Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Analogowy Centertel ma 17 lat

Analogowy Centertel ma 17 lat

WitekT 18 Czerwca 2009 12:57

0 0

W 1991 roku rozstrzygnięto przetarg na przydział częstotliwości dla pierwszej, polskiej sieci komórkowej z prawdziwego zdarzenia. Sieć oficjalnie ruszyła 18. czerwca 1992 roku.

Koncesję dostały 2 znane na świecie firmy - amerykański Ameritech i francuski France Telecom, którzy wraz z polskim partnerem, Telekomunikacją Polską, objęły w październiku udziały w firmie Centertel Sp. z o. o. (odpowiednio 24,5 %, 24,5 % oraz 51%), a 28. grudnia 1991 roku uroczyście odebrały pozwolenie upoważniające do zakładania i używania urządzeń sieci radiokomunikacji ruchomej oraz do świadczenia za ich pomocą usług w paśmie 450 MHz. Warunkiem otrzymania pozwolenia było przekazanie dotacji w wysokości 75 mln dolarów na rzecz rozwoju telekomunikacji w Polsce.

Sieć działała w analogowym systemie NMT, opracowanym przez Skandynawów, jednak w jego udoskonalonej wersji oznaczonej literką "i" (najważniejszym usprawnieniem było zwiększenie bezpieczeństwa systemu pod kątem możliwości podszywania się pod abonenta).

Oficjalne uruchomienie systemu nastąpiło w Warszawie 18. czerwca 1992 roku, a w grudniu na terenie innych większych miast, między innymi Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i innych. Bardzo szybko łączność komórkowa pokryła 65% powierzchni kraju, w tym wszystkie duże miasta i tereny wokół dróg i pomiędzy nimi. W maju 1995 roku liczba abonentów przekroczyła 50 tysięcy, a w szczytowym momencie osiągnęła prawie 300 tysięcy, co było praktycznie szczytem jej technologicznej pojemności. Procentowy przyrost liczby abonentów od listopada 1994 roku do maja 1995 roku wyniósł w naszym kraju 112% i był jednym z najwyższych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.




W ciągu pierwszych 4 lat działalności, Centertel zainwestował 280 mln dolarów. Zbudował ponad 300 stacji bazowych na terenie kraju i otworzył 150 punktów autoryzowanych przedstawicieli w większych miastach. Na tym inwestycje w strukturę sieci praktycznie się skończyły...

W międzyczasie z przedsięwzięcia wycofał się Ameritech, który spełnił tym samym warunek wzięcia udziału w przetargu na GSM900. Jego udziały odkupili pozostali udziałowcy. Później, w listopadzie 2005 roku, TP przejęła wszystkie udziały France Telecom i została samodzielnym właścicielem operatora.

Od 1997 roku stopniowo maleje baza abonencka sieci analogowej - w tej chwili jest mniejsza niż tysiąc. Nie można już kupić nowej aktywacji ani w salonie, ani nabyć w drodze cesji od innego abonenta. Aktualnie na fragmencie tej częstotliwości 450 MHz, Centertel zbudował sieć do transmisji danych w oparciu o cyfrową technologię CDMA2000, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Sieć NMT450i zostanie finalnie zamknięta zapewne w momencie, kiedy pojawi się krytyczna masa abonentów usługi Orange Freedom Pro i zajdzie potrzeba rozbudowy pojemności sieci, bądź - po prostu - sama umrze śmiercią technologiczną. Żaden producent nie zapewnia już wsparcia dla technologii NMT450i. Szerzej o tych problemach pisaliśmy w tej wiadomości.

Aktualny cennik, który ma już 10 lat (!!!) to 1,02 zł za minutę do obcych sieci, 0,80 zł do Centertela i Orange. To wszystko w godzinach szczytu (8-22 w dni robocze). Poza szczytem - do wszystkich zaledwie 0,25 zł. Abonament - 60 zł bez pakietu minut, jednak jeżeli ktoś ma telefon w Orange, może liczyć na jego obniżkę do 10 zł.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2009-06-18 14:12:18

    mirekb: a tak dokładniej? No twierdzę, że P4 ma wysokie stawki na transmisję danych w sieci Polkomtela (tzn. dużo musi płacić za transmisję danych swoich klientów będących w roamingu).

  • 0

    14.  2009-06-18 14:13:39

    1 zł/min to jak na dziesięcioletnią taryfę rewelacja - jeszcze 4 lata temu w erze jechałem na taryfie 1,7 zł/min :)

  • 0

    15. ~mirekb  2009-06-18 14:18:12  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @13 moze jakies informacje nt. jak są ustalane stawki za transfer dla p4 przez polkomtel??przypuszczenia,szacowanie?

  • 0

    16.  2009-06-18 14:18:41

    W ogóle coś strasznie tanio jest w tym :P Nie dziwię się, że są ludzie, którzy siedzą w tym.

  • 0

    17. ~ciapus  2009-06-18 14:19:39  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    13. WitekT - PLAY dowali ofertą "tylko w sieci P4" jak tylko włączy na własnym GSM play-on-line

  • 0

    18.  2009-06-18 14:23:59

    @17 ale to chyba jeszcze trochę wody w wiśle upłynie...

  • 0

    19. ~ciapus  2009-06-18 14:50:03  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    18 - ale to JEDYNA możliwość rozwoju tej sieci w PL nie ma i nie będzie UMTS 900 - więc albo nodeB na dachu sąsiada wcelowane w Twoje okno albo papa z umts w domu...

  • 0

    20. ~  2009-06-18 16:39:31  host: public59352.cdma.centertel.pl

    Ja korzystalem od 19/06/97r czli mija 12 lat, do maja 2000r .A od grudnia 99r korzystam z IDEI A OBECNIE ORANGE. MOJ NR. W CENTERTELU BYL 90518240. TO BYLY CZASY.NIECHH PISZA WLASCICIELE TEJ SIECI.

  • 0

    21.  2009-06-18 17:24:19

    a za minutę do Play też 1 zł w szczycie i 25 po za szczytem?? a ta stawka nie jest odliczana od kwoty abonamentowej tylko dodatkowo do abo?? czyli płacę 60zł. plus to co wygadam :P tak z ciekawości zapytam ?

  • 0

    22.  2009-06-18 17:25:33

    25groszy*

  • 0

    23.  2009-06-18 17:29:52

    11-"dłą słabe cane"-w jakim to języku?

  • 0

    24.  2009-06-18 18:52:57

    Kawal histori, ale to juz niestety technologiczny dinozaur. Nie wiem czy ktos zauwazyl ile Watt mocy emituje analogowy telefon podczas rozmowy a ile cyfrowy chocby GSM. Ludzie boja sie promieniowania cyfrowek a analogowe telefony to byly dopiero zrodla promieniowania

  • 0

    25. ~ppp  2009-06-18 18:56:06  host: public63290.cdma.centertel.pl

    Ja mialem NOKIE 440I. CAŁY CZAS KORZYSTAM Z OFERY JEDNEGO OPERATORA CENTERTELA OD 97R. DO DZISAJ. NIGDY NIE KORZYSTAŁEM Z INNYCH OFERT. OBECNIE KORZYSTAM Z CDMA.

  • 0

    26. ~tymis  2009-06-18 20:53:49  host: 082139032195.radom.vectranet.pl

    Aparaty analogowe emitowały moc ok. 8W, zestawy samochodowe 15-25W. W tym drugim przypadku mowa o antenach zewnętrznych na dachu samochodu. W skrajnych wypadkach to były metrowe anteny z dwoma cewkami. Telefony analogowe nadawały przez cały czas rozmowy moc średnią, która była równa mocy szczytowej. Telefony GSM, ze względu na sposób transmisji sygnału nadają krótkimi paczkami impulsów i z dużym zapasem mieszczą się w normach podawanych jako dopuszczalny współczynnik SAR: 1,6W/kg dla 1 g tkanki lub 2W/kg dla 10 g tkanki. Te same telefony GSM ale pracujące w trybie 3G osiągają już wyższe wartości SAR ale dalej mieszczą się w normie.

  • 0

    27. ~mirekb  2009-06-18 21:48:51  host: inet20909nc-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @25 ciekawe.ile masz limitu na cdma?centertel bedzie mial prawie caly kraj w cdma ale 3GB LIMITU za 50 czy 60pln to jednak słaba alternatywa.mimo ze predkosci dobre ponoc,podaj.zobaczymy co zrobi centernet z nordiskiem,powoli internetyzowanie kraju sie ruszy

  • 0

    28. ~nmt450i  2009-06-19 00:23:56  host: emp155.neoplus.adsl.tpnet.pl

    sieć komórkowa z prawdziwego zdarzenia :)) szczególnie gdy w żaden sposób niekodowane rozmowy było słychać na krótkofalówkach (tych profesjonalnych) raz gościu, kierowca umawiał się z kochanką dzwoniąc z granicy a potem do żony, że jeszcze w trasie hehehe :)

  • 0

    29. ~  2009-06-19 09:41:32  host: public61834.cdma.centertel.pl

    DO 27 /PŁACE 49ZŁ DODATKOWO DOSTAJE 20 ZŁ. A CO PLANUJE NORDISK?

  • 0

    30. ~ORA  2009-06-19 21:12:23  host: 91.192.78.161

    MIREKB: co Ty gadasz? CDMA kosztuje TYLKO 49zl, a dodatkowo dają 20zł na komórke co miesiąc! Smiga super! A niedługo limity mają być większe i prędkości w przyszłym roku do 12Mb/s. SUPER, SUPER!!!

  • 0

    31. ~GT  2009-06-23 00:01:53  host: gw2.ats.pl

    Nadal można ich słuchać w zakresach 452,5-455,4 i 462,5-465,4 MHz.

  • 0

    32. ~Brokenikj  2009-12-28 23:30:51  host: ip-85-219-166-12.ibd.gtsenergis.pl

    "A niedługo limity mają być większe i prędkości w przyszłym roku do 12Mb/s."

Dodaj swoją opinię