03 21:13:05  host: abic209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    poznaniak #11: skąd Ci się wzięło "8gr pochodzące z pierwszomajowej obniżki"? MTR aktualnie spadają o 4gr w t1 i t2. A poza tym tp i inni gangsterzy nie będą mieli możliwości łupienia klientów wyższą marżą, bo stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych nie obowiązują "z automatu" - nowe mtry będą uzależnione od podpisania nowych umów międzyoperatorskich z opami komórek, a Ci pewnie uzależnią nowe stawki dla tp od obniżenia przez nią cen detalicznych...

  • 0

    17.  2007-05-03 22:19:21

    A w Planie TP 60 minuta 18-8 rano oraz weekendy i święta kosztuje 64 gr, jeśli te ceny jeszcze by spadły to POP zaczyna być śmieszny ze stawką 80 gr poza sieć.

  • 0

    18. ~jojo  2007-05-04 01:56:38  host: een47.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie całkiem. W TP jest jeszcze opłata inicjacyjna...

  • 0

    19.  2007-05-04 10:15:32

    15: to poczytaj wpisy na blogu, którego wkleiłem ukenamuniu.

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2007-05-04 22:09:34  host: nat-go2.aster.pl

    Witku- sprawa bramek GSM nazywanych też FCT. Nie piszę tu o biznesie (bo biuro szeryfa też ma FCTy), lecz o operatorach sieci stacjonarnych (PSTN). Operatorzy PSTN powinni połączenia do sieci ruchomych kierować przez inne sieci stacjonarne, lub przez własny punkt styku z siecią ruchomą (sygnalizacja SS7) i płacić stawki interkonektowe (MTR). Niektórzy jednak instalują FCT-y i "udają" abonentów sieci GSM płacąc wiele razy mniej . Dochodzi nawet do tego, że instalują tzw SIM-Boxy mające 120 kart SIM i porty do przyjmowania i kierowania połączeń VoIP ze stacjonarek do GSM. Nie dziwię się, że np. PLUS ma zamiar wycofać z pakietów połączenia do stacjonarnych, bo przecież FCT-owcy też do maxa mogą te pakiety wykorzystywać kierując ruch do PSTN (!?)przez GSM. Dziwię się natomiast, że nie są kontrolowane/ustalane przez UKE zasady kierowania ruchu w sieciach publicznych i punkty styku. Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych już od kilku lat nie obowiązuje. Dla niektórych operatorów sieci PSTN regulowanie stawek MTR nie ma więc żadnego znaczenia. Tu masz pole do popisu z kosztami i marżami.

  • 0

    21. ~tymis  2007-05-04 22:36:43  host: proxy3.tkdami.net

    *ukenamuniu: to dlatego Plus chce wycofać się z pakietów na stacjonarne? :-/ Z drugiej strony w Plusie są zapisy, że nie można korzystać z FCT i w jakiś sposob(?) jest to do sprawdzenia. Dlaczego więc wszystkich, łącznie z "normalnie" korzystającymi stawia się w jednej linii i odbiera się im jedną z rzeczy, która decyduje o atrakcyjności oferty???

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2007-05-04 22:57:32  host: nat-go2.aster.pl

    tymis: Nikogo za rękę nie złapałem, napisałem, że "mogą te pakiety wykorzystywać". Chcę wskazać, że stosowanie FCT-ów powinno być zabronione w punktach styku sieci (tylko jakim przepisem?).

  • 0

    23.  2007-05-04 23:05:07

    ukenamuniu: akurat FCTami to do stacjonarnych raczej nie lecą... Co do samych FCTów - to tak samo jak w Belgii bym je zalegalizował. Z prostego powodu - w koncu sami operatorzy doprowadziliby do odpowiedniego stosunku między ceną hurtową a detaliczną. FCTy zostałyby tylko dla małych operatorów, którzy nie chcąc inwestowac w punkty styku grubych setek tysięcy złotych, godziliby się tym samym na wyższe stawki i koszty obsługi ruchu przy o wiele tańszym sprzęcie...

  • 0

    24. ~ukenamuniu  2007-05-04 23:18:23  host: nat-go2.aster.pl

    Rozumiem, chciałbyś "detal" zrobić droższy od "hurtu". To naprawdę byłaby rewolucja. Inna sprawa związana z FCT: wiesz, że FCT wysyła do sieci swój numer lub żaden. Nie jest znany abonent wywołujący, który wszedł przez FCT-a. Nie ma więc funkcji CLIP (dla abonentów B i służb).

  • 0

    25.  2007-05-04 23:50:46

    ukenamuniu: tak, i to jest największy problem, obok zapychania sieci radiowej operatorów.

  • 0

    26.  2007-05-04 23:53:37

    Tzn. brak CLIPa, bo kwestie ratunkowe to by się rozwiązywało inaczej, w sensie te połaczenia by leciały "oficjalną" drogą, jak połączenia VOIP-owe na komórki z puli służbowych u operatorów (z reguły 200 xxx). ;)

  • 0

    27. ~tymis  2007-05-05 16:41:03  host: proxy3.tkdami.net

    *WitekT #23: piszesz, żeby zalegalizować FCT tak jak w Belgii to znaczy, że u nas jest to nielegalne. Dodatkowo *ukenamuniu pisze, że FCT wysyła swój numer albo żaden czyli napewno to drugie. Czyli FCT obecnie to powszechnie występujące nadużycie, którego nie można udowodnić??? Jeśli tak jest to chyba ktoś kto musi mocno pracować, żeby takiej kwestii nie uregulować prawnie :-/

Dodaj swoją opinię