Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple iPhone 6 nadal z 8 Mpix, Xperia Z3 z 21 Mpix?

Apple iPhone 6 nadal z 8 Mpix, Xperia Z3 z 21 Mpix?

LuiN 21 Marca 2014 12:59

7 2

Według ostatnich informacji, Apple nie zmieni w tym roku swojej strategii rozwoju aparatów fotograficznych - stawiając na jakość obrazu, a nie na liczbę megapikseli.



Zamiast gęstego upakowania mniejszymi pikselami, Apple zaproponuje w nowym smartfonie większej powierzchni matrycę, o bardziej czułych, dużych pikselach i lepszą niż do tej pory optykę. Bardzo możliwe, że doczekamy się w tym roku optycznej stabilizacji obrazu (OIS).




Choć na na świecie wciąż najwięcej produkuje się matryc o rozdzielczości 8 Mpix i mniejszej niż 5 Mpix, to jednak szacuje się, że w 2014 roku sprzedaż telefonów aparatami o 13 i więcej megapikselach wzrośnie o 85,4%, do 171,3 mln. Największym producentem matryc dla telefonów w 2013 roku był Sony - szacuje się, że jego udział w rynku w 2014 roku wzrośnie do aż 65%. Drugi na liście jest Samsung.

Na czwarty kwartał tego roku Sony planuje premierę nowego modułu fotograficznego IMX230, dedykowanego własnym smartfonom. Zastosowany w nim sensor będzie nieco mniejszy od tego w Xperii Z2 (1/2,4" zamiast 1/2,3"), z 1,2 mikrometra do 1,14 mikrometra zmniejszą się też jego piksele (do wielkości tych w Galaxy S5). Bez zmian pozostanie natomiast rozdzielczość matrycy - około 21 Mpix. Biorąc pod uwagę półroczny cykl życia flagowych modeli producenta, możliwe że nowy sensor trafi do Xperii Z3.

Źródło tekstu: appleinsider, wł     

Dodaj do:

Tagi: apple | iphone | samsung | sony

w sumie: 72
  • 0

    59.  2014-03-22 13:33:28

    sas - to c mówisz wiedzą nieliczni (np. amatorzy lotnictwa czy temu podobnych "dalekich" obiektów, gdzie optyka już nie wystarcza. A tu jest mowa o masówce. Głupiemu nawet jak coś dasz to nie będzie wiedział po co ;-)

  • 0

    60. ~Nat  2014-03-22 13:34:29  host: 217.153.182.70

    @57 Dobrze napisane! Też mam osobiście Iphona,ale nie robię jakieś wielkiej wazeliny w stronę tej firmy. Może i jest to dobry telefon,ale robienie hejtów w stronę innych firm jest niesmaczne.. Jak to się mówi " Każdy ma gusta i guściki" także nic Nam do tego,że komuś się podoba Sony,a innym Nokia 3310 :p

  • 0

    61.  2014-03-22 14:45:21

    Jeszcze Z2 nie wyszedł a już się brandzlują z3 przecież to śmieszne jest , tak naprawdę to już się to wszystko skończy tak jak w pc będą tylko zwiększać parametry i nic nowego nie będzie.

  • 0

    62. ~antidotum  2014-03-22 19:49:48  host: 89-78-140-210.dynamic.chello.pl

    @59 tylko wydaje ci się, że wiesz
    http://www.fotorimex.pl/product.php/3978,pl,ef_1200_mm_f5.6l_usm.htm

  • 0

    63. ~antidotum  2014-03-22 19:49:51  host: 89-78-140-210.dynamic.chello.pl

    @59 tylko wydaje ci się, że wiesz
    http://www.fotorimex.pl/product.php/3978,pl,ef_1200_mm_f5.6l_usm.htm

  • 0

    64. ~antidotum  2014-03-22 19:49:54  host: 89-78-140-210.dynamic.chello.pl

    @59 tylko wydaje ci się, że wiesz
    http://www.fotorimex.pl/product.php/3978,pl,ef_1200_mm_f5.6l_usm.htm

  • 0

    65. ~Dzieci  2014-03-22 21:22:10  host: agsb-4d0405ee.pool.mediaWays.net

    Jak byłem głupim dzieciakiem to chciałem miec zawsze najnowszy telefon/smartfon myśląc ze to ma znaczenie. Pozniej dostrzegłem ze to nie ma sensu - koszt wysoki bo spadek ceny urządzeń w czasie drastyczny, a różnica dla użytkownika niezauważalna.
    Owszem na początku jest to 'wow' bo nowe urzadzenie jest takie fajne, ale tylko dlatego ze jest nowe. Dlatego od 2 lat mam iphona 4S i nie planuje zmian bo obecne urzadzenia poza 'cyferkami' nie dają nic wiecej i wybór nowego urzadzenia to tylko kaprys a nie przemyślana decyzja

  • 0

    66. ~Dzieci  2014-03-22 21:22:19  host: agsb-4d0405ee.pool.mediaWays.net

    Jak byłem głupim dzieciakiem to chciałem miec zawsze najnowszy telefon/smartfon myśląc ze to ma znaczenie. Pozniej dostrzegłem ze to nie ma sensu - koszt wysoki bo spadek ceny urządzeń w czasie drastyczny, a różnica dla użytkownika niezauważalna.
    Owszem na początku jest to 'wow' bo nowe urzadzenie jest takie fajne, ale tylko dlatego ze jest nowe. Dlatego od 2 lat mam iphona 4S i nie planuje zmian bo obecne urzadzenia poza 'cyferkami' nie dają nic wiecej i wybór nowego urzadzenia to tylko kaprys a nie przemyślana decyzja

  • 0

    67. ~Maqs  2014-03-22 22:54:47  host: aflt87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wszystko było by w porządku gdyby nie to że.. iPhone to średni telefon. Nie wybija się w żadnej kwestii, kilka ma wysokim poziomie (ale nie najlepszym), ale też w żadnym elemencie nie jest słaby. Ot i wszystko. łatwo znależć telefon, w którym kilka elementów będzie lepszych niż w iPhone, ale bardzo trudno taki w którym żaden z elementów nie będzie gorszy to będzie problem. Jeżeli komuś pasuje - ok.

  • 0

    68.  2014-03-23 07:23:07

    @67
    Wszystko zalezy od punktu widzenia.

    Dla mnie osobiscie, jako uzytkownika, iPhone jest na absolutnym topie. Nie chodzi mi o zdjecia, czy ogolnie pojete multimedia, bo jestem swiadomy tego, ze produkty konkurencji wyprzedzaja go w niektorych dziedzinach, zwlaszcza na papierze;) Dla przykladu, Xperia Z1 mojej siostry robi lepsze zdjecia w gorszych warunkach oswietleniowych. To jest fakt i nie ma o czym dyskutowac. Problemem sa monstrualne rozmiary tego telefonu. Jezeli chodzi o szeroko pojeta komunikacje, to lepiej korzysta mi sie z BB 9900, ktorego niedawno kupilem "za grosze" do uzytku z drugim SIMem, niestety od strony multimediow ten telefon nie dorasta iPhone'owi do piet. W ogolnym rozliczeniu jednak, biorac pod uwage codzienne uzytkowanie, nigdy przedtem nie mialem telefonu, z ktorego bylbym tak bardzo zadowolony jak z iPhone'a. Takie jest moje zdanie. Jesli chodzi o innych, to wybor sprzetu na rynku jest na tyle szeroki, ze kazdy znajdzie cos dla siebie.

  • 0

    69. ~vaio88  2014-03-23 09:14:05  host: 89-74-35-60.dynamic.chello.pl

    jedna z nielicznym firm ktora nie walczy z mega mixelami i wciska kit , dobra optyke mozna uzyskac przy 5mega pixli ( przyklad aparatu Sony DSC-T7 ) do dzisiaj aparat robi pioronujace wraznie, gdzie fotki wychodza rewelacyjne w porownaniu do wiekszych matryc,to samo dotyczy produktow apple w iphonach , 8 mega to i tak juz duzo , platikowe samsungi moze i maja wieksze matryce tylko po co komu 20 mega chyba ze wlosy lonowe fotografuje :D

  • 1

    70. ~bobo  2014-03-23 14:19:25  host: ip-93-154-231-242.free.aero2.net.pl

    Nie tak dawno przy premierze najnowszego iphone widzialem na wlasne oczy na youtube jak zachowuja sie fani ugryzionego jablka. Chodzi mi o iphone unboxing. Po prostu tragedia. Goscie z tych filmikow zachowuja sie jakby ktos ich z klatki wypuscil i pokazal naga kobiete. Z zona malo co nie pospadalismy z foteli. Mam nadzieje ze to tylko mala grupka pasjonatow a reszta uzytkownikow iphone jest normalna.

  • 0

    71. ~Tarakum  2014-03-24 08:36:39  host: 81.219.84.18

    46# Hahahahahahaha

  • 0

    72. ~Kuzyn1920  2014-03-24 12:26:19  host: 92.60.132.22

    @bobo Nie, reszta nie jest normalna ALBO jesteś FappleFANem ale nikim dla marki. Apple fan kreuje świat wokoło siebie tak by nie dopuścić myśli ze apple moze mieć wade, a jeśli ma to od razu bo samsung też ma i sony też ma i te wady są wieksze niż apple, nanananana tak go widze. Rozwydrzony mały smród. Siedzący na balkonie bawiąc się swoim apple i z góry patrząc na inne dzieci które mają znajomych.

  • 0

    73. ~Kuzyn1920  2014-03-24 12:38:39  host: 92.60.132.22

    Dla mnie jest różnica między 8 Mpix a 21Mpix. Stacjonarke na której pracuje mam podpiętą do telewizora. Laptop jest do drobnych prac nie jego celem jest oglądanie zdjęć. Jak robimy jakiś rodzinny wypad gdzieś pocoś ... to po powrocie robie z zdjęć filmików prezentacje, delikatnie obrabiam zdjęcia. Więc jest różnica ! Przy obróbce jak i przy oglądaniu.

  • 1

    74. ~Tarakum  2014-03-24 14:03:11  host: 81.219.84.18

    73# I zmuszasz biedną rodzinę do oglądania takich prezentacji...:) Rożnica jest tylko w wielkości zdjęć 8 mpx a 21 mpx. Każdy fotograf, osoba która zna temat fotografi, optyki, aparatów, powie ci że walka na mpx nigdy nie miała i nie będzie miała sensu. Prosty przykład w lustrzankach które mają 10 / 12 mpx sa spoko, fajne i w miare sensownej cenie, taki d5000 a jego nowsze wersje to zazwyczaj zmiana w matrycy na nowsza, nie zawsze lepsze, a zawsze wiecej niepotrzebnych nikomu mpx. Taką taktyke nie tylko w telefonach, ale własnie w lustrzankach widac i innych aparatach. Co dla użytkownika zazwyczaj jest tylko problemem, bo wieksza ilosc mpx, zmiejsza szybkosc zapisu zdjęć, wymaga wiekszych kart pamieci, czasami jakosc sie pogarsza, wymaga lepszego komputera przy wiekszej ilosc plikow do obrobki. Profesionalne aparaty uzywane przez reporterow zazwyczaj oscyluja w granicach 10-12 mpx. Takie aparaty dla takich osob cechuja sie szybkoscia wykonywania i zapisywania zdjec, oraz dobra jakoscia... Wszystko profesjonalne powyzej 20-30 mpx to typowo studyjne aparaty...

  • 0

    75. ~groszku  2014-03-24 21:20:57  host: 92-55-209-52.net.pbthawe.eu

    A ja mam iphona 3g i jestem zadowolony. Padł tylko moduł gps. Prosty w obsłudze,niezawodny. Czego można jeszcze oczekiwać. Planuję kupić 6-stkę. Oby była tak niezawodna.
    Uważam, że Samsung jest lepszy,ale estetyka mi nieodpowiada.
    Lubię ładne żeczy. Każdy telefon jest dobry ,kiedy założymy,że ma służyć przede wszystkim do dzwonienia. Do nawigacji mam SG tab 3 i jest suuuper. Podobają mi się phablety.Dobrze,że mamy wybór. Pozdrawiam wszystkich :)

  • 0

    76. ~groszku  2014-03-24 21:26:10  host: 92-55-209-52.net.pbthawe.eu

    Byłbym zapomniał, do robienia zdjęć używam dobrej lustrzanki. Do krojenia pomidorów - nóż .
    I tak dalej .... nie ma to tamto, hehe... Nie dajmy się zwariować. Pozdrawiam

  • 0

    77. ~Kuzyn1920  2014-03-25 15:20:32  host: 92.60.132.22

    @74 Hahahaha, Zmuszam rodzine. Jak wyżej napisałem dla mnie różnica jest, ale w skrajność nie ide, np. Nokia PureView to przesada.

  • 0

    78. ~Nicko  2014-05-03 03:11:20  host: cpc65602-trow6-2-0-cust20.18-1.cable.virginm.net

    Bogie samsung ma aparat od soby m...le!

Dodaj swoją opinię