Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple (iPhone) rozstanie się z Google (Maps)

Apple (iPhone) rozstanie się z Google (Maps)

Q! 2 Października 2009 09:17

0 0

apple iphone 3gsWiele wskazuje na to, że dni map od Google w telefonach iPhone mogą być już policzone. Wszystko za sprawą Apple, które w lipcu nabyło konkurencyjną firmę - Placebase - która zajmuje się tworzeniem interaktywnych map. Smaczku całemu wydarzeniu dodaje fakt, że tworzone przez nią mapy są bardzo mocno konkurencyjne względem produktu Google.

W lipcu Apple nabyło firmę Placebase, która zajmuje się tworzeniem interaktywnych map dla biznesu. Fakt ten trzymany był w ścisłej tajemnicy, aż do teraz. Wraz z jej ujawnieniem pojawiły się również nieoficjalne informacje, że razem z zakupem nowego przedsiębiorstwa - w Apple'u powstała specjalna komórka zajmująca się tylko i wyłącznie mapami. Co to oznacza?

Przede wszystkim to, że Apple może chcieć zastąpić wykorzystywane w telefonach iPhone mapy od Google tymi tworzonymi przez Placebase. To pozwoliłoby mu na uniezależnienie się od firmy z Mountain View. I nie jest to wcale takie nierealne, gdyż patrząc na możliwości potencjalnego następcy Google Maps - PolicyMap - możliwości produktu giganta internetowego są dosyć mocno ograniczone.

PolicyMap oferuje API, które umożliwia nakładanie na wyświetlaną mapę ogromnej liczby informacji w postaci niezależnych warstw. Znajdziemy tutaj nie tylko takie dane jak znane z innych map POI, ale również szereg innych danych statystycznych: od demograficznych, poprzez ekonomiczne, aż do społecznych. Wszystkich kategorii jest ponad 4 tys. i są one uzupełnione przez różnego rodzaju dane, wykresy czy tabele.

Czy pomysł zastąpienia map od Google tymi od Placebase ma szansę na realizację? Wiele wskazuje na to, że jak najbardziej. Wszystko dlatego, że wykorzystywana w iPhone'ach aplikacja do obsługi mapy jest własnością Apple'a, natomiast Google dostarcza jedynie same treści w niej wyświetlane. To pozwoliłoby na relatywnie szybką i praktycznie niezauważalną dla użytkownika podmianę map.




Pozostaje jednak pytanie w jaki sposób miałaby nastąpić ta podmiana? Czy będzie ona przymusowa dla wszystkich użytkowników, czy będą oni mogli wybrać dowolną jej wersję? Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia sposobu udostępniania tych map użytkownikom - do tej pory sztandarowy produkt Placebase skierowany był do użytkowników biznesowych i wiązał się z koniecznością uiszczenia opłaty za jego użytkowanie.

Jedno jest natomiast pewne - zakup przez Apple firmy produkującej cyfrowe mapy oznacza, że w przyszłości możemy spodziewać się nowych usług wykorzystujących jej ogromne możliwości.

Film prezentujący działanie PolicyMap można obejrzeć pod tym adresem.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: theiphoneblog, wł     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1. ~robbo2k  2009-10-02 09:23:37  host: 82.160.0.12

    Polityka Apple jest logiczna. Umieszczamy to co najlepsze nawet jesli nie jest nasze. A po jakims czasie wymieniamy na nasze. Dlatego wlasnie Google zrobilo Androida bo "jazda na pasku Apple i Microsoftu" jest zabojcza, a tak we wlasnym systemie sa panami. Zreszta nie wykluczone ze samo Google ktoragos dnia gdy Android sie rozrosnie nie powie papa Apple i MS a klinetom.... chodzcie na naszego Androida tylko u nas Youtube czy Google Maps

  • 0

    2.  2009-10-02 10:24:48

    Tymbardziej, że YouTube czy Google Maps są uzależniające. Wiele osób dla samych produktów będzie korzystała z Google.

  • 0

    3. ~  2009-10-02 12:09:57  host: 186-231.jnet.kosman.pl

    Coś (to) rozstanie się z Tym (tamtym).

  • 0

    4.  2009-10-02 12:57:51

    3@ bardzo blyskotliwe:) 1@ przyznaje ze logiczne, niemniej znajac ich polityke nowe mapy ( ktore zapowiadaja sie kuszaco ) beda NIESTETY dostepne tylko dla ich produktow i odplatnie co tez by mnie nie zdziwilo.

  • 0

    5. ~PLANET  2009-10-02 15:24:22  host: 80.50.234.86

    Logiczne, ale jestem zdegustowany. Znajac zycie, nie bedzie juz mozna po aktualizacji firmware'u/AppStore'u/Bog wie czego korzystac z Google Maps. A jako podstawowa aplikacja do nawigacji, ktora nie jest aktywna jest bardzo dobra. Poza tym przyzwyczajenie robi swoje. Ja osobiscie na PC takze preferuje Google Maps... Apple zaczyna mnie delikatnie mowiac, wkurwiac i znowu nie jestem przekonany co do zakupu ;P Co i rusz wychodza jakies nowe, cudowne inaczej informacje, ktore podkopuja te dobre, ktore znajde (np. wsparcie dla systemu Nike+). A zapieprzu z JailBreakiem i 'zabawy' z najprostszymi nawet rzeczami jest od cholery... Moze issa ma racje i Android bylby najlepszym rozwiazaniem, inna sprawa, ze sprzetowo nie ma jeszcze na rynku nic takiego, co by mnie przekonalo ;)

  • 0

    6.  2009-10-02 15:54:42

    Od kiedy Google jest najlepszy jako nawigacja...

  • 0

    7. ~  2009-10-02 16:05:49  host: 94.254.233.36

    Nie będzie zmiany w Europie. Placebase ma mapy tylko dla USA. Reszta świata to obecnie beżowa plama z konturami państw, landow, stanów, województw i obwodów. Plus nazwy największych miast.

  • 0

    8. ~PLANET  2009-10-02 17:02:25  host: 80.50.234.86

    #6: czytaj ze zrozumieniem. Nie najlepsza, a bardzo dobra, nie OGOLNIE do nawigacji, a do nawigacji pasywnej (bez prowadzenia glosowego). Jesli #7 ma racje, to coz, ulga, ale Q, czyzby kolejny niepewny news ? Tak tylko biore to pod uwage. Przykro to zauwazyc, ale wyglada to tak, ze czesciej niz innym redom trafiaja Ci sie wpadki.

  • 0

    9.  2009-10-02 19:25:14

    PLANET: 1) pisalem do robbo2k 2) usmialem sie: co to jest pasywna nawigacja. To jakis patent Apple?

  • 0

    10.  2009-10-02 19:29:16

    Galnospoke: WYDAJE mi się, to nawigacja taka, jaką można zobaczyć np. w Google Maps. Czyli lista manewrów z punktu A do B w postaci listy, ale bez pokazywania najbliższego manewru.

  • 0

    11. ~lolek  2009-10-02 20:52:10  host: 78.133.210.185

    hmm panowie ale bez stresu... najlepsze jest jednak to ze nie wazne czy google.. czy policymap czy nawet .. map24... wszystkie te firmy zasilaja jeden worek Navteq... przypatrzcie sie... a co do policymap.. to nawet moglbym sie pokusic o stwierdzenie ze... korzystaja oni z api google'a i tylko dodaja na to swoje dane... Tutaj takze informacja dla artykulu. JEzeli np chodzi o mapy google'a.. to nic nie stoi na przeszkodzie by nalozyc sobie tak samo miliard warstw... jedna uwaga... tutaj nie chodzi o mozliwosci samej aplikacji, tylko o dane... mapy to nie problem, problemem sa tylko i wylacznie zrodla danych....

  • 0

    12.  2009-10-04 14:06:06

    WitekT - otoz to. Czyli raczej do zabawy, bo jakie ma to zastosowanie realne w terenie?

  • 0

    13.  2009-10-04 18:22:51

    Galnospoke: no nie ma. Bo od nawigacji jest inny soft. :-)

Dodaj swoją opinię