Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Badanie WIP2012 - czyli jak korzystamy z internetu

Badanie WIP2012 - czyli jak korzystamy z internetu

sirmark 30 Listopada 2012 19:43

0 0

Już 64% Polaków korzysta z Internetu, jednak w 2012 r. ich liczba wzrosła tylko 
o 2% Spośród osób, które nie używają Internetu tylko 4% deklaruje, że chce zacząć. Zmienia się sposób korzystania z sieci, w tym roku 16% internautów korzystało z mobilnego Internetu, podczas gdy w 2011 r. tylko 10%.

Badanie World Internet Project to międzynarodowy projekt analizujący wpływ Internetu i nowych technologii 
na zjawiska społeczne, ekonomiczne i polityczne. Jest źródłem wiedzy na temat preferencji związanych z korzystaniem z Internetu oraz przyczyn nie korzystania z niego przez część społeczeństwa.

wip2012 wip2012 wip2012 wip2012

Jak wynika z najnowszego raportu WIP, zmieniają się narzędzia korzystania z Internetu i wzorce używania mediów, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W 2012 r. 37% Polaków korzystało z laptopów, podczas 
gdy w jeszcze w 2010 r. było to 20% Jednocześnie młodsi Polacy rezygnują z długiego oglądania 
TV na rzecz długiego korzystania z Internetu. Blisko połowa internautów (47%) korzysta z Internetu ponad 10 godzin tygodniowo. Nadal jednak telewizja pozostaje najważniejszym medium dla ogółu Polaków, 
jako źródło informacji i rozrywki, najtrudniej też z niej zrezygnować. Jednak wśród Polaków poniżej 30 roku życia to Internet stał się medium, z którego najtrudniej zrezygnować, jego rola rośnie także w starszych grupach wiekowych.

Uzyskiwanie dostępu do Internetu z urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, palmtopy czy smartfony nie jest powszechne - w przeciągu ostatnich trzech lat liczba ich użytkowników podwoiła się do 16%. Respondenci korzystają z Internetu przez urządzenia mobilne średnio przez pół godziny dziennie.




Jeden na sześciu użytkowników Internetu posiadający telefon komórkowy korzysta z niego do przeglądania stron internetowych; 1/8 korzysta z map/szuka lokalizacji; jeden na dziesięć używa go do odbierania wiadomości email. Osoby korzystające z Internetu najbardziej intensywnie, używają również telefonów komórkowych do częstszego łączenia się z siecią.

wip2012 wip2012 wip2012 wip2012

Dzięki Orange Polska i Gazeta.pl od trzech lat Polska znajduje się w gronie krajów zaangażowanych w World Internet Project. Na zlecenie obu firm badanie w Polsce przeprowadził IPSOS.
Badanie WIP realizowane jest od 1999 roku przez kilkadziesiąt ośrodków badawczych na świecie, którym przewodniczy USC Annenberg School for Communication and Journalism na Uniwersytecie Południowej Karoliny.

Zobacz: pełny raport WIP 2012 (plik .pdf; 5,51 MB)

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • -1

    1.  2012-11-30 20:01:53

    to ja w takim razie korzystam z 60 godzin dziennie ? laptop + telefon + tablet + konsola ? :D wiekszosc uzytkownikow smartfonow nie korzysta z apn blocker czy tez nie ma widgetow do wlaczania/wylaczania transferu danych ani nie wlacza/wylacza tranferu recznie. Powinni oni moim zdaniem troszeczke podbic statystyki.

  • 0

    2.  2012-11-30 20:10:41

    To dlatego, że rośnie ilość osób i czas spędzony w internecie T-mobile obciął internet z 500MB do 250MB przy przedłużaniu ? Ale dali za to minut :D Można dostać to 500MB, ale tracimy minuty...ale to nie wszystko dopłacamy 5zł, podwójna kara xD

  • 3

    3. ~a_lex  2012-11-30 20:40:12  host: 78.133.192.18

    A ja z mobilnego netu korzystam od października 2007, od kiedy miałem SE k550i. To był naprawdę smart telefon - w sensie mały, sprytny i uniwersalny. No i działało na nim kilka programów naraz - nie jak na niektórych współczesnych "smartfonach".

  • -1

    4. ~punk  2012-11-30 21:16:43  host: 176.100.195.85

    te badanie robili chyba 2 albo Y lata temu. Ja od conajmniej 2 lat uzywam telefonu do wiekszosci zeczy.

  • 2

    5.  2012-12-01 13:45:09

    4, aż się boję zapytać o jakie ci "zeczy" chodzi...

  • 3

    6.  2012-12-01 13:51:59

    Kupowanie paczek danych w T-Mobile, to jak tankowanie paliwa do samochodu bez wskaźnika poziomu tegoż paliwa. Ryzykowna sprawa. Bojkotuję korzystanie z transmisji danych u tego operatora, do czasu wprowadzenia kodu sprawdzającego jego stan.

  • 1

    7. ~kacha  2012-12-01 18:51:42  host: 93-186-23-85.rdns.blackberry.net

    Ja korzystam z internetu w komórce codziennie i praktycznie do wszystkiego. Przelewy, e-maile, mapy, przeglądarka itd.

  • 2

    8. ~pns  2012-12-01 19:15:31  host: v28-06.opera-mini.net

    Mój dostęp do internetu sponsoruje play.

  • 1

    9. ~ew  2012-12-01 19:49:44  host: user-164-127-200-60.play-internet.pl

    > 6. toms. Albo wprowadzą lejek choć nie ma co liczyć na to bo to okazja do krojenia "frajerów", natomiast co do kodu sprawdzającego wykorzystanie limitu danych znając politykę T-debile wprowadzi oczywiście opłatę. Ponadto net mobilny u nich jest za drogi, jakiś mały pakiecik chyba 100 MB za 9 zł pogięło ich zupełnie, w plusie 1-dniowy 100 MB kosztuje zaledwie 2 zł i dlatego piszę z play jeszcze taniej. STOP innym zdzierusom.

  • 2

    10.  2012-12-01 20:46:31

    Lejek w T-Mobile jest od początku. Chodzi o to, że nie ma ŻADNEJ kontroli nad ilością pozostałych danych z pakietów. Pisałem do operatora w tej sprawie i otrzymałem odpowiedź: " informuję, że pozostałe dane do wykorzystania w pakiecie Blueconnect Max oraz na numerze Blueconnect Starter można jedynie sprawdzić poprzez połączenie się z konsultantem z Biura Obsługi pod numerem *9602 (2,44 zł za całość połączenia) lub 602960200 (opłata zgodna z cennikiem) bądź kontakt mailowy. Proszę zatem o ponowienie korespondencji (boa@t-mobile) i wskazanie poniżej przedstawionych danych: - numer telefonu, - kod PUK lub numer karty SIM oraz jedną informację z konta (np. kwota i data ostatniego doładowania lub nr telefonu, na który najczęściej są wykonywane połączenia/wysyłane SMS lub nazwa posiadanej taryfy), - jeżeli numer jest zarejestrowany proszę podać imię i nazwisko lub nazwę firmy.Po pozytywnej weryfikacji danych chętnie udzielę informacji." Czy operator ma nas za kompletnych idiotów, oferując nam takie "ułatwienia"? Chyba tak. I dlatego na mój udział w takich ofertach nie ma co liczyć, co więcej ostrzegam wszystkich, których tylko mogę, przed wchodzeniem w oferty internetowe T-Mobile, nad którymi nigdy nie było i do dziś nie ma kontroli.

  • 0

    11.  2012-12-01 20:51:05

    @10 toms na iboa nie ma informacji o zużytych danych ? Jest tam biling ale nie wiem czy są dane o transferze danych bo nie mam jak sprawdzić.

  • 0

    12.  2012-12-01 21:03:43

    Mam stare zestawienia z iBOA rachunków i tam jest wyszczególniona transmisja danych. Podane ile wysłano i odebrano. Tylko to jest bezpośrednio z abonamentu połączenia a nie z pakietów.

  • 0

    13.  2012-12-01 22:38:19

    11-nie ma żadnej informacji o transferze w iboa. Dziwię się, że Redaktorzy Telepolis mający przecież w tej sieci swoje telefony, nie próbowali tego wyjaśniać, chyba, że coś przeoczyłem. Problem w zasadzie wystąpił, po wprowadzeniu przez ówczesną Erę, możliwości zakupu pakietu 100 MB za 9 zł, a niedawno rozszerzonej o kolejne, większe pakiety. A operator zupełnie NIC z tym nie robi. To jest skandal i granda niebywała.

  • 0

    14.  2012-12-02 07:43:59

    Jedyny sposób to włączyć billing i w podsumowaniu jest napisane ile MB wykorzystane, ale jak ktoś ma "BC noc" to d**a.

  • 0

    15. ~Ljuboj  2012-12-02 15:44:36  host: afrs96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Orange na telefobie tez nie korzystałem, sprawdzenie wiadomości trwało tak długo ze wolałem iść po gazetę do pobliskiego sklepu... :-)

  • 1

    16. ~  2012-12-04 16:59:20  host: v54-15.opera-mini.net

    net mobilny auper sprawa dopóki załóżmy tak orange nie przyśle sms´a o treści "brak środków na końcie". Jestem w orange free na kartę. Po doładowaniu 25zł teoretycznie dostaję pakiet niewiele ponad Gb, więc ustawiam watchdoga na ten gigabajt po kilkunastu dniach kiedy mam wykorzystane ok. 950Mb przychodzi mi taki SMS o wymienionej wyżej treści wspomnę jeszcze że miałęm na koncie ponad 40zł! Wniosek ORANGE TO ZŁODZIEJE.

Dodaj swoją opinię