Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Barcelońskie ciekawostki - Elop robi Nokią 808 zdjęcie Chou

Barcelońskie ciekawostki - Elop robi Nokią 808 zdjęcie Chou

WitekT 29 Lutego 2012 10:14

0 0

Na panelu dyskusyjnym, gdzie występują Stephen Elop (szef Nokii) i Peter Chou (szef HTC) nawiązała się ciekawa i śmieszna dyskusja na temat aparatów fotograficznych w telefonach.

Podczas CES-u w Las Vegas pokazywaliśmy Lumię 900 i zachwalaliśmy jakość robionych przez niej zdjęć nie tylko dzięki matrycy 8 Mpix, ale i zaawansowanym algorytmom obróbki. Mój dobry przyjaciel Peter powiedział wtedy - "ha, my mamy 16 Mpix!" Wczoraj tu, w Barcelonie, pokazaliśmy Nokię 808 PureView. Sorry Peter, mamy 41 Mpix - powiedział Elop.




Na sali rozległy się oklaski, a Elop zrobił zdjęcie Chou swoją Nokią 808. Prezes HTC próbował rozładować sytuację przypominając tę rozmowę sprzed miesiąca. Powiedział, że rzeczywiście chwalił się wtedy swoim produktem, a Elop zrobił wówczas zadumaną minę.

Wiedziałem, że to zapowiada problemy - powiedział Chou ze śmiechem.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • -2

    6. ~  2012-02-29 10:45:49  host: z57-13.opera-mini.net

    hehe ''news dnia'' bo jeden gosciu zrobil drugiemu gosciowi zdjecie komorka hehe

  • -1

    8. ~  2012-02-29 11:07:19  host: z23-03.opera-mini.net

    ku...wa, albo piszecie że Nokia do du..., symbian be, promocje operatrów drogie, jak taniej w Play to też źle bo BOK nie taki. A teraz news nieodpowiedni i nie w tym miejscu. Ku..wa dajcie linki do Waszych www nt telekomunikacji. Odwiedzam różne www bo chcę się czegoś dowiedzieć, na wielu są komentrze. Lubię poczytać co ludzie myślą, ale przekopywanie się przez wypociny nie na temat jest męczące. Jak Wam news czy cała www nie odpowiada zróbcie Waszym zdaniem lepszą.

  • 0

    9. ~Luka  2012-02-29 11:25:04  host: acke229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    8 ma niestety rację...ktoś się meczy aby spasiony i zmęczony życiem Kowalski, Nowak i Malinowski napisał, że strona nie taka choć i tak ją odwiedza...

  • 0

    12. ~  2012-02-29 11:47:50  host: 77-253-158-105.adsl.inetia.pl

    @1 - same here...

  • 0

    15.  2012-02-29 12:01:08

    Nokia!

  • 0

    16. ~Gecon  2012-02-29 12:17:57  host: klapa.denko.com.pl

    A wystarczy max 5 Mpix, reszta to tylko gorsza jakość i zawalona pamięć.

  • 0

    17. ~wlaw  2012-02-29 12:28:08  host: 178-159-163-136.tsm.tarnobrzeg.pl

    Efektywna rozdzielczość matarycy aparatu foto telefonu Nokia 808 to 38MP. Przy takiej matrycy dla: zdjęcia 2MP możemy zastosować zbliżenie cyfrowe równe 4,4, zdjęcia 5MP możemy zastosować zbliżenie cyfrowe równe 2,8, dla zdjęcia 8P możemy zastosować zbliżenie cyfrowe równe 2,2. Biorąc to pod uwagę w przypadku każdego aparatu posiadającego zbliżenie optyczne zbliżenie łączne będzie nieporównywalnie większe. Teoria wygląda pięknie, ale w przypadku Nokii 808 pojedyńcze piksele są zbyt małe, co powoduje że nawet jeśli obiektyw da dużo światła, to zbyt małe piksele jego nie wchłoną, co się niestety przełoży na gorszą jakość zdjęcia. W przypadku aparatu foto kluczową rolę odgrywa obiektyw, a zatem istotna jest jego nie tylko jasność, ale także rozdzielczość czy inaczej mówiąc zdolność rozdzielcza. W przypadku najlepszych obiektywów do lustrzanek cyfrowych ich zdolność rozdzielcza wynosi 50 par linii na 1mm obrazu. Przy zdolności rozdzielczej obiektywu równej 50 par linii na 1mm potrzebna jest matryca o następującej rozdzielczości: (24x50x2 pikseli) x (36x50x2 pikseli) = 8.640.000 pikseli. Przy zdolności rozdzielczej obiektywu równej 30 par linii na 1mm potrzebna jest matryca o następującej rozdzielczości: (24x30x2 pikseli) x (36x30x2 pikseli) = 3.110.400 pikseli. Odpowiednio duże wydruki czy odbitki zdjęć wymagają odpowiednio większej rozdzielczości matrycy w celu odpowiedniego powiększenia zdjęcia.

  • 0

    19. ~wlaw  2012-02-29 12:28:45  host: 178-159-163-136.tsm.tarnobrzeg.pl

    Bardzo ważna jest informacja, która póki co nie została podana, a mianowicie jaka jest zdolność rozdzielcza obiektuwu aparatu foto w Nokii 808 - jest to 10 par linii na 1mm obrazu czy może 50 par linii na 1mm obrazu :). Proponuję, aby wszyscy producenci telefonów komórkowych wprowadzili do ich specyfikacji określenie zdolność rozdzielcza obiektywu i rozpoczęli wyścig w tej materii :). Przy okazji ciekawą sprawą jest kwestia stosowania w telefonach powłoki Gorilla Glass. Zastosowanie w telewizorze Sony o przekątnej ekranu 46” powłoki Gorilla Glass kosztuje około 900zł (z VAT). Proponuję, aby we wszystkich telefonach bez mechanicznej klawiatury stosować powłokę Gorilla Glass, gdyż podniesie to jakość telefonu nie zwiększając jednocześnie w sposób znaczący jego kosztów.

  • 0

    20. ~ala  2012-02-29 12:39:39  host: public-gprs373116.centertel.pl

    @18 zawsze czekałam na odcinek, jak ona tam dawała radę, albo nie dawała?

  • 0

    21.  2012-02-29 14:30:34

    oglądałem zdjęcia zrobione Nokią 808, kupiłem ostatnio tani kompakt za 300zł, bo nie chce mi się wszędzie nosić lustrzanki, ten kompakt robi dużo lepsze zdjęcia od tej Nokii, bo to właśnie jest kwestia obiektywu a nie miliona pixeli, porównajcie zwłaszcza fragmenty z ciemną zielenią

  • 0

    22. ~  2012-02-29 14:48:10  host: mail.teleksiegarnia.com

    @20, Ciężko zdobyć specyfikację Smerfetki niestety, ale myślę, że obrotna z niej dziewczyna była ;)

  • 0

    23. ~Józef  2012-02-29 16:32:56  host: 178-159-163-136.tsm.tarnobrzeg.pl

    W kompakcie jeśli bardzo dużo zwiększę czułość matrycy, to zdjęcie będę miał wysokiej jakości ale w mniejszej rozdzielczości. To samo dotyczy Nokii 808. Podana jeasność f/2.4 dotyczy pewnie tylko zdjęć w rozdzielczości 2MP, im dalej w las tym jasność pewnie de facto osiąga dużo słabszą wartość. Przy 38MP jasność jest pewnie odpowiednikiem f/6.0 - f/8.0. Producenci telefonów powinni przestać się wygłupiać i poprzestać na 5MP lub maksymalnie na 8MP - ścigać się przecież można i to aż do usranej śmierci na jakość optyki.

  • 0

    24. ~nax  2012-02-29 16:50:16  host: user-188-33-172-62.play-internet.pl

    @3 no fakt, musiałem dziś sporo grzebać żeby znaleźć :P Kategoria by się zdała.

  • 0

    25. ~ko  2012-02-29 17:31:27  host: ded65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Myślę zdjęć z aparatu do 808, zresztą do każdego telefonu, jest niewłaściwe. Jak chcemy mieć pożądne zdjęcia to tylko aparat, taki na jaki stać i w zależności do potrzeb. Co telefonów, to w sumie fajnie mieć coś takiego jak w N8 zawsze w kieszeni. Mam C7, jestem bardzo zadowolony, ale zdjęcia tragedia. Nie chodzi mi o jakieś szczególne foto, ale naklejki, małe części, tekst itp robione np 30-60cm. N8 czy iPhone4 (te sprawdzałem) radzą sobie z tym dobrze. Co do 808 i innych robiących dobre (jak na telefon) zdjęcia, fajnie mieć zawsze w kieszeni coś co pstryknie w knajpie lub u teściowej fotkę dziecka i widać na niej że się umazało czekoladą.

  • 0

    26. ~ko  2012-02-29 17:32:44  host: ded65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W pierwszym zdaniu miałem na myśli porónanie foto z aparatów do telefonów. Sorry

  • -1

    27. ~  2012-02-29 18:22:30  host: p16-03.opera-mini.net

    Maniiek królem,Maniiek rządzi!

  • 0

    28. ~  2012-02-29 18:53:34  host: z39-09.opera-mini.net

    27, wiemy spamerze

  • 0

    29. ~Adam  2012-03-01 13:49:45  host: h4-52.net.euron.pl

    @25 i inni - Taka ciekawostka, mój znajomy żyje z wideofilmowania. Niedawni zdarzyło mu się że syn i pomocnik zarazem - potonął się na schodach USC i uszkodził kamerę którą filmować mieli uroczystość. Pecha pogłębiło to że drugą kamerę jaką posiadają oddali wcześniej do serwisu na czyszczenie aby była gotowa ślub kościelny i wesele, i niezażyli jej odebrać. I jak sobie poradzili? Syn udawał że filmuje ta uszkodzoną kamerą, a mój znajomy sfilmował wszystko właśnie Nokią C7. I teraz naprawdę uwierzcie mi: Ci co o tym nie wiedzieli w ogóle się nie zorientowali oglądając później gotowy materiał. Każdy myślał że to po prostu ktoś tam z rodziny sobie filmuje uroczystość komórką i tyle. Jak ktoś wie to tylko zauważy że o wiele mniej jest na tym filmie zumowoania niż zazwyczaj. Bardzo mnie korci aby umieścić choć fragmenty tego filmu w YT, niestety nie ma na to zgody nowożeńców, a wieka szkoda.

  • 0

    30. ~zbig  2012-03-01 18:37:19  host: 46.205.91.210.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    No, bardzo ciekawe,gdzie to wesele było robione, że jakość jest taka, że nikt nie zauważył.

  • 0

    31. ~Adam  2012-03-02 10:05:44  host: h4-52.net.euron.pl

    W budynku USC w Łodzi, podczas dnia.

Dodaj swoją opinię