Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Barcelona: gorączka złota

Barcelona: gorączka złota

WitekT 29 Lutego 2012 16:59

0 0

Smartfony z LTE, choć w ofercie mają je praktycznie wszyscy liczący się producenci, nie będą w Europie hitem tego, a nawet i następnego roku. Co innego w USA.

Najwięcej telefonów z LTE ma w swojej ofercie LG. Sam producent przyznaje, że dobra sprzedaż tych urządzeń w USA pozwoliła firmie wygenerować w 2011 roku zysk netto. Rynek amerykański jest pod tym względem wyjątkowy ze względu na to, że częstotliwości dla sieci 3G jest tam mniej niż w Europie. Boom na smartfony zaczął się tam wcześniej niż w Europie za sprawą iPhone'a. To sprawiło, że amerykańskie sieci, które jeszcze kilka lat temu było daleko w tyle za europejskimi pod względem transmisji danych, teraz mocno inwestują w LTE.

Sieci w USA to prawdziwe wyzwanie dla dostawców infrastruktury. Notują one obciążenia nieznane w żadnym europejskim kraju - mówi TELEPOLIS.PL dr Krzysztof Burzyński, wiceprezes polskiego Ericssona.




Europejskie sieci mają większe pole manewru w kwestii rozbudowy sieci 3G, której dalszy rozwój pod względem zasięgu często został porzucony jeszcze przed "wielkim kryzysem". Mają też sporo możliwości optymalizacji sieci już wybudowanych. Dr Thomas Jul, który w Nokia Siemens Networks odpowiada za obszar Europy Zachodniej, w rozmowie z TELEPOLIS.PL też mówi, że na naszym kontynencie temat smartfonów z LTE to przyszłość, choć zainteresowanie operatorów tą technologią jest zauważalne, a kontrakty na dostawy stacji bazowych są podpisywane.

Smartfony z LTE to na pewno nie ten, ani nie przyszły rok. Pomijając kwestię tego, że te sieci trzeba najpierw zbudować, to wersje topowych telefonów bez LTE są znacząco tańsze od identycznych z superszybkim Internetem - mówi TELEPOLIS.PL Andrzej Gładki, kierownik działu terminali w PTC, jako przykład podając Nokię Lumia 800 i 900.

Na polskim rynku sieć LTE posiadają tylko spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka - którego to inwestora można było spotkać w Barcelonie. Budują ją CenterNet i Mobyland na częstotliwości 1800 MHz. Konkurenci pojawią się najwcześniej w II połowie roku, po przetargu na wolny blok na tej samej częstotliwości. Kolejne - 800 i 2600 MHz - powinny zostanać rozdane w przyszłym roku. W ofercie Polkomtelu, którego klienci mają możliwość korzystania z tej sieci, nie ma żadnych smartfonów z LTE, jest za to jeden tablet Samsunga.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~ala  2012-02-29 21:48:59  host: public-gprs397248.centertel.pl

    niech u9oo się zrówna z obecnym GSM to pogadamy...

  • 0

    11. ~pip  2012-02-29 22:07:43  host: 031011152119.warszawa.vectranet.pl

    Czemu nie przedstawicie nowych telefonów Alcatela z MWC? Firma się nieźle rozwija, przedstawiła świetne telefony.

  • 0

    12. ~ala  2012-02-29 23:05:39  host: public-gprs397248.centertel.pl

    @2 chodzi o płynne przełączenie LTE/WCDMA, bo WCDMA/GSM już się "naumieli" :) Teraz się tylko dogadają o jeden standard głosu LTE, wpakują wszystko (LTE8/18/21oo HSPA+WCMDA9/21oo GSM8,5/9/18/19oo) w jeden tani chip i będzie można to wprowadzać na masową skalę :) A za żywota, jak U9oo (umts ~380kbps) się zrówna z GSM będzie ok :)

  • 0

    13. ~ala  2012-02-29 23:07:50  host: public-gprs397248.centertel.pl

    @12 i zjadło mi LTE26oo :)

  • 2

    15. ~marcinnoga75  2012-02-29 23:10:42  host: apn-31-0-1-118.dynamic.gprs.plus.pl

    re: ~marcellove Nagrałem 40sek filmu w HD (http://www.youtube.com/watch?v=8F-uOaXZqLg) - 70MB policz ile by trwał up np. w PLAYu z ~200Kb/s = 45 minut, a tak w LTE nawet nie zdążyłem dopisać tytułu i już było wysłane !!!! PS. Zobacz jakie byś zrobił obciążenie sieci (ile to by realnie kosztowało oratora), a tak 20sek i po, mamy miejsce na kolejnych 100 statystycznych userów!!!

  • -1

    16. ~  2012-03-01 06:27:47  host: t13-12.opera-mini.net

    15, masz racje, ale LTE sieje do ok. 2 km a HSPA+ ponad 20 km jest różnica.

  • 0

    17.  2012-03-01 08:27:29

    Drodzy zwolennicy "niezaszybkich Internetów" którym LTE jest niepotrzebne, ja zauważyłem, że mój sposób korzystania z komputera i smartfonu jest podobny i chętnie będę więcej czynności wykonywał na smartfonie, pod warunkiem odpowiedniego interfejsu i szybkiego Internetu. Dodatkowo dane coraz chętniej przechowuje w chmurze więc im szybciej tym lepiej - miło by było, żeby razem z tym nie szedł zwiększony apetyt na baterię, ale to inna para kaloszy.

  • 1

    18.  2012-03-01 08:28:19

    "Sianie" LTE ma niewiele wspólnego z technologią, a zdecydowanie więcej z używaną częstotliwością... Więc liczby, które podałeś... Sam rozumiesz... :-)

  • 0

    19. ~  2012-03-01 09:28:55  host: host-217-172-234-253.gdynia.mm.pl

    do płaczek - przeciez nikt nie napisał, ze w Europie LTE nie bedzie - napisano, ze ponieważ u nas jest LEPSZE pokrycie 3G i sa jeszcze jakieś techniczne mozliwości rozbudowy, wiec NA RAZIE nie ma potrzeby masowego inwestowania w LTE - widac w USA jest taka sytuacja z 3G jak u nas była z telefonami 'kablowymi' - stad tak szybko przeskoczylismy do komórek. Na razie nam w europie do telefonów LTE nie jest potrzebne, jednak cos już się dzieje jak w polsce, a jak pojawią sie takie telefony, które będą potrzebowały LTE (nie wiem 3D???), to zacznie sie rozwój LTE. LTE chyba jest rozpowszechnione w Japonii czy korei - ciekawe jak tam jest wykorzystywane do komórek i czy jest faktycznie potrzebne?

  • 0

    20. ~Doner  2012-03-01 09:44:42  host: 77-255-61-195.adsl.inetia.pl

    ~15 chyba ktoś zapomniał, że np. hspa+ to transfery sięgające więcej niż 20mb/s, ja nawet na heyah mam bez problemów 5-6 mb/s, aktualnie jak dla mnie to prędkość bardziej niż zadowalająca...

  • 0

    21. ~  2012-03-01 09:55:02  host: v12-16.opera-mini.net

    Realnie mogę wyciągnąć na LTE w Plusie 100 Mb/s czy to tylko chwyt marketingowy. Pytanie do znawców tematu.

  • 0

    22. ~xid  2012-03-01 12:39:57  host: CLIENT-certico-2.wroclaw.dialog.net.pl

    Jeżeli staniesz pod nadajnikiem w bezchmurną pogodę to owszem, siec lte jest tak samo ograniczona pod tym względem jak inne sieci. Ale 60-80 w zasięgu wewnetrznym jest realne.

  • 0

    23. ~Play  2012-03-01 15:32:10  host: 093105250105.raciborz.vectranet.pl

    Testowałem LTE w mojej miejscowości i nie jestem zachwycony, nie ma tego ze jest 100 Mb/s maks co było to 30 Mb/s więc nie gadajcie że to LTE jest takie super

  • 0

    24. ~  2012-03-01 15:56:40  host: p20-03.opera-mini.net

    23, może stacja ma słabe dosył lub jest przeciążona jak to bywa w miastach o tym nie pomyślaleś? Jak bym miał 30 Mb/s to bym się cieszył nie płakał, w HSPA+ mam 16 Mb/s i mi starcza.

  • 0

    25. ~Play  2012-03-01 16:25:18  host: 093105250105.raciborz.vectranet.pl

    24 z jakiej sieci masz te 16mb/s

  • 0

    26. ~  2012-03-01 17:02:42  host: p17-06.opera-mini.net

    25, w iPlusie na Aero2 w Białej Rawskiej przy zasięgu zaledwie -79 dBm.

  • 0

    27. ~ala  2012-03-01 19:01:33  host: 31.61.251.176

    LTE ma sens, jak ma op 8/18ooMhz inaczej to baju baj w reklamie

  • 0

    28. ~BrK!  2012-03-02 02:06:19  host: 78.9.160.15

    -79dBm to dobry sygnał dla LTE.

  • 0

    29. ~User  2012-03-02 16:40:51  host: host-81-190-62-70.lublin.mm.pl

    Nie zapomnieliśie czasem o czymś (hint: ping w sieci LTE jest bardzo zbliżony do sieci kablowej)

  • 0

    30. ~  2012-03-02 17:10:26  host: host-46-186-12-179.dynamic.mm.pl

    czy dzien czy w nocy u mnie na testach notowalem 40-60 Mb/s przy ~ -88dBm

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-22-136-56.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Cham spod Radomia | 2017-12-16 17:48:55

Lata mi to kolo ch.u.j.a.2: to sr.aj w nachy


~Tłuk | 2017-12-16 17:13:32

To było do @2


~Tłuk | 2017-12-16 17:12:35

@3 to narżnij w kosz koło biurka


frasag | 2017-12-16 17:11:11

@2: to wsadź główeczkę do muszli i ogladaj


~nie mow ze | 2017-12-16 17:02:00

chce mi sie kupe a w kiblu nie mam neta :/

Ankieta

Z sieci jakiego operatora korzystasz?

T-Mobile ponownie się chwali, że ma najlepszą sieć w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (14)

Archiwum Ankiet