Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bauc nie wróci do polityki, liczy na synergię z Polsatem i nie przewiduje rebrandingu

Bauc nie wróci do polityki, liczy na synergię z Polsatem i nie przewiduje rebrandingu

WitekT 4 Lipca 2011 16:24

0 0

Nikt nie zna swojej przyszłości, ale jednego jestem pewien: nie wracam do polityki - powiedział na czacie z pracownikami Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu.

Przypomnijmy, że 3-letnia kadencja Jarosława Bauca na stanowisku prezesa i Krzysztofa Kiliana na stanowisku pierwszego wiceprezesa skończyła się w połowie maja.

Zdaniem Bauca, Plus to bardzo silny brand, mocno zakorzeniony na polskim rynku. Nowy inwestor nie funkcjonował na szerszą skalę na rynku telekomunikacyjnym w Polsce i nie ma podstaw do sądów, żeby istniała jakakolwiek potrzeba zmiany tak dobrze postrzeganej marki jak Plus.

Co do wizji rozwoju, to jestem przekonany, że Polkomtel będzie uczestniczył w fascynującym projekcie integracji 2 zbliżających się do siebie światów: telekomunikacji i mediów elektronicznych. Sprzedaż Polkomtela to nie wrogie przejęcie jednego konkurenta przez drugiego. Między Polkomtelem a grupą Polsat istnieje bardzo duża komplementarność, uzupełniają się w bardzo dużej mierze. To tworzy podstawy do dalszego rozwoju Polkomtela i realizacji szeregu interesujących projektów. (…) W całej piętnastoletniej historii Polkomtela udowadnialiśmy, że potrafimy konkurować z globalnymi firmami. Wejście naszej spółki w alians z grupą Polsatu daje szansę na wykorzystanie unikalnej przewagi konkurencyjnej. Jeżeli ktoś się ma obawiać konkurencji, to właśnie Ci międzynarodowi duzi operatorzy na rynku Polski: Deutsche Telekom i France Telekom. Także Polsat oraz Polsat Cyfrowy udowodniły, że znakomicie sobie radzą z konkurencją zagraniczną - powiedział prezes Polkomtela.

Jak dodaje, każda duża transakcja na świecie jest dzisiaj w znaczącej mierze finansowana długiem, a zakup Polkomtela nie jest wyjątkiem. Zdaniem Bauca, finansujące tę transakcję banki dały duży kredyt zaufania projektowi biznesowemu, jaki przedłożył Zygmunt Solorz-Żak.

Przypomnijmy, że Spartan Holdings, spółka należąca do Zygmunta Solorza-Żaka, przejmie 100% akcji Polkomtela płacąc za nie 15,1 mld zł oraz przejmując około 3 mld zł zadłużenia telekomu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Transakcję pomoże sfinansować kilka banków, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Ten projekt stawia na rozwój Polkomtela. Możemy się spodziewać szybszego wprowadzenia nowych technologii, transmisji danych, uwzględnienia kontentu medialnego w naszej ofercie itp. - powiedział prezes.




Bauc pozytywnej decyzji UOKiK oczekuje w nadchodzących 3 miesiącach, w jego ocenie nie ma żadnego zagrożenia cofnięcia rezerwacji częstotliwości będących w posiadaniu spółek z grupy Solorza-Żaka.

Przypomnijmy, że zarówno sam Zygmunt Solorz-Żak, jak i wiceprezes Orlenu są też dobrej myśli w kwestii decyzji UOKiK.

W związku z powyższym, rok 2011, nie będzie istotnie modyfikowany z punktu widzenia programu inwestycyjnego. Stanie się to nieco później. (…) Polkomtel stanie przed szansą wybudowania w Polsce infrastruktury w technologii LTE w oparciu o zasoby częstotliwościowe nabywcy. Nie przewiduję w związku z powyższych wyhamowania inwestycji - wręcz przeciwnie - dodał.

Zdaniem Bauca, proces sprzedaży Polkomtela był konkurencyjny i prowadzony w sposób transparentny. Było wielu bardzo poważnych oferentów z całego świata, a najkorzystniejsze warunki nabycia zostały zaoferowane przez spółkę Zygmunta Solorza-Żaka. Nie zna powodów wycofania się Telii-Sonery. Poza tym, jak dodaje, pozostały 3 inne, znacznie bardziej zdeterminowane podmioty.

Polkomtel planuje huczne obchody swojego 15-lecia. Problemem jest jednak miejsce imprezy.

15-lecie było w planie Polkomtela, ale nic nie wiadomo, gdyż Stadion Narodowy, na którym miała się odbyć impreza 7. października, nie będzie gotowy na czas - powiedział Bauc.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    5.  2011-07-04 17:11:19

    obchody 15 lecia urządźcie sobie w głównym salonie Plusa :D

  • 0

    6. ~ZICO  2011-07-04 17:17:32  host: abji209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sam jestem ciekaw co wyjdzie z tego mariażu medialno telekomunikacyjnego. Bauc ma sporo racji. Są to wzgędem siebie branże komplementarne, tak więc jest spora szansa na przede wszystkim duże dochody dla inwestora. Jak się to przełozy na ofertę dla szarego klienta - pożyjemy, zobaczymy. Moim zdaniem nie ma się co na razie ekscytować jak było to np w przypadku T mobile, bo wiadomo, że skończyło się to kiszką. Myślę, że istnieje realna szansa na szybki internet i to w dość krótkim czasie. Pytanie tylko za jaką cenę, no i druga kwestia to ceny rozmów, smsów, mmsów itp. Oby tylko Żak o nich nie zapomniał, bo szybki internet to nie wszystko. Ciekawe są wypowiedzi Solorza co do tego, że jest to polski kapitał zważywszy na to, że w konsorcjum banków prym wiodą banki niemieckie. Miło jest jednak zobaczyć tam również PKO BP (zresztą wspominałem kiedyś, że PKO może się w to włączyć ale jakoś dziwnie nikt mi w to nie wierzył). Oby tylko te banki nie skończyły jak Vivendi ;-) Myślę jednak, że tym razem Solorz potraktuje sprawę poważnie żeby nie odcinać sobie drogi do kolejnej kasy jaka może mu być potrzebna od banków w przyszłości. Na upartego można twierdzić, że jest to bardzo duża transakcja z polskim kapitałem. Jak już wcześniej napisałem Żak to bardzo kontrowersyjna postać, do której nie pałam "gorącym uczuciem" ;-) ale niech stracę: życzę mu powodzenia i spektakularnych sukcesów z Polkomtelem choćby nawet w imię polskiego kapitału i po to żeby przytrzeć nosa tuzom spod znaku T i Orange (o ile oczywiście wcześniej nie dojdzie między nimi do zmowy cenowej).

  • 0

    7. ~  2011-07-04 17:28:32  host: adun1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Era tez silnym brandem była ale się skończyła panie Bauc.

  • 0

    8. ~konrado7  2011-07-04 17:33:21  host: systemy130.toya.net.pl

    @5 Dlaczego w Głównym Salonie Plusa? Sieć Plus to pierwsza i nadal największa sieć w Polsce, która wpisała się w historię telefonii komórkwej w naszym kraju, milony Polaków korzystają z jej usług, więc Stadion Narodowy gdyby został dokończony to dobre miejsce dla wspólnego świetowania, szczególnie teraz, gdy nowy inwestor (bez wchodzenia w przeszłość pana Solorza) ma szansę usostępnić LTE i nie tylko. Razem z grupą POLSAT stworzą się nowe multimedialne możliwości. Juz niedługo rozpocznie sie współpraca z Bankiem BZWBK co da nowe usługi dla klientów Plusa. Mam nadzieję, że to wyjdzie tylko Plusowi na dobre i że będzie skutecznie konkurował na trudnym telekomunikacyjnym rynku.

  • 0

    9.  2011-07-04 17:36:03

    konrado7: największa pod jakim względem? Bo finansowo i pod względem ilości kart SIM większy jest Centertel.

  • 0

    10. ~  2011-07-04 17:39:37  host: systemy130.toya.net.pl

    @9 Jednak kart Abonamentowych Polkomtel nadal ma najwięcej.

  • 0

    11.  2011-07-04 17:56:00

    Ja myślę, że Polkomtel na tym cały zamieszaniu zyskał a najwięcej straci Solorz z Polsatem. Po pierwsze zaangażowanie wielu społek i spółeczek nie służyło nigdy temu, żeby dany operator był odpowiednio silny. Myślę, że o ile Era a w tej chwili T-Mobile będzie musiał pokryć koszta zakupu Ery o tyle Orange będzie musiał odpowiednio odpowiedzieć na zagranie taktyczne. O ile mi wiadomo to Centertel może wyjść tutaj obronną ręką, ponieważ nie zmarnował aż tyle kapitału na akwizycję innych spółek. Przejęcie póki co Polkomtela nie będzie powodowało rozwoju bo koszty zakupu będą się musiały zwrócić i to dość szybko. Stąd sugeruję, że inwestycje będą tylko na papierze i jako marketingowy HYPE jak robi to chociażby Play.

  • 0

    12.  2011-07-04 18:03:02

    No szkoda, ze nie Vodafone jednak... No ale cóż. Może rzeczywiście im się nie opłacało, może w innych spółkach mają większe dywidendy ;-) W obecnej sytuacji ciekawi mnie jak szybko po całkowitym domknięciu transakcji, uzyskaniu pozwoleń i zgód, nowy właściciel wprowadzi pulę akcji na giełdę? No i na którą giełdę ;-)

  • 0

    13. ~grubcio  2011-07-04 18:50:56  host: 31-128-3-9.ip.xcore.pl

    @8 Przypominam jednak że Plus powstał jako pierwszy, ale jego komercyjne "wejście" było pół miesiąca po Erze, która pierwsza działała na rynku telekomunikacyjnym w Polsce. Przeczytajcie na Wikipedii

  • 0

    14. ~Lolek  2011-07-04 19:40:26  host: 212.160.172.70

    Nie zapomnijcie ze orange współpracuje z Grupą TP i rynkiem zach a Plus jest POLSKI!!!

  • 0

    15. ~g  2011-07-04 20:49:53  host: public-gprs139587.centertel.pl

    Pierwsze co bym zrobił jak bym kupił taka firmę , to wypieprzył takiego menadżera od siedmiu boleści na zbity pysk . Myśli że będzie grzał krzesło nic nie robiąc , jak to było do tej pory .

  • 0

    16. ~mirekb  2011-07-04 21:06:09  host: apn-77-114-140-236.dynamic.gprs.plus.pl

    sprytny koles..jak slychac dosyc pewny siebie.ciekawe dlaczego?co do konsolidacji telekom-media to fakt.nie po to sie buduje lte by korzystac tylko z netu-trzeba miec kontent-to działka cp.sluszna koncepcja..moze polkomtel wezmie sie tez za 3g bo mam wrazenie ze wyhamowali ostro od roku

  • 0

    18.  2011-07-04 22:23:00

    @13 sokoro juz chcesz byc taki dokladny to pierwsza siecia komorkowa w Polsce byl Centertel - powstal w grudniu 1991 roku, a komercyjnie uslugi w NMTi zaczeli swiadczyc w czerwcu 1992 roku. polkomtel zostal zalozony 4 lata pozniej, a komercyjnie uslugi swiadczyl dokladnie 1 pazdziernika 1996 roku, era natomiast we wrzeniu 1996 roku i jako siec GSM byla to pierwsza siec w Polsce.

  • 0

    19.  2011-07-04 22:38:24

    @11 DT juz dawno mialo gotowe pieniadze na zakup PTC w calosci i nie byl to taki dla nich wydatek jak obecny zakup Polkomtela dla Solorza po pierwsze z racji posiadania juz 48% akcji, a po drugie, bo mimo wszystko maja wiecej pieniedzy. to ze spolki ZSZ maja duzo rezerwacji na czestotliwosci to jedno tylko skad brac pieniadze na potrzebna infrastrukture? kredyty sie same nie splacaja, a aero2, centernet i MVNO CP nie maja wielu klientow by pokryc takie wydatki. z CP tak latwo pieniedzy nie da sie doic, bo to spolka gieldowa... procenty z konta? dywidendy? kredyty? poki co nic nie jest jasne...

  • 0

    20.  2011-07-04 22:56:50

    a co do samego artykulu - tyle sie pisze o LTE. wszystko fajnie jest na 1,8GHz, bedzie na 2,5-2,6GHz tylko sprzetu klienckiego brak na szersza skale... rezerwacje na UMTS tez byly przyznawane na przelomie 1999/2000 roku,a komercyjnie dopiero uruchomiono te uslugi w 2004 roku - kto mial w 2000 roku telefon z 3G? poki co bedzie to niszowa usluga dla grupy zapalencow przescigajacych sie na predkosci internetu. dodatkowo te technologie poki co pograza limit transferu i cena po limicie... na co komu internet 100mbit/s z limitem 100GB podzielonym na pol?

  • 0

    21. ~lala  2011-07-04 23:00:19  host: ip-195-242-252-143.catv.net.pl

    @a Ty u siebie w Pipidówku

  • 0

    22. ~ZICO  2011-07-05 09:00:15  host: abji209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #19: Jeśli czytałeś choć trochę o Solorzu to wiesz, że dla niego (prawie) wszystko jest możliwe. Jestem przekonany, że on już ma gotowy plan na to jak pozyskać dalszą kasę na rozwój infrastruktury. Być może będzie to kasa z istniejącego już konsorcjum banków lub całkiem innych źródeł. Myślisz, że Żak rzucił się na Polkomtela jak z motyką na księżyc na zasadzie "niech się dzieje co chce" i tak sobie od niechcenia wyrzucił 18 mld? Smieszne są dla mnie dywagacje typu "skąd brać pieniądze". Widzę, że nadal wielu ma Żaka za idiotę, który nie wie co robi. Dziwnym tylko trafem znajdzie się w pierwszej setce najbogatszych ludzi na świecie. Jeśli Żak przekonał konsorcjum tak znaczących banków co do sfinansowania zakupu Polkomtela to powinno mu być znacznie łatwiej przekonać te lub inne banki do sfinansowania zakupu potrzebnych urządzeń. Tak, że thonka wyluzuj i poczekaj trochę niech ten Żak sfinalizuje transakcję do końca, dostanie papier z UOKIKu i będzie miał możliwość jakiegoś startu. Stanie się to zapewne nie wcześniej niż w przyszłym roku.

  • 0

    23. ~Lolek  2011-07-05 14:03:15  host: 212.160.172.70

    dokładnie...skoro przekonał konsorcjum banków a one pokryja 90% kwoty w rozłożeniu na 6 lat to musiał przedstawić biznesplan! pozatym sprzedaż 49% akcji przyniesie mu ok 10 mld zł zysku netto więc zostaje ok 8 mld. Polkomtel średnio ok 1mld zł rocznie a reszta jego spółek plus ewentualny wzrost akcjii na giełdzie...hmmm za 5 lat napewno nie beda takie przychody plusa tylko wyższe więc bez precedensowo ułożył przyszłość praprapra wnuków;) A co do bauca-moim zdaniem ta cała "komplementarność" to fikcja i nie układ pomiedzy plusem a polsatem tylko zwykła wazelina...na blogu tez wypisywał podobne rzeczy a to wszystko po to zeby wydawać sie odpowiednim kandydatem na stołek ale solorz go wykreci moim zdaniem i usunie ze stołka bo po co w firmie ktos kto ja sprzedaje ?To oznaka słabości a solorz chce tą firme prowadzić i zwiekszac zyski wiec sorry ale bauc-Go Home;) nawet cukier w kieszeniach mu nie pomoże;)

  • 0

    24. ~Octopus  2011-07-05 14:14:14  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    Tu nie chodzi o szybki wzrost , ale o stabilny wzrost. Ilość nadajników jaką ma Plus czyni go liderem , jaką technologię na nich umieścić - to już inna sprawa. Jeśli do ilości dodamy jakość i dobrą cenę - mamy lidera. CDMA rusza pełną parą tam gdzie jej wcześniej nie było. Ci którzy troszkę się w tym orientują wiedzą w czym problem. Ideą jest odejście od kabla (w szerokim tego słowa znaczeniu), jeśli do GSM dodamy TV ,CDMA - zaczyna powstawać multi-usługa. Kwestia ubrania tej usługi w cywilną cenę.Grupa TP bazuje na kablu , jeśli pojawi się silny konkurent , który zaoferuje tą samą jakość w niższych przedziałach cenowych . Kwestia węzłów i nitek światłowodów jest już niemal doprecyzowana. Więc wszystko idzie ku nowemu,szybszemu.. oby tańszemu .

  • 0

    25. ~Plusikowe  2011-07-07 11:43:41  host: 80.48.17.122

    Możecie mówić co chcecie, ale Bauc zrobił bardzo dużo dla Plusa- pamiętacie jaka kiedyś to była siermiężna wizerunkowo firma. Bauc dwa razy był prezesem! To o czymś świadczy. Z pierwszego prezesowania wyautowała go polityczna czystka, ale potem znów został nominowany co świadczyć może tylko o tym, że doceniają jego zasługi. Przypominam, kto tam był wcześniej. Glapiński m.in. - a ten co niby zdzialał. Bauc przynajmniej jakoś sensownie wprowadził Plusa w nową rzeczywistość jaką jest konkurencja Playa i T-Mobile!!!! Nic dziwnego, ze czuje się pewnie, - bo zbyt dużo zrobił, żeby go Solorz nie docenił!!!!

Dodaj swoją opinię