Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bauc: UKE mocno faworyzuje P4

Bauc: UKE mocno faworyzuje P4

WitekT 4 Lipca 2009 12:09

0 0

Stawki MTR nie mają żadnego znaczenia dla cen, jakie są na rynku. Oczywiście pod warunkiem że są symetryczne, takie same dla wszystkich operatorów - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Tymczasem w Polsce jest bardzo silna, wręcz nieprawdopodobna asymetria, nigdzie niespotykana. Korzysta na niej tak naprawdę tylko jeden podmiot - P4, operator Playa. Stąd nasza propozycja stawek zerowych, ale obowiązujących wszystkich. (…) UKE - poprzez zastosowanie takiej polityki stawek MTR - umożliwiło dyskryminację 95% rynku na rzecz jednego operatora. Jest to swego rodzaju podatek, który płacą klienci pozostałych operatorów na rzecz czwartego operatora - mówi prezes.

Bauc dodaje, że jeżeli stawki MTR wynosiłyby dla każdego operatora zero, to nikt nie musiałby wprowadzać opłat za połączenia przychodzące.

Jako niepoważny Bauc określa argument, że P4 ma wyższe stawki MTR, bo dopiero rozpoczyna działalność i musi inwestować oraz fakt, że Polkomtel też korzystał z wyższych stawek, gdy wchodził na rynek.




To tak, jakby opodatkować cały sektor bankowy na rzecz nowego banku, który wchodzi na rynek - akcjonariusze innych banków musieliby dotować akcjonariuszy instytucji, która wchodzi. Argument, że my - w chwili wchodzenia na rynek - również korzystaliśmy na asymetrii stawek w porównaniu z telefonią stacjonarną, jest sprytny, ale niedorzeczny. Po pierwsze, rozliczenia dotyczyły zupełnie innych produktów - między telefonią stacjonarną i mobilną - a nie, tak jak teraz, między sieciami mobilnymi. To tak, jakby przewoźnik kolejowy i operator spedycji samochodowej mieli od siebie nawzajem pobierać taką samą opłatę za 1 km. Po drugie, na początku lat 90. mieliśmy do czynienia z całkowitym państwowym monopolem telefonii stacjonarnej, a nie z kilkoma konkurującymi ze sobą podobnymi operatorami telefonii mobilnej. Po trzecie, rynek z punktu widzenia nasycenia telefonami stacjonarnymi i ich jakości był w katastrofalnym stanie, podczas gdy dzisiaj rynek telefonii komórkowej jest w pełni rozwinięty. Innymi słowy pobieranie od klientów trzech operatorów 2,5-krotnie wyższych cen za połączenia do Play nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego - mówi Bauc.

Bauc skarży się też na to, że UKE faworyzuje P4 także na innych polach, m.in. przydzielając mu częstotliwości za cenę wielokrotnie niższą niż płacili za nie starzy operatorzy.

Dodatkowo Play wykorzystuje tę częstotliwość, by świadczyć usługi głosowe w miastach, co w niczym nie przyczynia się do percepcji poprawy oferty tych usług. Dzięki tej częstotliwości w najbardziej wydajny kosztowo i czasowo sposób można by nadrobić zapóźnienie cywilizacyjne dostępu do internetu na terenach wiejskich i słabo zurbanizowanych, w tzw. białych dziurach - mówi Bauc.

Prezes Polkomtela dodaje, że gdyby wspomniane częstotliwości przyznać jego firmie, to wzrosłaby konkurencja, bo telekom użyłby ich do pokrycia "białych plam", dostarczając tam przede wszystkim Internet, a dopiero potem usługi telefoniczne.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 317
  • 0

    301. ~  2009-07-08 14:26:59  host: c189-28.icpnet.pl

    Ludzie piszcie skargi do UKE na takie traktowanie!

  • 0

    302. ~misieq  2009-07-09 00:45:41  host: 213.134.172.48

    Bauc swoje Plus jaki jest każdy wie

  • 0

    303. ~Call center  2009-07-09 18:09:11  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

    co wy wiecie wogóle o Play zasięg 3g ta napewno jest w dużych miastach o ile nadajniki działają, wezmy taki Poznań Play online elegancko działa pojedzież z nim 5 km za poznań np. Suchy Las i zapomni o zasięgu. Co do rożmów to masakra jak nie zalogujesz sie ręczie na nadajnii plusa to słaba jakoś, zrywa połaczenia. Roaming tak bardzo fajny złaszcza ze wszystko poza abonamentem na rachunek nabija

  • 0

    304. ~  2009-07-09 18:35:57  host: c189-28.icpnet.pl

    303. ~Call center Korzystam z PF i nie narzekam. I zaznaczam fon działa na automacie z wyborem sieci. A gdzie to Ty wiesz. Play online wiadomo jak działa i gdzie. Nawet możesz go przetestować przez tydzień. Jak potrzebujesz WSZĘDZIE musisz wybrać inną sieć.

  • 0

    305. ~bolek  2009-07-10 22:09:16  host: 213-92-186-164.serv-net.pl

    ja mam w play i do wszystkich tanio a jak ktoś do mnie dzwoni to jego sprawa ile zapłaci jak się nie podoba zapraszam do play

  • 0

    306. ~internauta  2009-07-11 12:51:21  host: host-89-228-105-241.olsztyn.mm.pl

    Ten facet jest hipokrytą. Tak się składa, że Play jako jedyna sieć w Polsce, proponował całkowite zniesienie MTR, ale nikt z W3 nie zgodził się na to. Jeśli chodzi o interneto Play, to działa tylko w miastach, ale chodzi, jak marzenie w przeciwieństwie do mobilnego internetu W3, no i jest kilka razy tańszy.

  • 0

    307. ~kabi  2009-07-11 16:50:57  host: public56571.xdsl.centertel.pl

    @306 Plus też proponował zerowy MTR. Play mówi to tylko pod publikę, a tak naprawdę to bez MTR by nie istniało. Co do Internetu... to wystarczy poczytać inne opinie. Chodzi wolno, muli, ma mniejszy zasięg... Jedynie co go ratuje to właśnie cena...

  • 0

    308. ~  2009-07-12 14:34:45  host: 77-253-1-243.adsl.inetia.pl

    307 - tak, oczywiscie, Play proponowal to oficjalnie pod publike. Slabo mi.

  • 0

    309. ~kabi  2009-07-12 18:46:20  host: public59606.xdsl.centertel.pl

    A czy oprócz gadania w mediach o tym zrobił w tej sprawie cokolwiek? Nie, bo dzięki temu ma dużo kasy i się może tylko śmiać z innych operatorów. Play kiwa wszystkich na lewo i prawo, a UKE jeszcze z nimi trzyma. Choćby zmiana regulaminu - Plus zrobił to w wyznaczonym czasie i poinformował odpowiednio wcześniej. Play był zobowiązany do tego samego, ale w zamian tylko natrąbił, że zmiana regulaminu wiąże się z możliwością odejścia od operatora. Co więcej Play później też zmienił regulamin, ale nikogo wcześniej o tym nie poinformował i nie dał możliwości zerwania umowy. A co im za to grozi? Nic, bo są pupilkiem UKE i stoją ponad prawem. Kiedyś byłem zwolennikiem Pani Streżyńskiej, ale to co teraz się dzieje to gruba przesada.

  • 0

    310. ~ahahah  2009-07-12 19:49:59  host: chello089074077126.chello.pl

    309 ...cyniczny Bauc i jego Plus poniesie odpowiednią karę za rzucanie ludziom kłód pod nogi podczas prób rozwiązywania umowy i nie wywiązywania się z przeniesienia numerów w ciągu 24 godzin, choć pan od dziury budżetowej mówił , że są na przeniesienia gotowi. Jak widać , kłamał jak zawsze pewnie.

  • 0

    311. ~kabi  2009-07-12 22:47:31  host: public59606.xdsl.centertel.pl

    Nie rzucał kłód tylko proponował i zachęcał. Jedni się na to zgodzili, inni zrobili wielkie halo, że Plus zamiast raz dwa w minutkę rozwiązać umowę to zaczął z nami rozmawiać. Należałoby w ogóle pochwalić plusa, że jedyny uczciwy zmienił regulamin w odpowiedni sposób. Choć nie zdziwię się, jeśli UKE znajdzie jakąś dziurę, aby tylko nałożyć na Polkomtela karę. Tylko Play jest bezpieczny i wie, że pod żadnym pozorem mu jakakolwiek kara nie grozi, bo przecież on jest taki "malutki" i "niewinny" ... :| Co do przenoszenie numerów w jedna dobę, to przecież Centertel jak i Polkomtel złożyli wnioski o zawieszenie MNP? A wtedy prawa konsumentów są automatycznie zawieszane do czasu odwołania wniosków. UKE nie dało zbyt wiele czasu operatorom, to Plus postarał się o dodatkowy czas, aby wszystko dopieścić. Nie wiem czemu UKE nie mógł tego konkretnie zapowiedzieć np. pół roku temu? Zbiera haczyki na W3?! ...

  • 0

    312. ~  2009-07-13 01:04:36  host: c189-28.icpnet.pl

    311. ~kabi Licencaja na zatrzymanie, celowo npsute systemu obsługi klienta, odsyłanie ludzi na pocztę, nie wywiązywanie się z obowiązków służbowych ludzi w salonach, zmyłka 24h = 7 dni, ciągłe kłamstwa medialne prezesa. Wyliczać dalej?

  • 0

    313. ~ahahah  2009-07-13 15:32:51  host: chello089074077126.chello.pl

    311....uczciwy człowieku, to dobrze , że twoi idole - Orange i Centertel ,nie złożyli wniosków o przywrócenie opłaty za przeniesienie numerów.....dobre i to... LOL

  • 0

    314. ~ahahah  2009-07-13 15:33:28  host: chello089074077126.chello.pl

    miało być Orange i Polkomtel.... :-)

  • 0

    315. ~kabi  2009-07-14 00:29:26  host: public64252.xdsl.centertel.pl

    Widzę, że dalej mnie nie rozumiesz. Nie chodzi mi o faworyzowanie Plusa czy Orange, ale o WOLNY RYNEK. Chce jedynie równego traktowania wszystkich operatorów przez UKE, to tak wiele? Zmierzam tylko do tego. Dalej mnie już nie obchodzi co będzie. Jeśli są nieprawidłowości to niech UKE to kontroluje i nakłada kary, ale niech to robi uczciwe. Czemu Playowi wszystko się zawsze upiecze, dostają bonusy, a W3 jest gardzona i karana? Niech Pani Streżyńska nie psuje sobie opinii i niech poda się do dymisji, póki jest uważana za dobrą panią prezes ;)

  • 0

    316.  2009-07-14 08:38:32

    kabi: kiedyś byli faworyzowani operatorzy z W3, teraz P4, a zaraz pewnie Centernet... Normalna kolej rzeczy.

  • 0

    317. ~ahahah  2009-07-14 15:31:04  host: chello089074077126.chello.pl

    315....bo UKE jest pro konsumenckie i bardzo dobrze. Dzięki temu wszyscy mają już taniej, nie tylko ci wybrani z firmowymi abonamentami na których łożyli indywidualni....Pewnie masz jakaś rodzinę, babcie , ciocie itp.....zapytaj ile płacili 2 lata temu a ile płacą (mogą płacić) dziś, wtedy załapiesz po co jest UKE i komu ma służyć......NAM konsumentom.... Mówisz , że Playowi się wszystko upieka ? Cofnij się 10 lat do tylu i prześledź ile kar zasądzono Tepsie i ile z nich zapłaciła....

  • 0

    318. ~olek  2009-07-14 19:35:08  host: 212.160.172.70

    play to jedna wielka kicha!!!!!

  • 0

    319.  2009-07-14 20:00:48

    318. a co według ciebie nie jest kichą? Idź się lecz człowieku.

  • 0

    320. ~poko  2009-07-14 20:24:20  host: nat-pra-1.aster.pl