Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Android 1.6 zaprezentowany

Android 1.6 zaprezentowany

Q! 17 Września 2009 09:37

0 0

Google przedstawił kolejną wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego - Android. Oprogramowanie oznaczone jako 1.6 wprowadza wiele nowości, wśród których najważniejszą wydaje się być obsługa ekranów o różnej, nie tylko HVGA, rozdzielczości.

Android 1.6 powstał w oparciu o gałąź oprogramowania o nazwie Donut. Oznacza to, że sam system nie posiada nazwy, jest tylko pochodną kodu, nad którym aktualnie pracują programiści. Szerzej o zamieszaniu związanym z nazewnictwem systemu Android pisaliśmy w tej wiadomości.

Nowa wersja systemu Google Android wprowadza to, na co czekało wielu producentów telefonów - obsługę różnych rozdzielczości ekranu. Fakt, że poprzednia wersja systemu obsługiwała rozdzielczość tylko HVGA (320 x 480 pikseli) oznaczało, że premiera bardziej zaawansowanych urządzeń o większej rozdzielczości ekranu była skutecznie opóźniania. Teraz już nie powinno być z tym problemów, gdyż nowa wersja systemu obsługuje najbardziej popularne rozdzielczości dzisiejszych telefonów komórkowych, czyli, oprócz HVGA, również QVGA (240 x 320 pikseli) oraz WVGA (480 x 800 pikseli).

Nowa wersja systemu wprowadzi również kilka zmian funkcjonalnych. Pojawi się obsługa gestów, funkcja text-to-speech (czyli odczytywanie treści) oraz nowa wyszukiwarka treści znajdujących się zarówno w urządzeniu, jak i w sieci.

Nowego wyglądu doczeka się również interfejs aparatu fotograficznego (wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów) oraz galerii. Funkcje te będą ze sobą połączone w celu szybszego przełączania się pomiędzy nimi.

Użytkownik otrzyma również możliwość jednoczesnego wyboru kilku zdjęć w celu ich usunięcia. Wszystko to zostanie przyspieszone w porównaniu do poprzedniej wersji i jak obiecują programiści - teraz uruchomienie aparatu fotograficznego ma być o 39% szybsze, a czas pomiędzy wykonaniem zdjęcia a gotowością do zarejestrowania kolejnego ma zajmować o 28% mniej czasu.
Ciekawą funkcją będzie również wskaźnik wykorzystania baterii przez poszczególne aplikacje. Dzięki niemu użytkownik będzie miał możliwość podglądu które programy zużywają najwięcej energii urządzenia i w razie konieczności zmienić ich ustawienia, zatrzymać dany program lub całkowicie go odinstalować.

Ostatnia z ważniejszych od strony użytkownika nowości to zmiany w wyglądzie i interfejsie sklepu Android Market. Poprawie ulegnie nie tylko sam wygląd sklepu, ale również jego obsługa. Wszystkie znajdujące się w nim pozycje zostaną podzielone na trzy jednoznaczne kategorie (aplikacje, gry, pobrane), a podczas przegladania aplikacji ma być dostępny sam jej podgląd, co znacznie ma ułatwić użytkownikowi decyzje o jej zakupie. Szerzej o zmianach w Android Market 1.6 pisaliśmy w tej wiadomości.

System Google Android 1.6 pojawi się na rynku w październiku. Wtedy też na półki sklepowe trafią pierwsze bardziej zaawansowane urządzenia z tym systemem na pokładzie oraz dostępne będą aktualizacje dla telefonów znajdujących się już na rynku.Źródło tekstu: Google, wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~Pedros  2009-09-17 11:02:13  host: proxy.netia.pl

  ... sie "A" rozwija :)

 • 0

  2. ~Nachos  2009-09-17 11:06:39  host: 213-92-179-221.serv-net.pl

  no coś piknygu hehe

 • 0

  3.  2009-09-17 12:50:18

  Rozwój Androida widać na pierwszy rzut oka. Dobrze, oby tak dalej.

 • 0

  4. ~  2009-09-17 23:49:18  host: adlx7.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pączek widac wlasnie wyszedl, a kiedy eklerka? Chyba Google jeszcze na ten rok zapowiadalo wersje 2.0 o ile sie nie myle. No chyba ze to jakies plotki byly.

 • 0

  5. ~gorzów  2009-09-19 11:50:45  host: host-81-190-173-18.gorzow.mm.pl

  ważne że się rozwija większość telefonów nie zmienia się przez cały okres użytkowania

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-71-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet