Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Baterie Li-Ion działające 10x dłużej

Baterie Li-Ion działające 10x dłużej

sirmark 21 Grudnia 2007 10:28

0 0

Pojemność baterii litowo-jonowych jest ograniczona i trudno sprawić, aby np. notebook działał na nich dłużej niż parę godzin. Jednak dzięki odkryciu naukowców ze Stanford University w Kalifornii, sytuacja może ulec zmianie.

Obecnie produkowane akumulatory posiadają konstrukcję ograniczającą poziom litu, który można w nich umieścić. Dzieje się tak z powodu zastosowania węgla w anodzie generującej prąd w baterii. Najnowsza technologia, opracowana przez profesora Yi Cui, wykorzystuje gniazdo krzemowych nanoprzewodów, służące do przechowywania litu. W ten sposób ilość pierwiastka ulega znacznemu zwiększeniu, przy czym udaje się zniwelować ewentualne uszkodzenia powstałe, w wyniku zastosowania większych układów silikonowych.




Innowacja pozwoli zwiększyć czas działania baterii litowo-jonowej nawet 10-krotnie. W praktyce, może to oznaczać, że notebooki będą działać aż 20 godzin. Technologia może mieć równie duże znaczenie w małych urządzeniach przenośnych, gdzie maksymalizacja ilości energii jest szczególnie ważna, z powodu jej niewielkich rozmiarów.

Źródło tekstu: 4Press, Electronista     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1. ~lolo  2007-12-21 10:42:33  host: hpr35.internetdsl.tpnet.pl

    Ta a w zycie wejdzie za kilka lat w kosmicznych cenach :P

  • 0

    2.  2007-12-21 10:47:32

    Oby Twoje słowa nie były prorocze. ;)

  • 0

    3. ~Benek  2007-12-21 10:53:10  host: proxy.pkp.wroc.pl

    Może nie silikon tylko krzem?

  • 0

    4.  2007-12-21 10:59:30

    własnie, przecież silikon nie jest przewodnikiem tylko izolatorem ;) btw to fajnie by było, telefon by sie ładowało raz w miesiącu xD

  • 0

    5. ~  2007-12-21 11:22:04  host: afr26.internetdsl.tpnet.pl

    Ciekawe jak bym znalazł ładowarkę? ;)

  • 0

    6.  2007-12-21 11:50:36

    Ja do sprawy ladowania podszedlem nieco inaczej. Mam K800i, co dziennie do pracy jade samochodem ok. 40-50 min (plus tyle samo na powrot). Podczas jazdy telefon zawsze mam w uchwycie samochodowym, podlaczonym do ladowarki. Przy dzwonieniu srednio 30 min dziennie (czasem mniej a nawet wcale, czasem nawet 3h wieczorem korzystajac z "Wieczorow i weekendow" w Orange) pozwala to na nie zawracanie sobie glowy szukaniem ladowarki w domu - po prostu nie laduje. Jak na razie taki eksperyment prowadze juz drugi miesiac i nie zauwazylem skutkow ubocznych dla baterii telefonu. Niewatpliwym plusem takiego rozwiazania jest jednak to, ze nie musze ladowac telefonu w momencie gdy go potrzebuje lub wlasnie musze gdzies wyjsc :)

  • 0

    7. ~  2007-12-21 12:17:31  host: 87-205-45-63.adsl.inetia.pl

    Zajebiście. Może w końcu Motorole nie będą potrzebowały 20 kilogramowego akumulatora w zapasie.

  • 0

    8.  2007-12-21 12:48:17

    ***Benek i malik, oczywiście macie rację tu chodzi o nano przewody krzemowe, które wywołują pęcznienie litu, zwiększając jego objętość a w konsekwencji pojemność ogniwa. Durne pismaki z 4press nie znają nawet angielskiego, stąd mylą krzem (silicon)z silikonem (silicone). Szkoda tylko, że Pan Inż. sirmark nie zadał sobie trudu, aby przeczytać anglojęzyczny oryginał.

  • 0

    9.  2007-12-21 13:13:20

    #3. faktycznie, thx, #8. zrodlo przelustrowalem, ale jakos pominalem kwestie chemiczne. Aha inz. nie jestem z racji zmiany drogi ksztalcenia. Troche szkoda, ale coz. ;)

  • 0

    10. ~abc  2007-12-21 13:19:23  host: emx100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przydałoby się i to bardzo. Obecnie mam wersję tylko 2,5 h niestety :(

  • 0

    11. ~jareckim  2007-12-21 16:56:58  host: 87-205-199-96.adsl.inetia.pl

    #9: No to jak już sie wyjaśniło, że nie chodzi o silikon tylko o krzem, to może by tak to poprawić.

  • 0

    12.  2007-12-22 08:17:18

    ja mam samsunga z400 z barterią polimerową - czyli moge doładowywać kiedy i ile chcę. Guzik prawda! Normalnie bateria trzyma 2-3 dni jeśli jest ładowana po całkowitym padnięciu przed noc. Jak baterię doładowuję albo ładuję od połowy to ten czas skraca sie o połowę! Nie wiem czy to problem baterii bo koleżnaka ma identycznie! A dodatkowo jest to irytujące jak ma wyswietlaczy jest 2 kreski naładowana baterii, 5 min rozmowy i bateria pada totalnie! Jedyne co mi zostaje to chyba tylko co wieczór podpinac telefon pod ładowarkę! :(

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2007-12-22 08:27:50  host: 212.160.172.70

    Lub nosić zapasowy akumulator od stara w plecaku jako zamiennik... :)

  • 0

    14. ~  2007-12-30 23:11:18  host: p01-16.opera-mini.net

    12#.Proponuje autoryzowany serwis z karta gwarancyjna i dowodem zakupu.Masz uszkodzony aparat

Dodaj swoją opinię