Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Będą kolejne problemy administracyjne związane ze stawianiem stacji

Będą kolejne problemy administracyjne związane ze stawianiem stacji

WitekT 18 Kwietnia 2007 09:42

0 0

Właściciel nieruchomości ma prawo uczestniczyć w wydawaniu pozwolenia na budowę nie tylko dla działki sąsiedniej. Może się sprzeciwić zabudowie działki położonej dalej, jeśli wznoszony obiekt miałby szkodliwy wpływ na jego własność. Zapowiadają się więc coraz większe problemy przy stawianiu stacji bazowych - pisze Rzeczpospolita.

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny. W sprawie, której dotyczy ten wyrok, chodzi o stację bazową telefonii komórkowej. Znajduje się ona na działce, która została podzielona na dwie. Przed podziałem sąsiadowała z nią nieruchomość pozywającego. Od stacji bazowej dzieli ją teraz nieruchomość powstała z podziału. Pozywający nie został powiadomiony o postępowaniu administracyjnym, w którym wydano pozwolenie na jej budowę. Gdy dowiedział się o tej decyzji, wniósł na podstawie Prawa Budowlanego odwołanie, jednak wojewoda umorzył postępowanie odwoławcze twierdząc, że pozywający nie jest w nim stroną, bo jego nieruchomość nie znajduje się w obszarze oddziaływania stacji.




WSA był innego zdania i decyzję umarzającą uchylił. Przypomniał, że zgodnie z Prawem Budowlanym obszarem oddziaływania jest teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie odrębnych przepisów, wprowadzającym związane z obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Sąd po zbadaniu uznał, że takie oddziaływanie występuje, a usytuowanie stacji na działce nieprzylegającej po podziale do nieruchomości pozywającego nie wpływa na tę ocenę. NSA zaakceptował ten werdykt i oddalił skargę kasacyjną inwestora.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2007-04-18 10:42:01

    Paranoi tego panstwa ciag dalszy...

  • 0

    7. ~  2007-04-18 10:46:35  host: 212.160.172.70

    aha, czyli teraz moge sie procesowac z um bo w miescie sa stacje bazowe... lol

  • 0

    8. ~mirekb  2007-04-18 11:08:29  host: bmt150.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wyjdzie na to ze Polkomtel najlepiej wyjdzie na tym interesie..roaming krajowy będzie sie ciagnal za Play jeszcze dluugoo..na tyle dlugo ze Bannister z Huawei za5 lat MOZE pokryja UMTS nasz zacofany kraj..

  • 0

    9. ~dt  2007-04-18 11:22:06  host: wap.plusgsm.pl

    To teraz nie tylko postawienie nowej stacji bedzie graniczylo z cudem, ale nawet zacznie sie demontaz istniejacych :/

  • 0

    10. ~malach  2007-04-18 11:35:53  host: gaja.tpnet.pl

    no to znowu operatorzy musza zrobic rezerwy na łapówki...a mialo byc bez łapówek...no ale co To POLka tu za łapówki wszystko masz:)

  • 0

    11. ~jacuza1  2007-04-18 11:40:31  host: akh82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Działka sąsiada traci na wartości po wybudowaniu stacji bazowej, a kogo dzisiaj stać, gdy ceny działek galopują. Warto wspomnieć o zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców w pobliżu takiego molocha 20-30m oddalonych od budynku o 10m

  • 0

    12.  2007-04-18 11:57:01

    A przecież miało być łatwiej w budowie stacji bazowych...

  • 0

    13. ~smalltownboy  2007-04-18 12:25:11  host: duy74.internetdsl.tpnet.pl

    Wynika z tego jednoznacznie, że operatorzy będą musili dać w łapę właścicielom sąsiednich działek, by ci nie blokowali inwestycji. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Tak było, jest i będzie. Jeśli taki Kowalski dostanie parę groszy to i promieniowanie przestanie przeszkadzać.

  • 0

    14. ~ptok  2007-04-18 13:48:17  host: chello089079026230.chello.pl

    Ale co w tym dziwnego, że chodzi o kasę? Przeciez właściciel działki bierze kasę, a stacja odziaływuje także na otoczenie. Niech się podzieli. Albo operator musi więcej wyjąć z kieszeni. Na biednego nie trafiło. takie czasy. Biznes jest biznes.

  • 0

    15. ~jacuza1  2007-04-18 15:15:23  host: akh166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Właściciel działki dostaje 20tyś., a sąsiad ogromny maszt za oknem i parę innych rzeczy. Kasę to mogą sobie wsadzić gdzieś!!!

  • 0

    16. ~  2007-04-18 16:15:34  host: polsl2-65.rybnet.pl

    Dobry sygnał w komórce to chce mieć każdy ale stację bazową jak najdalej a najlepiej wogóle-to jest "mądre" myslenie.

  • 0

    17. ~Boncio  2007-04-18 16:19:44  host: acis30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja uważam, że najlepiej jakby maszty stawiały firmy zewnętrzne i je później tylko dizerżawiły. Wtedy mogłby każdemu operatorowi. Byłoby mniej masztów.

  • 0

    18. ~aen-hen-cerbin  2007-04-18 16:22:04  host: w3cache.dialog.net.pl

    @jacuza1 Właściciel działki dostaje 20 tys.??? Hahaha! dobre :-> Pewien wiodący operator, obsługujący obecnie największą ilość MVNO i MNO (wprawdzie w roamingu, ale też się liczy) za wynajem 225 m2 działki zaproponował-był... +/- połowę obecnej średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Taaaak...

  • 0

    19.  2007-04-18 17:31:28

    2 ary z groszem... niewiele. 1300-1400 zł miesięcznie... Mało?

  • 0

    20. ~jacuza1  2007-04-18 20:42:10  host: akh166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tu nie chodzi tylko o pieniądze!!!

  • 0

    21. ~jacuza1  2007-04-18 22:16:31  host: alw91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    20tyś., czy 2tyś. nie chcę mieć parasola za płotem, a takowy chce mi zafundować play. Wystarczy, że przesuną o 300m, a wyrażę zgodę (możę).

  • 0

    22.  2007-04-18 23:38:58

    wlo: 200 m2 też bym dał za te pieniądze. Miesięcznie to może i mało ale miesiące ....lecą

  • 0

    23. ~Oli  2007-04-19 01:01:01  host: nat-dom.aster.pl

    jacuza1: o 300m??? Jak stacje UMTS są często co 500m, to gdzie chcesz to przesunąć? Chcecie uniknąć promieniowania to nie kupujcie telefonów. Proste. Stacja bazowa spełnia wymogi 0,1W/m2, ale telefon już nie. Jak gadasz dziennie przez telefon kilka godzin (są tacy) to dostajesz dawkę wielokrotnie przewyższającą tę od stacji.

  • 0

    24. ~jacuza1  2007-04-19 10:28:49  host: amd122.neoplus.adsl.tpnet.pl

    10w tyle ma stacja bazowa

  • 0

    25. ~aen-hen-cerbin  2007-04-19 12:12:27  host: w3cache.dialog.net.pl

    @wlo & @piotrM Może naświetlę nieco sytuację... 15x15m działki (~12% całości), w mieście wojewódzkim, gdy 1 m2, działki budowlanej jest po ~200 zł/m2, a wybudowany maszt stacji bazowej zgodnie z umową stałby przez 15 (słownie: piętnaście!) lat, blokując tym samym budowę szeregu domów przez developera, to biznes niekoniecznie jest taki świetny. Za ciut większą kwotę jaką proponowano na 15 lat, można wynajmować powierzchnię pod tablicę reklamową przez rok czy dwa, a takową znacznie łatwiej zdemontować niż kratownicę stacji bazowej... Zastanowię się i może sobie poczytacie, jakie to "świetne warunki" proponuje wynajmującemu pewien wiodący zgrywus...

Dodaj swoją opinię