Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple wybrał TomToma jako głównego dostawcę map

Apple wybrał TomToma jako głównego dostawcę map

LuiN 12 Czerwca 2012 09:38

0 0

tomtomfull2mPodczas wczorajszej prezentacji iOS 6, darmowa aplikacja do obsługi GPS-u z trójwymiarowymi mapami była jedną z najciekawszych nowości. Jak się okazuje, mapy dostarcza Apple'owi sam TomTom.

Informacji o dostawcy map można doszukać się w samej aplikacji "TomTom i inni", ale też sam TomTom nie wstydzi się umowy z Applem i oficjalnie do niej przyznaje. Czy to dobrze? Nawet bardzo.




Holenderski TomTom jest właścicielem firmy Tele Atlas, która oferuje mapy 200 krajów całego świata i olbrzymią bazę punktów POI. Od 30. czerwca 2008 roku firma ma 5-letnią umowę z Googlem, dotyczącą dostarczania danych do systemu Google Maps. Umowa działa też w drugą stronę - Tele Atlas ma dostęp do poprawek i aktualizacji danych dokonywanych przez społeczność Google Maps.

Wygląda więc na to, że rezygnacja z Google Maps nie musi w cale oznaczać pogorszenia się jakości map dostępnych za darmo w urządzeniach Apple'a.

Źródło tekstu: engadget, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    13.  2012-06-12 11:42:04

    ups... druga część mojego komentarza odnosiła się oczywiście do 11. McCoy ;-)

  • 1

    14.  2012-06-12 11:46:58

    Reasumując: w kwestii aktualności map zmiana z google'a na własne mapy kompletnie nic nie zmienia :)

  • 0

    15. ~Misiek  2012-06-12 11:48:35  host: 89-72-108-255.dynamic.chello.pl

    TomTom na ulicy jednokierunkowej w Warszawie - "zawróć jeśli to możliwe" ;)

  • 0

    16. ~..::''""::..  2012-06-12 11:51:50  host: 178-36-85-151.adsl.inetia.pl

    gogle nie dba o Polskie mapy, uaktualniają z ogromnym opóźnieniem a nawet jak już droga jest to i tak system nie wyznacza po niej trasy LOL spróbujcie sobie sami na maps.google wyznaczyć trasę gdańsk-toruń, połowa pójdzie po A1 a dalsza część po krajowej 1 mimo że cały ten odcinek A1 jest od ponad pół roku oddany do użytku

  • 0

    17.  2012-06-12 11:53:59

    @9 - Sądzę że jednak dla nas ważniejsza jest nawigacja w naszym kraju, tutaj nawigacja od Nokii wydaję się często gubić.

  • 0

    18.  2012-06-12 12:11:54

    Mapy Nokii w Polsce są takie sobie, więc ta darmowa nawigacja w Nokia jest mało przydatna w praktyce. Google sprawuje się lepiej, a dodatkowo podają informacje o natężeniu ruchu. TomTom - mapy mają nie najgorsze, zależy od rejonu. Natomiast mają świetne algorytmy obliczania tras, jak dla mnie - najlepsze. Ciekawe czy iOS6 będzie mógł z nich skorzystać.

  • 0

    19.  2012-06-12 12:20:57

    wlo - seledynowe mam, dane o zmianach są wysyłane do SIPa, z SIPa te dane są pobierane przed dostawców map. Coś pokręciłem?

  • 0

    20.  2012-06-12 12:25:00

    @8 Luin kto Ci to powiedział? mam nadzieje, że Ty sam osobiście nie doszedłeś do takowego wniosku. Nawigacja na wp7 a symbianie - to zupełnie inna bajka: na wp7 brak informacji o prędkości, fotoradarach. Brak możliwości wyboru typu trasy: szybka, krótka, optymalna. Brak możliwości wyboru trasy przez konkretne punkty. Brak możliwości stworzenia planu trasy na komputrze na stronie nokia maps i synchronizacji ze "smartfonem" na wp. itd. Jak widzisz te nawigacje są takie same tylko z nazwy :)

  • 0

    21. ~piyoter  2012-06-12 13:41:32  host: 80-48-219-10.pub.krusz-lan.pl

    @15 tomtom w wersji apple na tej samej ulicy: "jedziesz poprawnie, to inni się nie znają!"

  • 0

    22.  2012-06-12 13:56:22

    Używałem Tom Toma, nawigacji dużo brakowało do Automapy, ale myślę że dzięki takiemu wsparciu finansowemu od Apple, owe mapy będą bardzo dokładne, ba mogą być dużą konkurencja dla Automapy. Apple zawsze stara się przełamać monopol Google w sumie nawet im się to udaje, bo mają sporo kasy.

  • 0

    23. ~REd  2012-06-12 14:20:50  host: apn-77-112-177-132.dynamic.gprs.plus.pl

    Może same mapy Google są ok, ale darmowa nawigacja Google już taka świetna nie jest. Graficznie Tom Tom wygląda trochę blado ale nawigacyjnie z pewnością będzie lepszy :)

  • 0

    25. ~  2012-06-12 14:57:59  host: 178-37-103-162.adsl.inetia.pl

    a dlaczego tele atlas nie takim samym kolorem oznacza drogi krajowe i drogi ekspresowe. drogi ekspresowe powinny być oznaczane kolorem autostradowym. tak oznacza google i taka mapa jest bardzo czytelna

  • 0

    26. ~  2012-06-12 14:59:08  host: 178-37-103-162.adsl.inetia.pl

    porównajcie oznakowanie np drogi S3 i DK3 od szczecina

  • 0

    27. ~rubicon  2012-06-12 15:03:21  host: ip-94-42-209-234.ibd.gtsenergis.pl

    meritum. Tom Tom miał zawsze słabe mapy na teren PL bo dla firmy był to dziki wschód. To się zmienia na lepsze. AutoMapa była zawsze najlepsza na rynku PL bo to był jej rynek macierzysty. Ale to firma lokalna i nie wiem, czy utrzyma konieczne nakłady a rozwój. Noka Maps... na symbianie oraz jej wersja sieciowa jest lepsza od google. I darmowa , co pozwala używać bez powszechnego w PL piractwa , czyli na zaktualizowanych mapach. Myślę, że wybór dokonany przez Apple , czyli Tom Tom ze wsparciem google jest doskonały i optymalny.

  • 0

    28.  2012-06-12 15:10:20

    Myślę, że post nr 9, zawarł istotę sprawy w całej rozciągłości. Dodam, że korzystam z Automapy i też mam zastrzeżenia, oraz z nawigacji Google, w Motoroli Defy i bez transferu danych ani rusz. Nokia - jak dla mnie - rozwiązała tę sprawę najlepiej jak można było. Innym osobom może odpowiadać nawigacja konkurencji- mnie nic do tego.

  • -1

    29. ~  2012-06-12 15:56:58  host: ackl46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    AM przereklamowane. Lepsza jest MM.

  • 0

    30.  2012-06-12 17:49:56

    29- korzystałem z Mapa Map i zmieniłem na Automapę. Niebo a ziemia, przynajmniej dla mnie.

  • 0

    31. ~Misiek  2012-06-13 00:14:37  host: 89-72-108-255.dynamic.chello.pl

    @27 - nie dla wszystkich darmowa. Posiadacze E71, 6650 i podobnych nadal muszą płacić. Tylko E72 i nowsze mają to w cenie zakupu słuchawki.

  • 0

    32. ~  2012-06-13 17:36:09  host: z33-10.opera-mini.net

    Autor postu @27 ma dokładnie takowe odczucia jak ja...

  • 0

    33. ~ViNYL  2012-06-13 17:44:56  host: 188.146.56.100.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    My tu gadu gadu o tych mapach, a ja osobiście sądzę że w pokryciem akurat w PL nikt specjalnie się nie będzie zajmował i tu liderem zostanie automapa. A że ma wady? Każdy program ma jakieś, a AM broni się dzielnie właśnie mapami.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-132-134.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Pi0trek | 2017-07-21 10:31:03

Jak aplikacja może zapobiegać kradzieży? Może zapobiega też zgubieniu telefonu?


mikkel | 2017-07-21 10:29:59

iDiot - wpisz w YT


~ | 2017-07-21 10:24:00

@xxc Rany, kogo w 2017 roku obchodzi BSA? Chlopie!


insomnia | 2017-07-21 10:23:34

@25 a co to jest iStore?


~nickt | 2017-07-21 10:11:17

Na zdjęciu to @wlo czy @petru?

Ankieta

Najlepszy smartfon w cenie do 1500 zł to:

10 najlepszych smartfonów do 1500 zł (lipiec 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet