Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Android jest straszny!

Android jest straszny!

Q! 26 Sierpnia 2010 09:46

0 0

Jeden z programistów tworzących aplikacje dla Androida postanowił podzielić się ze światem swoimi spostrzeżeniami na temat środowiska programistycznego tego systemu. Na swoim profilu w serwisie Twitter dał on upust swojemu niezadowoleniu w tej kwestii.

Programistą tym jest Joe Hewitt, twórca mobilnej wersji aplikacji Facebook dla użytkowników telefonów Apple. Wcześniej opuścił on szeregi programistów dla tych urządzeń niezadowolony z procesu akceptacji aplikacji w App Store. Co zastał w Android Market? Raczej nie to, czego się spodziewał.

Hewitt zmieścił szereg wpisów na temat środowiska programistycznego dla Androida. Samo środowisko zostało przez niego określone jako przerażające, natomiast system Google Android jako ohydny.




Im więcej pracuję z Androidem, tym bardziej przypomina mi on Windowsa. Jest on co prawda elastyczny i przyjazny programistom, jednak bardzo niechlujnie zaprojektowany uważa Hewitt.

Chociaż tak skrajna opinia wyszła oficjalnie tylko od jednego programisty, to w środowisku pojawiło się już kilka podobnych stwierdzeń i zastrzeżeń. I między innymi to może być przyczyną, dla których w App Store znajduje się znacznie więcej aplikacji, niż w Android Market.

Jednak wraz ze wzrostem popularności systemu Android, taka sytuacja może ulec zmianie. Wszystko dlatego, że stoi za nim największa firma internetowa na świecie, która bardzo dobrze zdaje sobie sprawę jak ważne dla użytkowników są dodatki w postaci aplikacji.

Źródło tekstu: intomobile, wł     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    10.  2010-08-26 10:57:57

    Clondike, w kwestii programowania pod Androida jestem czystym teoretykiem, mialem bliskie spotkania trzeciego stopnia z Wirelles Toolkit i NetBeans przy zabawie z SE i ME, Beans to przy WT prawdziwy Mercedes, pewnie podobnie jest z Zacmieniem, wiec to narzekanie mnie dziwi troche. Jak mniemam nie sugerujesz, ze ow dev guru wybral gorsze srodowisko by na zlosc mamie odmrozic sobie uszy?:) Najwieksze polskie wydawnictwo informatyczne ma juz w zapowiedziach ksiazke do programowanie pod Androida, byc moze sie zetre z tym systemem w praktyce.

  • 0

    11. ~kuba  2010-08-26 10:58:31  host: 77-253-180-0.adsl.inetia.pl

    Pan Hewitt jest sfrustrowany bo jego aplikacja na android market dostaje same niskie oceny. D*pa z pana a nie programista.

  • 1

    12. ~Octopus  2010-08-26 10:58:57  host: 82-210-131-229.home.aster.pl

    Joe Hewitt to nie byle kto w świecie programistów (jego firebug do ff zbiera same laury)wkład w Firefoksa, Netscapa czy Facebookia (dla platformy iPhone OS)jest ogólnie znany , szkoda że to tylko głos na puszczy. Android to nie masakryczny windows -inne czasy a konkurencja nie próżnuje.

  • 0

    13.  2010-08-26 11:09:45

    Dziekuje za minusa - jesli ulubionym daniem jednego z mistrzow gotowania jest rosol, to znaczy, ze pomidorowa ktora przyszlo mu gotowac w innej restauracji bezwzglednie musi byc zla. Howg:)

  • 0

    14.  2010-08-26 11:12:52

    Octopus, Linus Torvalds mawia o sobie, ze jego ego jest wielkosci malej planety, z newsa wynika ze nie jest jedynym ktory tak o sobie mysli;)

  • 0

    15.  2010-08-26 11:23:51

    WitekT - znasz się... Wszyscy wiedzą lepiej od Ciebie, że gość zainkasował stosowną kasę! taki ~kuba to dopiero programista jest! ;-D

  • 2

    16.  2010-08-26 11:30:39

    Cóż rzec może użytkownik Androida. Taak, rozumiem, że opinia dotyczy tworzenia aplikacji na ten system i tu każdy programista będzie miał własne upodobania i opinie. Od kilku lat używałem telefonów z Symbianem od 1ed do 3ed. Byłem ogólnie zadowolony z tego systemu, chociaż ciągle towarzyszyło mi uczucie niedosytu: na początku szybkość "spacerowa", brak większej ilości ciekawszych aplikacji (gadżetów jest sporo) i ograniczenia w funkcjonalności tych aplikacji. Od początku przyglądałem się z zaciekawieniem Androidowi, w końcu skusiłem się na "Eklerka". Pierwsze wrażenie, to przesiadka jakby z Win3.1 na XP (skoro już mowa o porównaniach z Windowsami). Po drugie szybkość i sprawność działania. Po trzecie ogrom wyboru aplikacji, od gadżetów do funkcjonalnych aplikacji porównywalnych z tymi używanymi na codzień na PC, no i ich dostępność (Android Market). Podsumuję to tak: jak komuś potrzebny jest tylko telefon, to szkoda kasy na Symbiana, czy Androida. Amatorowi telefonu z multimediami wystarczy telefon z Symbianem, ale ten z Androidem będzie lepszy. Jak komuś potrzebny jest zawsze pod ręką komputer z jego programami, to inwestując w dobrego Androida (czyt. dobry telefon z tym systemem) ma szansę na podstawowe funkcje tych programów w tym telefonie. No i te podobieństwo do Windowsa wypada jeszcze skomentować: prawda, że to system dla wielu programistów przerażający i ohydny (niektórzy dalej piszą programy i uruchamiają je w powłoce DOS), ale prawdą jest też fakt, że to system dominujący na PC. Dla geniuszy zaś droga jest otwarta, bo lepsze jest wrogiem dobrego, a rynek chętnie wypromuje system prostszy i lepszy od Androida, jak tylko ktoś go stworzy.

  • 1

    17. ~clondike  2010-08-26 11:37:14  host: nd-58.bialnet.com.pl

    @issa Nie to miałem na myśli :). Wydaje mi się, że narzekania tego pana dotyczą samego systemu (jego API, mechanizmów czy czymś tam jeszcze, nie wiem), a nie środowiska programistycznego. Tu jest wybór. Ja też nie lubię Eclipse, zraziłem się może nie do samej platformy, ale do różnych dodatków skutecznie odstraszających od używania tego narzędzia. Za to bardzo sobie chwalę mojego IntelliJ ;)

  • -4

    18. ~PatrykOS  2010-08-26 11:40:42  host: 14.179.wmc.com.pl

    iOS - Android 1:0 :D

  • 2

    19. ~kuba  2010-08-26 11:42:33  host: 77-253-180-0.adsl.inetia.pl

    ~wlo, chodziło mi o to, że jego aplikacja jest bardzo niedopracowana, a dobry programista powinien poradzić sobie nawet na słabej platformie, chociaż Android słaby na pewno nie jest.

  • 0

    20. ~korek  2010-08-26 11:54:50  host: 91.90.63.143

    Ciekawe co myślą/myślicie o Bada OS i nowym symbianie opartym o QT ?? :]

  • 0

    21. ~  2010-08-26 12:05:52  host: t22-02.opera-mini.net

    a co wy mozecie powiedziec n ten temat? Jak zwykle w Polsce, wszyscy sa specjalistmi od wszystkiego. Skoro ktos z firmy twirdzi, ze programy sa niezbyt dobre pisane, to pewnie wie o cym pisze. Sadzac po podejsciu Google do roznych aplikcji (czyli jakie odczucia, problemy czy informacje ma szanse uzyskc uzytkownik), to wcale takiej opinii sie nie dziwie. Przy cym ja uwazam, ze ogolnie informatycy to bardzo poprztracani ludzie, ktorzy maja gleboko gdzies uzytkownika koncowego. Rownie nienormalni sa ich zwierzchnicy, ktorzy badziewie dopuszczaja na rynek. A tak ogolnie, to tylko male firmy ie starj, wielki staja sie dokladnie Microsoftem, liczy sie tylko kasa. Logika, sens, nawet przyzwoitosc po prostu wyparowuje....

  • 0

    22.  2010-08-26 12:06:28

    "niechlujny", "ohydny" a jednak "elastyczny i przyjazny programistom"? Nie wiem, jak mam to rozumieć? Nie znam się na programowaniu, ale raczej niechlujstwo w środowisku programistycznym powinno wykluczać przyjazność dla programistów?

  • 0

    23. ~  2010-08-26 12:10:43  host: t22-02.opera-mini.net

    przyjazne moze byc cos co jest amlo skomplikowane, niechlujne moze byc wykonanie

  • 1

    24.  2010-08-26 12:12:14

    ~kuba - wyjątkowo niskie oceny mają u mnie limuzyny po 100 tysięcy i droższe, pseudoterenówki, ciągniki siodłowe, autobusy a także walce drogowe i dźwigi samobieżne... Wiesz czemu? Nie potrzebuję takich samochodów i maszyn ;-)

  • 2

    25. ~anonim  2010-08-26 12:25:29  host: static-78-8-146-242.ssp.dialog.net.pl

    mam w pracy takiego kolege, co nieznosi kazdego frameworka i IDE na którym pracuje, ma przydomek zatruta strzała :)

  • 0

    26. ~qwerty  2010-08-26 13:11:22  host: 213-238-105-76.adsl.inetia.pl

    Smieszą mnei prezentowane tutaj opinie... Ilu z szanownych komentatorów programowało coś na Androida? Bo wszyscy wypowiadają się tak, jakby byli autorami najpopularniejszych aplikacji... Otóż cytowany gentelman takim autorem jest i jeżeli mam się zdać na czyjeś zdanie, to wolę na jego, a nie na bandę anonimowych komentatorów...

  • -2

    27.  2010-08-26 14:42:50

    Android nie dopracowany system i działa tylko w dotykowych fonach.

  • 0

    28. ~Octopus  2010-08-26 18:51:44  host: 82-210-131-229.home.aster.pl

    @14. issa Octopus, Linus Torvalds nie wypowiada się o omawianym programie , tak więc nie bardzo rozumiem o czym mówisz. @22.ewqaewqa "niechlujny", "ohydny" a jednak "elastyczny i przyjazny programistom"? Nie wiem, jak mam to rozumieć? (.) to znaczy ,że część kodu jest po prostu napisana "po najmniejszej linii oporu). Każdy kod można "pisać" i pisać . Każdy kod zawiera/podlega software design,software construction, software testings ,software maintenance.. i całą inna masę składowych niezbędnych do poprawnego i wydajnego działania. Jeśli dosyć dobry programista nie boi się głośno mówić o "wadliwości" ..to może jednak coś jest na rzeczy.

  • 0

    29. ~  2010-08-26 19:55:55  host: t09-12.opera-mini.net