Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Android M i 2,7x dłuższy czas czuwania

Android M i 2,7x dłuższy czas czuwania

LuiN 8 Czerwca 2015 09:53

5 1

Już Android 5 miał przynieść znaczną poprawę czasu pracy smartfonów. Android M dzięki funkcji Doze może istotnie wydłużyć czas czuwania.



Z tym dłuższym czasem pracy w przypadku Androida 5.0 Lillipop było różnie. Początkowo np. Nexus 5 rzeczywiście przeszedł z 1 dnia do 2 dni pracy, później jednak dodatkowe, mniejsze aktualizacje odbijały się negatywnie na żywotności akumulatora. Narzędzie Doze, które otrzymamy wraz z Androidem M, może zwiększyć komfort korzystania z telefonu, przynajmniej w przypadku mniej aktywnych użytkowników smartfonów.




Aktywacja funkcji Doze powoduje, że nieużywany smartfon przechodzi w nieco głębszy niż do tej pory tryb uśpienia. Zawieszane są wszelkie synchronizacje, a aplikacje działające w tle przechodzą w uśpienie. Już w przypadku Nexusa 5 maksymalny czas czuwania rozrasta się dzięki temu z 200 godzin (Android 5.1.1) do około 533 godzin.

Jak sprawdził serwis Computer Base, różnice po zainstalowaniu deweloperskiej wersji Androida M są rzeczywiście odczuwalne:

Procentowe zużycie akumulatora w Nexusie 5 - tryb czuwania
  8h 24h 48h
Android 5.1.1 4,0% 12,0% 24,0%
Android M DP 1 1,5% 4,5% 9,0%

Źródło tekstu: ComputerBase, PhoneArena, wł     

Dodaj do:

Tagi: android m | google nexus 5

w sumie: 23
  • 2

    4. ~dav  2015-06-08 10:34:53  host: host-52-67.compi.net.pl

    Ciekawe, czyżby to była funkcja, która wyłączy w smartfonie wszystko oprócz możliwości odbierania połączen głosowych i sms ... Poczekamy, zobaczymy.

  • -1

    5. ~zxc  2015-06-08 10:36:45  host: public-gprs516536.centertel.pl

    W Xperi Z3 Tryb Ultra Stamina daje 12!!! Dni czuwania!!! Czym oni sie ekscytuja? Conto jest 2 dni???

  • 2

    6.  2015-06-08 10:38:48

    5, zxc - ekscytują się tym, że funkcja trafi do telefonów innych marek niż Sony.

  • 3

    7.  2015-06-08 10:40:03

    4, dav - domyślnie tak, choć z możliwością ustawienia filtrów na poszczególne aplikacje. Mnie tam zawsze irytowały tego typu narzędzia - po wybudzeniu telefon/tablet trzęsie się cały od zaległych powiadomień i zamula.

  • 1

    8.  2015-06-08 10:53:12

    @4: taki tryb masz w nowych Samsungach (S5, S6 itd)- czarno-biały ekran, wyłączona transmisja, zostaje telefon, smsy, kalendarz i kalkulator.

  • 4

    9.  2015-06-08 11:04:33

    Ja już w to nie wierzę. Po aktualizacji z 4.4 do 5.0 na moim S5 jest tylko gorzej. Telefon trzeba resetować do ustawien fabrycznych co parę miesięcy. Ostatnio po około 5 miesiącach uptime mój S5 wyrzucał takie komunikaty jak: phone has stopped, contacts has stopped itd. Bateria trzymała pół dnia i telefon cały czas łączył się i rozłączał z WiFi o oczywiście żarło baterię niemiłosiernie. W zeszłym tygodniu totalny wipe i teraz czasami wytrzymuje cały dzień. Na 4.4. działał 1,5 dnia bez problemu.

  • 0

    10. ~Misiek  2015-06-08 11:24:07  host: 89-70-96-78.dynamic.chello.pl

    Nadal nie spotkałem telefonu z Androidem, który działałby tak długo na jednym ładowaniu akumulatora jak Nokia E72 (w obu przypadkach ciągła synchronizacja maili, trochę przeglądania Internetu, godzina rozmowy dziennie). Najbliżej był K&M Drive (ma wielki akumulator) ale to nie to samo. S5 zdychał już pod koniec dnia. Do tego nie da się zablokować dostępu do Internetu dla wybranych aplikacji bez rootowania telefonu (uprawnienia aplikacji tego nie obejmują). Duży krok wstecz w porównaniu do Symbiana i BlackBerry.

  • -3

    11.  2015-06-08 11:26:11

    @10 symbiana już nie ma, a BB jest w stanie agonii i za chwilę go także nie będzie. Jaki z tego wniosek? Klienci nie potrzebują urządzeń które wytrzymują więcej jak 2-3 dni na jednym ładowaniu.

  • -5

    12.  2015-06-08 11:27:20

    @9 zawsze intuicyjnie wiedziałem (biorąc pod uwagę skokowe wzrosty sprzedaży iPhonów), że Android to porażka, ale nie sądziłem, że jest aż tak źle!

  • 0

    13. ~@f643  2015-06-08 12:04:53  host: 212.160.172.85

    Na mojej Z3 z Kitkat'em 4.4 i włączoną staminą, przy spokojnym korzystaniu z czego tam potrzebuje ładuję telefon co dwie doby. Po co aktualizować coś co działa zadowalająco? :-)

  • -4

    14.  2015-06-08 12:16:57

    13). no właśnie! tak trzymać
    :-)

  • 1

    15.  2015-06-08 13:05:36

    applefan: to już nie trolling, reklama, czy bycie fanboyem, to już zaczyna być choroba. Rozważ lekarza - dla siebie i dla innych : )

  • 1

    16. ~  2015-06-08 13:15:09  host: user-94-254-133-212.play-internet.pl

    @15 - to nie choroba, on jest po prostu bezdennie głupi.

  • 1

    17.  2015-06-08 14:12:16

    Może mi ktoś powiedzieć kiedy będzie aktualizacja do Motoroli G LTE, mam kupiony w sklepie euro rtv agd i cisza...

  • 0

    18. ~  2015-06-08 18:34:06  host: 89-74-186-119.dynamic.chello.pl

    Co aktualizacja, to obietnice, że będzie lepiej.Tylko 1) gdzie te aktualizacje na inne niż flagowe modele z zeszłego roku u większości producentów? 2) dlaczego na obietnicach się kończy?

  • 0

    19. ~L1320 user  2015-06-08 22:27:59  host: apn-77-112-35-98.dynamic.gprs.plus.pl

    Windows Phone panowie i panie :) świetnie się hibernuje i bez żadnych rotowań można zarządzać czy dana aplikacja moze działać w tle czy nie O_O Polecam spróbować

  • -1

    20. ~  2015-06-08 23:58:08  host: gaja.tpnet.pl

    13. Dwie doby? Żałosne. Nie bierz do siebie oczywiście. Czekam na smarta, który wytrzyma tydzień przy normalnym użytkowaniu (Wi-Fi, net itp.).

  • 1

    21. ~@f643  2015-06-09 08:26:48  host: 212.160.172.84

    @20 Czekaj dalej. Żałosne? A Twój smartfon ile wytrzymuję? 2 tygodnie? Masz Nokie E52?

  • 0

    22. ~  2015-06-10 07:37:17  host: public-gprs514672.centertel.pl

    moj sluzbowy *** [czyt. tani] smatphone uzywany tylko jako telefon sluzbowy do rozmow wytrzymywal 5-7 dni. Odkad gram w ingress na nim to wytrzymuje 3 godziny ;-D W aucie mocna ladowarka 2A ledwo co tylko podtrzymuje stan baterii [przy oryginalnej ladowarce 850mA bateria wlasciwie sie nie ladowala, a rozladowywala ;-) ] - co ciekawe przy Yanosiku [a to tez GPS+net online] ta ladowarka 850mA bez problemu wczesniej ladowala aku [dosc wolno, ale jednak], ale przy ingress nie daje rady. Przy biurku w pracy ladowarka 1A nawet spoko laduje aku, ale tutaj GPS wlaczam na minute co kilkadziesiat minut, tak aby ustabilizowala sie lokalizacja, bo brana ze stacji bazowych komorkowych bardzo szaleje i skacze po mapie. W weekendy jezdze rowerem caly dzien jak debil z komorka podlaczona kabelkiem do duzego i ciezkiego power banku z USB2,1A. Kto uzywa w obecnych czasach trybow stamina czy oszczedzania energii - przeciez chcesz uzywac tego "smartphone". Niech wymysla komorki na wodor ;-) Moze wtedy pojedziesz te 2-3 dni przy full korzystaniu ;-)

  • 0

    23. ~@f643  2015-06-11 14:38:43  host: 212.160.172.83

    @22

    Ja używam trybu stamina w Xperii Z3, gram, słucham muzyki, biegam (apka+GPS), śmigam na rowerze, rozmawiam, piszę, sprawdzam www i ładuje urządzenie co dwie doby :) POLECAM!

Dodaj swoją opinię