Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bang-Jensen: z LTE ruszymy do końca roku, nie będziemy reklamować 150 Mb/s

Bang-Jensen: z LTE ruszymy do końca roku, nie będziemy reklamować 150 Mb/s

WitekT 9 Lipca 2013 08:58

11 6

Jeden z trzech wygranych bloków 1800 MHz P4 przeznaczy na sieć GSM. Potem przyjdzie czas na rozwój LTE. Negocjacje z dostawcami są w ostatniej fazie, nie wiadomo czy będzie jeden czy dwóch, ale część na pewno zbuduje Huawei - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl Jorgen Bang-Jensen, prezes telekomu.

Pierwsze usługi LTE mają pojawić się do końca roku,kiedy pracować powinno już kilkaset stacji. Docelowo, za kilka lat, w zasięgu szybkiego Internetu ma być 70% populacji.

LTE na pewno zwiększy liczbę osób, którym usługa mobilna zaspokoi podstawowe potrzeby. Szczególnie w mniejszych miastach, gdzie już dziś mamy wielu klientów 3G. Dla nich LTE będzie jeszcze lepszym doświadczeniem, a my będziemy mogli zagwarantować konsumentom większą prędkość mobilnego internetu. Powiedzmy 6-8 Mb/s. (...) Na pewno nie będziemy mówić o maksymalnej prędkości 150 Mb/s. Czy ktoś widział butelkę whisky z napisem: do 40% alkoholu? - mówi Bang-Jensen.




Prezes uważa, że stacje bazowe P4 w miastach powinny być połączone światłowodami. Telekom przygotowuje się w ten sposób na przepływności danych, potrzebne według jego prognoz w latach 2017-2018. Dodaje, że P4 ma pieniądze także na budowę sieci 800 MHz i wzięcie udziału w aukcji.

Mamy je. Mamy dodatnie przepływy gotówkowe. Jeśli aukcja będzie w ciągu 9-12 miesięcy - nie powinno być problemu z pieniędzmi na udział. Oczywiście, jeśli licytacja zajdzie wyżej niż się oczekuje, to się z niej wycofamy - mówi prezes.

Jego zdaniem UKE zakłada bardzo ambitny cel chcąc zakończyć w tym roku aukcję na 800/2600 MHz. Jeśli mamy mieć do czynienia z aukcją w modelu wielorundowym, to będzie pierwsze tego typu postępowanie w Polsce i przygotowanie wymaga ogromu pracy. Musi być bardzo dobrze przemyślane. Jak do tej pory nie było jeszcze nawet tzw. "pierwszego przesłuchania" w sprawie kształtu procedury. Jeśli jednak UKE wybrałby tradycyjną procedurę przetargową, to ta mogłaby odbyć się w tym roku.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: jorgen bang-jensen | p4

w sumie: 96
  • 0

    79.  2013-07-09 13:17:48

    Pamiętam jak stosunkowo niedawno, kilka lat temu, miałem łącze z UPC 1Mb/s z limitem 7GB za chyba 50-60PLN - świat się zmienia. :)

  • 1

    80. ~  2013-07-09 13:48:45  host: 212-106-28-165.adsl.inetia.pl

    Szkoda, że nie powiedział, kiedy będzie mozna korzystać z zasięgu TMobile. Pochwalili się w lutym a mamy lipiec i dalej nie można się zalogować do TM.

  • 1

    81.  2013-07-09 13:53:01

    No i po co te licytacje na megabity? Już nawet Plus wycofał się w reklamach z podawania dużych prędkości, i reklamuje lakonicznie "Prędkość LTE", bo wie że 150 Mbps jest mało realne. Moim zdaniem facet od Play mówi wprost ile mogą dać, bez marketingowego ściemniania. XXX Mbps to jeszcze nie cała oferta. Liczy się przepustowość sieci, lejki, dedykowane no limity i inne pierdoły. Pewnie, że byłoby dobrze żeby dociągnęli przynajmniej do tych 15 Mbps. Ale możliwe 8 Mbps to też żadna tragedia w necie mobilnym, który z zasady nie jest nastawiony na ściąganie potężnych plików.

  • 2

    83.  2013-07-09 14:23:13

    @69 Po tobie to się spodziewałem mądrzejszych wypowiedzi. Mam pamięć do tych bez nicków. :-) Ale widzę lubisz bawić się w przedszkole tak jak inni i operować nieprecyzyjnymi hasełkami typu "wszyscy" czy "fanboje". Może bądź precyzyjny i cytuj wybrane zamiast robić uogólnienia z kosmosu. Prędkość jest ważna, ale do pewnego momentu. Poza nim już nie odgrywa wielkiej roli. Poza tym już od dawna było wiadomo, że będzie to LTE "LAJT" a nie LTE jak w Plusie. Mi spokojnie starcza 10 Mbps w internecie stacjonarnym. W którymś z artykułów na Telepolis było, że ponad 90% klientów dawnej Neostrady to prędkości do 10 Mbps. Po co więc demonizować? Nie będzie to demon prędkości, ale też nie będzie tragedii. W innych miejscach potrafisz merytorycznie odnieść się do dyskusji, a tu robisz taką piaskownicę. :(

  • 0

    84.  2013-07-09 15:23:22

    LTE 6-8Mb/s :O, to lepiej nie stawiać

  • 0

    85. ~  2013-07-09 16:07:30  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @83 Tak, chodziło mi o fanbojów :) Ale teraz do Ciebie pytanie. Jaki jest sens LTE skoro prędkości będą gorsze jak na 3G? Czy nie lepiej zainwestować w 3G i DC+ i mieć te stabilne 10Mb/s niz wkładać kasę w LTE? Przecież na tych zasobach co ma P4 śmiało mozna 70Mb/s wyciągnąć, więc spokojnie 20Mb/s mogliby dać. Jaki zatem sens? Dlatego napisałem - więcej z tego marketingu niż pożytku.

  • 0

    86. ~HD  2013-07-09 16:29:30  host: 89-71-32-107.dynamic.chello.pl

    Oczywiście technologia musi iść do przodu ale po co wprowadzać LTE o prędkośći 6-8Mb/s? Skoro ja mam ORANGE i najwięcej zanotowałem w telefonie: down 9,5Mb/s up 2,2Mb/s.Taki internet był marzeniem każdego internauty 5-6 lat temu...Moim zdaniem potencjał 3G nie został w pełni wykorzystany

  • 0

    87.  2013-07-09 16:49:22

    85, plus wyłożył spore pieniądze, by promować LTE. Play po prostu chce to wykorzystać ;)

  • 0

    88.  2013-07-09 16:50:04

    *87*, chodziło o odwołanie do 86

  • -1

    89. ~  2013-07-09 18:08:16  host: 93.154.133.26

    haha, 6 mb/s, czy to już będzie wg ich 7G? :)

  • 0

    90. ~  2013-07-09 18:10:04  host: 93.154.133.26

    Pewnie, że nie będą mówić 0 150 mb/s, bo w dwóch kanał, które mają max to 50 mb/s w warunkach laboratoryjnych. Gdyby i tak w abonamencie nie było przycięcia do 2 mb/s Download.

  • 0

    91.  2013-07-09 18:41:12

    @85 Nie wiem, nie jestem ekspertem od technologii, (nie wiem ile jest realne, a ile to tylko pobożne życzenie) ale mniemam, że 1. Sens wizerunkowy (konkurowanie z Plusem hasłem LTE) 2. Przygotowanie na konsolidację zasobów z innym operatorami (TM i O) i stworzenie wspólnie mocnej konkurencji dla Plusa. w tym segmencie.

  • 0

    92. ~  2013-07-09 20:13:59  host: user-164-126-138-179.play-internet.pl

    Ja poproszę mega stabilne 5 Mbs oraz ping max 25ms. I będzie gitara!

  • 0

    93. ~  2013-07-09 20:30:48  host: public-gprs268117.centertel.pl

    Orange w Warszawie, rejon jeszcze nieobjęty modernizacją Networks http://www.speedtest.net/my-result/i/585138440

  • 0

    94. ~prooxi  2013-07-09 22:26:39  host: 89-78-15-211.dynamic.chello.pl

    Mam internet w play. Umowę podposaną na czas określony. Takiego barachła, jak żyję nie widziałem. Mam sztucznie bklokowaną prędkość. Mieszkam w centrum warszawskiego Mokotowa i zawrotny 1 Mb/s. Piszą mi, ci z boku, że mam 2 Mb/s. Tylko tak piszą. Tak samo teraz mówią. LTE playowe będzie z prędkością 2 Mb/s, a będą mówili, że 20 ! Najgorszy internet w europie tylko w play !

  • 1

    95. ~l  2013-07-09 22:46:04  host: public-gprs517313.centertel.pl

    ale Państwo głupoty piszecie, co z tego że jest HSPA+DC 42Mb/s jak podłączy się do celi jeden telefon UMTS i wydajność sektora spada - normalnie KAŻDY z Was chyba ma laboratorium telekomunikacyjne w domu..

  • 0

    96. ~  2013-07-09 23:04:18  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @91 Odpowiedziałem Ci - marketing. I to powtórzyłeś ;)

  • 0

    97. ~Punk  2013-07-10 00:38:16  host: 176.100.195.85

    Szału nie ma, ale jakby dali te 10 MB/s to będzie już prędkość wystarczająca. Przecież dla mobilnego internetu nie potrzeba aż takich prędkości, u mnie mam ledwo i nie zawsze pewne 8 MB/s i też mi wystarcza to do normalnego przeglądania sieci, czy nawet i oglądanie materiałów on line. Więc nie przesadzajcie że wam te 8 czy 10 MB/s nie wystarcza do użytkowania.

  • 0

    98.  2013-07-10 15:10:10

    Ja u siebie bezboleśnie wyciągam na Plusie coś w granicach 30Mbit/s (prawie wszędzie w Trójmieście) a 60. Zdarzyło mi się i 75 wycisnąć. Niemniej jednak dobrze byłoby aby pozostali operatorzy trochę się postarali w tym temacie.

  • -1

    99.  2013-07-10 22:31:25

    Stabilne 6-8 Mbit/s i nielimitowany transfer kładzie na łopatki LTE 150 Mbit/s Plusa. Jeżeli dadzą to w dobrej cenie to Neostradę trzeba będzie zwijać. Jak ktoś potrzebuje szybkie łącze to nie będzie patrzył na LTE np. Plusa z limitami które jest w miastach tylko weźmie o wiele szybszy kabel. Play ma pokryć zasięgiem gminy wiejskie. Tam W3 to ma zrywany GPRS w porywach do EDGE.

Dodaj swoją opinię