Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple pozostanie liderem. Facebook i Google będą traciły na znaczeniu

Apple pozostanie liderem. Facebook i Google będą traciły na znaczeniu

LuiN 22 Stycznia 2016 08:21

4 8

W najbliższych latach Apple utrzyma pozycję lidera rynku pod względem technologicznym - uważa Andrzej Kurnicki z Uczelni Łazarskiego. Amerykańska spółka posiada ponad 200 mld dolarów gotówki, która może zarówno trafić do inwestorów, jak i być przeznaczona na dalsze inwestycje. W gorszej sytuacji są natomiast Facebook oraz Google. Zdaniem eksperta analitycy i zarządzający portfelami szukają spółek o większej rentowności.



Apple ma przede wszystkim ogromne zasoby gotówkowe. Posiada ponad 200 mld dol. żywej gotówki, z czego sporą część może przeznaczyć na dywidendę i wykup własnych akcji - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Andrzej Kurnicki, ekspert polityki monetarnej i kierownik Katedry Finansów i Bankowości Uczelni Łazarskiego.

Aktualnie za jedną akcję spółki Apple inwestorzy płacą około 100 dolarów amerykańskich. Daje to rynkową kapitalizację całego przedsiębiorstwa na poziomie 550-560 mld dolarów. Ekspert jest jednak zdania, że obecna wycena spółki nie oddaje w pełni jej faktycznej wartości. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę posiadane zasoby gotówkowe, godziwa cena za jedną akcję powinna wynosić mniej więcej 200-220 dolarów.

Kondycja spółek technologicznych nieodłącznie związana jest z popytem. A ten popyt w Stanach Zjednoczonych nie jest obecnie zbyt silny. Spółki, które mają dobry, innowacyjny produkt, jak np. Apple, mogą konkurować, ale marże będą mniejsze - tłumaczy Andrzej Kurnicki.

Zdaniem Kurnickiego pewne kłopoty może mieć m.in. Facebook. Rozmówca uważa, że obecnie prowadzony model zarządzania jest nie do końca przejrzysty dla inwestorów.




Facebook musi przebudować swój model zarządzania spółką, aby wygenerować większe marże - stwierdza.

Ekonomista odnosi się także do spółki Google. W jego ocenie firma powoli dociera do granicy swojego potencjału biznesowego, co widoczne jest w spadającym zainteresowaniu inwestorów. Menadżerowie funduszy inwestycyjnych oczekują wyższych rentowności i coraz częściej rozglądają się za bardziej interesującymi aktywami.

Kurnicki podkreśla, że w sektorze pod względem posiadanych możliwości inwestycyjnych niekwestionowanym liderem pozostaje natomiast spółka Apple.



To spółka, która jest poza jakimkolwiek zasięgiem innych firm. Ma możliwości, kadrę i zasoby gotówkowe, żeby ciągle być liderem na rynku technologii - podkreśla Kurnicki. - To m.in. wprowadzanie nowych technologii, rozszerzenie działalności w niektórych sektorach, w których do tej pory spółki nie było, np. w kierunku wprowadzenia modelu samochodu, który za kilka lat ma się poruszać bez benzyny i gazu, tylko dzięki rozwiązaniom technologicznym przyjaznym środowisku. Być może tutaj będzie taka marża, jaką Apple chce osiągnąć.

Ekspert prognozuje, że sytuacja Facebooka oraz Google'a prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu.

Źródło tekstu: Newseria     
Źródło zdjęć: nullnull

Dodaj do:

Tagi: apple | facebook | google

w sumie: 25
  • 0

    6. ~  2016-01-22 09:07:18  host: 5.254.65.205

    Apple to równia pochyła. Zero innowacji, jadą tylko na dorobku Jobsa. Daję im maksymalnie 10 lat.

  • -2

    7. ~pytanie  2016-01-22 09:27:01  host: 168.235.206.50

    Do telepolis.pl
    Niedawno uzyto Nick: PLUJEnaPLEJA.
    Czy moge uzyc Nick: PLUJEnaAPPLEFANA. To nie jest zlosliwosc z mojej strony!!!! ale podoba mi sie taki Nick!!!!!!!!!

  • 1

    8.  2016-01-22 09:53:53

    @7, pluń sobie w czoło. Pod oknem komentarza masz regulamin.

  • 0

    9. ~  2016-01-22 10:00:45  host: user-94-254-192-113.play-internet.pl

    @7 Ty jesteś chory

  • 0

    10. ~pi-pa  2016-01-22 10:07:23  host: n10-06-01.opera-mini.net

    @8 przeciez on jest grzeczny i nie kaze ci sie pluc w czolo. Zadal tylko pytanie

  • 0

    11. ~  2016-01-22 10:11:28  host: 8.37.225.123

    Ale macie problemy... :-(

  • 0

    12.  2016-01-22 10:18:37

    Wyluzujcie z tym expertem. Piszę skrotowo i rekreacyjnie, bez spinki. @3 skoro już się czepiamy to po pierwsze 2000 tys zł to 2 000 000 zł czyli 2 mln zł. Jeśli miałeś na myśli dwa tysiące zł to zapis wygląda tak: 2 tys. zł. Po drugie dlaczego za każdym razem jak mowa o Apple ktoś wyskakuje i pisze o zarobkach w Polsce. A jak Sony pokazało Z5 za 3999 PLN lub Samsung pokazał S6 za >3k PLN (czyli oba w cenie iPhona lub większej) nie było głosów że to Polska, niskie zarobki itd. Dlaczego? Po trzecie. Polska nie jest rynkiem docelowym dla żadnej firmy technologicznej i motoryzacyjnej. Takie BMW sprzedaje na świecie 1,8 mln szt aut rocznie. W PL... trochę ponad 6 tys szt. Podobne statystyki ma mercedes, BMW itd. Nikt się nie przejmuje tym, że jeden z drugim zarabiacie po 2k PLN. Dla wszystkich firm (oprócz lokalnej piekarni czy mleczarni) Polska może nie jako konsument może nie istnieć, jest za to 1,6 mld chińczyków gdzie jest wielu bardzo bogatych ludzi, a średnia płaca jest od paru lat wyższa jak w Polsce i pracownik fizyczny w fabryce zarabia więcej jak jego odpowiednik w PL. Tam jest rynek i tam jest sprzedaż. Kto się wami przejmuje - 36 mln ludzi w biednym kraju? Idź wymyśl coś, zarób i bądź bogaty a nie marudź w kółko o tych płacach bo ż...ć się chce od tego jęczenia. Jak za komuny. Naród jęczków i narzekaczy.

  • 1

    13. ~Master Chief  2016-01-22 10:31:07  host: 83-238-213-212.static.ip.netia.com.pl

    Czemu się tu dziwić, że mają sporą gotówkę w kieszeni skoro unikają podatków okradając między innymi Nasze państwo, tak więc wszystkim fanom ogryzka gratuluję postawy patriotycznej...

    Ponad to nie powiedziałbym, że firma jest innowacyjna chyba, że zamierzamy wprowadzić zmiany w Kodeksie Karnym i zamienić definicję kradzieży patentu na innowacyjność.
    To jest choroba naszej dzisiejszej, kapitalistycznej rzeczywistości aby takie postawy i oparte na nich modele biznesowe były promowane.

  • 0

    14. ~  2016-01-22 10:32:12  host: n07-08-01.opera-mini.net

    Treść wiadomości. *12. Tu jestes chory

  • 1

    15. ~Master Chief  2016-01-22 10:34:00  host: 83-238-213-212.static.ip.netia.com.pl

    @12 I pomyśleć, że byli tacy bohaterscy ludzie, którzy poświęcili swoje życie, by taki lewacki knypek jak ty mógł się urodzić w wolnym kraju...

  • 1

    16. ~  2016-01-22 10:42:05  host: n07-08-01.opera-mini.net

    @15. Dzieki za wspanialy tekst.

  • 0

    17.  2016-01-22 11:09:21

    @15 ciekawa teoria. Kupiłbym Polskiego smartfona, aby wypełnić utopijną i nieistniejącą w praktyce teorię o patriotyzmie ale niestety takie nie istnieją.

  • 0

    18.  2016-01-22 11:45:52

    I dlatego warto inwestować w akcje Apple a nie jakieś lokaty i inny syf który oferują banki czy lokalna giełda

  • 0

    19.  2016-01-22 12:20:48

    @18 oczywiście. Po opublikowaniu rekordowych wyników za 4Q2015 będzie boom na akcje Apple.

  • 1

    20.  2016-01-22 12:53:41

    Produkty Apple zupełnie nie trafiają w moje potrzeby, dlatego nie podzielam głównych celów i założeń applefana_. Jednak kiedy schodzi na inne tematy niż zachwyt nad Jabłkiem, to potrafi bardzo mądrze pisać. Do komentarza nr 12 dałem nawet plusika.

    @MasterChief - nazwałeś apllefana_ lewackim knypkiem? Porównując wasze wypowiedzi to ty raczej wypadasz na lewaka. Czy wiesz, co oznacza to słowo? A Polska... może i jest wolna, ale wolności w tym kraju mało. Bo jeśli, podejmując legalną pracę, muszę najpierw zapłacić za papier państwowemu lekarzowi, a później obowiązkowo odprowadzać do państwowych instytucji składki na szereg ubezpieczeń, a także, w zależności od branży, przestrzegać miliona przepisów administracyjnych, to naprawdę z prawdziwą wolnością nie ma to wiele wspólnego. I dlatego, jak zauważył applefan_, my jesteśmy małym i biednym krajem, a wolnorynkowe Chiny coraz większą potęga.

  • 1

    21. ~Mucus  2016-01-22 13:06:57  host: cpc9-live22-2-0-cust70.know.cable.virginm.net

    Tu jak zawsze wojna widze:)
    A ja chyba tez jakis nienormalny bo zamienilem iP5 na Lumie 640,
    I wiecie co!? Za jedna piata ceny mam wszystko czego potrzebuje:) (caly czas uzywam iPada tho)
    Reasumujac niech kazdy uzywa co mu sie podoba i bedzie git,
    Wystarczy ze politycy chca podzielic narod:)

  • -1

    22. ~@12 i 15  2016-01-22 13:15:44  host: apn-46-77-124-46.dynamic.gprs.plus.pl

    Uwielbiam jak faszyści od lewaków się wyzywają, to chyba taki znak czasów, niczym te popisy.

  • -1

    23. ~@20  2016-01-22 13:22:24  host: apn-46-77-124-46.dynamic.gprs.plus.pl

    Zejdź na ziemię, mityczny wolny rynek nie istnieje. Wolna amerykanka za to jest coraz bardziej promowana, a gdyby nie państwo byłbyś zapewne już drugim Kulczykiem. Najwyższa pora zrozumieć, że podatki są potrzebne - Tobie także.

  • 0

    24. ~Darek  2016-01-23 14:44:36  host: apn-46-77-124-143.dynamic.gprs.plus.pl

    Jabłko ma pieniadze z których nie korzysta. Co takiego wymyślili w ostatnich latach co jest innowacyjne? Ja nie mam takiej wiedzy, więc nic. Jak powiedzial klasyk pieniadze to nie wszystko.

  • 0

    25. ~Dolek  2016-01-25 17:55:02  host: 178235199242.warszawa.vectranet.pl

    #19 Wiedza ekonomiczna poraża. Spodziewasz się bumu zakupowego gdy akcje są tak drogie ??

Dodaj swoją opinię