Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple iPad 2 z aparatem 0,7 Mpix posłużył do nakręcenia teledysku

Apple iPad 2 z aparatem 0,7 Mpix posłużył do nakręcenia teledysku

LuiN 17 Marca 2011 12:14

0 0

Do tabletu Apple iPad 2 trafił dokładnie ten sam aparat fotograficzny co do iPoda Touch - z matrycą 0,7 Mpix, niewiele lepszą od przedniej kamerki urządzenia. Mimo to tablet potrafi ponoć kręcić wideo "jakości HD". Prezentujemy próbkę jego możliwości - teledysk w całości nagrany iPadem 2.

apple ipad 2 apple ipad 2 apple ipad 2 apple ipad 2

Kręceniem teledysku do piosenki NEED w wykonaniu wokalistki Eddy zajęła się firma Remedy Films. Nagrywanie materiału zajęło 5 godzin, kolejnych 12 potrzebnych było na montaż. Jeden z iPadów był zamontowany do klasycznego statywu, inny zamontowano na suwnicy marki Kessler, jeszcze inny wylądował na na statywie naramiennym operatora.

Czwartym bawiła się sama wokalistka. Jakość pewnie byłaby lepsza, gdyby nie ciemna sceneria, ta jednak najlepiej wpisywała się ona w tematykę utworu.






Zarówno od iPoda Touch jak i od iPada 2 nie ma co jednak oczekiwać "prawdziwego HD". Tylna kamera ma rozdzielczość zaledwie 960 x 720 pikseli, a więc mniejszą niż końcowa rozdzielczość filmów (1280 x 720 pikseli @30fps).

iPada 2 dzieli zatem przepaść względem iPhone'a 4 z 5-megapikselową matrycą aparatu. Tablet Apple'a blado też wypadaja na tle innych talbetów, w których zwykle przednia kamera ma większe możliwości niż główna, 0,7-megapiskelowa kamerka iPada 2.

Wygląda na to, że nie bez powodu Apple przemilczał na swojej stronie informację o jakości zdjęć z głównego aparatu iPada 2, chwaląc się jedynie pięciokrotnym zoomem i nagrywaniem filmów HD (720p) oraz jakością VGA dla zdjęć z przedniej kamery.

Z drugiej strony jednak 720 linii obrazu niby dostajemy, a to, że rozdzielczość pozioma jest skalowana, to jak widać zdaniem Apple'a szczegół.

Źródło tekstu: appadvice, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 1

    7. ~rain86  2011-03-17 13:57:55  host: 213.155.179.66

    @6 jeśli uważasz, że tylko mpx świadczą o jakości zdjęcia to nic tylko pogratulować;) @5 pooglądaj na youtube filmiki z iPoda touch 4g (ten sam aparat) wtedy będziesz wiedział jak nagrywa - tak jak pisałem wcześniej, nie jest źle i spokojnie spełnia swoją rolę

  • 0

    8. ~Eduardo  2011-03-17 14:02:32  host: ackr82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Piosenka beznadziejna... aparat myślę, że całkowicie wystarczy.

  • 0

    9.  2011-03-17 14:21:37

    Czytałam gdzieś, że kamerka iPada2 ma 5mpix...

  • 2

    10. ~  2011-03-17 14:26:26  host: v08-15.opera-mini.net

    Rozdzielczość jest skalowano. Czyli g....o do kwadratu. Dziś już byle telefon potrafi więcej. I piszę o jakości, nie liczbie Mpixc, żeby było jasne.

  • 2

    11. ~STFU  2011-03-17 14:28:30  host: 178-37-17-141.adsl.inetia.pl

    A kto mówi, że Disco Polo nie można kręcić iPadem?

  • 0

    13. ~rain86  2011-03-17 14:53:27  host: 213.155.179.66

    @12 bzdura totalna...jest 0.7 mpx czyli taka jak w iPodzie Touch 4, co ni zmienia faktu, że w zupełności wystarcza

  • -1

    14. ~TP  2011-03-17 14:59:29  host: apn-77-115-195-138.dynamic.gprs.plus.pl

    Bzdury... Ta kamerka nagrywa "pełne" 1280x720! Zdjęcie powstają poprzez przykadrowanie klatki do 4/3...

  • 0

    15.  2011-03-17 15:48:56

    9, 12 - kanonierka - błagam zatem o choć jednego sampla 5 Mpix z iPada. Przeczytałem kilka "prawdziwych" testów i wszyscy narzekają na aparat 0,7 Mpix. 14, TP - rozdzielczość pliku to jedno, a z jakiej matrycy jest to uzyskane, to druga sprawa. Widzisz jakiś sens oferowania zdjęć 0,7 Mpix, skoro według Ciebie matryca ma format 16:9 i może robić je ciut lepsze?

  • -1

    16. ~TP  2011-03-17 16:02:04  host: apn-95-40-214-145.dynamic.gprs.plus.pl

    A jaki ma skalowanie video? Chyba mniejszy niż przycinanie zdjęć do powszechnego standardu.

  • 0

    17.  2011-03-17 16:52:53

    Co!!!??? 0,7MPX ?!?!?!?! Na początku myślałem że to jakas pomyłka w druku ;]

  • 0

    18.  2011-03-17 17:22:08

    16 - sens ma taki, by obraz wypełniał w 100% ekran 16:9 telewizora czy monitora. Ot standard.

  • 0

    19. ~a-go  2011-03-17 18:15:26  host: user-109-243-106-121.play-internet.pl

    @LuiN #16 chodzilo raczej o sens powiekszania rozdzielczosci w poziomie do 1280 przy zastosowaniu matrycy rejestrujacej 960. Wystarczylo zastosowac np. matryce 1,3MPix (w telefonach komorkowych stanowi to niska polke, a rozmawiamy przeciez o topowym i drogim urzadzeniu) i przyciac obraz bez bawienia sie w interpolacje pikseli.

  • 0

    20. ~rain86  2011-03-17 18:18:19  host: acvw18.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja i tak nie widze sensu kłócenia się tu o ilość mpx skoro jakość nagrań video śmiało może konkurować z tymi z wave s8500 z tym, że w ipadzie jest lepsza jakość dźwięku w nagraniach - więc skalowane czy nie i tak wypada dobrze, to raz...dwa to to, że i tak nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie biegał z 10" cegłą by kręcić filmy więc błagam was z tą marketingową papką, że tablet samsunga ma 200mpx, htc 100mpx itd bo i tak nikt z tego nie będzie korzystał - nagra 1, 2 filmiki b sprawdzić i tyle...ważniejsze jest to, że jest kamerka z przodu, szybkość działania i stabilność z dużą gamą różnorakiego softu - to nie smartphone, że ma mięć aparat ochnaście mpx i nagrywać w ultra hiper HD - poprostu nie te gabaryty...Pobiegajćie sobie z laptopem/netbookiem i poróbice zdjęcia wbudowanymi kamerkami

  • -1

    21. ~TP  2011-03-17 18:24:29  host: apn-95-40-214-145.dynamic.gprs.plus.pl

    Ale skąd ta pewność, że to jest jest matryca 0,7? Jeżeli ktoś śledzi co się dzieje w Apple to wie, że stosują oni matryce "dedykowane" do video - ponieważ mogą być mniejsze (inaczej - dobra, wielopikselowa matryca zajmuje sporo miejsca). Stąd wynika, że ta matryca nagrywa HD bez żadnego skalowania, a zdjęcia to przykadrowane klatki filmu. Ponadto... nie przypominam sobie, by Apple kiedykolwiek tak ściemniało...

  • 1

    22. ~rain86  2011-03-17 19:05:13  host: acvw18.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @21 popatrz na iPod Touch 4g - tam właśnie jest matryca 0,7mpx i by przyciąć koszta wsadzili tą samą do iPada- proste i z punktu widzenia ekonomicznego oczywiste

  • -1

    23. ~TP  2011-03-17 19:21:53  host: apn-95-40-214-145.dynamic.gprs.plus.pl

    Ehh... Widzę, że skumać w stanie nie jesteście, że jest to matryca 0,9 mpx...

  • 1

    24.  2011-03-17 22:27:28

    To jest teledysk - nie ma tu nawet klatki oryginalnie nagranego filmu, jedynie przetworzony obraz (i tak daleki od 720x1280), a odszumianie pozbawiło go praktycznie wszystkiego. Dźwięku nagranego iPadem nie ma wcale i to z całą pewnością - został nagrany w studio. Co do rozdzielczości mogła by być wystarczająca taka do wideo (i raczej tylko do tego), gdyby była wielkości stosowanych w innych urządzeniach mobilnych.

  • 0

    25.  2011-03-17 22:29:28

    mówiąc o wielkości miałem na myśli przekątną matrycy.

  • 1

    26.  2011-03-18 01:40:26

    Kiepska piosenka, jeszcze gorszy teledysk ale nagrany iPadem 2, szybko się postarali to i dużo ludzi obejrzy:)Ot marketing. Uwielbiam politykę Apple - przemilczeć to, czym nie mają się chwalić i w czym są w tyle. iPad 2 może być szybki itp., ale stosowany przez nich marketing boli. 512 mega Ramu - przemilczymy, bo przecież konkurencyjne tablety mają już po 1 GB. Kiepski aparat też przemilczymy i wmówimy ludziom, że przecież nie potrzebują lepszego. Ucięliśmy trochę rozdzielczości, ale powiemy im, że to pełne HD - uwierzą, a jak nie to i tak kupią, bo to iPad 2. Damy im iMovie i będą zadowoleni, i tak wielu z nich nie wie, ile ma HD. Pochwalimy się za to Smart Cover, bo to przecież wypas - magnetyczna osłonka czyszcząca robiąca za podstawkę, jedyne 40 dolców! To, że ten pomysł też zerżnęliśmy - who cares? Ludzie to debile i jak wmówimy im, że tego wcześniej nie było, to uwierzą. Nadgryzione jabłko ma przecież hipnotyzującą moc.

  • 0

    27. ~rain86  2011-03-18 07:36:51  host: 213.155.179.66

    @ewqaewqa - trochę przesadzasz...Równie dobrze można to powiedzieć o innych producentach - co z tego, że to już było, czy, że to nie działa tak jak jest napisane. Oczywiście lepsza jest papka marketingowa samsung taba bo przecież on ma tam 5mpx (o ile się nie mylę) bo będzie można nim zrobić cudowne zdjęcie i nagrać mega wypas filmik - tylko, że chyba nikt nie pomyślał, że tablety ze wzgledu na gabaryty niezbyt w tym aspekcie zastąpią nam smartfony, no ale nie ważne mam te 2mpx co z tego, że nie wykorzystuję tego ale zapłaciłem za to więcej za urządzenie i to mam - no super:). Dodatkowo nie wpadłaś też na to dlaczego ma konkurencja 1GB podczas gdy Apple 512 mb - android vs iOS, dwie różne platformy, z różnymi wymaganiami...iOS na 512 mb z soc apple a4 (czyli w iPhone 4) lata mega szybko i stabilnie bez żadnych zwiech, podczas gdy froyo w galaxy S lubi się podciąć,"pomyśleć"..Idąc dalej tym tokiem wydziałaś może filmiki nagrane iPadem 2/iPodem Touch 4?Tak się składa, że posiadam Wave i iPoda Touch 4 i mogę porównać to do siebie - i prawdę mówiąc pomimo tej biednej matrycy iTouch nie ustępuję Samsungowemu Wave'owi, ba zdecydowanie lepiej radzi sobie z nagrywaniem audio (co z resztą zawsze było bolączką samsungów od kiedy pamiętam). Każdy kij ma dwa końce i w ten sam sposób można podsumować Twoją opinię, że "ludzie to debile" bo przecież wmówimy im, że potrzebują to czy tamto (np 8mpx w tablecie) i to kupią, nie patrząc przy tym, że są braki w sofcie na danej platformie, but who cares?...no offence:)

Dodaj swoją opinię