Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Astronomowie o telefonach w samolotach

Astronomowie o telefonach w samolotach

WitekT 10 Czerwca 2005 16:14

0 0

Korzystanie z telefonów komórkowych na pokładach samolotów może – zdaniem astronomów –zagłuszać słabe sygnały radiowe docierające z kosmosu.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz korzystania z komórek w powietrzu, trwa dyskusja na temat zmiany przepisów. Koronnym argumentem zwolenników cofnięcia zakazu są wydarzenia z 11. września 2001 roku, kiedy to telefony okazały się dla pasażerów ważnym środkiem komunikacji. Ponadto z komórek można korzystać już niemal wszędzie, więc osoby spędzające dużo czasu w samolotach oczekują, że linie lotnicze zapewnią im taką możliwość również w powietrzu. Jak dotąd głównym przeciwskazaniem miało być powodowanie przez telefony zakłóceń w pracy elektroniki pokładowej. Teraz głos zabrali jednak astronomowie.

Jak się okazuje, część zakresu fal emitowanych przez telefony pokrywa się ze spektrum w którym astronomowie odnajdują informacje o narodzinach i śmierci gwiazd. Mamy niezwykle wrażliwe teleskopy radiowe – nawet jeden telefon w jednym samolocie 100 mil stąd może wyrządzić poważne szkody – mówi Michael Davis z kalifornijskiego SETI Institute.
Telefony komórkowe mogą doprowadzić do 10-krotnego wzrostu poziomu szumów i poważnie utrudnić pracę astronomów. Istotnym problemem jest fakt, że siła sygnału emitowanego przez telefony zależy od odległości do najbliższego przekaźnika. Na pokładzie samolotu komórki – oddalone od Ziemi – nadają z pełną mocą.

Problem można jednak rozwiązać, montując na pokładzie mikroBTS. Dzięki niemu aparaty zachowywać będą się tak, jakby znajdowały się w strefie bardzo dobrego zasięgu. W ten sposób nie będą zakłócać pracy astronomów, zwłaszcza, że taki mikroBTS wszystkie sygnały prześle na Ziemię z użyciem jednej częstotliwości, nie kolidującej z pracą teleskopów.

Źródło tekstu: New Scientist, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet