Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będą porządki w URTiP

Będą porządki w URTiP

WitekT 3 Października 2005 10:01

0 0

Prawo i Sprawiedliwość chce jeszcze w tym roku zmienić zasady działania URTiP. Cierpkich słów nie szczędzą urzędowi również operatorzy, choć podejrzewają, że prawdziwym celem zmian mają być roszady personalne.

Chcemy, żeby jeden urząd przejął kompetencje URTiP oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Będzie to wymagało zmian w konstytucji, więc przejściowo chcielibyśmy znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji oraz prawo telekomunikacyjne. W wyniku tego dzisiejsza KRRiT zostałaby ograniczona do trzech osób, a URTiP do niej przyłączony. Zmiany chcielibyśmy dokonać jeszcze w tym roku - mówi poseł Antoni Mężydło z PiS.

Uchwaliliśmy dobre prawo telekomunikacyjne, ale prezes urzędu nie potrafił z niego skorzystać. Jakiś regulator rynku być powinien. Jego szefem winien być urzędnik państwowy, a nie polityk - mówi poseł Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej.

Według przedstawiciela jednego z polskich operatorów zmiany w ustawach to przede wszystkim sposób na odebranie funkcji szefa URTiP związanemu z SLD Witoldowi Grabosiowi. W zwykłym trybie jego kadencja zakończyłaby się dopiero za dwa lata.
URTiP brakuje szerszej polityki regulacyjnej. Działania były i są podejmowane ad hoc. Muszę przyznać, że urząd pomógł nam w zawarciu odpowiedniej umowy o wymianie ruchu telekomunikacyjnego z TP, ale katalog zaniechań jest znacznie dłuższy - mówi pracownik jednego z operatorów komórkowych.

Firmy z branży mają żal do URTiP między innymi o to, że wziął się przede wszystkim do regulacji rynku usług mobilnych, chociaż tam akurat konkurencja jest najsilniejsza.

Według nieoficjalnych informacji kandydatem partii na szefa urzędu regulującego rynek jest Anna Streżyńska. Pracowała w Ministerstwie Łączności pod kierownictwem Tomasza Szyszki, znana jest z krytycznej opinii na temat stanu konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Jeżeli ona zostanie szefem, na operatora dominującego mogą przyjść ciężkie czasy, chociaż we wszystkich sporach z urzędami broni go niedoskonałe prawo i armia prawników. Nie wiadomo, czy determinacja PiS wystarczy, aby coś z tym zrobić.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~:-)  2005-10-03 17:20:27  host: c2-92.icpnet.pl

  Może się wreszcie coś ruszy... Uwolninie bit streama czeka :-(

 • 0

  2. ~zofi  2005-10-07 20:02:36  host: gate.malnet.pl

  oj blady strach chyba padnie na branżę...:)
  Przewietrzenie się przyda...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-107-22-2-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy skandale związane z Facebookiem doprowadzą do jego końca?

[Aktualizacja] Współzałożyciel WhatsAppa zachęca do usunięcia konta z Facebooka

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet