Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bateria zasilana powietrzem

Bateria zasilana powietrzem

Q! 21 Maja 2009 08:16

0 0

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w St. Andrews zaprezentowali całkowicie nowy rodzaj ogniwa, który będzie czerpać energię również z powietrza. Dzięki temu, w porównaniu do tradycyjnych baterii, jego pojemność ma być nawet dziesięć razy większa.

Nowy rodzaj baterii został nazwany STAIR (od St. Andrews Air). Ładowanie odbywa się w standardowy sposób, jednak wraz z jej rozładowywaniem odkryciu ulega specjalna siateczka, przez którą zasysane jest powietrze. Pochodzący z niego tlen wchodzi w reakcję ze znajdującym się wewnątrz baterii porowatym węglem powodując wydzielanie się energii, którą ładowana jest bateria.

Zanim ulegnie ona całkowitemu rozładowaniu następuje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pojedynczych cykli ładowania. To sprawia, że jej pojemność jest nawet dziesięciokrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań przy zachowaniu podobnych gabarytów.




Aby osiągnąć taki efekt należało zmienić konstrukcję baterii. Wykorzystywany dotychczas tlenek litu i kobaltu został zastąpiony przez porowaty węgiel i tlen pochodzący z powierza. Dzięki temu bateria stała się jeszcze lżejsza, niż produkowany obecnie jej odpowiednik.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy nowy rodzaj baterii ukaże się na rynku.

Źródło tekstu: telegraph, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 1

    1.  2009-05-21 08:30:23

    kiedy? pewnie nigdy, bo albo jest to niemożliwe do wykonania za rozsądną cenę, albo jest za duże, co również sprowadza się do ceny, albo to działa tylko w warunkach laboratoryjnych. Ileż to już było takich wynalazków i newsów, że jest przełom i później była tylko cisza. Ale daj Boże, żeby się ukazała ta bateria najlepiej w komórkach

  • 1

    2. ~  2009-05-21 08:41:43  host: rea.ipt.com.pl

    jeszcze niedawno baterie były takiej wielkosci jak dzisiajsze telefony, ciekawe co bedzie za 10 lat

  • 0

    3.  2009-05-21 09:15:21

    Nie znam się na tym, ale moje doświadczenia (kilka zajęć laboratoryjnych na studiach dawno temu z reakcji elektrochemicznych, w tym badanie ogniw) podpowiada mi, ze sformułowanie "Bateria zasilana powietrzem" jest zgoła błędne ;-) Bo czym jest zasilana taka powiedzmy cynkowo-węglowa bateria?

  • -1

    4. ~:))  2009-05-21 09:25:34  host: chello084010144023.chello.pl

    ciekawe - ale to oznacza też krótki żywot baterii, z tego co zrozumiałem

  • 0

    5. ~pduncz  2009-05-21 09:28:17  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    @3 - tia, taka bateria jest mniej-więcej tak samo zasilana powietrzem, jak stary śmierdzący silnik spalinowy... :-D

  • 1

    6.  2009-05-21 09:43:35

    tutaj jest to dokładniej wytłumaczone: http://nt.interia.pl/telekomunikacja/gsm/news/baterie-nowej-gene racji,1309726; Mnie reakcja tlenu z węglem kojarzy się raczej z powstaniem (dwu)tlenku węgla, ale nie pamiętam, czy wydzielała się też energia, widać tak;) Żeby tylko nie doszło do zaczadzenia użytkonika tej baterii;)

  • 1

    7.  2009-05-21 09:47:34

    Oczywiście żartowałem z tym zaczadzeniem, bo w normalnych warunkach nic się tam nie spala, kto wie, ostatnio tyle wpadek jest z bateriami w notebookach

  • 1

    8.  2009-05-21 09:51:17

    a tutaj już dla pasjonatów tej baterii i zasady jej działania: http://kopalniawiedzy.pl/bateria-litowo-jonowa-bateria-litowo-tl enowa-gestosc-energii-7558.html

  • -1

    9. ~  2009-05-21 09:56:32  host: public-gprs69484.centertel.pl

    No a jak to sie ma do efektu cieplarnianego czy ogolnie ekologii, stabilnosci atmosfery w dluzszej perpektywie na wypadek sukcesu?

  • 0

    10. ~adek  2009-05-21 10:41:56  host: dsu123.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam obecnie SE K810i i bateria trzyma mi z reguły 2-3 dni, więc mając wyżej wspomnianą baterię czas gotowości telefonu będzie wynosił 7-10 dni ?

  • 1

    11.  2009-05-21 11:19:33

    angelo - reakcje utleniania to z reguły reakcje egzotermiczne są. Więc energia cieplna na pewno... ;-D

  • 1

    12. ~Dr1nk  2009-05-21 11:21:43  host: abbu28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    9. Trochę śmieszne pytanie biorąc pod uwagę, że największym źródłem tego typu zanieczyszczeń są fabryki, elektrownie oraz samochody.

  • -1

    13. ~  2009-05-21 11:55:36  host: public-gprs40375.centertel.pl

    @12 Smieszne? Nie wiem. Wyobraz sobie masowe wdrozenie no(e)tbooki, komorki, podlaczone bezprzewodowo do internetu bumboxy dresow +upowszechnienie pracy, studiow przez internet, streamingu multimediow. Jesli wogole traktujemy powaznie cywilizacyjny wplyw na ocieplenie klimatu, a tu sam mam watpliwosci, to straty i zyski z takich rozwiazan tez nie beda pomijalne. Jedno jest pewne. Prad znowu pojdzie w gore :-) Trzeba jakos odbic sobie utrate przychodow

  • 1

    14. ~  2009-05-21 12:09:58  host: public-gprs90918.centertel.pl

    @13 Uzupelnienie. Chociaz gdyby to sie okazalo jedynie rownie efektywnym prostym przeniesieniem produkcji en. elektycznej z elektrowni bezposrednio do baterii to super sprawa

  • 1

    15.  2009-05-21 19:26:32

    Może szanowny autor zacznie pisać wreszcie po polsku. Sformułowanie: "na chwilę obecną" nie jest po polsku ;( http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7294 , http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7444

  • 1