Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Azja nie dla wszystkich dobra

Azja nie dla wszystkich dobra

WitekT 15 Listopada 2005 19:39

0 0
Siemens zainwestuje kilkaset mln euro na rynku azjatyckim w tym roku podatkowym. Tymczasem kłopoty Vodafone w Azji spowodowały spadek cen akcji firmy.Siemens ogłosił we wtorek, iż inwestycje w Azji obejmą rynek rozwiązań bezprzewodowych. Celem producenta jest nawiązanie walki z Nokią o drugą pozycję na rynku sprzętu i rozwiązań do łączności bezprzewodowej. Firma postrzega rynek azjatycki jako kluczowy dla uzyskania przodującej pozycji na rynku globalnym. Jest to znacząca zmiana strategii koncernu, który inwestował dotychczas na rynkach wschodzących - głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, m.in w Polsce.

Siemens liczy na wejście na azjatycki rynek produkcji i wdrożeń sprzętu dla telefonii 3G. Według analityków, już w 2010 roku bowiem 37% klientów telefonii 3G będzie pochodziło z Azji, podczas gdy większość operatorów europejskich będzie wtedy dopiero budowała swoje sieci 3G.

Siemens zajmuje trzecią pozycję na rynku rozwiązań bezprzewodowych z 13% udziałem, po Nokii (14% udziału w rynku). Liderem jest Ericsson z 27% udziałem rynkowym.

Operacje na rynku azjatyckim mogą okazać się niebezpieczne dla producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych z Europy. Największy międzynarodowy operator komórkowy - Vodafone - doświadczył we wtorek 6% spadku cen akcji na londyńskiej giełdzie (do 135,5 pensów za akcję) po ogłoszeniu, że wzrost przychodów firmy w przyszłym roku ulegnie spowolnieniu między innymi z powodu operacji na rynku japońskim.

Kłopoty operatora spowodowane są ambitnym programem zwiększenia udziałów rynkowych i działaniami tamtejszego regulatora rynku. W efekcie koszty firmy w przyszłym roku podatkowym wzrosną. Zarząd Vodafone wraz z prezesem Arunem Sarinem tworzy trzyletni program rozwoju firmy od 2007 r, który będzie gotowy wkrótce.

Źródło tekstu: Financial Times, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-221-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet