Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple wie gdzie jesteś... i przekaże to innym

Apple wie gdzie jesteś... i przekaże to innym

Q! 23 Czerwca 2010 09:24

0 0

Nowy regulamin, który Apple właśnie wprowadził, daje mu możliwość dosyć swobodnego zarządzania informacjami na temat aktualnego położenia geograficznego jego urządzeń.

W nowym regulaminie Apple’a możemy przeczytać, że firma ta gwarantuje sobie prawo do gromadzenia, wykorzystywania oraz dzielenia się z podmiotami trzecimi informacjami na temat aktualnego położenia geograficznego swoich urządzeń.

Taki zapis dotyczy dowolnych urządzeń firmy z Cupertino, czyli zarówno telefonów iPhone, jak i komputerów Mac. Po co Apple informacje na temat aktualnego położenia użytkowników ich produktów?




Jak zapewnia firma, dane te wykorzystywane są w celu zaoferowania swoim klientom produktów i usług opartych o geolokalizację. Co więcej, ich zbieranie ma mieć charakter anonimowy i ma nie pozwolić na identyfikację konkretnego użytkownika.

Chociaż zapisy te brzmią mniej groźnie niż wynikałoby to na pierwszy rzut oka, to jednak trzeba mieć świadomość, że ingerują one w prawa użytkownika do indywidualnego decydowania o zakresie udostępnianych informacji na swój temat.

Źródło tekstu: crunchgear, wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~ipiko  2010-06-23 12:32:16  host: hnx82.internetdsl.tpnet.pl

    Zobaczcie Keynote i wywiad z Jobsem na D8, to zrozumiecie o co chodzi.

  • 0

    29. ~  2010-06-23 12:39:13  host: t05-10.opera-mini.net

    Oby można było wyłączyć te "usługę", bo coraz częściej jesteśmy niestety pozbawiani prywatności. Sam się tego przestraszyłem, kiedy ostatnio na fejsbuku w propozycjach znajomych znalazłem Japończyka, z którym wymieniłem dwa maile, a nikomu mojej skrzynki nie udostępniałem. Google dysponuje wszechwiedzą, a Apple też chce chyba taką mieć...

  • 0

    30.  2010-06-23 12:43:15

    Coz, Q, powiem to wprost - musze ze smutkiem powiedziec, ze nie pasujesz do ekipy Telepolis pod jednym, zasadnicznym wzgledem - skrajnej subiektywnosci. Wiele osob to wytykalo wczesniej i niestety zaczynam sie przylaczac do ich grona. Jesli piszesz takiego newsa, to badz obiektywny i dopisz chocby linijke (jak nie akapit) o tym, ze to samo i wiele wiecej robi Google, ze M$ takze ma posiadac (wg developerow) podobne zapisy w licencji. Takie rzeczy praktykowales takze wczesniej, stawiajac sprawe stronniczo i to moze sie nie podobac - sprawa oczywista. Niestety, ale wychodza nawyki chwalenia M$ wczesniej.. poczekaj sobie do 4Q tego roku, zaczna wychodzic urzadzenia od M$ na WP7 i mozesz spiewac pochwalne peany ;) A do tego czasu nie przerabiaj Telepolis w "Fakt" czy "SE" i zachowaj OBIEKTYWNOSC - przedstawiaj sprawy szerzej zachowujac perspektywe i dajac porownanie. Wszystko na ten temat.

  • 0

    31. ~G_K  2010-06-23 13:17:43  host: ti0010a380-0502.bb.online.no

    Do 30: a nie przesadzasz aby? Czy każdy news powinien się kończyć formułką: podobnie jak firma X, Z, Y, a w przeciwieństwie do A, B, C? Autor napisał co producent wprowadził, jak to tłumaczy i że może to być zagrożeniem dla prywatności, jak ktoś na to zwraca uwagę. W końcu nie jest to news przekrojowy a tylko o jednej firmie.

  • 0

    32. ~  2010-06-23 14:05:02  host: t11-16.opera-mini.net

    @30 PLANET - Nie zgodzę się z Tobą. Przedstawianie sprawy szeroko w takiej zwięzłej formie, jaką jest news, jest niemożliwe, poza tym sprawiłoby, że czytelnik by się pogubił. A co do Q - mam nadzieję, że ma na uwadze ciągłe samodoskonalenie, a wiele ma jeszcze do zrobienia. Jestem jednak optymistą :) /shootem

  • 0

    33.  2010-06-23 14:10:52

    News jest nieobiektywny i zawiera błędne informacje (w części już skorygowane jak widzę). W tekście pozostał tekst "jednak trzeba mieć świadomość, że ingerują one w prawa użytkownika do indywidualnego decydowania o zakresie udostępnianych informacji na swój temat". W komentarzu numer 26 napisałem że to użytkownik decyduje czy i jak te informacje są udostępnianie.

  • 0

    34.  2010-06-23 14:22:11

    #31: wg mnie, powinien, SZCZEGOLNIE jesli ma zawierac ocene wlasna autora, wbrew temu, co bylo domena Telepolis - subiektywne komentarze, ale obiektywne newsy. Jeden akapit (tyle wystarczy - to ad #32) nikomu by nie zaszkodzil, a wrecz odwrotnie, przedstawil sytuacje w spektrum. Tak samo jak pisanie o fabrykach Foxconna i tylko o jednej firmie produkujacej tam produkty... ;) Poza tym autor nie ujal sedna, tego co zrobili m.in. #26 czy #16. Do tego populistyczny naglowek i subiektywnosc jak sie patrzy.

  • 0

    35.  2010-06-23 14:23:14

    Oczywiscie mialo byc "w pelnym spektrum".

  • 0

    36. ~  2010-06-23 15:29:58  host: t07-14.opera-mini.net

    Szpiegi!

  • 0

    37.  2010-06-23 15:46:54

    #18: czesto osoby starsze nie wiedza, ze jest wysylany sms przy odrzuceniu, poza tym niewazne czy to latwo wylaczyc czy nie - to nie powinno byc domyslnie wlaczone #19: mylisz sie, to nie operator wysyla sms'a ale telefon (oczywiscie po zalogowaniu sie) i czasem nie ma mozliwosci zrezygnowania z tego g.wna, trzeba wysłać kolejnego sms'a, zeby sie wypisac, doswiadczylem tego na dwoch nokiach, w dwoch sieciach

  • 0

    38. ~  2010-06-23 16:06:44  host: t24-01.opera-mini.net

    Dobra, na Telepolis pojawiły się ostatnio w newsach opinie. W tym konkretnie darowałbym sobie ostatni akapit lub napisał go w innym stylu, choć niekoniecznie przedstawiłbym szeroko sytuację u innych producentów. Ale ja nie piszę newsów dla Telepolis. Ten ma braki, a szkoda. Tyle moich dywagacji na ten temat. /shootem

  • 0

    39. ~  2010-06-23 16:13:41  host: t24-01.opera-mini.net

    A właśnie: może na Telepolis pojawiłby się jakiś większy tekst o traktowaniu naszej prywatności przez operatorów telekomunikacyjnych i producentów? Taka moja mała propozycja do Redakcji /shootem

  • 0

    40.  2010-06-23 18:28:05

    Planet: Jesli piszemy o o jakiejs sprawie, to raczej unikamy mieszania innych tematow. Jak piszemy o Apple, to raczej unikamy pisania o google, nokii, windowsie itp. Uwazam, ze w tym wypadku copisywanie jakies plytkiego zdania nic dobrego nie daje. Co do tego, ze jest cos takiego jak oo.apple.com to myslisz, ze ludzie o tym wiedza? to nie jest opcja w telefonie... Ja musialbym sie teraz wczytac mocno w temat, ale chcialbym miec mozliwosci uzywania GPS, bez obawy o ciagle zapisywanie danych. Wylaczenie uslug lokalizacyjnych to nie jest rozwiazanie. Aha,i napisz mi, gdzie Q! wychwalal WM, bo ja sobie nie przypominam.

  • 0

    41.  2010-06-23 19:15:21

    Racja, ale dotychczas unikaliscie takze subiektywnosci, mam nadzieje, ze tak zostanie. Cenie u was bardzo zasade neutralnosci i wyrazania osobistych pogladow nie w newsach, a raczej tylko w komentarzach. Coz, wolalbym, zeby tak zostalo... LuiN bardzo ladnie potrafi podsumowac newsa tak, ze nawet laik bedzie na przyszlosc wiedzial, co z czym sie je (co niejednokrotnie czyni). Nie skorzystalem z domyslnego wylaczenia lokalizacji.. ale programy pytaja sie o uzycie GPSa i zezwalam im w zaleznosci od sytuacji i programu. Apple moze i odgornie zbiera podstawowe dane polozenia w OS4 - ale skoro jest mozliwosc wylaczenia tego, powinna byc o tym wzmianka, ewentualne uzupelnienie. Bez tego news jest niekompletny, w swietle tego zakrawa wprost na stronniczy (albo wynikajacy z nie drazenia tematu) - nawet, jesli opcja wylaczenia (pod)opcji nie jest bynajmniej intuicyjna. Co do WM, nie chodzi tylko o dobor tematow... chodzi o subiektywnosc w wypowiedziach na jego temat. Widac, ze autor faworyzuje ten, a nie inny OS. OK - ale niech subiektywnosc ograniczy do wyboru tematow i w miare mozliwosci tylko do tego.

  • 0

    42.  2010-06-23 19:48:05

    Niewątpliwie dane są zbierane, nie tylko przez Apple. Jednak mnóstwo danych dostarczają sami ludzie, którzy w internecie (np.: na portalach społecznościowych i nie tylko) dobrowolnie podają jawnie dosłownie wszystko o sobie. Nie potrzeba iPhone'a czy innego urządzenia, wystarczy po prostu poczytać. Przy okazji, gdzieś było o pomyśle, żeby kolejne wersje Androida same wysyłały w tle informacje o bugach do autorów aplikacji i samego systemu. Podobno tylko w celu optymalizacji działania...

  • 0

    43.  2010-06-23 19:53:02

    *** PLANET - tak jak już ktoś pisał (*** G_K i *** 32) - nie da się w każdym niusie pisać o całości, bo.. nius jest na konkretny temat, a nie opisuje sytuację na rynku. Co do MS, to te zapisy dopiero _będą_, u Apple'a już _są_ - a to spora różnica. Jeśli pojawią się podobne u MS - na pewno o tym napisze(my). Hmm. Mógłbyś wskazać w którym konkretnie miejscu chwaliłem MS? Bo za bardzo sobie tego nie przypominam (bez złośliwości). A następnym razem, *** PLANET (i inni), zwrócę większą uwagę elementy, o których piszecie.

  • 0

    44.  2010-06-23 19:55:55

    co do oo.apple, dla mnie to wylacza "cos". To co jest pewne to zapisy w regulaminie. A apple i tak robi wszytko po swojemu. Co do tego co pisze Q!. Mam swiadomosc, ze czasami mozna cos napisac inaczej/lepiej - idealni nie jestesmy. Taki Q! napisal u nas prawie 900 newsow, wiec jak pokrytykujecie jednego czy drugiego newsa, to co najwyzej bedzie lepiej na przyszlosc. ;) Natomiast nie zgodze sie co do jego stronniczosci, a juz w ogole w przypadku WM - a juz na pewno nie faworyzuje WM.

  • 0

    45. ~  2010-06-23 21:28:33  host: t08-12.opera-mini.net

    Planujecie kupno iphona? Przeczytajcie ten news: http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Masz-nowoczesny-telefon-Przy gotuj-sie-na-awarie,wid,12403777,wiadomosc.html

  • 0

    46.  2010-06-23 21:44:04

    @45 mam iphona ponad dwa lata i śmiga jak nówka

  • 0

    47.  2010-06-23 22:23:50

    Ja jeszcze w kwestii formalnej: źle brzmi mi zdanie "zapisy te brzmią mniej groźnie niż wynikałoby to na pierwszy rzut oka". Synestezja? ;) No i to wynikanie na pierwszy rzut oka - z błędem interpunkcyjnym w dodatku... Ale więcej się nie czepiam.

Dodaj swoją opinię