Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Android coraz mniej rozwarstwiony

Android coraz mniej rozwarstwiony

Q! 8 Lipca 2011 17:34

0 0

Google udostępnił informacje dotyczące wykorzystania poszczególnych wersji systemu Android na urządzeniach mobilnych. Wynika z nich, że fragmentacja systemu jest coraz mniejsza.

Według opublikowanych informacji system w wersji 2.2 Froyo znajduje się obecnie na 59,4% wszystkich urządzeń z tym systemem. Na drugim miejscu znalazły się różne wydania systemu z rodziny 2.3 Gingerbread, które zagarnęły dla siebie łącznie 18,6% rynku.

Późniejsze wersje systemu, czyli 3.0 oraz 3.1 Honeycomb, znajdują się na 0,9% wszystkich urządzeń. Daje to w sumie prawie 80% (dokładnie 78,9%) urządzeń, które posiadają wersję systemu 2.2 i nowszą.




Z drugiej jednak strony pozostała część rynku należy do urządzeń z systemem w starszych wersjach - od 2.1 Eclair (17,5%), poprzez 1,6 Donut (2,2%), aż do 1.5 Cupcake (1,4%). Daje to łącznie ponad 20% rynku.

Wcześniej o fragmentacji Androida pisaliśmy m.in. w tej, tej oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: Google, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11.  2011-07-08 20:31:31

    8 - chetnie sie dowiem jak Ty sie znasz na procesorach;) Abraham, 8 - tak poza teoria, praktyka mowi dokladnie to co napisalem - ze teoretycznie lepsze parametry wcale nie musza przekladac sie na zauwazalne roznice dla klienta koncowego. Akurat tak sie sklada, ze mialem i Desire i pisze teraz (i wczesniej) z Desire Z.

  • 2

    12. ~  2011-07-08 20:40:50  host: z26-15.opera-mini.net

    [issa]. Lepiej niz swinia na gwiazdach, haha * Rownie dobrze mozesz miec i 2GHz i przez napackowany, na odwal sie system-nie widziec roznicy vs 0,8GHz * Ogolnie, tak ja uwazam, ze maximum i optimum w fonie to 0,6GHz. Wiecej nie potrzeba. Serio.

  • 0

    13.  2011-07-08 20:50:54

    @11 taktowanie procesora a jego wydajność to dwie różne sprawy. A pozostaje jeszcze kwestia optymalizacji systemu pod dane CPU. Jak temat Cię zaciekawił to użyj google.

  • 0

    14. ~defy  2011-07-08 20:58:58  host: user-46-113-64-145.play-internet.pl

    2 . mam cech w play jak ją zaktualizować do 2.2. ?

  • 0

    15. ~  2011-07-08 21:01:11  host: t19-14.opera-mini.net

    Niech LG zaktualizuje GD540 choćby do 2.2,ech marzenie..

  • 0

    16. ~  2011-07-08 21:05:05  host: public-gprs138981.centertel.pl

    [13]. Najlepiej pokazal to niegdys Intel, wciskajac uzytkownikom podkrecone MHz -ce jako "lepsze, nowsze i szybsze". Teraz na nasze szczescie porzucili tamten projekt :-)

  • 0

    17.  2011-07-08 21:29:10

    12, 13 - Nie wiem jak świnia zna się na gwiazdach, nie pisałem, że znam się na procesorach. Tymczasem fakty są takie, że Galaxy Pro B7510 z Froyo 2.2 z 800MHz procesorem jest szybszy niż jego brat Galaxy S I z 1GHz, czyli znów wracamy do punktu wyjścia. Ja, amator poprawiający implementacje Nokiowego Snake'a w Pythonie http://skocz.pl/py-nokia i piszący w Javie http://skocz.pl/java-kik, chetnie przyjmę lekcję niskopoziomowego programowania i optymalizacji systemów operacyjnych od kolegów, oby nie tylko nie okazało, że teoretyków;)

  • 0

    18.  2011-07-08 21:49:29

    @17 chętnie Ci lekcji udzielę jak mi pokażesz zależność między optymalizacją systemu oraz wydajnością procesora a językami JAVA i Python. Czy po prostu wleźliśmy na ambicje kogoś kto ma się za nieomylnego i musisz ją podbudować chwaląc się czego to nie umiesz?

  • 0

    19.  2011-07-08 21:51:07

    Z resztą czy przypadkiem wcześniej nie odesłałem Cię do google?

  • 0

    20. ~skalarek  2011-07-08 21:55:54  host: z27-04.opera-mini.net

    faktycznie, gdyby gt540 miał 2.2 byłoby wspaniale

  • 0

    21.  2011-07-08 22:05:37

    Maniiiek - pochwal się co Ty umiesz. Nie ma zależności - ja tylko jestem praktykiem, a przynajmniej byłem programowania, dodatkowo moja praktyka mówi, że wyścig na wersje systemu i megaherce nie do końca musi mieć sens, nie wiem co Ty w ogóle podważasz w tej wypowiedzi, bo nawet nie da się tego zrobić. Dziękuję za odesłanie mnie do Google, najlepiej do swoich prac;)

  • 0

    22.  2011-07-08 22:46:24

    Ja umiem tylko programować układy mikroprocesorowe w asemblerze, ale to standardowa umiejętność którą powinien posiadać każdy uczeń technikum elektronicnego. Jak już wyżej napisałem taktowanie procesora nie oznacza jego wydajności. Więc to zdanie "że wyścig (..) i megaherce nie do końca musi mieć sens" to własnie to samo co napisałem. I jasno z tego wynika, że o różnicy w wydajności nie musi decydować ani wersja systemu ani taktowanie procesora ale to jaki jest ten procesor.

  • 0

    23.  2011-07-08 23:24:55

    Maniiiek, pozdrawiam kolege, bo ja skonczylem profil elektromechaniki ogolnej a w asemblerze programowalem w podstawowce pod procesor 6502, to byla swietna zabawa z Commodore C16 o ile pamietam, potem drogi z programowaniem sie rozeszly na dlugo, ale milosc do tego pozostala. Dobrze, ze generalnie sie zgadzamy, ja sie na niskie poziomy optymalizowania systemow operacyjnych nie bede zapuszczac w komentarzach bo nie mam o tym pojecia , natomiast jedyne co chcialem zaznaczyc i co jest namacalne dla zwyklego uzytkownika to wlasnie fakt jak powyzej - nie same megaherce i wersja systemu sie licza, tylko to jak dziala a dla mnie lepiej dziala wlasnie Desire z 2.2 i 800MHz niz S I z 2.3.3 i 1GHz i roznica jest dramatycznie na korzysc HTC mimo iz bardz lubie i cenie swojego S I. A w srodku procesora moze siedziec nawet diabel z korbka, nic to zwyklego smiertelnika nie obchodzi.

  • 0

    24. ~Rybak  2011-07-09 00:27:31  host: aex193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Naprawdę nie wiem skąd te pomysły, że taktowanie jest niezależne od wydajności procesora - oczywiście jest i zależność jest mniej więcej liniowa. Intel nie zrezygnował z procesorów Pentium 4 dlatego, że podnoszenie zegarów nie dawało efektów wydajnościowych, zrezygnował z nich, bo dalej nie dało się tego robić ze względu na ograniczenia termiczne. Nie oznacza to, że architektura procesora się nie liczy. ARM11 z Nokii N8 nie będzie tak szybki jak Cortex A9 z Galaxy S2 nawet jakby go przetaktować na 1.2 Ghza. Oczywiście jak wydajny proces połączy się z niewydajnym systemem plików (jak ma to miejsce w Galaxy S), niedostateczną ilością pamięci lub niezoptymalizowanym systemem, to oczywiście użytkownik może odczuć, że jego procesor nie staje na wysokości zadania i radzi sobie gorzej niż słabszy procesor.

  • 0

    25.  2011-07-09 08:30:05

    @24źle to ująłem. To zdane ze strony benchmark.pl wyjaśni wszystko; " Im większa częstotliwość taktowania, tym wyższa wydajność. Ale uwaga! W ten sposób można porównywać wyłącznie wydajność w obrębie tej samej rodziny procesorów i tylko tego samego producenta. "

  • 0

    26. ~  2011-07-09 09:08:34  host: afe37.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A jak ja mam w HTC Wildfire napisane, że wersja mojego systemu to 2.2.1 to co to za wersja?

  • 0

    27.  2011-07-09 09:35:01

    @26 pewnie Cię zaskoczę ale to wersja 2.2.1

  • 0

    28. ~Rybak  2011-07-09 10:09:13  host: aex193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @25: Cytat: "Ale uwaga! W ten sposób można porównywać wyłącznie wydajność w obrębie tej samej rodziny procesorów i tylko tego samego producenta. ". Możesz w wielu przypadkach porównywać procesory różnych producentów i czasem z różną architekurą. OMAP 3x od Texas Instruments, Hummingbird od Samsunga czy nawet Snapdragon od Qualcomma (mimo innej architektury) będą miały zbliżoną wydajność przy takim samym taktowaniu. To samo dotyczy Exynossa, OMAPa4 czy Tegry 2. W tej chwili w przestrzeni mobilnej procesory o bardziej zaawansowanej architekturze mają z reguły wyższe taktowanie. Wyjątkiem jest chyba jedynie Snapdragon (Scoprion), który potrafi być taktowany wyżej niż niektóre procesory bazujące na bardziej zaawansowanej architekturze ARM Cortex A9 (w szczególności 1Ghz Tegra 2), gdyż osiąga taktowanie 1.2 Ghz w smartphone'ach i nawet 1.5 Ghz w tabletach.

  • 0

    29. ~  2011-07-09 11:00:09  host: ibp66.internetdsl.tpnet.pl

    @15 - ciesz się że jest 2.1.

  • 0

    30.  2011-07-10 17:00:11

    A propos wersji systemu, polecam android.com.pl/artykuly/artykuy/2485-weekend-z-modowaniem-120611 .html wraz z najnowsza wersja oprogramowania 2.3.4 dla Galaxy S I z 10 czerwca. Samodzielna zmiana oprogramowania jest naprawde banalna a telefon dostal niesamowitego przyspieszenia, w koncu dziala tak jak trzeba, choc nie wykluczam, ze podczas dluzszego uzytkowania jakies bledy wyjda. Wczesniejsza wersja 2.3.4 rozlaczala na przyklad modem, ale ogolnie wrazenie z uzywania aktualnej wersji systemu jest znakomite.

Dodaj swoją opinię