Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Aukcja na LTE - inaczej podzielić pasmo, poczekać na dywidendę cyfrową

Aukcja na LTE - inaczej podzielić pasmo, poczekać na dywidendę cyfrową

WitekT 17 Maja 2010 12:38

0 0

Operatorzy i izby branżowe w przesłanych do UKE stanowiskach w konsultacjach na aukcję częstotliwości na LTE postulują inny podział pasma i przesunięcie całego procesu w przyszłość, bo na rynku nie ma jeszcze odpowiedniej ilości urządzeń sieciowych i klienckich.

UKE chce sprzedać dwa dupleksowe bloki po 35 MHz w paśmie 2,6 GHz na aukcji. Wszyscy opiniujący zgodnie postulują, żeby dokonać innego podziału - 3x 20 MHz + 1x 10 MHz lub 2x 20 MHz + 2x 15 MHz, szczególnie w kontekście tego, że technologia LTE swoje maksimum osiąga już przy bloku o wielkości 20 MHz. Podział proponowany przez UKE nie tylko ograniczyłby liczbę operatorów mogących wygrać aukcję, ale prowadziłby do nieefektywnego zarządzania pasmem - argumentują.




Operatorzy wnioskują także o przesunięcie o rok aukcji, a być może dłużej - o 2-3 lata, kiedy to będzie dostępna dywidenda cyfrowa w paśmie 800 MHz (po przejściu z telewizji analogowej na cyfrową) i sprzedaż bloków w obu pasmach razem. To pozwoliłoby wybudować sieć LTE o zasięgu krajowym, co przy samej częstotliwości 2,6 GHz jest nieopłacalne finansowo. Tu pada kolejny wniosek - o usunięcie pozycji z dodatkowymi punktami za deklarację pokrycia połowy populacji kraju w określonym czasie.

Firmy i izby w swoich stanowiskach zwracają także uwagę na niedoprecyzowanie kwestii występowania operatorów w konsorcjach, a także położenie większego nacisku na wiarygodność finansową podmiotów startujących w aukcji, aby nie doprowadzić do sytuacji, że zwycięzca nie będzie w stanie podołać budowie sieci.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 10
  • -1

    1. ~KRIS  2010-05-17 12:55:05  host: 194.246.124.200

    "aby nie doprowadzić do sytuacji, że zwycięzca nie będzie w stanie podołać budowie sieci" czyli Play odpada nieźle sobie to w3 wymyśliło, spiesk !!!

  • 0

    2. ~sztosz  2010-05-17 12:58:38  host: mail.teleksiegarnia.com

    Nie spisek tylko realia. Co z tego że ktoś wygra aukcję jak nie wybuduje sieci. To są publiczne pasma, po to są wystawiane na aukcję żeby społeczeństwo za pośrednictwem jakiejś firmy z tego pasma mogło rzeczywiście korzystać. Co mi po tym że ktoś dostanie pasmo jak społeczeństwo nie będzie mogło z tego korzystać?

  • 0

    3. ~Kris  2010-05-17 13:03:17  host: 194.246.124.200

    2 to był sarkazm :)

  • 0

    4. ~  2010-05-17 13:17:37  host: t11-07.opera-mini.net

    Kris. Jak taki nie przymierzając Centernet lub Mobyland.

  • 0

    5.  2010-05-17 14:22:32

    Popieram. Na razie za wcześnie. Poczekajmy na uwolnienie 800MHz!!!

  • 0

    6. ~  2010-05-17 14:58:21  host: t24-11.opera-mini.net

    Za rok niech UKE z tym ruszy, a najbardziej ekonomicznie byłoby gdyby cała 4 tj. Era, Plus, Orange i Play wspólnymi siłami wybudowały sieć LTE we wszystkich miastach kraju. Natomiast nodeB przenieść na mniejsze miejscowosci gminne, osady itp.

  • 0

    7. ~WiateR  2010-05-17 15:46:46  host: user-109-243-228-110.play-internet.pl

    @5 - A czekaj sobie :P I weź tu człowieku bądź patriotą i zostań w kraju...

  • 0

    8. ~  2010-05-18 00:52:10  host: 196.200.90.229

    Obudzili się, ostatnie 2 lata wszyscy operatorzy robią cięcia, pozwalniali najlepszych ekspertów, a teraz brak gości do decyzji, w LTE jest wszystko po OFDM, pasmo tak bardzo nie gra roli jak w 3G, nie ma oddychania sieci, ale kto ma to zaplanować i wyliczyć? Dopiero studentów na szkolenia wysłali. HE HE HE, może google wave będzie pierwszy w Polsce?

  • 0

    9. ~Max  2010-05-19 19:29:56  host: 87-80-n2.aster.pl

    Co ty gadasz człowieku, że pasmo nie ma znaczenia. 2,6 GHz to ma zasięg użyteczny do 400 metrów dla bardzo wysokich przepływności - a teraz spróbuj w mieście pozyskać sajty dla takiej siatki, znacznie gęstszej niż UMTS i DCS. Jak nie pozyskasz to uzyskasz pokrycie wyspowe i będziesz jęczał, że jakość sieci to porażka...

  • 0

    10. ~Ado  2010-05-19 21:21:43  host: 196.200.90.229

    To ciekawe, a na ilu słowach ten OFDM będzie zakodowany? Jak wpłynie w takiej sytuacji ilość aktywnych userów na sektor(zasięg, przepływność) czy jesteś pewien, że przy szerokości 10,15 i 20 masz inne pokrycie czy tylko musisz dostosować długość słowa kodowego, może przypomnę Ci że przy OFDM przeszkody zaczynają mieć małe znaczenie dla długiego słowa. Brawo!!! zaplanujmy LTE tymi metodami co 3G, na pewno będzie śmigało, że hoho!!! Podziw za odwagę, takie miałem właśnie wrażenie, że radiowcy od 2G/3G radzą dla LTE.

Dodaj swoją opinię