Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bateria z nanorurek

Bateria z nanorurek

sirmark 9 Marca 2006 00:34

0 0

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracują intensywnie nad sposobami alternatywnego zasilania popularnych urządzeń elektronicznych. Jednym z najnowszych osiągnięć inżynierów jest rozwiązanie o nazwie ultrakondensator, mogące za kilka lat całkowicie zastąpić spotykane obecnie m.in. w laptopach baterie litowo-jonowe.

Nowe urządzenie, którego pełna nazwa brzmi NEU (Nanotube-Enhanced Ultracapacitor), jest połączeniem właściwości tradycyjnego kondensatora i nanotechnologii. W typowym układzie energia w formie pola elektrycznego magazynowa między jego okładkami, samo naładowanie elementu nie stanowi zaś problemu. Cechy te czynią kondensator bardziej wydajnym sposobem ewentualnego pozyskiwania energii niż ma to miejsce w przypadku zwykłych baterii (reakcje chemiczne). Pojemność kondensatora zależy w sposób proporcjonalny od czynnej powierzchni jego okładek, im są one większe tym większy ładunek może on zgromadzić. W celu redukcji rozmiaru całego układu, naukowcy z MIT skorzystali z zalet nanotechnologii. Molekularnej wielkości nanorurki (cząsteczki węgla) mają w skali atomowej ogromne powierzchnie, których można użyć w sposób analogiczny do okładek kondensatora. Przenikając do świata nanotechnologii można zatem stworzyć element elektroniczny, oferujący bardzo dużą pojemność elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania innych urządzeń.
Mimo obiecujących wyników, inżynierowie z MIT zakładają, że pierwsze implementacje alternatywnego źródła zasilania w popularnych laptopach nie nastąpią wcześniej niż za 3-5 lat. Potencjalne problemy nie stanowią jednak przeszkody dla naukowców, którzy szansy dla nowego wynalazku upatrują w szerokich możliwościach jego zastosowań (telefony komórkowe, PDA, komputery przenośne, instalacje elektryczne w samochodach, itp.).

Źródło tekstu: Computerworld     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~Apacz  2006-03-09 01:57:00  host: aqm142.internetdsl.tpnet.pl

  Bardzo obiecująco to się przedstawia :-) Ciekawe jakie będą osiągi wobec aktualnych ogniw.

 • 0

  2.  2006-03-09 12:13:11

  A tam obiecująco... bedzie tak samo jak z bateriami na ogniwa alkoholowe, juz lata temu je wymyslono a jakos niewidze ich w telefonach... a najlepsze ze wiekszosc firm nadal pcha litwo-jonowki do telefonow a czemu niewkladaja litowo-polimerowych?

 • 0

  3.  2006-03-09 16:24:10

  aby coś odniosło sukces na rynku, nie liczy się tyle wydajność co koszty(produkcji także)

 • 0

  4. ~Rusi  2006-03-09 16:44:22  host: proxy.itcomp.pl

  tO BEDZIE MUSIALO NA POCZATKU DUŻO KOSZTOWA :(

 • 0

  5. ~Bartek  2006-03-09 19:52:06  host: abol4.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Takie ultracapacitor są juz od 2 lat stosowane w samochodach (głównie wielkie ciężarówki)

 • 0

  6. ~xbem  2006-04-10 12:51:00  host: nat-bem.aster.pl

  a moge prosić linka do informacji: "takie ultracapacitor są juz od 2 lat stosowane w samochodach (głównie wielkie ciężarówki)" ?

 • 0

  7. ~radrad  2006-04-18 15:56:37  host: abys145.neoplus.adsl.tpnet.pl

  zapewne chodziło Bartkowi o zwykłe ultakondensatory a nie te oparte na nanorurkach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet