Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple płaci za śledzenie użytkownika. Pozwy zbiorowe już wkrótce?

Apple płaci za śledzenie użytkownika. Pozwy zbiorowe już wkrótce?

Q! 14 Lipca 2011 17:01

0 0

Południowokoreański oddział Apple wypłacił odszkodowanie za bezprawne śledzenie oraz zbieranie informacji na temat położenia użytkownika telefonu iPhone. Jest to efekt pierwszego tego typu wyroku sądu w historii firmy. I na tym może się nie skończyć.

W maju południowokoreański oddział Apple został zobligowany wyrokiem sądu do zapłaty odszkodowania w wysokości 1 mln wonów (około 946 dolarów). Suma miała zostać zapłacona przez Apple w czerwcu.

Tymczasem prawnik, który wniósł oskarżenie, już przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko firmie z Cupertino. Założona w tym celu strona spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że tuż po uruchomieniu została przeciążona przez zainteresowanych.




Podobne pozwy przeciwko Apple złożyły w USA m.in. dwie niezależne grupy konsumentów, użytkowników iPhone’ów oraz iPadów. Nie wiadomo jaki będzie ich finał. Wiadomo natomiast, że w maju Apple wydał aktualizację oprogramowania, która miała załagodzić obawy użytkowników odnośnie ich śledzenia.

Szerzej o problemach Apple’a związanych ze śledzeniem użytkowników telefonów iPhone pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 1

    2.  2011-07-14 17:30:27

    Wielki Brat zostanie puszczony z torbami :)

  • 0

    3. ~Octopus  2011-07-14 17:44:13  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    Trzeba czytać regulaminy :D. Napisali wszak w regulaminie - "telefon łączy się z internetem bez wiedzy właściciela" :)) .. no tak, ale kto czyta regulaminy :D

  • 0

    4. ~  2011-07-14 17:50:59  host: z26-11.opera-mini.net

    Jankesi boją się o swoje dupy, więc stosują takie chwyty za pośrednictwem telefonów.

  • 0

    6.  2011-07-14 18:06:55

    1 mln wonów to tylko 946 dolarów? Czy raczej 946 tysięcy?

  • 0

    7. ~gt  2011-07-14 18:22:32  host: 178-73-20-226.home.aster.pl

    @DabGor: tak trudno sprawdzić? nbp.pl i jasno widać, że 1000KRW=2,67PLN.

  • 0

    10.  2011-07-14 18:47:07

    @gt: Trudno, bo w pracy jestem i jedyną stroną jaka nie jest zablokowana przez admina to TelePolis ;)

  • 0

    11. ~  2011-07-14 18:49:46  host: z35-13.opera-mini.net

    Sprawa oczywiscie pozyteczna dla uzytkownikow. Wyrok jak rozumiem zapadl w Korei :-) Polityka prywatnosci w biznesie internetowym i telekomunikacyjnym to dosc wrazliwy temat i niech znajdzie sie jakis zasadniczy sedzia w Stanach a pozwy uzyskaja odpowiednie wsparcie techniczne i prawne... To moze byc precyzyjna akcja w trwajacym wlasnie w biznesie telkom meczu USA reszta swiata (moze poza Chinami ktore dysponuja wlasnym, i nie tylko, poteznym rynkiem, maja w *** patenty i ogolnie mozna im naskoczyc). Robi sie coraz ciekawiej :-)

  • 0

    12. ~  2011-07-14 18:49:58  host: user-31-175-99-45.play-internet.pl

    9 - jestem pewien, ze pozywajacy to taki sam cwaniak jak Apple i dokladnie tak samo postanowil zrobic latwe pieniadze. Dokladniutko. Innymi slowy gnojek w stylu Apple czyli swoj trafil na swojego.

  • 0

    13.  2011-07-14 19:03:37

    Dziw bierze człowieka że to ludzie taki telefon kupują który na każdym kroku działaniu ich śledzi. Mówili tez że Android śledzi ludzi, mam przegladarke Chrome od Google i też mnie śledzi wpisujac coś w polu omnibox dane są rejestrowane. W dzisiejszych czasach się nie ukryjesz.

  • 0

    14. ~PatrykOS  2011-07-14 19:16:04  host: 87-250-179-14.slupsk.hypnet.pl

    O, to może i ja się załapię na jakieś odszkodowanko. Gdzie te wnioski grupowe można składać panie redaktorze?

  • 0

    15.  2011-07-14 22:49:38

    Matko boska jakby Wam to tak przeszkadzało że wasz telefon was śledzi, wiem to chamskie ale praktycznie nieszkodliwe. Przecież co z tego że Apple będzie wiedziało że byliście np. w Warszawie?

  • 0

    16. ~  2011-07-14 22:56:03  host: 213-238-90-88.adsl.inetia.pl

    12 - ta kwota to równoważnik polskiej średniej krajowej więc tylko parę groszy. W porównaniu z wartością danych ze śledzenia to jest nic.

  • 0

    17. ~  2011-07-14 22:59:24  host: z33-07.opera-mini.net

    a andriod nie przekazuje danych do centrali?

  • 0

    18. ~  2011-07-14 23:40:32  host: 213-238-112-194.adsl.inetia.pl

    @15 - logika wyprutej intelektualnie marionetki korporacji.

  • 0

    19. ~NN  2011-07-15 08:27:23  host: zoe.abb.pl

    Stary poczciwy Symbian takich "usprawnień" nie posiadał...

  • 0

    20. ~  2011-07-15 08:42:04  host: host-89-229-128-92.chelm.mm.pl

    Załagodzić obawy, hehehe. Brzmi podobnie jak "not bug but feature" :D

  • 0

    21.  2011-07-15 08:45:10

    @20 ;-))

  • 0

    22. ~Octopus  2011-07-15 08:46:09  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    15 - myślisz się , śledzenie kogoś to informacja a ta jest szczegółowo analizowana przez specjalistów od sprzedaży. >>@ 17. oczywiście ,że tak. android robi dokładnie to samo. >>19. w symbianie także są takie kwiatki :)-Geominder ,miniGPS czy wręcz SpyPhone GPS :))

  • 0

    23. ~NN  2011-07-15 09:35:32  host: zoe.abb.pl

    @22 Żadnego z programów nie posiadam w telefonie, czy też nie są to programy? Z tego co czytałem tu i ówdzie wynikało, że Symbiany same z siebie nie szpiegują w przeciwieństwie do IOS, czy Androida. Przy okazji śledzenia polecam film: http://www.youtube.com/watch?v=qI1AxUyvEiA

  • 0

    24. ~Lolek  2011-07-15 10:48:41  host: 212.160.172.70

    A na jakiej podstawie twierdzisz "swój trafił na swego" jak złąmiesz ręke to nie weźmiesz odszkodowania? Jakby ktoś z urzędu wykorzystał twoje dane bez twojej wiedzy tez bys to olał? po to mamy prawo zeby walczyc o swoje prawa...A jak jestes samarytaninem to pozdro;)

Dodaj swoją opinię