Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości BCC za jedną siecią LTE800

BCC za jedną siecią LTE800

WitekT 3 Kwietnia 2014 16:41

11 3

Business Centre Club wyraził swoje poparcie dla koncepcji budowy jednej wspólnej sieci w paśmie 800 MHz, obejmującej całość dostępnego w tym zakresie zasobu częstotliwości.

BCC uważa, że w interesie wszystkich uczestników rynku (zarówno przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i użytkowników usług) leży powstanie wspólnej, nowoczesnej infrastruktury sieciowej, wykorzystującej całe dostępne pasmo częstotliwości z zakresu 800 MHz.

Po pierwsze i najważniejsze, wspólna sieć działająca w paśmie 800 MHz uczyni Polskę krajem, w którym ogół społeczeństwa będzie miał dostęp do Internetu o prędkości transmisji od 30 do 100 Mb/s. Dążenie do osiągnięcia tych wskaźników jest nie tylko obowiązkiem Polski wynikającym z Europejskiej Agendy Cyfrowej, ale również najskuteczniejszą drogą walki z wykluczeniem cyfrowym, rozwarstwieniem społecznym, niedostatkiem inwestycji i bezrobociem zwłaszcza w tych regionach Polski, które pozostają tzw. "białymi plamami" na cyfrowej mapie naszego kraju. Skoro nowoczesna sieć telekomunikacyjna działająca w paśmie 800 MHz jest w stanie zapewnić na całym terytorium Polski dostęp do usług szerokopasmowych o odpowiednio wysokich parametrach, to już na etapie poprzedzającym przekazanie rynkowi częstotliwości z tego zakresu należy dołożyć wszelkich starań, aby taka właśnie sieć w Polsce powstała - napisał BCC w komunikacie przesłanym mediom.

BCC zauważa, że powstanie pojedynczej sieci pozwoli w optymalny sposób spożytkować zasoby finansowe operatorów przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną, bo nie będzie ona duplikowana.

Nie do przecenienia są również korzyści dla środowiska i krajobrazu naturalnego, a także zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla wszelkich urzędów i instytucji zaangażowanych w proces budowy sieci - można przeczytać w stanowisku.
Dla BCC ważnym argumentem za wspólną siecią jest zapewnienia wszystkim działającym na polskim rynku przedsiębiorcom telekomunikacyjnym równych warunków konkurowania o użytkownika końcowego. Przedsiębiorcy będą budować swoją przewagę konkurencyjną nie w oparciu o posiadany na wyłączność zasób widma radiowego, ale w oparciu o jakość ofert detalicznych.

Kwestią wymagającą pilnego rozważenia nie jest zatem to, czy warto budować wspólną sieć, ale to, czy państwo ma biernie oczekiwać na to, aż rynek sam podejmie taką inicjatywę, czy też aktywnie tę inicjatywę wesprzeć, za pomocą wszelkich dostępnych mu środków regulacyjnych i politycznych - zastanawia się BCC.

BCC jest zaniepokojone odejściem od polityki regulacyjnej prezentowanej przez poprzednią prezes UKE Annę Streżyńską, która na celu miała osłabianie pozycji największych graczy, a wzmacnianie tych najmniejszych z korzyścią dla obywateli.

Planowana obecnie aukcja na częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz może tę sytuację zaburzyć prowadząc do powstania (być może) 2 koalicjantów / operatorów przy dominującej pozycji jednego z nich, który będzie mógł dostarczać usługi o lepszej jakości i wyższych przepływnościach (advanced LTE), dlatego sugerujemy rozważne przeanalizowanie zgłaszanych argumentów obu stron i nie podejmowania zbyt szybkich decyzji. Warto również zauważyć, iż w długiej perspektywie nie są planowane kolejne aukcje - zatem podjęta decyzja jest niezmiernie istotna i na długi okres przegrupuje układ sił na tym rynku - napisano w komunikacie.

Źródło tekstu: BCC     

Dodaj do:

Tagi: aukcja | business centre club | lte | uke

w sumie: 54
 • 0

  39. ~Astral  2014-04-04 12:53:42  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ...ciąg dalszy: A co, stać ich, no nie? Utopia w czystej postaci!

 • 0

  40. ~Astral  2014-04-04 13:03:52  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ad 37. : Spieszy Ci się gdzieś? Jeśli nie, to popracuj trochę nad swoim wpisem, bo jak na razie jest dość niedbale napisany - przez co chaotyczny i bełkotliwy :-)

 • 0

  41. ~  2014-04-04 13:17:20  host: n14-10-06.opera-mini.net

  38,każdy klient dobry,nawet 5 złotowy,jak się pomnoży ilość takich klientów to zysk roczny może wynieść z parę milionów, jak zyskają 100 000 klientów po 5 zł to mają zysku 500 000 zł,a jak zyskają takich klientów 500 000 to mają zysk 2500 000,a niby to tylko małe 5 zł :), na 4 gr za sprawdzenie konta też mają dobry zysk i groszowych,złotówkowych klientów lepiej nie wysmiewać bo przynoszą duże zyski :) i to od razu,a takim abonamencie już nie jest tak różowo bo muszą odliczyć cene telefonu żeby zarobić i ilość minut jakie wykorzystują klienci,a tacy którzy piszą że Orange i T-Mobile stać na wszystko żyją chyba ich wizerunkiem i świadczy to tylko o tym że tym sieciom udaje się skutecznie wpływać reklamą na ich postrzeganie przez takich ludzi,którzy mówili że Idea jest najlepszą siecią kiedy miała najgorszy zasięg

 • 0

  42. ~Twix  2014-04-04 13:22:52  host: ip-78-30-93-164.free.aero2.net.pl

  Mam tylko nadzieje, ze nie zmarnują tych częstotliwości na ofertę jaka ma Plus LTE. Priorytetem powinna być konkurencyjność usług a nie kto da więcej !!

 • 1

  43.  2014-04-04 13:38:55

  @Astral......BCC widzi w tym tylko biznes. Solorz widzi to, że konkurencja go dogoni albo nawet wyprzedzi. Pytanie do tych co chcą wspólne dla wszystkich LTE 800. Jak sobie widzicie zarządzanie siecią i jak sobie widzicie w małej miejscowości korzystanie z jednego nadajnika dla wszystkich? Ta sieć nie ma racji bytu bo to będzie sieć niskiej jakości. TMobile ma rację

 • 0

  44. ~  2014-04-04 13:44:38  host: user-94-254-203-51.play-internet.pl

  @43 myślisz, że T-Mobile i ORange to robią z dobroci dla klienta. To też dla nich biznes. Do tego założenia wspólnej sieci jakoś w tymi dwoma operatorami funkcjonują w ramach Networks i EE w UK, którą stworzyły? Postawili jeden najdanik na 2x więcej klientów? Tam jakoś starcza? Bzdurny argument. Nie, postawili tyle, żeby starczyło na mieszkańców w okolicy. Do tego dochodzi agregacja sieci i inne pasma, które posiadają operatorzy. A w UK EE to cała sieć z usługami od T i O, a nie tylko spółka która buduje infrę.

 • 1

  45. ~Astral  2014-04-04 13:54:02  host: n07-06-08.opera-mini.net

  @41. : Mam dla Ciebie propozycję - Załóż sobie firmę telekomunikacyjną, ustal ceny abonamentu na poziomie około 5 zł na rok i zarabiaj te kokosy :-) Nawet nie każę ci kupować rezerwacji częstotliwości i budować infrastruktury telekomunikacyjnej, możesz podpisać umowę na roaming krajowy z którymś z dużych operatorów infrastrukturalnych. Człowieku! Pieniądze leżą na ulicy, a właściwie to latają w powietrzu, a ty marnujesz czas na pisanie tu dyrdymałów! Rusz się! Działaj! :-) Tylko od razu zarezerwuj dla siebie stanowisko prezesa w swojej firmie, bo jak ty nie odróżniasz zysku od przychodu (w tym przypadku ARPU) to nie wróżę ci kariery w księgowości ;-)

 • 1

  46. ~Astral  2014-04-04 14:23:28  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ad 43. : No tak, zapomniałbym, że tu można spotkać sporo osób przejawiających obsesję bądź fobię na punkcie biznesmena Solarza, którego uważają nawet za wszechwładnego i wszechmocnego (w myśl idei: jak nie wiadomo kto za tym stoi to na pewno jest to Solorz ;-) Niedługo pewnie ktoś zasugeruje, że nazwa naszego kraju wywodzi się od Polsatu :-p Nie no, potraficie rozśmieszyć ludzi :-) Poza tym zadajesz infantylne pytania - "Jak sobie widzicie zarządzanie siecią i jak sobie widzicie w małej miejscowości korzystanie z jednego nadajnika dla wszystkich?" Tym pytanie obnażyłeś tylko swoją niewiedzę - Nie wiesz jak się zarządza siecią telekomunikacyjną? Czym różni się to zarządzanie w małej miejscowości od dużej miejscowości? Nie orientujesz się, że ewentualna wspólna sieć na częstotliwości 800 MHz ma być tylko wycinkiem (i to stosunkowo niedużym) całej infrastruktury ? - zarówno w ujęciu globalnym, jak i podmiotowym. Nie doczytałeś o tym, że sieć w paśmie 800 MHz ma działać w technologii LTE (lub advanced LTE), zaś sieci w pozostałych technologiach - 2G, 3G, 4G (np. LTE 1800 MHz) nadal pozostaną pod wyodrębnionym zarządem poszczególnych operatorów? na koniec tego wpisu - dlaczego wspólna sieć ma niby być niskiej jakości?! Czy w takim razie w myśl twojej tezy wspólna sieć budowana przez NetWorks! już z definicji i faktu, ze jest wspólna musi być skazana na oferowanie gorszej jakości?

 • 0

  47. ~  2014-04-04 14:28:28  host: n14-10-06.opera-mini.net

  45,kpisz sobie,a taka firma jak T która ma już wszystko co potrzeba może tylko zarabiać nawet na 4 gr i 5 zł

 • 0

  48. ~Astral  2014-04-04 14:43:10  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ad 47. : Owszem kpię sobie. Jednakże to nie z lekceważenie Ciebie, tylko z faktu, że twoje wpisy nie nadają się do merytorycznej dyskusji, ale jedynie do obśmiewania. Sorry, ale nic na to nie poradzę :-) Spytałby się ciebie co miałeś na myśli pisząc "zarabiać", ale u ciebie brak zrozumienia i rozróżnienia podstawowych pojęć, jak: wpływy, dochód, zysk itp. A gdzie tam jeszcze: koszty stałe, koszty zmienne, pozyskanie klienta, utrzymanie klienta, koszty marketingu i reklamy, wynagrodzenia dla pracowników, ich koszty socjalne (między innymi: ZUS, Zdrowotne, urlopy, premie świąteczne), koszty energii oraz cała masa innych. Założysz kiedyś własny biznes to się dowiesz i może zrozumiesz jakie bzdury tu wypisujesz.

 • 1

  49.  2014-04-04 14:51:50

  W teorii jedna sieć może obsłużyć więcej klientów z podobnym QoS niż dwie sieci. Ale pozostaje problem, jak ta padnie to już nie będzie z czego zadzwonić.

 • 0

  50. ~Astral  2014-04-04 15:05:54  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ad 49. : Czy aby przypadkiem nie pomyliłeś sobie newsa, pod którym zamieściłeś swój wpis?? Myślisz, że obecnie możesz zadzwonić via LTE ??! ;-) Połączenia głosowe w technologii LTE nie są jeszcze wdrożone komercyjnie, lecz znajduję się dopiero w fazie testów! "Heloł"! ;-) Poza tym nie orientujesz się, że ewentualna wspólna sieć na częstotliwości 800 MHz ma być tylko wycinkiem (i to stosunkowo niedużym) całej infrastruktury ? - zarówno w ujęciu globalnym, jak i podmiotowym. Nie doczytałeś o tym, że sieć w paśmie 800 MHz ma działać w technologii LTE (lub advanced LTE), zaś sieci w pozostałych technologiach - 2G, 3G, 4G (np. LTE 1800 MHz) nadal pozostaną pod wyodrębnionym zarządem poszczególnych operatorów?

 • 1

  51.  2014-04-04 15:14:00

  @44 A co mają jabłka do Gruszki? Chłopie TM mają te same lokalizacje ale anteny i częstotliwości mają swoje (oprócz U900 i LTE). To raz. Dwa - na jednej antenie dwóch opów to nie to samo co czerech. Postawią na wiosce jeden nadajnik i cała wiocha się do jednej infrastruktury podłączy - czytaj anteny. I będą Pingi jak stąd do Afryki. A dwa - gdzie jest konkurencja tam zyskuje klient. @46 Piszesz bzdury. Każdy umie czytać, że chodzi tylko o LTE. Na początku będzie ok ale później będziesz miał wszystko zapchane. Solorz czuje zagrożenie i tyle. Gdy będzie wspólne LTE800, to tak Solorz będzie potęgą w LTE i tego mu nikt nie zabierze - chodzi o dzisiejsze zasoby. I do tego on dąży. A na tyle masz klapki na oczach, że tego nie widzisz.

 • 1

  52.  2014-04-04 15:15:28

  do @51 Chłopie TM i Orange mają te same lokalizacje ale anteny i częstotliwości mają swoje (oprócz U900 i LTE) - tak powinno być.

 • 0

  53. ~Astral  2014-04-04 15:52:33  host: n07-06-08.opera-mini.net

  ad 51. "Na początku był chaos..." u ciebie trwa on nadal :-) Wypuszczasz farmazon, za farmazonem, puste hasła pomieszane z mowa trawą. A gdzie argumenty, czy też jakieś fakty, mogące stanowić punkt zaczepienia?? np. to: "Chłopie TM mają te same lokalizacje ale anteny i częstotliwości mają swoje (oprócz U900 i LTE)" Co to kurna jest?! :-) Napisz to po polsku i trzymając się faktów oraz popraw swoją wiedzę techniczną! Albo to: "na jednej antenie dwóch opów to nie to samo co czerech" na jednej antenie?? Wiesz ty chociaż jak jest zbudowany BTS i jak działa, bo z tego co widzę to niebardzo. Widziałeś kiedyś na oczy maszt telefonii komórkowej, na którym mówiąc kolokwialnie wiszą anteny kilku operatorów?! Idąc dalej - Dlaczego mieliby postawić "na wiosce" jeden nadajnik? Jak duża terytorialnie jest ta wioska? Jakie jest ukształtowanie terenu na jej obszarze? Dlaczego w ramach ewentualnej wspólnej sieci stanąłby tam jeden nadajnik, a w ramach sieci tworzonej przez pojedynczego operatora liczba nadajników byłaby różna od 1? Skąd w ogóle czerpiesz takie info, na tematy, o których nie masz pojęcia i do tego dotyczące zdarzeń z przyszłości? Co ty się za jasnowidza uważasz? ;-) Może i każdy umie czytać, że chodzi tylko o LTE, ale jak wyraźnie widać nie każdy rozumie... "Na początku będzie ok ale później będziesz miał wszystko zapchane" - kolejny pusty i bezsensowny farmazon! Jakoś to uzasadnisz, podasz argumenty? Aha, znowu ten Solorz i wszystko ma być jasne... a jak nie wiadomo o co chodzi to - Solorz! Czegoś nie wiesz - Solorz! Nie wiesz co będzie - Solorz! Otwierasz lodówkę... ;-p Przed napisaniem kolejnego komentarza skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutom... ;-p

 • 0

  54. ~4G (4 x Gorsze) LTE  2014-04-04 16:00:59  host: user-94-254-209-80.play-internet.pl

  @53. Oj, bo Ty nie rozumiesz Halset-a. Na początku będzie ok ale później będziesz miał wszystko zapchane - nawet rury kanalizacyjne i odpływy studzienek burzowych będziesz miał zapchane :) A to wszystko przez Solorza.

  Paranoicy wszystkich krajów łączcie się ;)

 • 0

  55. ~4G (4 x Gorsze) LTE  2014-04-04 16:03:44  host: user-94-254-209-80.play-internet.pl

  Oby proroctwa Halset-a się nie sprawdziły, bo jak się wszystko zapcha przez tą wspólną sieć to jeszcze dostaniemy zatwardzenia od tego zapchania :D

 • 0

  57. ~Astral  2014-04-08 21:24:05  host: public-gprs516421.centertel.pl

  Nie było mnie tu dłuższą chwile i proszę jak tu Halset napaskudził... :-) ad 56. : Widać, że puściły ci nerwy i zacząłeś bluzgać oraz obrzucać mnie niewybrednymi epitetami, które to bardziej ciebie kompromitują niż mnie. Uważaj żebyś sobie jeszcze gdzie indziej nie popuścił... ;-p Jeszcze raz pokazałeś jak niewielkie masz pojecie na temat omawianych tu kwestii - Chłoptasiu BCC nie jest tu podmiotem wykonawczym, ani stroną w postępowaniu, ani fundatorem, jak również nie będzie zarządcą ewentualnej wspólnej sieci - jak idiotycznie sugerujesz. BCC jedynie wygłosił w tej sprawie rzeczową opinię. Tak w ogóle to sprawdź sobie w końcu co to jest ten Business Centre Club - to ci ułatwi zrozumienie. Przyczepiłeś się do tego bezsensownego hasła: "jeden nadajnik na wioskę", więc pewnie nie wiesz, że projekt oraz budowę infrastruktury telekomunikacyjnej realizuje w praktyce, wyłoniony generalny wykonawca - czyli np. Nokia (NSN), czy też Ericsson. Firmy te zaś mają wiedzę, możliwości i doświadczenie pozwalające zaprojektować i wykonać infrastrukturę sieciową tak żeby działała sprawnie i wydajnie, zatem nie becz o ten "jeden nadajnik na wioskę" :-) Kto wyłoży na to kasę? Święty Mikołaj! Nie wiedziałeś, że zadajesz takie infantylne pytania. Demonizujesz tego Plusa i siłę jego LTE, a przecież prawda jest taka, że obecnie LTE nie daje tak dużej przewagi konkurencyjnej jak ci się wydaje. Przykładem na to jest sam Plus, który przez długi czas jako jedyny operator miał LTE, teraz ma największy zasięg LTE oraz oferuje największe prędkości... i co? Jakoś nie zawojował rynku, nie wykosił konkurencji, nie zmonopolizował nawet samego rynku internetu mobilnego! Co więcej tak Orange jak i Orange wyprzedzają Plusa w ilości aktywnych kart SIM, a Play niebezpiecznie się do niego zbliża. Czyli to LTE nie takie straszne jak go malują! :-) ... cdn

 • 0

  58. ~Astral  2014-04-08 21:28:06  host: public-gprs516421.centertel.pl

  Poprzednio miało być: "...Co więcej tak Orange jak i T wyprzedzają Plusa..."

 • -1

  59. ~Astral  2014-04-08 21:31:05  host: public-gprs516421.centertel.pl

  LTE to dopiero pieśń przyszłości, na dodatek dość odległej, bo przez najbliższe lata technologie 3G (zwłaszcza HSPA+) będą stanowić dla LTE skuteczną, a często nawet lepszą alternatywę (większy zasięg, transmisja głosu, większa popularność terminali itp.). Na dodatek przykład Play pokazuje, że transmisja danych w technologiach HSPA potrafi być szybsza niż w LTE. Wspólna sieć LTE na częstotliwości 800 MHz wcale nie stwarza realnego zagrożenia zawojowania rynku przez jednego operatora. Poza tym jest jeszcze LTE 1800 MHz i LTE 2100 MHz, będzie LTE 2600 MHz, zaś kiedyś w przyszłości jak 900 MHz zwolnione zostanie po odejściu od 2G można będzie również te zasoby przeznaczyć na LTE. Teraz podałem argumenty świadczące przeciwko obawom o zdominowanie rynku przez jednego operatora w skutek utworzenia jednej wspólnej sieci w paśmie 800 MHz, natomiast w newsie oraz moich wcześniejszych komentarzach masz argumenty na temat korzyści z takiego rozwiązania - zatem jest komplet.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2018-07-16 21:57:01

@6 Fakt, lemingow nic nie dziwi.


~©️ | 2018-07-16 21:54:56

:-D:-D:-D


~E | 2018-07-16 21:54:14

Zablokować konto Niezgodna7.to największy troll, podszywaczka i szpaner na telepolis. Ma wspólników i nickach : G, farsag


~ | 2018-07-16 21:50:03


~ | 2018-07-16 21:49:14

☑️➰©️

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet