Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple i Google ograniczają konkurencję

Apple i Google ograniczają konkurencję

Q! 5 Maja 2009 09:29

0 0

Federalna Komisja Handlu (odpowiednik naszego UOKiK) zbada relacje, jakie zachodziły i wciąż zachodzą pomiędzy dwoma gigantami technologicznymi: Google i Apple - informuje The New York Times. Głównym celem śledztwa ma być odpowiedź na pytanie czy działania te nie naruszyły dobra konsumentów oraz nie nosiły znamion nieuczciwej konkurencji.

Wątpliwości amerykańskiego Urzędu budzą przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze chodzi o zbyt bliską współpracę obydwu firm w zakresie implementacji rozwiązań programistycznych konkurenta w oferowanych przez siebie produktach. Ze strony Apple miałoby to być m.in. umieszczenie wyszukiwarki Google obok paska adresu w swojej przeglądarce Safari dla iPhone'a. Dzięki temu firma z Mountain View miałaby czerpać większe przychody z wyświetlanych w wynikach wyszukiwania reklam.

Google natomiast zarzuca się m.in. tworzenie aplikacji niezgodnych z regulaminem App Store, które uzyskują akceptację firmy z Cupertino. Chodzi tu m.in. o wyszukiwarkę głosową, która bez większych zastrzeżeń została zaakceptowana przez Apple, pomimo iż łamała postanowienia zapisane w SDK dla iPhone'a.
Drugą kwestią, której bliżej przyjrzy się amerykański odpowiednik naszego UOKiK, są zależności, jakie występują na najwyższych szczeblach obydwu firm. Zastrzeżenia budzą powiązania pomiędzy członkami rad nadzorczych obydwu firm.

Dyrektor Google, Eric Smith, oraz były dyrektor firmy Genetech, Arthur Levison, mieli brać udział w spotkaniach rad nadzorczych zarówno firmy Apple, jak i Google. Według amerykańskiego prawa takie postępowanie jest niedopuszczalne, gdyż może mieć wpływ na ograniczenie konkurencji.

Żadna z zainteresowanych stron nie wydała oświadczenia w tej sprawie.

Źródło tekstu: The New York Times, wł     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~  2009-05-05 10:45:16  host: public-gprs6871.centertel.pl

    Czekamy na podobne postepowanie w sprawie przegladarek Opera Mini i Skyfire :-) Rozumiem ze proba przejecia Yahoo przez Microsoft jest calkowicie zgodna z duchem konkurencji

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet