Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Azja nie dla wszystkich dobra

Azja nie dla wszystkich dobra

WitekT 15 Listopada 2005 19:39

0 0

Siemens zainwestuje kilkaset mln euro na rynku azjatyckim w tym roku podatkowym. Tymczasem kłopoty Vodafone w Azji spowodowały spadek cen akcji firmy.

Siemens ogłosił we wtorek, iż inwestycje w Azji obejmą rynek rozwiązań bezprzewodowych. Celem producenta jest nawiązanie walki z Nokią o drugą pozycję na rynku sprzętu i rozwiązań do łączności bezprzewodowej. Firma postrzega rynek azjatycki jako kluczowy dla uzyskania przodującej pozycji na rynku globalnym. Jest to znacząca zmiana strategii koncernu, który inwestował dotychczas na rynkach wschodzących - głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, m.in w Polsce.

Siemens liczy na wejście na azjatycki rynek produkcji i wdrożeń sprzętu dla telefonii 3G. Według analityków, już w 2010 roku bowiem 37% klientów telefonii 3G będzie pochodziło z Azji, podczas gdy większość operatorów europejskich będzie wtedy dopiero budowała swoje sieci 3G.
Siemens zajmuje trzecią pozycję na rynku rozwiązań bezprzewodowych z 13% udziałem, po Nokii (14% udziału w rynku). Liderem jest Ericsson z 27% udziałem rynkowym.

Operacje na rynku azjatyckim mogą okazać się niebezpieczne dla producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych z Europy. Największy międzynarodowy operator komórkowy - Vodafone - doświadczył we wtorek 6% spadku cen akcji na londyńskiej giełdzie (do 135,5 pensów za akcję) po ogłoszeniu, że wzrost przychodów firmy w przyszłym roku ulegnie spowolnieniu między innymi z powodu operacji na rynku japońskim.

Kłopoty operatora spowodowane są ambitnym programem zwiększenia udziałów rynkowych i działaniami tamtejszego regulatora rynku. W efekcie koszty firmy w przyszłym roku podatkowym wzrosną. Zarząd Vodafone wraz z prezesem Arunem Sarinem tworzy trzyletni program rozwoju firmy od 2007 r, który będzie gotowy wkrótce.

Źródło tekstu: Financial Times, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-107-22-2-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Z jakiej wersji Androida korzystasz na głównym telefonie?

Huawei rozpoczął aktualizowanie P10 i P10 Plus do Androida Oreo

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet