DAJ CYNK

Bateria z nanorurek

sirmark

Wydarzenia

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracują nad rozwiązaniem o nazwie ultrakondensator, mogące za kilka lat całkowicie zastąpić spotykane obecnie baterie litowo-jonowe.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracują intensywnie nad sposobami alternatywnego zasilania popularnych urządzeń elektronicznych. Jednym z najnowszych osiągnięć inżynierów jest rozwiązanie o nazwie ultrakondensator, mogące za kilka lat całkowicie zastąpić spotykane obecnie m.in. w laptopach baterie litowo-jonowe.

Nowe urządzenie, którego pełna nazwa brzmi NEU (Nanotube-Enhanced Ultracapacitor), jest połączeniem właściwości tradycyjnego kondensatora i nanotechnologii. W typowym układzie energia w formie pola elektrycznego magazynowa między jego okładkami, samo naładowanie elementu nie stanowi zaś problemu. Cechy te czynią kondensator bardziej wydajnym sposobem ewentualnego pozyskiwania energii niż ma to miejsce w przypadku zwykłych baterii (reakcje chemiczne). Pojemność kondensatora zależy w sposób proporcjonalny od czynnej powierzchni jego okładek, im są one większe tym większy ładunek może on zgromadzić. W celu redukcji rozmiaru całego układu, naukowcy z MIT skorzystali z zalet nanotechnologii. Molekularnej wielkości nanorurki (cząsteczki węgla) mają w skali atomowej ogromne powierzchnie, których można użyć w sposób analogiczny do okładek kondensatora. Przenikając do świata nanotechnologii można zatem stworzyć element elektroniczny, oferujący bardzo dużą pojemność elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania innych urządzeń.

Mimo obiecujących wyników, inżynierowie z MIT zakładają, że pierwsze implementacje alternatywnego źródła zasilania w popularnych laptopach nie nastąpią wcześniej niż za 3-5 lat. Potencjalne problemy nie stanowią jednak przeszkody dla naukowców, którzy szansy dla nowego wynalazku upatrują w szerokich możliwościach jego zastosowań (telefony komórkowe, PDA, komputery przenośne, instalacje elektryczne w samochodach, itp.).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Computerworld