Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple otrzymał patent na multi-touch

Apple otrzymał patent na multi-touch

Q! 28 Stycznia 2009 09:21

0 0

Amerykański Urząd Patentowy przyznał firmie Apple patent na technologię multi-touch. Oznacza to, że pozostali producenci będą musieli opracować swój własny sposób na multidotykową obsługę urządzeń.

Wniosek o ochronę technologii multi-touch został złożony w Urzędzie 11 kwietnia ubiegłego roku. Dopiero kilka dni temu zapadła decyzja o przyznaniu patentu firmie Apple. Zbiegło się to z zapewnieniami jednego z szefów firmy, Tima Cooka, że Apple jest gotowe do podjęcia wszystkich kroków w celu ochrony swoich własności intelektualnych. W przypadku odkrycia próby ich łamania, mają być podjęte wszelkie możliwe próby w celu rozwiązania takiego problemu.

Apple otrzymał ochronę patentową nie tylko na funkcję multi-touch, ale także na metodę heurystyczną pomagającą określić jakie czynności chciał wykonać użytkownik. Ma do zagwarantować jeszcze większą precyzję obsługi takiego ekranu.




Co ciekawe, technologia multi-touch została zastrzeżona nie tylko dla telefonów i odtwarzaczy muzycznych, ale również dla komputerów.

Opatentowanie technologii multi-touch może doprowadzić do sytuacji, w której premiery nowych telefonów z tą funkcją mogą zostać opóźnione. Wszystko dlatego, że producenci będą musieli poświęcić dodatkowy czas na opracowanie własnych technologii wielodotykowych. Chyba, że wykupią licencję.

Źródło tekstu: pcworld.com, worldofapple, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2009-01-28 10:04:05

    piotr: hym... A nie jest tak, że nadajniki do 100 mW są legalne?

  • 0

    4. ~wuj  2009-01-28 10:04:21  host: dos239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    drugi akapit, poprawka: "...celu ochrony swoich własności intelektualnyCH"

  • 0

    5.  2009-01-28 10:05:57

    wuj: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    6.  2009-01-28 10:09:08

    Czy wniosek patentowy obejmuje także gesty wykonywane przez użytkownika? Rozumiem, że można opatentować technologie użyte do produkcji ekranów dotykowych multi-touch oraz sposób interpretowania gestów, algorytmy itp.

  • 0

    7.  2009-01-28 10:22:17

    WitekT: ostatnie zdanie, brakuje slowka 'ze' :)

  • 0

    8. ~ms93  2009-01-28 10:29:27  host: host-n2-73-203.telpol.net.pl

    "Chyba, wykupią licencję." - nie brakuje tam "że" po przecinku? Jakos tak dziwnie brzmi.

  • 0

    9.  2009-01-28 10:32:51

    :), ms93: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    10. ~robertnik  2009-01-28 11:00:04  host: 77-253-67-188.adsl.inetia.pl

    Nie dobrze. To ze został założony ptent to w sumie nic takiego, ale Aple nie sprzedaje oprogramowania bez ich sprzętu, a to już tragedia dla tak przyszłościowej technologii.

  • 0

    11. ~maciej92  2009-01-28 11:08:11  host: ya26.internetdsl.tpnet.pl

    Ja sie zastanawiam jaki multi-touch ma android jak jest taki jak w ip o tym samym apple pozbylo sie konkurenta :/

  • 0

    12.  2009-01-28 11:17:22

    gdzie jest wykorzystywana ta funkcjonalność? Czy to chodzi o normlany ekran dotykowy? z tego co zrozumiałem nie, więc o co to chodzi :). Pewnie zaraz zaprzęgnę forum, ale można by było napisać do czego tak funkcja jest stosowana :)

  • 0

    13.  2009-01-28 11:48:24

    @12; sluzy np do powiekszenia lub zmniejszenia zdjecia uzywajac np kciuka i wskazujacego. Dosc wygodne. O inne funkcje zapytac trzeba posiadaczy IP.

  • 0

    14.  2009-01-28 11:56:00

    @13, w sumie nie do końca wiki podaje, że do jednoczesnego dotykania kilkoma palcami ekranu, ale jak ekran 2,9" dotykać 2 lub więcej palcami, toż to się tam nie zmieści :P

  • 0

    15.  2009-01-28 13:21:23

    @14; akurat 2 palce sie zmieszcza, mialem IP kolegi dzis w rekach i ogladalem video z dailymotion... nawet dobrze szlo. A multi-touch Appla uzywalem tylko na Ipod-touch siostry... ten sam ekran mi sie wydaje.

  • 0

    16. ~asdfgh  2009-01-28 15:59:11  host: 87-205-173-247.adsl.inetia.pl

    Ehh co to za różnica czy macam ekran jedną ręką czy dwoma ?. Powiększanie zdjęcia przez 2 razy puknięcie w ekran jest precyzyjniejsze niż powiększanie zdjęć w iphone. Nie mówię że iphone jest zły sam używam go do internetu i nie korzystam z multi touch ;] wolę 2 razy puknąć w ekran niż...

  • 0

    17. ~mmb  2009-01-28 16:26:25  host: addk232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    inni cos wykombinuja metoda reverse engeneering :D

  • 0

    18. ~iPhoniaż  2009-01-28 16:26:27  host: public-gprs24900.centertel.pl

    Apple ma smycz na Wojny Klonów :-)) Jak ktoś oczekuje że korporacja, będzie zachowywać się jako instytucją charytatywną, to chyba musi już dorosnąć :-)) Opatentowano telefon i telegraf inikt nie biadolił w swoim czasię, więc dzięki funduszom z oplat patentobiorców elektryczne oświetlenie zadomowiło się 50 lat wcześniej niż powinno, kto chce wrócić w epokę centymetrowych tranzystorów i waliskowych komórek? Ręką do góry!

  • 0

    19. ~V  2009-01-28 16:49:36  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    a stolik multimedialny Microsoftu? Czy tam przypadkiem nie był wcześniej zastosowany multitouch? System patentowy w USA ma to do siebie że jest po prostu bez sensu. Na szczęście patenty tam otrzymane nie obowiązują nigdzie poza terytorium USA, a w Europie nikt takowego apple nie przyzna. Co za tym idzie firmy jak HTC, Samsung itd. mogą spokojnie produkować urządzenia na rynki Azji i Europy.

  • 0

    20. ~paweł  2009-01-28 20:46:14  host: nat-tar.aster.pl

    Czyli znowu cena wzrosnie skoro Apple kupuje na własnosc.Poki co ja juz zakupiłem HTC Touch w Vobis i jestem zadowolony.

  • 0

    21. ~  2009-01-28 22:04:47  host: dsx109.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @20 w HTC Touch jest fajne przybliżanie. Wystarczy zakreślić kółko w miejscu, gdzie chcesz przybliżyć i już. Iphone się chowa...

  • 0

    22.  2009-01-29 12:43:20

    3 akapit: "Ma do zagwarantować jeszcze większą precyzję obsługi takiego ekranu. zamiast "do" powinno być "to" ;) pozdro

Dodaj swoją opinię