Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple: Zaskakujący patent na aparat

Apple: Zaskakujący patent na aparat

LuiN 27 Marca 2015 22:44

4 6

apple camera patent Apple opatentował nietypowy aparat fotograficzny dla smartfonów, uzbrojony w zoom optyczny, optyczną stabilizację i aż 3 sensory - po jednym dla każdej składowej kolorystycznej światła.



Cały moduł kształtem przypomina peryskop i jest co całkiem słuszne skojarzenie, bo zanim światło dotrze do matryc, ulega odbiciu w zwierciadle. To właśnie na poziomie zwierciadła realizowana ma być optyczna stabilizacja obrazu. Światło ze zwierciadła zbiera druga po szkle czołowym soczewka układu optycznego, a po niej znajdują się dwie ruchome grupy soczewek odpowiedzialne za zoom optyczny.

apple camera patent apple camera patent apple camera patent apple camera patent

Gdy światło przejdzie już przez łącznie 6 soczewek i po drodze odbije się od zwierciadła, trafia na układ 4 pryzmatów, ułożonych w zgrabny sześcian. Pryzmaty za sprawą specjalnych powłok na ściankach przepuszczają lub odbijają daną długość fali światła. W efekcie dochodzi do rozdzielenia wiązki światła na trzy składowe kolorystyczne, trafiające do trzech niezależnych sensorów, zapewne dodatkowo powleczonych filtrem.




Póki co Apple jest na etapie patentu, jeśli jednak uda mu się zastosować w iPhone'ie aparat tej konstrukcji, może zrobić spore zamieszanie na rynku. Równoległy względem ekranu, a nie prostopadły do niego moduł fotograficzny da pole do popisu w temacie dalszego odchudzania obudowy i to bez wystających obiektywów czy spadku jakości zdjęć. Wręcz przeciwnie, trzy sensory zaowocować mogą znaczną poprawą jakości i kolorystyki zdjęć wykonywanych w trudnych warunkach oświetleniowych (aż trzy sensory rejestrujące ten sam obraz dają możliwość skutecznej, bezstratnej redukcji szumu).

Ominięcie filtra Bayera, który rozdziela składowe światła w tradycyjnych matrycach CCD/CMOS sprawi, że końcowe zdjęcie nie będzie efektem interpolacji (demozaikacji), lecz dostaniemy pełne przełożenie piksel do piksela. Zdjęcia będą znacznie bardziej szczegółowe, a ich atutem stanie się bardzo dobre odwzorowanie kolorów i szeroki zakres tonalny. Co istotne, użycie trzech, oddzielonych od siebie matryc nie przyniesie aż tak dużych problemów z odprowadzaniem ciepła jak w trójwarstwowych matrycach Foveona i co za tym idzie powinno rozwiązać problem tych ostatnich przy wyższych wartościach ISO.

Inżynierowie Apple'a będą musieli jednak zmierzyć się z wieloma problemami, zanim gotowy produkt trafi na rynek. Przede wszystkim mowa jest tutaj o skrajnie małym module, który przy tak dużej złożoności będzie musiał być przygotowany z niezwykłą precyzją. Szczególnie problematyczny może okazać się układ pryzmatów pokrytych filtrami, od którego jakości zależą straty światła docierającego finalnie do matryc. Zoom optyczny nie pozwoli natomiast na zastosowanie równie dużej matrycy, jak w aparacie stałoogniskowym tych samych gabarytów i może zostać okupiony niższą jasnością całego układu optycznego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że patent Apple'a nie jest w gruncie rzeczy do końca nowy. Aparaty wielomatrycowe są znane w fotografii od lat (zwykle zabijały ceną), natomiast zoom optyczny zamknięty w obudowie telefonu widzieliśmy jeszcze w 2007 roku w Samsungu SGH-G800. Telefon trafił do sprzedaży, w tym był nawet dostępny w Polsce, ale ostatecznie Samsung takie rozwiązanie porzucił. Apple w gruncie rzeczy bardziej połączył w swoich patentach znane już technologie, niż wymyślił coś zupełnie nowego. Najbardziej interesujące jest zastosowanie kilku matryc, z czym w świecie smartfonów jeszcze nie mieliśmy do czynienia w tej postaci (dodatkowe matryce, a właściwie całe aparaty stosowane były do zdjęć i filmów 3D czy ustalania głębi sceny).

Źródło tekstu: AppleInsider, wł     
Źródło zdjęć: AppleInsider

Dodaj do:

Tagi: patenty | iphone | apple

w sumie: 40
  • 1

    21.  2015-03-28 13:52:00

    Tu nie chodzi o faworyzowanie Apple w Ameryce - takie jest po prostu prawo patentowe USA - kto pierwszy opatentuje, ten zgarnia wszystko. A że Apple je wykorzystuje nagminnie to inna sprawa...

  • 0

    22.  2015-03-28 16:18:15

    Pamięta ktoś śmiech z powodu HTC? Teraz coś identycznego: http://tlp.is/5sy będzie wystawało iphonowi z du... klapki :P

  • 0

    23.  2015-03-28 18:40:34

    @21 Owszem, amerykańskie prawo patentowe jest postawione na głowie, ale zapominasz o protekcjonizmie USA wobec własnych firm. Widać to m. in. po tym jak absurdalne patenty Apple przechodzą i to nawet pomimo istnienia innych patentów na to samo. Potem sprawa trafia do sądu, gdzie o wszystkim decydują ławnicy (Samsung już się przekonał do czego to prowadzi).
    Pytanie brzmi, czy pomysł Apple będący w rzeczywistości połączeniem istniejących rozwiązań w fotografii cyfrowej można uznać za na tyle nowatorski by uzyskać patent? A jeśli tak, to jaki zakres ma mieć ta ochrona i czy np. aparat z Androidem, również by go łamał? Oraz, czy producenci korzystający już z tych rozwiązań w aparatach cyfrowych mogą je wykorzystać w smartfonach?

  • -4

    24. ~pamparampal  2015-03-28 22:22:02  host: dynamic-78-8-87-187.ssp.dialog.net.pl

    Ja rozumiem ze nie kazdego stac na to aby wydac 2,5k PLN na smartfon czy 4k na laptop. Natomiast kompletnie nie rozumiem dlaczego Apple jest tak hejtowany przez Polakow? Rodzice nauczyli mnie aby ignorować i obchodzić z daleka to czego nie lubie ale nikt nie uczyl mnie aby pluc, kpic, obrazac, dezauwowac bo mnie nie stac czy poprostu mi sie cos nie podoba. Skad w Was tyle nienawisci?

  • -2

    25.  2015-03-28 22:43:41

    @24 Mylisz pojęcia i nie do końca chyba wiesz co to jest nienawiść. Po prostu ludziom przeszkadza kiedy ktoś przywłaszcza sobie czyjeś osiągnięcia i jeszcze na tym się pasie. Tobie nie? Nie wszystkiego uczą rodzice, czasem trzeba pomyśleć samemu.

  • 0

    26.  2015-03-28 22:45:50

    @24 Chłopie, o czym ty piszesz??? Porównywanie i analiza przydatności produktu i ceny to nie jest żadne hejtowanie. Równie dobrze mogę znaleźć wiele negatywnych opinii na temat Samsunga SG6 czy najtańszych "smarkofonów". które również są "hejtowane" według twego rozumowania... Jeżeli Iphon czy SG6 kosztuje tyle samo co dobrej klasy laptop, to nie ma się co dziwić, że ludzie to zauważają. To jest paradoks, żeby telefon kosztował tyle samo co przyzwoity laptop. Czego ty oczekujesz?...że każdy bezkrytycznie przejdzie wobec sztucznie pompowanych cen? Problem w tym, że Apple nie ma budżetowych produktów, dlatego cała krytyka może opierać się tylko na kilku głównych produktach. W innych markach ta krytyka jest mniejsza, bo producent ma więcej do zaoferowania pod różnego klienta. Proste jak drut. Nie dorabiaj do tego sztucznej ideologii hejtowania produktów Apple.

  • -1

    27. ~anty_bendzwal  2015-03-28 22:52:21  host: user-94-254-132-51.play-internet.pl

    A mnie nie dziwi ze dobry smartfon kosztuje tyle co laptop. Powod jest bardzo trywialny - MINIATURYZACJA KOSZTUJE.

  • 0

    28.  2015-03-28 23:26:08

    @27 A laptopy to się niby nie miniaturyzują od lat? Porównaj sobie wagę i parametry laptopa z 2007 roku i laptopa z 2015 roku.

  • 0

    29. ~Calm7  2015-03-29 00:21:22  host: n15-02-04.opera-mini.net

    28). Co Ty w trolling dajesz się wciągnąć temu świrowi?

  • 0

    30.  2015-03-29 00:32:15

    a mnie dziwi ukrywanie komentarzy na Telepolis. Przecież tylko napisałem że panuje tu powszechna nienawiść do Apple i bezkrytyczne faworyzowanie Samsunga - i mój komentarz został usunięty. A czyż nie jest to prawdą?

  • 0

    31.  2015-03-29 00:48:48

    @30 Nie przeżywaj desktopowej przeglądarki. Na urządzeniach mobilnych nie ma żadnych minusów i nadal jesteś widoczny, A co do bezkrytycznego promowania Samsunga to przeczytaj mój komentarz numer 26.

  • -1

    32.  2015-03-29 01:11:53

    Tyle, że większość zapewne korzysta z pełnej wersji Telepolis, i nie widać zminusowanych komentarzy...

  • 0

    33. ~anty_jelop  2015-03-29 09:55:29  host: dynamic-78-8-87-187.ssp.dialog.net.pl

    jak mozna porownywac laptop znacznych rozmiarow (nawet 11") wciaz wazacy conajmniej 1kg ze smartfonem grubosci kilku mm wazacym niewiele wiecej niz 100g?

    @30 to proste - jak wiesz ze nigdy nie bedzie cie na cos stac to nienawidzisz tego tak mocno ze az lejesz żółcią na lewo i prawo. Psychologowie chyba nawet mają na tą jakąś nazwe.

  • 0

    34. ~tryk tryk  2015-03-29 10:07:17  host: user-94-254-132-51.play-internet.pl

    @33 bez przesady z ta zolcia. Kolesie urzadzili sobie loze szydercow i pewnie z radochy fapuja sobie w sobote wieczorem przed kompem.

  • -2

    35.  2015-03-29 12:27:24

    @33 porównaniu podlegają nie urządzenia bezpośrednio, tylko postęp w miniaturyzacji jednych i drugich. Ani laptopy ani telefony nie zmniejszyły się istotnie na przestrzeni lat, ponieważ ich wielkość determinowana jest przez cechy użytkowe. Telefony przecież nawet urosły :) pragnę zauważyć. Oczywiście porównaniu w tym miejscu powinna podlegać zmiana funkcjonalności czy jednych i drugich, z pewnością telefony są wtedy górą. Co to ma wszystko jednak do wysokich cen appla, który odkrywa na nowo Amerykę to nie do końca rozumiem.

  • 1

    36. ~Calm7  2015-03-29 21:45:23  host: user-31-174-57-95.play-internet.pl

    at. słoneczny. twoje madrzenie się nie robi z ciebie znawce. jak już to becwala przemadrzałego tu

  • -1

    37. ~Calm7  2015-03-29 23:00:37  host: n15-02-04.opera-mini.net

    Treść wiadomości - 36 fałsz.

  • 0

    38.  2015-03-29 23:54:57

    30, mlb - ten z tekstem "Ech ta polska mentalność psa ogrodnika..."? No więc Czytelnicy stwierdzili, że nie wnosi on niczego do dyskusji i ukryli go używając minusów.

  • 0

    39. ~Calm7  2015-03-30 04:20:46  host: user-164-126-244-255.play-internet.pl

    37 ma fałsz wszedzie. to znamy aligator nieprawdy i zaslyszanych opini. czy na czarno czy czerwono zawsze mataczy

  • 0

    40. ~f643  2015-03-30 09:45:02  host: 212.160.172.85

    @33 nie pisz głupot bo mnie np. nie stać na Audi A5/S5 a jakoś nie pałam nienawiścią do tego auta/marki. Nie stać mnie na swój dom, to znaczy że mam wyzywać każdą chatę, która mijam żelazną dżdżownicą zwana tramwajem/autobusem?

Dodaj swoją opinię