Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości ATM sprzedaje mPay Grupie Lew, przyznaje się do porażki

ATM sprzedaje mPay Grupie Lew, przyznaje się do porażki

WitekT 14 Listopada 2013 12:48

2 0

13. listopada ATM sprzedał 45% udziałów mPay Grupie "Lew", operatorowi sieci sprzedaży elektronicznej posiadającego status Krajowej Instytucji Płatniczej i dużą sieć współpracujących punktów handlowych.

Pozostałe akcje mPay należące do ATM zostaną w najbliższych dniach przeniesione na fundusz Arbux Investments Ltd., inwestujący na rynku płatności. Tym samym ATM wycofuje się ostatecznie z inwestycji w spółkę mPay.

Wycofanie się z inwestycji związane jest z rezygnacją ATM z dalszych nakładów finansowych na rozwój mPay, jako że działalność mPay nie jest związana z podstawową działalnością ATM, to jest ze świadczeniem usług centrów danych i usług transmisji danych. Spółka mPay, w celu dalszego rozwoju na rynku płatności mobilnych, wymaga dalszego wsparcia finansowego ze strony głównego właściciela, którym powinien być podmiot specjalizujący się w usługach świadczonych na tym rynku - napisano w komunikacie.

Jak informuje ATM, inwestycja w spółkę mPay, rozpoczęta w 2006 roku, zakończyła się dla ATM niepowodzeniem i na przestrzeni minionych lat przyniosła spółce ATM straty. Skala inwestycji w spółkę i związane z tym wydatki były przedwczesne w stosunku do rozwoju rynku, a optymizm co do tempa upowszechniania się technologii płatności za pomocą telefonu - wygórowany.
Obecna sytuacja rynkowa pozwala na wiarę, że jest to właściwy czas na budowanie biznesu płatności telefonem komórkowym, ale wymaga to zainwestowania dalszych środków finansowych, co zdaniem ATM jest na tyle odległe od podstawowej działalności ATM, że nie byłoby korzystne dla spółki i jej akcjonariuszy. Grupa Lew, która nabyła znaczący pakiet akcji mPay, mając dużą sieć współpracujących akceptantów może pomóc spółce mPay odnieść sukces przy mniejszych nakładach, gdyż posiada kompetencje i duże doświadczenie w tym obszarze - napisano w komunikacie.

Z perspektywy czasu ATM decyzję o rozpoczęciu tej inwestycji 8 lat temu uznaje za nietrafioną. Wpisywała się ona w ówczesną strategię poszukiwania szans na inwestowanie w obiecujące start-upy w obszarze informatyki i integracji systemowej. Strategia taka stwarza co prawda szanse dużego sukcesu, ale także wiąże się ze znacznym ryzykiem poniesienia porażki.

Zbycie akcji w mPay będzie miało wpływ na wynik ATM w IV kwartale w części dotyczącej działalności zaniechanej. W sprawozdaniu skonsolidowanym zysk netto zmaleje z tego powodu o około 3,4 mln zł, a w sprawozdaniu jednostkowym - o około 5 mln zł.

Zobacz: [Aktualizacja] mPay w poważnych tarapatach.

Źródło tekstu: ATM     

Dodaj do:

Tagi: atm | grupa lew | mpay

w sumie: 5
 • 0

  1. ~  2013-11-14 15:42:13  host: chaos.tpnet.pl

  Zgubiła ich chciwość, a nie co innego! Wprowadzili opłaty za posiadanie konta, więc klienci im pouciekali.

 • 0

  2. ~rymi  2013-11-14 19:00:54  host: afnj235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a tam uciekaja - wystarczy podlaczyc MasterCard i juz mozna kupowac bilety przez mpay bezposrednio z kredytowki :-)

 • 0

  3. ~lubis  2013-11-14 19:33:47  host: 89-72-102-40.dynamic.chello.pl

  Teraz może być ciekawie :) Nowy inwestor jest duży i branżowy, mogą w końcu zamieszać na rynku.

 • 0

  4. ~  2013-11-14 23:02:52  host: 77-255-108-255.adsl.inetia.pl

  Korzystam z Mpay i jestem bardzo zadowolony. Mam telefon na kartę i jak jestem za granicą mogę w każdej chwili doładować telefon bo nie muszę mieć dostępu do internetu. W Mpay wszystko robię przez kody USSD. Kupno biletu odbywa się też w ten sam sposób.

 • 0

  5. ~a_lex  2013-11-14 23:14:04  host: user-94-254-212-7.play-internet.pl

  Żeby tylko nowy inwestor nie zamieszał za bardzo - siłą mPay jest prostota: żadnych aplikacji, połączenia przez internet - tylko uniwersalne, działające w każdym telefonie, szybkie i niezawodne kody USSD. Też kupuję przez to bilety komunikacji miejskiej i jest najwygodniejsze, najszybsze. Mam nadzieję, że mPay oprze się modzie na aplikacje.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet