Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple zapłaci w Europie ponad 8 mld dolarów zaległego podatku?

Apple zapłaci w Europie ponad 8 mld dolarów zaległego podatku?

LuiN 19 Stycznia 2016 10:00

13 0

Apple może zostać obciążony w Europie ponad 8 mld dolarów zaległych podatków. Aż tak poważne konsekwencje przynieść może prowadzone przez Komisję Europejską dochodzenie w sprawie polityki podatkowej największej na świecie firmy.



Zdaniem Komisji, umowy z rządem Irlandii pozwalają Apple'owi kalkulować zyski za pomocą przesadnie korzystnych dla firmy metod rachunkowych. Apple rozliczając się z europejskiej sprzedaż w Irlandii odprowadza w tym kraju nie wynikające z ogólnym przepisów 12,5% podatku, lecz tylko 2,5%.

Chociaż Apple generuje aż 55% swoich dochodów poza USA, jego średnia zagraniczna stawka podatku to zaledwie 1,8%. Rozliczając się z zagranicznej sprzedaży w USA firma musiałaby odprowadzić 35% podatku.

Jeżeli Komisja Europejska postanowi wyegzekwować od Apple'a podatek w ramach ostrzejszych standardów rachunkowości, firma może zostać obciążona 12,5% podatku od 64,1 mld dolarów zysku wygenerowanego w latach 2004 - 2012, czyli ponad 8 mld dolarów - szacuje Bloomberg. Obciążenie to może być jeszcze większe jeśli KE zdecyduje o rozliczeniu zgodnym z rzeczywistym miejscem sprzedaży - i bez zniżek irlandzkiego rządu Irlandia ma jedne z najniższych podatków w Europie.




Przeciwko planom wstecznego, "dyskryminującego firmę opodatkowania" w piątek 15 stycznia specjalne pismo wystosowało kilku amerykańskich senatorów. Zwracają się oni w nim do Jacka Lew, Sekretarza Skarbu USA z sugestią rozważenia odwetu na Unii Europejskiej, w razie jakby Komisja Europejska zdecydowała się na egzekwowanie zaległych opłat od amerykańskich firm w ramach nowych regulacji podatkowych.

Co warto zaznaczyć, Irlandia trzyma oczywiście stronę Apple'a. Pomimo obniżonego podatku, kraj ten zarabia w końcu na sprzedaży w całej Europie. Preferencyjna stawka podatkowa w wysokości 2,5% dla zagranicznych firm jest zgodna z irlandzkim prawem, jeśli firmy te zatrudniają na terenie kraju znaczną liczbę pracowników (Apple ma ich tam ponad 4000). Z obniżonych, choć nie do tego stopnia podatków korzystają w Irlandii też Microsoft czy Google.

Ostateczne decyzje w ramach prowadzonego przez KE dochodzenia paść mogą jeszcze w marcu.

Zobacz: Apple zapłaci 318 mln euro kary włoskiej skarbówce
Zobacz: Apple odda ponad 2,5 mld dolarów?
Zobacz: Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

Źródło tekstu: Bloomberg, wł     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska | apple

w sumie: 21
  • 0

    2.  2016-01-19 11:03:07

    Spokojnie, nic nie zapłacą. Apfelfap- przyjdzie w sukurs. Zobaczycie, mówił to od dawna ; )

  • 2

    3. ~Cba45  2016-01-19 11:03:59  host: 188.146.64.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ciekawe jakie daly zyski te 8 mld. Chyba to Komisja policzy i cos dolozy dlugu.

  • 0

    4. ~@=@  2016-01-19 11:13:09  host: 168.235.206.50

    Ciekawe czy podrozeja smartfony i od kiedy (Appla)

  • -2

    5.  2016-01-19 11:26:18

    Najbardziej spodobało mi się zdanie "...największej na świecie firmy." :) Co do zaległego wydumanego podatku, mam wątpliwości czy EU wie co robi, bo dlaczego od 2004 roku milczy? Rozbudowana administracja która w 99,9% bije pianę i aby istnieć ciągnie masakryczne zasoby, których już zwyczajnie brakuje więc Europasożyci uczepili się tych, którym się najlepiej wiedzie i którym najbardziej się udaje. Te absurdalne roszczenia uderzą w nas wszystkich, bo jak się USA wkurzy będzie pozamiatane. Oni rządzą światem, bo zarządzają walutą rozliczeniową świata czyli dolarem. Nawet Rosja jest zmuszona w dolarach się rozliczać i mają solidne kłopoty gdzie w ich wyniku rubel poszedł na dno. Arabia Saudyjska jest bankrutem - zwalniają ludzi w administrcji, obniżają emerytury, wstrzymują inwestycje (wystarczył rok taniej ropy) - wszystko przez te lata zarabiania na ropie przejedli. Dlaczego w takim razie EU czuje się na tyle silne żeby się kopać z koniem??? Namnożyli praw często wykluczających się i teraz na ich podstawie wysuwają żądania, a za plecami likwidowana jest strefa Schengen - EU to już trup. Apple, Google, MS - nic nie płaćcie (bo to dotyczy nie tylko Apple...).

  • 3

    6.  2016-01-19 11:59:44

    Wszyscy muszą płacić podatki, nawet zwykli ludzie, więc dlaczego miałoby nie dotyczyć to amerykańskich firm?
    Bogacą się na NAS korporacje a właściwie ich właściciele. 62 najbogatszych ludzi świata ma majątek 4 miliardów najbiedniejszych, a gość spod komentarza 5 bardzo się z tego cieszy... http://tlp.is/8pr

  • 0

    7. ~Walery  2016-01-19 12:02:44  host: 85.219.130.190

    No tak, gra pomiędzy Niemcami (VW) a USA (Apple)....

  • -1

    8. ~pamietaj!  2016-01-19 12:03:11  host: 45-33-139-225.IP.cloudmosa.com

    @5
    1. Najgorsze na Świecie - polityk
    2. MIEJSCE - dziennikarz
    3. Miejsce - rak (choroba)

  • 1

    9. ~  2016-01-19 13:42:01  host: 188.146.11.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Jak to jest, że wielkie koncerny płacą niskie podatki, a małe, początkujące biznesy są obciążane wysokimi składkami - gdzie tu sprawiedliwość?

  • -2

    10.  2016-01-19 13:53:33

    @9 ciekawa teoria z tą sprawiedliwością, co to takiego?

  • 1

    11.  2016-01-19 14:18:55

    @5 applefan twoja teoria jest tak zdumiewająco głupia ze az nie mozliwe ze w nia faktycznie wierzysz(watpie) twierdzisz ze wielkie koncerny jak apple nie powinny nic placic UE tylko zapominasz ze UE nie jest firma tylko jest wspolnota panstw czyli obywateli... i to ze Apple okradl UE oznacza ze de facto okradł kazdego z jej obywateli. Gdybym ja tobie applefanie wział portwel i z twoich powiedzmy 2000zł zabrał ci 25%(podatek) czyli jakies 500zł to czy rowniez bylbys taki wyrozumiały??? Bardzo dobrze ze UE sie zabiera za takie firmy... a Stany Zjednoczone nie zrobia NIC bo jak przypominam zalezy im na podpisaniu z UE umowy o wolnym handlu. Jakiekolwiek "sankcje" spowodowalyby ze z umowy bylyby nici i w efekcie straty jakie USA by pomiosły bylyby kilkadziesiat razy wyzsze niz jakieś 8mld$

  • -2

    12.  2016-01-19 14:21:55

    Mila89 - tu piszemy po polsku - ortograficznie i z polskimi ogonkami ;-)

  • 0

    13.  2016-01-19 14:23:47

    @11 ponawiam pytanie, dlaczego EU milczy od 2004, tylko teraz nagle sobie o Apple przypomniała? Apple działa zgodnie z prawem w Irlandii - czyżby je złamał, podobnie jak tysiące innych zarejestrowanych tam firm?

  • 0

    14. ~ifp  2016-01-19 14:25:00  host: n25-05-08.opera-mini.net

    @10 jezeli chcesz znac odpowiedz, to zapoznaj sie ze szczegolami z propozycji jaka padla dzisiaj w UE - wszyscy powinnismy placic podatki na uchodzcow - Polska tez- to bedzie Sprawiedliwość.

  • 1

    15.  2016-01-19 14:38:05

    @14 dlatego EU się rozpadnie wkrótce. Ten twór nie ma racji bytu. Całkowicie zbiurokratyzowana organizacja bezwładnie dryfująca ku przepaści w świecie błyskawicznych zmian. A co do sprawiedliwości to ona nie istniała, nie istnieje i nie będzie nigdy istnieć. Przykład: urodziłeś się i żyjesz w Polsce - w raju, niektórzy z Twoich rówieśników mieli tą przyjemność urodzić się np w Korei Płn lub w Chinach gdzie żywcem z ludzi pobiera się organy do transplantologii (świat z tego powodu nie finansuje takich zabiegów przeprowadzanych na terenie Chin) czyli w piekle. Czy to wystarczający dowód na brak sprawiedliwości? Inny przykład: jeden gostek pilnie się uczy, rozwija, chłonie wiedzę, a drugi zbija bąki w szkole przepychany z klasy do klasy. Ten pierwszy wpada na genialny pomysł, przekuwa go w biznes i staje się milionerem, ten drugi jeśli ma szczęście trafia na kasę do marketu lub przewala na magazynie paczki by potem z pretensjami protestować że ten ma S-Klassę a mnie nie stać z mojej pracy na jedzenie. I to wg Was jest niesprawiedliwe, a wg mnie jest kwintesencją sprawiedliwości. Nikt nikomu nie zabrania być miliarderem. Zuckerberg wymyślił sobie FB, rozwinął go, przekonał inwestorów, wszedł na giełdę i został miliarderem. Czy ktoś mu w tym przeszkadzał? Czy te magiczne 62 ludków posiadających kapitał = połowie ludzkości nasyłał na niego płatnych zabójców? Nie, Mark stworzył swoim talentem coś z niczego. To jest sprawiedliwe. Proszę nie piszcie głupot bo macie wciąż postawę roszczeniową, która wymaga aby Państwo dawało wszystkim po równo, a tym co mają dzięki swoim umiejętnościom należy zabrać bo to niesprawiedliwe że jedni mają więcej od innych. Ręce opadają panowie i panie, naprawdę.

  • 0

    16. ~  2016-01-19 14:44:25  host: 87-205-93-19.adsl.inetia.pl

    Brawo. Jeszcze tylko HP, Shell, Starbucks i inni. Ja muszę płacić 19% +haracz dla ZUSu a oni 2,5%

  • 0

    17. ~×=×  2016-01-19 14:51:23  host: 168.235.206.50

    @15. Tak jak pisal ten pod @8. Ma. 100% racji. Potwierdziles to applefan. Zajmujesz dwie pierwsze pozycje.

  • 0

    18.  2016-01-19 15:26:41

    @15 applefan nawet z sensem piszesz tylko tak naprawde nikt tutaj nie ma postawy roszczeniowej... Jezeli Kowalski ma firme powiedzmy sklep i odprowadza 25% podatku to dlaczego Nowak ktory ma 10,000 sklepów(chodzi o skale reszta vs apple) ma unikac opodatkowania? bo co? bo jest duzy i nie musi?
    Kasa z podatkow idzie nie tylko na glupoty(na pensje dla armi urzednikow) ale tez z podatkow masz remont ulic(twoich tez) ławek w parku kolo ciebie... naprawde bys chcial zeby tego nie bylo bo kasy zabrakło bo jakis koncern uznal ze jest "za duzy" zeby placic podatki? Machnalbys reka na dziury w ulicy bo "duzym sie nalezy"??? Bronisz marki apple(prosze bardzo) ale nie bron jej w sprawach gdzie apple dziala ponad prawem... bron ich prawa do zyskow(gdzie narzucaja sobie gigantyczne marze) ale nie bron tego ze nie placa podatkow
    A co do UE to tez mam nadzieje ze ten twor sie rozpadnie

  • 0

    19.  2016-01-19 15:55:04

    @18 ale ja nie bronię niepłacenia podatków przez Apple, ale tego, że skoro jest prawo które pozwala na to aby odprowadzać w Irlandii (gdzie są zarejestrowani wszyscy od Google po MS) 2,5% to dlaczego EU nagle chce od Apple 12,5%. Jeśli prawo byłoby jednoznaczne to nie byłoby zmiłuj, a tak będzie bój prawników pomiędzy mądrym, inteligentnym i sprytnym (Apple) a niedouczonym i niemyślącym, ale roszczeniowym (EU z ich nieudolnymi prawnikami i niespójnym prawodawstwem).

  • 0

    20. ~  2016-01-19 17:03:12  host: 89-65-159-68.dynamic.chello.pl

    No mysz zapłacić skoro zalegają. Nie ma ze boli, podatki trzeba płacić, tak jak płacą inni

  • 0

    21. ~  2016-01-19 18:20:57  host: n24-01-11.opera-mini.net

    @18 Ciebie w szkole nie nauczyli poprawnie pisać więc sam się dokształcaj,weź korepetycje...hmm

Dodaj swoją opinię