Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Banki - SMS-owy obowiązek

Banki - SMS-owy obowiązek

LuiN 13 Maja 2008 10:15

0 0

Skala ataków na internetowe konta bankowe stale rośnie. ING dla ochrony klientów zmienił opcję haseł SMS-owych, na obowiązkową i jedyną dostępną metodę potwierdzania zleceń bankowych drogą internetową - pisze Rzeczpospolita.

Kody SMS-owe stosowane są przez wiele polskich banków takich jak BZ WBK, Citi Handlowy, mBank czy Pekao SA. Oferował je również od prawie roku ING, jako opcja, która od najbliższego poniedziałku zmieni się w obowiązek.




Ataki na użytkowników systemów bankowości elektronicznej zwykle przeprowadzane są zdalnie, za pośrednictwem wiadomości e-mail i podstawionej strony internetowej. Jest bardzo mało prawdopodobne, by klient, który da się nabrać na taką wiadomość, jednocześnie został zaatakowany fizycznie i w wyniku tego ataku stracił telefon komórkowy - tłumaczy Wojciech Kordas, dyrektor departamentu zarządzania ryzykiem operacyjnym ING.

W ING kodem SMS-owym potwierdzane będą tylko niektóre transakcje, zakwalifikowane jako potencjalnie ryzykowne. System ich oceny będzie bazował na modelach zachowań danego klienta. Oznacza to, że nowi klienci banku będą początkowo częściej proszeni o podanie dodatkowego hasła, dopóki nie zostanie zebrana wystarczająca ilość informacji o ich nawykach.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    20.  2008-05-13 13:18:39

    #13 - bph mialo dobre zabezpieczenia. oprocz wirtualnego klucza generowanego do pliku ktore trzeba bylo potwierdzac halem opcjonalnie mozna bylo potwierdzac smsem wszystko. tylko sms 0,2zl. do tego przy logowaniu nie wpisywalo sie calego hasla tylko losowe 3-6 znakow z calosci i przychodzil sms o zalogowaniu do systemu. na dzien dzisiejszy mbank wydaje mi sie lekko zacofany, bzwbk wszystko fajnie, ale mogliby juz tez odejsc od oplat za sms... lukas z ichnim tokenem daje nawet rade, ale ich system internetowy jest tak ciezki w zrozumieniu, ze 3 razy probowalem z tokenem aktywowac sobie konto internetowe i za kazdym razem nie szlo... podziekowalem.

  • 0

    21.  2008-05-13 13:23:49

    #19 - dobry to pojecie wzgledne... zerowe oprocentowanie na podstawowym koncie i kombinowanie z emax'ami to malo wygodny sposob gospodarowania oszczednosciami. btw. probowales kiedys zalatwic u nich jakakolwiek reklamacje? ;) przy pierwszej powazniejszej zmienisz bank na taki gdzie mozesz pojsc do oddzialu. przyklad z zycia wziety - potrzebowalem szybko kasy na koncie - ide do oddzialu wplacam i mam zaraz zaksiegowane, w mbanku zanim kasa zostanie zaksiegowana musze czekac przynajmniej dzien i placic jeszcze za przelew...

  • 0

    22. ~Portwel  2008-05-13 13:39:13  host: f142-182.opera-mini.net

    Ja trzymam kase w skarpetce i jak ide na zakupy to wysyłam zonie e-semesa z autoryzacją zakupów!!!

  • 0

    23. ~  2008-05-13 13:49:02  host: chello083144075251.chello.pl

    @thonka. W Lukasie miałeś kłopoty z systemem ? Używam i jestem zadowolony. Potwierdzić przy pomocy tokena musze każda transakcję, nawet na 50 groszy. Logowanie też tylko z tokenem. Moze to dla kogos byc kłopotliwe, ale ja sobie cenię moje pieniądze.

  • 0

    24.  2008-05-13 14:00:57

    21: a wiesz co to wpłatomaty mbanku? i mkioski? tam też wpłacasz kase i od razu masz na koncie i są w kazdym większym mieście

  • 0

    25. ~mirekb  2008-05-13 14:01:45  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    @15 napisałes same ogólniki w przeciwienstwie do mnie,2 sprawa ja zapoznałem sie z regulamienem i cennikiem opłat wiec nie mam zadnych zaskoczeń,bo znam swój profil korzystania i wiem za co płacę,a ZAWSZE płace za to co mi jest potrzebne a nie za cos co MOZE byc mi potrzebne

  • 0

    26.  2008-05-13 14:34:43

    #24 - w szczecinie widzialem na oczy 2 wplatomaty (jak sie okazuje jedyne). oba w centrach handlowych. kiedys probowalem sie dostac do jednego, to powitala mnie kartka, ze jest zepsuty i nie przyjmuje pieniedzy, choc byl wlaczony. do drugiego nie chcialo mi sie juz nawet jechac, bo pewnie bym zobaczyl ten sam komunikat. pani w mkiosku nie potrafila mi powiedziec nawet gdzie znajde ten drugi wplatomat. i niestety, ale z tego co mi powiedziala, nie moze przyjmowac zadnych pieniedzy, ona jest tylko od (nie)udzielania informacji.

  • 0

    27.  2008-05-13 14:39:00

    #23 - nie wiem moze jestem za glupi, zeby samemu sobie aktywowac obsluge przez internet, ale jak juz mowilem probowalem 3 razy (czyli 3 proby po 3 razy) i za kazdym razem nie szlo. i na nic zdawaly sie poukrywane na ich stronie informacje jak co robic... w bph, bzwbk, mbanku nie mialem zadnych problemow z kanalem internetowym.

  • 0

    28. ~marcin  2008-05-13 14:41:54  host: awh35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja korzystałem 2 lata ze śląskiego i ok 5.5 miesiąca z mbanku. Nie polecam ani jednego ani drugiego. Obecnie korzystam z investbanku i wyglada na to że już tak zostanie. :)

  • 0

    29.  2008-05-13 15:03:40

    ja mam konto w BZWBK od prawie 3 lat i odkąd je mam to zawsze były klucze do każdej transakcji sms-em rozsyłane a ING nie powinien tak kombinować z tym systemem tylko dać weryfikacje do każdej transakcji

  • 0

    30. ~:))  2008-05-13 15:54:31  host: chello089076129121.chello.pl

    polecam Nordea - dla tych, którzy chcą miec oddział fizyczny (brak opłat, wysokooprocentowane oszczędnościowe, przelewy bez opłat, wszystkie bankomaty bez opłat), mBank idealny dla rozgarniętych (brak opłat, bankomaty za granicą bez opłat, przelewy bez opłat, inwestycje w fundusze bez opłat, giełda chyba tanio, wpłatomaty i bankomaty WBK, Euronetu, itd bez opłat w Polsce), oba banki mają albo kody na kartce, albo sms bezpłatne oczywiście dla transakcji innych niż ustawione - Polbank (badziewie funkcjonalne, ale ma dobrze oprocentowany oszczędnościowy, przelewy bez opłat, prowadzenie bez opłat - tu certyfikat na komputerze, ma oddziały). NIE TRZYMAJCIE się kurczowo banków, zmieniajcie na lepszą ofertę, ja już tyle razy zmieniałem, że nie pamiętam ile kont miałem - po co przepłacać???

  • 0

    31.  2008-05-13 16:19:27

    #30 nordea rzeczywiscie daje rade, ale wplywy na poziomie 1500zl z ostatnich 3m-cy, by miec wszystko za darmo jakos nie napawaja mnie optymizmem ;) jest jeszcze toyotabank. maja dosc ciekawa oferte, tez wszystko za free, bez limitow wplywow, ale cos za cos... wydanie karty 30zl/rok.

  • 0

    32.  2008-05-13 17:03:05

    Mam konto w mBanku prawie od początku ich istnienia i jestem zadowolony :-)

  • 0

    33. ~grzegorz  2008-05-13 18:07:30  host: apn-77-114-19-92.gprs.plus.pl

    Przecież to nie wy jestescie odpowiedzialni za bezpieczeństwo, tylko bank. Jesli ktos niepowołany dokona przelewu, to bank za to odpowiada.

  • 0

    34.  2008-05-13 18:09:59

    ING ma ta zalete, ze na Slasku i na Zaglebiu ma praktycznie wszedzie bankomaty i wplatomaty, a dzieki umowie z Euronetem w calym kraju. Niedawno wprowadzili tez konto Direct, za ktore nie placi sie ani grosza. Jedyne co mnie w ING drazni, to realizacja przelewow jest mozliwa tylko od 7:00 do ok 23ej. Co do mBank, to tez jest fajny, ale u mnie praktycznie nie ma Euronetu. Nie maja tez oddzialow, wiec wplata kasy na konto w mBanku jest i drogie i dlugie i klopotliwe. Inteligo tez nie jest zle, bo bankomaty w calym kraju i do tego oddzialy praktycznie w kazdym miescie powiatowym. Ja jestem w ING z tego wzgledu, ze najlatwiej i najszybciej mozna bylo tam konto zalozyc przy zakladaniu dz. gosp. Inne banki albo byly masakrycznie drogie, albo trzeba by b. dlugo czekac na korespondencje.

  • 0

    35. ~:))  2008-05-13 19:56:46  host: chello089076129121.chello.pl

    nigdy nie widziałem oddziału Inteligo - w zasadzie to nie wiem po co komu oddział - mBank ma bankomaty WBK, Euronetu chyba cach4you

  • 0

    36.  2008-05-13 21:24:38

    35 itnteligo to PKO ;)

  • 0

    37.  2008-05-13 23:07:25

    Ja miałem konto 7 lat w ING, ale ze względu na bezpieczeństwo ani przez jeden dzień nie zdecydowałem się na dostęp internetowy. Ja chwalę sobie każde konto z tokenem, gdyż kod+token to olbrzymie bezpieczeństwo. Sam mam konto w Lukasie, bezpieczeństwo bardzo dobre, warunki kont również, praktycznie bez opłat, choć ostatnio obniżyli oprocentowanie na rachunku. Nie podzielam zdania, że system jest trudny w obsłudze choć #20:thonka ma trochę racji, że sama aktywacja jest po prostu nieodpowiednio opisana, ale do przejścia bez problemów. Potem użytkuje się system bardzo dobrze i uważam, żę jest czytelny.

  • 0

    38. ~:))  2008-05-13 23:26:19  host: chello089076129121.chello.pl

    36 - wiem, że to PKO BP ale oddziałów Inteligo nie widziałem - a co są w oddziałach PKO BP - tych z długimi kolejkami???

  • 0

    39. ~tolek  2008-05-16 15:33:00  host: dpf93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "W PKO BP Inteligo Nie ma kodów SMS ale jest powiadomienie SMS-em o każdej transakcji. Koszt takiej usługi to okł. 4-5 zl miesięcznie bez względu na ilość SMS." w koncie direct ing taka usluga jest za free, ja bym az tak nie panikowal z tym algorytmem, zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. 11-ordyone czy z ktoryms z 15 przelewow byl jakis problem ?!

Dodaj swoją opinię